Ивана Рожман: Одлуката на МОК ме уништи и ме натера да се откажам од атлетиката

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Така е ............. џабе и ти ме убедуваш со само твое мислење кое нема врска со вистината и редот на нештата . Ти како сакаш објаснувај си ги работите и верувај во што сакаш. јас знам и покажав на сите на форумов дека ТИ, со твојот предходен пост, покажа дека немаш врска од шемата како спортистите се квалификуваат на Олимпијадата,кога е во прашање атлетиката и не ги разбираш работите ни приближно и колабираше во ситуација кога немаш аргументи !

А за табелата на ИААФ по која плукаш="табела на срамот", дај прати им ги твоите измислени критеруми, може и ке ги сменат правилата !

Не се трудам јас никого да убедам, јас само си дискутирам на оваа тема! Многу е едноставно= ако не ги разбираш работите ( а не да не ни разбираш, нити се трудиш да разбереш) , што само се вклучуваш во дискусија и ти и сите други!?
Рожман а да не ни го дрвиш тулето на сосема погрешен начин досадна си веќе ај не замарај.
 

Nino Manchester

Oŋce α RED, αlwαys α RED
Член од
4 јуни 2009
Мислења
14.530
Поени од реакции
17.887
Што е бе Ивана ти пропадна годишниот у Лондон,па сега се љутиш ?
Ај сиктер на тренинг,помалку време троши на тупење кур по форуми.

П.С Еден пријателски совет - продужи си ти даље да си пушиш,ама не цигари.
Што ви е бе не ивана,ова ни е е стар пациент:pos:
 
Член од
15 јули 2011
Мислења
3
Поени од реакции
1
Orhan Uzeirovski
Mozda Bond Plavo kutija sekoj den te otkazaa od atletikata a???
Одговори · 8 · Ми се допаѓа · Следи ја објавата · 27 Јули во 22:16

  • Ивана Рожман · DUFK Metodi Mitevski-Brico
    dali bilo bond plavo ili rodeo tvrdo i so toa pak sum najdobra a tie sto ne pusat bond plavo ustvari uopste ne zapalile cigara pak nemozat da me pobedat;) ne e do toa drugarche do talentot e :)
    Коментар после ова е непотребен мислам :)
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Некои се чаламат дека се први во најлошите,а во меѓувреме други трчаат и обезбедуваат олимписка норма и освојуваат медали на натправари.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.809
Поени од реакции
17.599
човече ај доста го тупиш,и секаков документ да ми донесеш оваа може само да биде најмалку лоша а не најдобра македонска атлетичарка.Срамота,кај не може норма да исполни па се фали дека иако пушела кутија цигари дневно пак била најдобра:facepalm:
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Нека ја фати нормата па нека ја дрви после оти не ја пратиле на Олимпијада.
Вака ако извадела резултат подобар за 2 секунди, јакиот к..., барем виде другото чупенце како е да се учествува на Олимпијада, што е далеку поскапоцено тоа чувство од едни е..ани 2 секунди на пример.
 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.359
Поени од реакции
4.882
Иако ја хејтам ради цигарите, јако ќе бидиме да имаме trials за кој ќе оди на ОИ исто како американците само што кај нас ќе бидат ради тоа што никој не исполнува норма ..
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Да, само што ќе бидат иземени тие што се избрукале веќе еднаш на ЛОИ , затоа што еве да претпоставиме дека не можат да се справат со притисок, а не дека не се добри.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.144
Поени од реакции
18.168
Не верувам дека г-ѓицата би го прочитала и особено сфатила ова, ама нека е...

Фрлал дрво наместо копје, учел од „Јутуб“ и на крај стигнал до финале на ЛОИ

11 авг 2012 14:21

Од 44 кенијски спортисти на 30-те Летни Олимписки игри, 43 се натпреваруваат во тркачките дисциплини, а само еден Џулиус Јего – фрла копје. И тој успеа да се избори за финале, иако неговата приказна е многу поинаква од сите спортисти во оваа дисциплина.


