Зошто модерната жена се плаши од брак?

Член од
25 март 2010
Мислења
37
Поени од реакции
18
Не гледам зашто ,,модерната,, жена би се плашела од брак ? Мислам дека нема такви жени, сите сакаат порано или покасно да се ,,спастрат,, да си формираат фамилија и деца, секако дека има исклучоци ама ретки се многу. Се останато е само фолирање и млатење у празно.
Па тоа ни е преодредено и пишано во гените, нема ништо лошо во тоа да бидеш домаќинка за мажот и децата уште ако имаш кариера = полн погодок, исполнета жена !
Од мој личен пример:
имам баба којашто цел живот трчала околу дедо ми за се да му биде погодено на дедо ми. 8 саат млекото стоплено и сите да го чекаат дедо ми да седне на масата и да почнат да вечераат. Сега од толку трчање ја болат и раце и нозе, а дедо ми е домакинката во куќата. Не ја чувал на времето и сега ќе си трпи.

2 пример Тетка со два сина и маж. Никој не и помагал во куќните работи, на 50 години е како некоја баба од 100 години.

3 пример, Друга тетка на која тетин и помага во се околу куќата и е 55 години и здрава и права како некоја 20 годишна девојка. Алал му вера на тетин ми.

А поради овие први 2 примери секоја жена треба да си мисли каков маж ќе си најде и многу јасно дека сега ќе сте послободни.

Одамна сум мислел дека светот што од матријахат се префрлил на патријархат е толку заебан како што е денес.Да било барем нешто изедначено уште тогаш немало вакви размислувања да има денес.
 
Член од
15 јануари 2012
Мислења
652
Поени од реакции
192
Moderna bajka

Si ziveese ednas edna devojka. Bese mnogu ubava. Vistinska dama. Edno momce sto imase bel konj se zaljubi vo nea. Taa se zabavuvase nakratko so nego, no koga toj i predlozi brak, taa go odbi.
I taka si ziveese srekno. Ne peglase i ne perese non stop, nikoj po kukata ne i ostavase prljavi gaki i corapi, legnuvase vo svilena mirisna postela bez strav deka ke zasmrdi na cigari, pivo ili rakija, ne morase da ja trpi svekrvata kako i popuva za rucekot tuku si gotvese specijaliteti samo za svoja dusa, uzivase na odmorite bez strav deka ke go fati mazot na delo so druga, go pomina celiot svet so najdobrite drugarki bez nikoj da ja zamara so poraki od tipot "alo zeno mislis li ti da si dojdes doma?", stanot sekogas i bese cist i ureden, kupatiloto mirizlivo bez miris na ispoteni majci od razni treninzi i vezbanja. Kolata ja koristese bez problem i bez komentarite "lelele lele zeno, ti luda si ma, nezdrava edna taka li se vozi.."
Taka taa bese i si ostana dama.
 
Член од
6 октомври 2012
Мислења
260
Поени од реакции
175
Moderna bajka

Si ziveese ednas edna devojka. Bese mnogu ubava. Vistinska dama. Edno momce sto imase bel konj se zaljubi vo nea. Taa se zabavuvase nakratko so nego, no koga toj i predlozi brak, taa go odbi.
I taka si ziveese srekno. Ne peglase i ne perese non stop, nikoj po kukata ne i ostavase prljavi gaki i corapi, legnuvase vo svilena mirisna postela bez strav deka ke zasmrdi na cigari, pivo ili rakija, ne morase da ja trpi svekrvata kako i popuva za rucekot tuku si gotvese specijaliteti samo za svoja dusa, uzivase na odmorite bez strav deka ke go fati mazot na delo so druga, go pomina celiot svet so najdobrite drugarki bez nikoj da ja zamara so poraki od tipot "alo zeno mislis li ti da si dojdes doma?", stanot sekogas i bese cist i ureden, kupatiloto mirizlivo bez miris na ispoteni majci od razni treninzi i vezbanja. Kolata ja koristese bez problem i bez komentarite "lelele lele zeno, ti luda si ma, nezdrava edna taka li se vozi.."
Taka taa bese i si ostana dama.
:facepalm:
alo zeno mislis li ti da si dojdes doma?
--- надополнето: 27 октомври 2012 во 23:03 ---
Не е катастрофално ако мажот брка кариера, а катастрофално е ако жената го прави тоа? :facepalm:
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Moderna bajka

Si ziveese ednas edna devojka. Bese mnogu ubava. Vistinska dama. Edno momce sto imase bel konj se zaljubi vo nea. Taa se zabavuvase nakratko so nego, no koga toj i predlozi brak, taa go odbi.
I taka si ziveese srekno. Ne peglase i ne perese non stop, nikoj po kukata ne i ostavase prljavi gaki i corapi, legnuvase vo svilena mirisna postela bez strav deka ke zasmrdi na cigari, pivo ili rakija, ne morase da ja trpi svekrvata kako i popuva za rucekot tuku si gotvese specijaliteti samo za svoja dusa, uzivase na odmorite bez strav deka ke go fati mazot na delo so druga, go pomina celiot svet so najdobrite drugarki bez nikoj da ja zamara so poraki od tipot "alo zeno mislis li ti da si dojdes doma?", stanot sekogas i bese cist i ureden, kupatiloto mirizlivo bez miris na ispoteni majci od razni treninzi i vezbanja. Kolata ja koristese bez problem i bez komentarite "lelele lele zeno, ti luda si ma, nezdrava edna taka li se vozi.."
Taka taa bese i si ostana dama.
Порано се читаше на дечиња Трнорушка или Принцезата од зрно грашок...Сега на ред е Сексот и Градот. Ееееее времињата се менуваат.:) Како и да е животот не е бајка а ни ТВ Серија (освен ако не си од Кардашијанките :D )
 
Член од
15 јануари 2012
Мислења
652
Поени од реакции
192
:facepalm:
alo zeno mislis li ti da si dojdes doma?
--- надополнето: 27 октомври 2012 во 23:03 ---
Не е катастрофално ако мажот брка кариера, а катастрофално е ако жената го прави тоа? :facepalm:
sto ti e tuka cudno ne znam
znaes li kolku mazi koga pisuvaat poraka pisuvaat alo na pocetok ako mislese na toa
a ako mislese na nesto drugo u smisla stvarno li nekoj taka ke i pisuva, ja te uveruvam deka ima takvi koi se pravat kao macenici sami po doma pa go prasuvaat ova veke petiot den iako znaat deka ke sedis deset dena, na pr.
--- надополнето: 27 октомври 2012 во 23:15 ---
Порано се читаше на дечиња Трнорушка или Принцезата од зрно грашок...Сега на ред е Сексот и Градот. Ееееее времињата се менуваат.:) Како и да е животот не е бајка а ни ТВ Серија (освен ако не си од Кардашијанките :D )
Nekade izmegu e. Vo golema merka i samite odlucuvame kako ke ni bide.
Mislam ako nekoja zena ne saka da se mazi, ne saka, kraj, sto ima nekoj so toa da se zamara, bolje i taka nego posle 6 meseci razvod.
Od druga strana, ima i takvi koi uzivaat vo bracniot zivot..
 
Член од
6 октомври 2012
Мислења
260
Поени од реакции
175
alo zeno mislis li ti da si dojdes doma?

ja mislam deka mazot toa go vika so namera da i pokaze deka mnogu ja saka :love: i ne moze bez tie osnovni sekojdnevni potrebi* razbiras . . . .. sepak LJUBOV e vo prasanje

Сексот и Градот - da sega toa e hit 100000%
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Nekade izmegu e. Vo golema merka i samite odlucuvame kako ke ni bide.
Mislam ako nekoja zena ne saka da se mazi, ne saka, kraj, sto ima nekoj so toa da se zamara, bolje i taka nego posle 6 meseci razvod.
Od druga strana, ima i takvi koi uzivaat vo bracniot zivot..
Има секакви затоа треба паметно да се бира...
 
Член од
15 јануари 2012
Мислења
652
Поени од реакции
192
alo zeno mislis li ti da si dojdes doma?

ja mislam deka mazot toa go vika so namera da i pokaze deka mnogu ja saka :love: i ne moze bez tie osnovni sekojdnevni potrebi* razbiras . . . .. sepak LJUBOV e vo prasanje
hahaha, ooo daaa, sigurno :icon_mrgr:
ili pak mozebi nesto drugo, kako na primer deka ON e gazda i on ke seta a ne on da sedi doma ona da aka po svet..:icon_mrgr:
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.066
Поени од реакции
6.682
не се плаши - не е навикната и НЕ САКА обврски
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Абе можеме овде да дрочиме уште 200 страници, факт е дека никој не се плаши од брак, секој си чека да си го среди животот и да си најде соодветен партнер.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Оти сака да гради кариера, оти нејчи стомакот да и провисни, сака да држи линија и да биди јака пичица и на стари години, во спротивно че треба да јади многу, да гледа деца, да се врзи, да си ограничи слобода каква што ужива и статус каков што ужива, дури гради кариера и триста глупости, копа бунари за пари и материјални благодети и то.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Зошто модерните мажи се неспособни да заработуваат за целото семејство?
А) Мамини мази
Б) Безперспективни створења, (оф леле, зашто постојам)
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Зошто модерните мажи се неспособни да заработуваат за целото семејство?
А) Мамини мази
Б) Безперспективни створења, (оф леле, зашто постојам)
Пумо тури се во бизнис и ќе заработуваш и ти. Те бива или не?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom