Извршители (легални рекетари).

M

Macedon1um

Гостин
Па бираат овие извршители кај ќе влезат. Не одат секаде. Ако е газдата близок до власта, го прескокнуваат нормално. А обичен граѓанин да должи пари, одма ќе го соголат. Колку должи, плуст толку они ќе му земат, за „трошкови“.
Нема врска ова, кај приватните такви случаи се ретки да не речам скоро ги нема. Ама ако ги вратат во судовите тогаш очекувајте дека таквите случаи ќе бидат секојдневни, ќе бидат класични партизирани административци ќе се „забораваат“ случаи по фиоки и ефикасноста ќе им биде минимална скоро никаква!

Е сега замислете каква штета ќе има ова врз бизнисот и економијата, прилично сум сигурен бизнисмените први ќе почнат да се бунат за ова..

Пиши пропало на државата која повеќе ги штити должниците отколку на тие што им должат
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Нема врска ова, кај приватните такви случаи се ретки да не речам скоро ги нема. Ама ако ги вратат во судовите тогаш очекувајте дека таквите случаи ќе бидат секојдневни, ќе бидат класични партизирани административци ќе се „забораваат“ случаи по фиоки и ефикасноста ќе им биде минимална скоро никаква!

Е сега замислете каква штета ќе има ова врз бизнисот и економијата, прилично сум сигурен бизнисмените први ќе почнат да се бунат за ова..

Пиши пропало на државата која повеќе ги штити должниците отколку на тие што им должат
Дај број од извршител што може да наплати судска пресуда од јавно претпријатие. Едноставно ти викаат таму не смееме да чепкаме.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.546
Поени од реакции
21.524
Имам заостанат долг од 2013та на кој комплетно заборавив, и денеска добив емаил известување дека од 8.000 долг, сега треба да платам плус 7,500 камата, плус 6.400 адвокатски трошоци.
Секако, не живеам ниту работам во Македонија со години а ниту имам намера во блиска иднина да се вратам.
Кој е вашиот совет и какви се последиците од ова? Можат ли некако на моите родители да се префрлат?
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
Имам заостанат долг од 2013та на кој комплетно заборавив, и денеска добив емаил известување дека од 8.000 долг, сега треба да платам плус 7,500 камата, плус 6.400 адвокатски трошоци.
Секако, не живеам ниту работам во Македонија со години а ниту имам намера во блиска иднина да се вратам.
Кој е вашиот совет и какви се последиците од ова? Можат ли некако на моите родители да се префрлат?
ако си надвор од државата не ти можат ништо, но еден ден кога ќе треба да наследуваш имот од родителите ќе те блокираат и се додека не платиш (а дотогаш сумата ќе биде многу поголема) нема да можеш да завршиш работа,

вака како што велиш дека си надвор претпоставувам и парите не ти се проблем а и долгот како што разбрав го признаваш, плати им и нека кршат глава а и ќе си тераш мир за навек од нив.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.546
Поени од реакции
21.524
ако си надвор од државата не ти можат ништо, но еден ден кога ќе треба да наследуваш имот од родителите ќе те блокираат и се додека не платиш (а дотогаш сумата ќе биде многу поголема) нема да можеш да завршиш работа,

вака како што велиш дека си надвор претпоставувам и парите не ти се проблем а и долгот како што разбрав го признаваш, плати им и нека кршат глава а и ќе си тераш мир за навек од нив.
Баш ко шо викаш, нека кршат глава. Решив ќе платам. Стварно не ми можат баш ништо, ама никад не се знае и не вреди за 200-300€ да се замарам во иднина.
Едино ме мачи за адвокатски услуги тие 100€, и ќе пробам да се спогодам со А1 ако сакаат директ цела сума плус камата само без адвокатските трошкови.
 
Член од
13 октомври 2021
Мислења
7
Поени од реакции
0
Lugje ziveam so roditeli nemam nisto na noe ime nemam plateno vekje mesec i pol kredit ako me dadat na izvrsitel i pred toa tatkomi ima kredit vo taa banka kaj sto dolzam no nee vo taa banka vo druga zema plata i tamu ima so traen nalog dodeka ovaj mue kako vtor kredit i uplaka vo bankata samiot rata dali mozi nesto nego da mu napravat ? Ili nema vrska toa so mene .
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
49
Поени од реакции
14
се извинувам пример извршителот пушта налог како и да е ме блокира а јас денеска ми стигнал прилив по основ на плата дали е можно сите да ми ги повлечи и ако ми ги повлечи дали би ги вратил одкако би се договориле за 1/3 или 1/5 ??
И колку би платил одкако ке се договорам за 1/5 во уни банка и шпаркасе за деблокада? Пошто во уни должам а во шпаркасе ми легнува платата
 

rozysharma12

Do Seo of Website
Член од
7 декември 2021
Мислења
1
Поени од реакции
0
Definition of Executors in the Legal Dictionary - by Free online English dictionary and encyclopedia. What is Executors? Meaning of Executors as a legal
The firm investigated Black's ties to Epstein on behalf of the private equity giant's board. Read more on the law firm report here.
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
49
Поени од реакции
14
Имено имам кредит и кредитна во банка кој навремено ги исплаќам но од 4 места брзи кредити кој веќе не ги плаќам последици? Ми дзвонат пораки ми пуштаат со значително зголемен износ на ратата . Како оди процедурата 18 000 земам плата одам на работа осигуран веќе 6 месеци во континуитет .
12 и 500 плаќам вбанка . Дали се оди преку работодаврцо или сам барам извршитело па вбанка итн?
 
Член од
30 април 2013
Мислења
356
Поени од реакции
207
Даден сум на извршител на стопанска банка во 2014 годинс должам 18.000 денари,а бидна 38.000 денари.Пред 1 година прашав кај извршител и сега решив да отплаќам. Па ме интересира дали ми расте каматата бидејќи немав никаков прилив на пари. Дали од 38.000 илјади денари ми расте долгот со каматата?
 
Член од
13 февруари 2022
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo na site brzi krediti neplateni ... kredit rata neplatena a zemeno ostanato uste 800 000 a zirant imam baska nejkam no dali mozi nego da go baraat pa i toj da me tuze... so moze da se desi mi bese poradi sumata sto ja zedov zirant
.. dali samo 1/5 ili 1/3 ke mi drzat edno po edno i dali zatoa sto sum vo rediven raboten odnos toa mi go sreduva firmata mi zadrzuva za izvrsitel ostanato mene. resenie sum vo raboten odnos .. ili mozat da posegnat po nesto imot i slicno ve molam za mislenje... :/
Se pomiriv nemam izlez drug .... toa e kolku i da se sekiram nerviram itn... no kazete kakva e postapkata na izvrsuvanje ....
Pustiv cerga odpoveke bev i bez rabota period dve plati doma sega edna .... se plasam pred se da ne posegnat po domot moj imam deca zena ...
............................ ..
 
Член од
1 ноември 2022
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво имам едно прашање јас сум на минимална плата извршителот ми кажа дека фирмата кај што работам одлучува колку ќе ми запира ми запираат 5600 ден исто така секој месец ми се одбива околу 3000 ден останувам со 10 и 800 ден овој месец со 10 и 600 некој совет ако може
 
Член од
2 февруари 2023
Мислења
1
Поени од реакции
0
Pocituvani,Od kade mozam da znam vo koj izvrsitel mi e predmetot,posto site lifcinja sto mi stigna gi nemam i sega ne znam kade mi e predmetot
 

Kajgana Shop

На врв Bottom