Јего се заљубил во фрлањето копје како 16-годишно момче гледајќи ги игрите во Атина. Потекнува од племето Нанди или наречени „луди тркачи“, затоа што од тоа племе потекнуваат славните Кипчонге Кеино, двоен олимписки првак од 1968-72, па Бернард Лагат, Вилсон Кипкетер, Памеле Џелимо, Вилфред Буги…
Јего решил сам да се испроба во нова дисциплина, па фрлал дрво. Тренирал со обично дрво, се додека во школо не му го дале вистинското копје, единствено кое постоело во училиштето. Во 2005 година, копјето се скршило, а со тоа и надежите на Јего да продолжи да тренира. Ненадејно, учителот, кој го увидел талентот, купил ново професионално копје, кое е двојно поскапо од просечната плата и му го подарил. Со тоа му го сменил животот на Јего.
Кениецот вежбал сам, без тренер, и иако самоук, успеал да стигне до националниот јуниорски рекорд на Кенија. Учел на популарната мрежа „Јутуб“, гледајќи ги Јан Железни, тројниот олимписки првак и светски рекордер. Ги гледал снимките и на двојниот шампион Андреас Торкилдсен
„Морав да гледам снимки, да видам што прават, Тие ми беа идоли“, вели Јего.

Неговиот рекорд не останал незабележан. Го приметила – полицијата. Му обезбедила работа, понормални услови за тренинг и време потребно за вежбање. Откако ги импресионирал и челниците на Меѓународната атлетска федерација (ИААФ), добил шестмесечна стипендија за да тренира во Шведска со елитни тренери.
Малку по малку, полицискиот службеник Јего, стигнал до сонот, во 2011 година на африканското првенство стигнал до златниот медал во фрлање копје. Станал првиот Кениец со континентална круна, а потоа ја исполнил и Б-нормата за ЛОИ. Приказната стигнала до еден од неговите идоли, Норвежанецот Торкилдсен, кој решил да го земе „под свое“ и да го тренира. Јего ги мина квалификациите и сега ќе фрла во финалето, вечерва од 20.20 часот. Беше петопласиран со 81,81 метар.
„Кога Кеино освојуваше олимписки злата, целиот кенијски нарор сонуваше да трча како него. Јас само сакам да покажам дека можеме да бидеме добри и на некои други полиња. Еве јас можам, ние можеме“, рекол Јего
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.497
Поени од реакции
69.107
За да дојдеш до некој успех ти треба многу труд и посветеност во тоа што го правиш но и некаков талент.
Е сега во Македонија тие што се талентирани одма се креваат во воздух (безразлика од спортот), и талентот не го користат за да напреднат во соодветниот спорт туку за да се прават фраери во град.
Цело време следам млади генерации во фудбал. Почнаа како големи таленти, како одминува времето неможеш од кафана да ги извадиш.
Што е потрагично сите се со некои дебели врски па им фаќаат место на тие што сакаат да напредуваат.

Еден од познаниците е атлетичар и добро знам кој од овие се спрема, а кој е со шишето во рака цело време. Рожман тука има најмалку право да збори ;)

Но и тука неможеме да ги кривиме младите. Па државата не научи дека преку ноќ можеш да бидеш што сакаш.
Си легнал во кревет како човек со завршено средно, следниот ден се будиш во директорска канцеларија.
Од завршено право, стануваш министер за образование.
На 40 години стануваш претседател на држава, на 30 си печен за премиер.

Кај нас се оди преку ноќ, па веројатно и самите спортисти мислат дека вечерта може да бидат најголеми пијандури во градот, а следното сабајле да бидат брзи како Усеин Болт.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Него нашиве што се таму останале цело време додека траеа ЛОИ и се изнагледале други спортови за без пари, нешто што би ги чинело негде 5000 евра само влезници ако беа обични гледачи. 90% од другите спортисти како завршуват така и си доаѓаат дома, освен домашните, нели. Затоа го сфаќам срцево Рожман зошто се буни :D
Јас само Ефремов би го оставила пошо направи нешто, другиве во рудник би ги пратила.:р
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.958
Поени од реакции
5.527
Него нашиве што се таму останале цело време додека траеа ЛОИ и се изнагледале други спортови за без пари, нешто што би ги чинело негде 5000 евра само влезници ако беа обични гледачи. 90% од другите спортисти како завршуват така и си доаѓаат дома, освен домашните, нели. Затоа го сфаќам срцево Рожман зошто се буни :D
Јас само Ефремов би го оставила пошо направи нешто, другиве во рудник би ги пратила.:р
Или тука лежи зајакот...
http://www.huffingtonpost.co.uk/2012/08/02/usa-ryan-lochte-sex-athletes-sex_n_1732487.html
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom