Избори за Европски парламент во Пиринска Македониjа. Резултати

Член од
25 јануари 2007
Мислења
264
Поени од реакции
0
Bacillus gagous напиша:
Имам некое чудно чувство дека на наредните избори во бугарија ќе излезат многу малку луѓе бидејќи добар дел воопшто нема ни да бидат во бугарија.
во право си за жал.. со влегуването на Бугариjа во ЕУ се повеке бугари бегат од беднотиjата и тешкиот живот...
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Абе шознам...еден Б`лгарин беше кажал:
Поарно Б`лгарија в срцето отколку јас в Б`лгарија. Така да, колку ќе има да гласаат е навистина интересно прашање.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Bacillus gagous напиша:
Имам некое чудно чувство дека на наредните избори во бугарија ќе излезат многу малку луѓе бидејќи добар дел воопшто нема ни да бидат во бугарија.
Otkako se liberalizira vizniot rezim Bugarija ja napushtija 2-3 milioni narod,del od niv uspeaa da najdat stalni rabotni mesta vo EU a del sezonski so shto enormno ja podobrija ekonomskata slika na Bugarija koja od 01.01.2007g vleze vo EU so mnogu podobra infrastruktura otkolku shto beshe pred pocetokot na pregovorite so unijata blagodarenie na novite "gastarbajteri" po zemjite na unijata.
Samo vo Shpanija se predpostavuva deka rabotat poveke od milion Bugari.
Ovoj problem ja usloznuva politikata na glasanje vo Bugarija pa nema da bide cudo dokolku za nekoja godina imame procent na izleznost pomalku i od 20% pred se zatoa shto novite "Bugarski Gastarbajteri" se narod koj go socinuva tokmu glasackoto telo vo Bugarija odnosno onie so pravo na glas nad 18godini.:)
 
Член од
17 април 2007
Мислења
111
Поени од реакции
0
Струмикс напиша:
Абе шознам...еден Б`лгарин беше кажал:
Поарно Б`лгарија в срцето отколку јас в Б`лгарија. Така да, колку ќе има да гласаат е навистина интересно прашање.
Ами свет'т стана едно голјамо село...нормално е всеки да оди там дето изкарва повече пари ,а оште по-нормално е да има право да оди дето си иска нали..така както всеки сутрин излиза от дома си и оди на работа -така вече много хора излизат от д'ржавата си и одат да работат в чужбина...нема лошо нали..и при вас е така мислја..нјакои от тија гастербајтери гласуват там к'дето живејат в момента /мислја,че на тија избори за евродепутати са гласували около 16000 б'лгари които живејат в чужбина /
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
264
Поени од реакции
0
ABC напиша:
Otkako se liberalizira vizniot rezim Bugarija ja napushtija 2-3 milioni narod,del od niv uspeaa da najdat stalni rabotni mesta vo EU a del sezonski so shto enormno ja podobrija ekonomskata slika na Bugarija koja od 01.01.2007g vleze vo EU so mnogu podobra infrastruktura otkolku shto beshe pred pocetokot na pregovorite so unijata blagodarenie na novite "gastarbajteri" po zemjite na unijata.
Samo vo Shpanija se predpostavuva deka rabotat poveke od milion Bugari.
Ovoj problem ja usloznuva politikata na glasanje vo Bugarija pa nema da bide cudo dokolku za nekoja godina imame procent na izleznost pomalku i od 20% pred se zatoa shto novite "Bugarski Gastarbajteri" se narod koj go socinuva tokmu glasackoto telo vo Bugarija odnosno onie so pravo na glas nad 18godini.:)
Виж сега, процес'т е двустранен - чужди фирми масово наст'пват в Б'лгарија и изнасјат пари, използвајки все оште евтината работна р'ка; в с'штото време б'лгарските "гастарбајтери" заработват изнесените пари и ги внасјат обратно в Б'лгарија. :)
Причината за ниската избирателна активност не е в хората изв'н Б'лгарија, а в тоталната липса на доверие к'м "политическата класа". Именно затова популисти като Сидеров и Борисов печелјат толкова гласове.
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
201
Поени од реакции
1
ABC напиша:
Otkako se liberalizira vizniot rezim Bugarija ja napushtija 2-3 milioni narod,del od niv uspeaa da najdat stalni rabotni mesta vo EU a del sezonski so shto enormno ja podobrija ekonomskata slika na Bugarija koja od 01.01.2007g vleze vo EU so mnogu podobra infrastruktura otkolku shto beshe pred pocetokot na pregovorite so unijata blagodarenie na novite "gastarbajteri" po zemjite na unijata.
Samo vo Shpanija se predpostavuva deka rabotat poveke od milion Bugari.
Ovoj problem ja usloznuva politikata na glasanje vo Bugarija pa nema da bide cudo dokolku za nekoja godina imame procent na izleznost pomalku i od 20% pred se zatoa shto novite "Bugarski Gastarbajteri" se narod koj go socinuva tokmu glasackoto telo vo Bugarija odnosno onie so pravo na glas nad 18godini.:)
При 4,5 милиона работоспособно население да напуснат Б'лгарија 2-3 милиона народ си е направо катастрофа. Нај-мрачните статистики сочат около 700 000 души са напуснали БГ от началото на прехода.
За ниската избирателна активност на населението има и други причини, подобрјаване на икономическата обстановка и донјак'де чуството за сигурност са едни от причините. Мина времето на митингите и на политическото противопоставјане на обикновеннија човек които и да дојде на власт сега ште спазва политика в рамките на зададената такава от ЕС и има много малко в'зможност да се отклонјава. Сега трјабва да накараме нашите политици да крадат като европејските или около 30-40 % от парите а 60-70 % да остават за хората. До сега се крадјаха 95% а 5% оставаха за населението.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
stoyan напиша:
При 4,5 милиона работоспособно население да напуснат Б'лгарија 2-3 милиона народ си е направо катастрофа. Нај-мрачните статистики сочат около 700 000 души са напуснали БГ от началото на прехода.
За ниската избирателна активност на населението има и други причини, подобрјаване на икономическата обстановка и донјак'де чуството за сигурност са едни от причините. Мина времето на митингите и на политическото противопоставјане на обикновеннија човек които и да дојде на власт сега ште спазва политика в рамките на зададената такава от ЕС и има много малко в'зможност да се отклонјава. Сега трјабва да накараме нашите политици да крадат като европејските или около 30-40 % от парите а 60-70 % да остават за хората. До сега се крадјаха 95% а 5% оставаха за населението.

Pa kako togash samo vo Shpanija imate skoro milion Bugari,a da ne zboruvame za drugite zemji od EU.Vprocem i nevrabotenosta na Bugarija namesto da se zgolemi so zatvaranjeto na golem broj drzavni firmi toa enormno opadna i iznesuva nekade okulu 8% shto e malku cudno vo odnos na drugite zemji od regionot kade nevrabotenosta se zgolemi na "fantasticni" 40% kako vo Makedonija.Mislish li deka Bugarskite firmi se tolku interesni i atraktivni pa i kreditosposobni da apsorbiraat tolkav broj na rabotnici?Ili vo liberalizacijata na vizniot rezim "lezi zajakot".?
 
Член од
15 февруари 2007
Мислења
114
Поени од реакции
0
ABC напиша:
Pa kako togash samo vo Shpanija imate skoro milion Bugari,a da ne zboruvame za drugite zemji od EU.Vprocem i nevrabotenosta na Bugarija namesto da se zgolemi so zatvaranjeto na golem broj drzavni firmi toa enormno opadna i iznesuva nekade okulu 8% shto e malku cudno vo odnos na drugite zemji od regionot kade nevrabotenosta se zgolemi na "fantasticni" 40% kako vo Makedonija.Mislish li deka Bugarskite firmi se tolku interesni i atraktivni pa i kreditosposobni da apsorbiraat tolkav broj na rabotnici?Ili vo liberalizacijata na vizniot rezim "lezi zajakot".?
Само во Шпаниjа имало скоро еден милион иселеници од Бугариjа? Да читаме податоците на Националниот институт за статистика:

Бугарско население во 1990 година - 8,669,269
Бугарско население во 2006 година - 7,679,290
Разлика - 989,979
(http://www.nsi.bg/Population/Population06.htm)

Изгледа сите бугарски иселеници од периодот 1990-2006 денес се во Шпаниjа? :vozbud:
Уште податоци - за невработеноста во Бугариjа. Таа во периодот на транзициjата никогаш не била над 25%. По години:

Ноември 1999 - 17%
Декември 2000 - 16,4%
Декември 2001 - 19.5%
Декември 2002 - 16,8%
Четврти квартал 2003 - 12,7%
Просечно 2004 - 12%
Просечно 2005 - 10,1%
Просечно 2006 - 9%
Први квартал 2007 - 8%
(http://www.nsi.bg/Labour/List_RabSila.htm)

:smir:
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Слушај ваму јас студирам во Еу знам како изгледаат дефакто работите со движењето на населнието внтре во ЕУ, и можам ти кажам дека од мое искуство имаш најмалку уште 50% од официјалната бројка државјани на Р. Бугарија кои се во некоја од западноеевропските држави членки на ЕУ, бидејќи евидентирањето за иселување е нешто кога државјанинот во другата држава создава семејство или почнува активно и редовно да плаќа данок на таа држава. А бидејќи сигурен сум дека голем број на бугарски државјани се отидени не да се расселат ами да најдат работа само (за што немора да си регистриран и официјално како иселеник), ти тврдам дека бројката на гласачи којанема да биде присутна за време на наредните избори е многу поголема од официјалниот број на расселени лица.
 
Член од
17 март 2007
Мислења
702
Поени од реакции
26
Аз да си признаја, не гласувах. Просто никој не ми хареса. А като не ми харесва нјакој, зашто да му помагам да ходи на работа в Брјуксел?

Има една стара анархистка приказка - "Изборите не променјат ништо, ако можеха да променјат, штјаха да ги забранјат"

Та така. Но п'к имаше интересни историјки. До Т'рново има едно село - Хотница (Красимир Бал'ков - футболиста е от там). В това село има вече 14 англијски семејства - пенсионери, които си живејат постојанно. Интересното е, че те гласуваха. Сега за кого са гласували, не ми е работа да знам. По с'штија начин, тези англичани ште могат на есен да гласуват за кмет на селото. Това е интересното на Европата.

Колкото до това, че сме пратили турци в европарламента - трјабва да има и там. Тези турци са б'лгарски граждани, има ги в б'лгарскија. парламент, значи трјабва да ги има там. Това че на Ахмед Доган хората са по-организирани от б'лгарите... е с'всем друг в'прос.

Ето един пример. Ако у вас има избори за европарламент (дано да стане скоро), и вие ште пратите албанци в Брјуксел, но тези албанци са македонски граждани. Така че нјама никак'в проблем.
 
Член од
4 јануари 2006
Мислења
129
Поени од реакции
0
Eve primer deka nisto se nema promeneto i na sto ke rabotat bugarskite pratenici vo Brisel:

АМАНДМАНСКИ УПАД НА БУГАРСКИ ПРАТЕНИК
Санстефано воскресна и во Брисел

Бугаризирањето на македонската историја, што го побара пратеникот Евгени Кирилов...

- Со оваа „лекција по историја”, која може да се нарече ревизионистичка, Кирилов само се бламира самиот себеси. Неговиот текст не предлага конструктивен амандман на извештајот, како што тоа е вообичаено, туку држи лекции по историја според сопственото толкување - вели бриселски дипломат.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=ED9B8951FC833C4C9AD0670D5F092685
 
Член од
4 јануари 2006
Мислења
129
Поени од реакции
0
Bacillus gagous напиша:
Слушај ваму јас студирам во Еу знам како изгледаат дефакто работите со движењето на населнието внтре во ЕУ, и можам ти кажам дека од мое искуство имаш најмалку уште 50% од официјалната бројка државјани на Р. Бугарија кои се во некоја од западноеевропските држави членки на ЕУ, бидејќи евидентирањето за иселување е нешто кога државјанинот во другата држава создава семејство или почнува активно и редовно да плаќа данок на таа држава. А бидејќи сигурен сум дека голем број на бугарски државјани се отидени не да се расселат ами да најдат работа само (за што немора да си регистриран и официјално како иселеник), ти тврдам дека бројката на гласачи којанема да биде присутна за време на наредните избори е многу поголема од официјалниот број на расселени лица.
Tocno...samo evro-pratenici se biraat vo site EU clenki od site EU gragjani. Nemora da imas drzavjanstvo na zemjata vo koja prestojuvash, tuku ti treba nekoe EU drzavjanstvo i reguliran prestoj.
Ovie izbori sega,vo BG,se "vonredni" bidejki se nova clenka. Izbori ima sekoi 5 god. ,a mandatot na segashnive ke im bide do 2009. Potoa vo cela EU ke ima novi izbori.
Znaci, Bugarite ke mozat da glasaat vo bilo koja zemja clenka na EU.
(Moze da se bira...ili glasas vo maticnata drzava ili vo drzavata vo koja prestojuvas/zivees...)
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Зборев за државните избори во Р. Бугарија а не за ЕУ пратеници
 

Kajgana Shop

На врв Bottom