Извршители (легални рекетари).

Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Мешаш баби и жаби. Ако збориме за извршна постапка, во која извршителот го има правото на спроведување на судската исправа (правосилната пресуда во корист на тужителот), има две страни- доверител и должник. Извршната постапка, се спроведува на барање на доверителот, кој бара од должникот да му го врати долгот и ништо повеќе.
Заради тоа, извршителот е тој кој треба да го наплати долгот, доколку должникот доброволно не го стори тоа во рокот определен со правосилната пресуда.
никој не го оспорува тоа ... :toe:

муабетов е дека легалниве „рекетари“ а.к.а извршители се цицачи на пари како и лихварите и нивните рекетари ... та дури и бетер ... на рекетар можеш да му возвратиш ... а на овој не .. закон го штити ... и како шо е даден примерот за наплата на 10 000 денара ќе те опнат 30 000 ... :tapp:
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
никој не го оспорува тоа ... :toe:

муабетов е дека легалниве „рекетари“ а.к.а извршители се цицачи на пари како и лихварите и нивните рекетари ... та дури и бетер ... на рекетар можеш да му возвратиш ... а на овој не .. закон го штити ... и како шо е даден примерот за наплата на 10 000 денара ќе те опнат 30 000 ... :tapp:
Еј а правилникот за наплата знаеш како си го имаат донесено?
Се имаат собрано некоја вечер во некоја кафеана и си имаат донесено одлука колку им чине толку да си наплатат.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
А дали должникот добива известување од суд? Затоа што луѓево што имале работа со извршители обично се жалат дека немале предупредување, нит судска пресуда.
Само лаички прашувам. Имам вода не платена за 2007 година, па да знам дал да отварам врата или не :)
Должникот со самото тоа што е инволвиран во постапката, и ја следи истата, знае кога е донесена правосилната пресуда, и го знае рокот во кој треба да го врати долгот. Е сега, во Законот за извршување има повеќе рокови во кои извршителот треба да го спроведе извршувањето. Некогаш 8 дена од кога должникот нема да го исполни долгот, некогаш 30 дена итн.
А за сметките за домаќинство, тие застаруваат во рок од 1 год. но, ако според некои правилници на Водостопанство, има друг рок, може да се вадат на тоа. :)

никој не го оспорува тоа ... :toe:

муабетов е дека легалниве „рекетари“ а.к.а извршители се цицачи на пари како и лихварите и нивните рекетари ... та дури и бетер ... на рекетар можеш да му возвратиш ... а на овој не .. закон го штити ... и како шо е даден примерот за наплата на 10 000 денара ќе те опнат 30 000 ... :tapp:
Епа не можеш да одиш против Законот, јеби га :) Сега од една страна сакаме Македонија да ја правиме правна држава, а кога нас нема да ни одговара да го избегнуваме Законот. Те разбирам што кажуваш, но тоа е тоа-Законот ги штити, и со право ги штити, зашто сепак тие само спроведуваат одлука на судот, а не измислуваат нивни правила. :)

Еј а правилникот за наплата знаеш како си го имаат донесено?
Се имаат собрано некоја вечер во некоја кафеана и си имаат донесено одлука колку им чине толку да си наплатат.
Изврителите наплаќаат од 20- 500 евра. Тоа им се т.н трошоци за архивирањ на секој предмет во зависност од неговата вредност.
Така, ако му носиш предмет од 10 000 евра, кога ќе влезеш во канцеларијата, ќе му речеш "Добар ден" и тој на тебе- "500 евра". :)
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Епа не можеш да одиш против Законот, јеби га :) Сега од една страна сакаме Македонија да ја правиме правна држава, а кога нас нема да ни одговара да го избегнуваме Законот. Те разбирам што кажуваш, но тоа е тоа-Законот ги штити, и со право ги штити, зашто сепак тие само спроведуваат одлука на судот, а не измислуваат нивни правила. :)
Која правна држава не ми е ни смешно повеќе тоа тврдење. Дечко ти студент на право да не си, ако си тогаш те лажат професорите оваа држава не е правна држава.

Изврителите наплаќаат од 20- 500 евра. Тоа им се т.н трошоци за архивирањ на секој предмет во зависност од неговата вредност.
Така, ако му носиш предмет од 10 000 евра, кога ќе влезеш во канцеларијата, ќе му речеш "Добар ден" и тој на тебе- "500 евра". :)
Да и ќе ти каже дека тој тоа не може да го наплати :helou:.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Која правна држава не ми е ни смешно повеќе тоа тврдење. Дечко ти студент на право да не си, ако си тогаш те лажат професорите оваа држава не е правна држава.
Епа сега, очигледно ги разбирам овие работи, и ти кажувам како е според Законот (во кој сите се колнеме дека го почитуваме), не измислувам ништо мое.

Да и ќе ти каже дека тој тоа не може да го наплати :helou:.
Зашто да не може, кога му плаќаш за тоа.
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
абе владата маме си е*але, ако закасниш еден ден за некоја сметка од 100 ден одма ќе те блокираат у банка и неможе да работиш и тоа без известувања, директно судот донесува одлука без твое присуство, е*бати правната држава, донасаат закони баш како у кафана да се....
 

Tommy1207

Појмааа немаммм
Член од
2 декември 2009
Мислења
64
Поени од реакции
4
Должникот со самото тоа што е инволвиран во постапката, и ја следи истата, знае кога е донесена правосилната пресуда, и го знае рокот во кој треба да го врати долгот. Е сега, во Законот за извршување има повеќе рокови во кои извршителот треба да го спроведе извршувањето. Некогаш 8 дена од кога должникот нема да го исполни долгот, некогаш 30 дена итн.
А за сметките за домаќинство, тие застаруваат во рок од 1 год. но, ако според некои правилници на Водостопанство, има друг рок, може да се вадат на тоа. :)


Епа не можеш да одиш против Законот, јеби га :) Сега од една страна сакаме Македонија да ја правиме правна држава, а кога нас нема да ни одговара да го избегнуваме Законот. Те разбирам што кажуваш, но тоа е тоа-Законот ги штити, и со право ги штити, зашто сепак тие само спроведуваат одлука на судот, а не измислуваат нивни правила. :)


Изврителите наплаќаат од 20- 500 евра. Тоа им се т.н трошоци за архивирањ на секој предмет во зависност од неговата вредност.
Така, ако му носиш предмет од 10 000 евра, кога ќе влезеш во канцеларијата, ќе му речеш "Добар ден" и тој на тебе- "500 евра". :)
Каков закон какви 500евра мене за долг од 56000 денари ми ја блокираа сметката и ми зедоа 167000 денари.И сега кој е тој закон и кои се тие ЛЕГАЛНИ РЕКЕТАРИ таканаречени ИЗВРШИТЕЛИ.Сте се запрашале ли некогаш зашто нема извршители албанци :toe: само ние тука се прајме нешто го поштуеме законот.Дали сте сретнале негде на некоја фирма блиска до власта да и бидат наплатени пари преку извршител?И како шлаг на торта ниту една фирма НЕМА ДОБИЕНО известување дека во рок од толку дена ке се изврши упад во сметката и дека ќе биде легално рекетирана!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Каков закон какви 500евра мене за долг од 56000 денари ми ја блокираа сметката и ми зедоа 167000 денари.И сега кој е тој закон и кои се тие ЛЕГАЛНИ РЕКЕТАРИ таканаречени ИЗВРШИТЕЛИ.
ете тоа е муабетот .. за нецели 1000евра долг ти собрале нецели 3000 ... :tapp:

мене за 90 000 денара ми побаруваа 250 000 денара ... :toe:
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Каков закон какви 500евра мене за долг од 56000 денари ми ја блокираа сметката и ми зедоа 167000 денари.И сега кој е тој закон и кои се тие ЛЕГАЛНИ РЕКЕТАРИ таканаречени ИЗВРШИТЕЛИ.
А зашто ти не си ја исполнил обврската навреме, туку си чекал извршители? Да си го платил/вратил тоа што си го должел немало да има потреба од извршители.
 

krembil0tina

Обзервер!
Член од
4 февруари 2008
Мислења
152
Поени од реакции
6
Зошто плачете по форуми кога не сте враќале долгови на време?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Овој е битен дел од темата на Буцио (и она што exlexmk го спомиња)
Видете никој обичен човек не сака да биде должен причината зошто е должен затоа што сметките ги покачија милион проценти па не можи да ги плати или и него му се должни а тој тие побарувања не може да ги наплати. Пример земете еден обичен стечаеч тој има побарување од неисплатени плати и придонеси, него извршител не можи да му помогне нема шанси да си ги наплати побарувањата. Додека кај што е должен тој има да му наплатат со неразумна камата па да се чуди што се случило. Или што слушав деновиве за лозарите дека винарска визба Тиквеш им го нема исплатено грозјето, зошто некој извршител не се нафати да ги наплати тие побарувања од газда Свето туку секогаш обичниот народ го крка?
а не зошто Tommy1207 не ја исполнил обврската на време за блокирање на сметка (се знае зошто воглавно граѓаните не може да ги исплатат сметките, да не отвораме муабет за скапите давачки). Истото се случува и измеѓу фирми.
Што во случај кога држава, фирми...должи пари или услуги на граѓанинот.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
А зашто ти не си ја исполнил обврската навреме, туку си чекал извршители? Да си го платил/вратил тоа што си го должел немало да има потреба од извршители.
Ова држи вода.Може ли на истиов начин да се наплати и долгот кон државата?Со извршител да и симнат од сметка?
Еве стечајциве се сто години по судови,зошто неможат да си ги наплатат побарувањата?Каде е правдата?
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.801
Поени од реакции
8.392
Ова држи вода.Може ли на истиов начин да се наплати и долгот кон државата?Со извршител да и симнат од сметка?
Еве стечајциве се сто години по судови,зошто неможат да си ги наплатат побарувањата?Каде е правдата?
Аааааа, не, многу бе сакате. Државата не дава пари, само зема:pos2:.

Се зезам нормално али еве две приказни на кои сум јас сведок:

На фирмата каде работам должи една особа за извршени услуги, се си има и ф-ра и договор и нормално ангажиравме извршители. Човекот е од друг град и со месеци извршителот не може да го најде човекот нити сметката. Извршителот е од ист град како и должникот. Понекогаш службено кога идеме таму го гледаме во град на кафе.

Демек, “ау овој има дебели врски“ не му можат ништо.

Втора приказна: Една државна институција должи исто така за извршени улуги. Договор на одложено плаќање, доаѓа рок и „немаме пари, ребаланс на буџетот“ демек за два - три месеци ке гледаат да ни платат. Што да им правиш? Извршители тука нема да помогнат. А фирмата ке сноси последици ако задоцни со плати или сметки, затоа што државната институција не плаќа. Фирмата е веке во пичвајз затоа што ние моравме однапред да платиме за она што им го препродадовме на должникот и должната институција.

Затоа од сега прво плати, па после клати. Точно ова не спречава да работиме со државни институции али ебати таа работа со плаќање 3-4 месеци доцнење.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Што да ви кажам, ама има еден куп дупки во законот па ако не си фирма можеш ептен лесно да ги избегнеш сите извршители и харачи наметнати
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
Rabotata e toa sto ni oni samite ne go pocituvaat toa sto treba za dolg od 1000denari od firma ni bea simnati 8000denari od smetka so "nas" potpis odobreno toa. Nikoj se nema potpisano kako moze izvrsitelot da falsikifkuva potpis?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom