Зошто Македонија тапка во место-наведете барем 3 причини!

Член од
20 јуни 2007
Мислења
809
Поени од реакции
18
1. Никаква инфраструктура. Два коридора, 8 (Албанија, Бугарија) 10 (Грција, Србија), со меѓународно значење, а во нив се имаат мизерни пари инвестирано.
2. Огромна и партизирана администрација.
3. Социјализмот кој буквално не сјеба, кога се во прашање работните навики.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Македонија има огромна невработеност, заменици ги најде додека да трепнеш.
тешко дека ке најде заменици дур да трепнеш,може ке најде заменици за секретарки, или писари ( и за тоа треба искуство) ама за стручен кадар мал морген шо ке најде. а кој ја создава таа невработеност ??? не се газдите криви јас ти тој ние вие тие сме криви што се нафачаме да работиме тродупла работа за тродупло помала плата, ако сите речат неможеме волку да постигнеме малку сме ! требаат уште луѓе и него производството му стагнира а ако се обиде да избрка некој за да ги запласи другите сите си излезат тешко дека ке може со необучен кадар да работи така ама овде е ќути трај има и полошо данете избрка па преку кур ако ме избрка. јас викам само едно фала богу што ми пропадна фирмата во којашто работев,новата кајшто отидов да работам беше тој принцип газдата прави забава по повод милијарда профит а мене плата 15000, е нечеш си отидов и не само јас пошто платите од 15000 ни ги спушти на 10000 а на синму му купи БМВ од 50000 еу епа нема синму да вози кола со мој пари,знаеш ли на гадот колку време му требаше да се поврати одкако му избегаа 90% од работниците ?? сеуште неможе да се поврати нонстоп му опага профитот сега се јавува кај сите стари вработени по неколку пати неделно и нуди и поголеми плати и подобри услови ама никој не му се враќа
И не мешај баби и жаби неможеш одеднаш да замениш три продавачки ако напуштат а не па 10 20 стручно обучени луге и кога ке дојдат новите треба најмалку 1 година да ги обучава и да губи огромни суми на пари арно ама народ ГЛУП

1. Никаква инфраструктура. Два коридора, 8 (Албанија, Бугарија) 10 (Грција, Србија), со меѓународно значење, а во нив се имаат мизерни пари инвестирано.
2. Огромна и партизирана администрација.
3. Социјализмот кој буквално не сјеба, кога се во прашање работните навики.
тешко дека не сјебал комунизмот кога се во прашање работните навики тешко, само тогаш се знаеше од колку до колку се работи колкава тие нормата и колкава тие платата тешко дека некој можеше да те ебе како што сака е сега ке работиш ко вол зада јадеш ко пиле не ебаа транзиционите преродбеници и спасители кој изедоа се што можеше да се изеде сума сумарум ГЛУП НАРОД
 
B

Borg_Drone

Гостин
Македонија?! Хмм, уште ли не се викаме Никарагва?! :D
Никарагва тапка во место, поради народот и никој друг.Народот е најмногу виновен за се ова што се случува во државава.

И што му фали на тапкањето во место, а и редовното тапшање по рамо со зборовите : ќе биде, ќе биде, ќе биде?
Тоа е збор присутен во секојдневниот речник на амалот од Никарагва.Само „ќе биде“.
Ќе биде.............Кога ќе паѓаат луѓето по улица како пилци, тогаш ќе биде крај на државава. Е тогаш ќе не биде.:)
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Многу напишано а ништо не кажано!




Морето не значи добра местоположба, абе шо учете географија за 6 одделение???



Не е до народот, туку едноставно нема способни политичари, тоа е тоа
Старо да не ти објаснувам и кажувам каде шо како и самиот знаеш веќе каде се одвива дејствието, газда Австриец вработени Словенци Босанци Срби Македонци итн итн обемот на работата се намалува опаѓа профитот а газда мили пари не му се оставаат сака исти прилив, и идеме принцип промашен корак на одливец 30% казна,синдикатот одма интервенира оп нема казна, едно наше дете од овде некојси 19/20 години наместо на осовината да стави аголна мазалица става права нема подмачкување си еба мајката изгоре штета над 5000 еу веднаш лета отказно решение, во моментот кога детето дојде у хала и кажа дека добил отказ цела фабрика од чистачка до шеф на погон престанаа со работа,свртија склопката и сите работници излегоа пред капија,не штрајкуваа не викаа не урлаа ништо едноставно после 15 минути сите се разотидоа по дома сабајлето исто само се собраа пред капија и за 15 мин си се разотидоа, третиот ден на капијата беше дојден газдата од Австрија и ај погоди што се случи
Ама овде такво нешто да биде не бе брате овде тие ГЛУП ко кур народот


Ите како се способни само знаат дека народот е ГЛУП и можат да го ебат како што сакаат
Незнам дали може да се искаже во три точки :)
1.Ограничени ресурси,кој влечат мал капитал.
2.Вишок на „интелегентна“ маса со IQ на тест над 150.Таа маса знае да си буцне во газот или најкомплицираната ствар е потпис на документ,останатите ствари како споредба на Македонија со Германија им се за докажување на својата глупоќа над останатото просто проширено население.За жал овие сезнајковци редовно ги сместуваме во комотна фотеља.
Тука да се собере и делот „просто“ население кое се воодушевува на бесплатен возен билет од 25 денари.
3.Транзицијата која не научи со наведната глава да викаме пеким за 5 денари.
ovoj kadaif-of samo ja potvrduva aksiomata, deka samo glup narod moze da ispili glupavi politicari.... , a i koga se ova pogore napisano go procitav , ostanuva konstatacijata: premnogu glupav narod, a takov se dobiva samo so zbir na mnogu "pametni" poedinci.., ako malku poglednete naokolu vo Makedonija , vo sekoe kjuse po eden Leonardo DaVinci, normalno i po nekoj kadaif...:)..., ama toa e veke sudbina....
 

RIZTETO

Somebody stop me
Член од
3 јуни 2007
Мислења
2.508
Поени од реакции
75
1. Поради притисокот што го врши западот, и нашите влади се држат кон нивните наредби...
2. Поради нашите влади кои немаат храброст да се спротистават на големците, и кои немаат памет и свест да ги искористат сите ресурси кои се на располагање, за да има голема вработеност и повеќе пари, ама нашите влади крадат пари само за себе...
3. Поради албанците.........:smir:
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.312
Поени од реакции
7.299
ovoj kadaif-of samo ja potvrduva aksiomata, deka samo glup narod moze da ispili glupavi politicari.... , a i koga se ova pogore napisano go procitav , ostanuva konstatacijata: premnogu glupav narod, a takov se dobiva samo so zbir na mnogu "pametni" poedinci.., ako malku poglednete naokolu vo Makedonija , vo sekoe kjuse po eden Leonardo DaVinci, normalno i po nekoj kadaif...:)..., ama toa e veke sudbina....
concrete ти честитам што си дел од глупиот народ и што си овозможил заедно со твоите истомисленици да испилиш глупи политичари.

Јас никаде не го напишав зборот глупи политичари туку неспособни!
 

/gone/87

+++FOR CLEAN SKOPJE+++
Член од
30 март 2009
Мислења
1.769
Поени од реакции
119
1)Национални стратешки интереси(зборам за повеќе коридори-патни,нафтени или гасни,а не за fucking солење памет-НАТО и ЕУ))
2)Партиска и корумпирана администрација
3)Форсирањето и вработувањето на албанската етничка заедница
 
B

Borg_Drone

Гостин
Јас никаде не го напишав зборот глупи политичари туку неспособни!
А кога веќе осумнаесет години по ред народот гледа дека политичарите се неспособни да ја кренат на нозе државата, а се способни да ја крадат тогаш зошто молчи овој народ?
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
тешко дека ке најде заменици дур да трепнеш,може ке најде заменици за секретарки, или писари ( и за тоа треба искуство) ама за стручен кадар мал морген шо ке најде. а кој ја создава таа невработеност ??? не се газдите криви јас ти тој ние вие тие сме криви што се нафачаме да работиме тродупла работа за тродупло помала плата, ако сите речат неможеме волку да постигнеме малку сме ! требаат уште луѓе и него производството му стагнира а ако се обиде да избрка некој за да ги запласи другите сите си излезат тешко дека ке може со необучен кадар да работи така ама овде е ќути трај има и полошо данете избрка па преку кур ако ме избрка. јас викам само едно фала богу што ми пропадна фирмата во којашто работев,новата кајшто отидов да работам беше тој принцип газдата прави забава по повод милијарда профит а мене плата 15000, е нечеш си отидов и не само јас пошто платите од 15000 ни ги спушти на 10000 а на синму му купи БМВ од 50000 еу епа нема синму да вози кола со мој пари,знаеш ли на гадот колку време му требаше да се поврати одкако му избегаа 90% од работниците ?? сеуште неможе да се поврати нонстоп му опага профитот сега се јавува кај сите стари вработени по неколку пати неделно и нуди и поголеми плати и подобри услови ама никој не му се враќа
И не мешај баби и жаби неможеш одеднаш да замениш три продавачки ако напуштат а не па 10 20 стручно обучени луге и кога ке дојдат новите треба најмалку 1 година да ги обучава и да губи огромни суми на пари арно ама народ ГЛУП
Според твојава логика теткана што врти плескавици и ми ги брои компирчињата од хамбургерот да не бидат повеќе од 15 треба да се задоволи со 9 илјади плата само затоа што не е стручна?
 

sickjoce

Ненормален
Член од
30 јуни 2007
Мислења
1.231
Поени од реакции
337
1. Глуп Народ (АМА СТВАРНО ГЛУП...)
2. Глупа Власт
3. Глупа Опозиција
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
concrete ти честитам што си дел од глупиот народ и што си овозможил заедно со твоите истомисленици да испилиш глупи политичари.

Јас никаде не го напишав зборот глупи политичари туку неспособни!
Kadaif знаеш каде грешиш?Што во секој пост кој го напиша акцент ставаше на политичар,а не на економист.Кога ќе седнеш политичар кај каса и ќе му дадеш обврска да ги распредели парите,он дели:едно,две, три за мене,едно за тебе.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Kadaif знаеш каде грешиш?Што во секој пост кој го напиша акцент ставаше на политичар,а не на економист.Кога ќе седнеш политичар кај каса и ќе му дадеш обврска да ги распредели парите,он дели:едно,две, три за мене,едно за тебе.
Од што ни се јаки економистите цветаме на тоа поле, Норвешка не ни е рамна.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Kadaif знаеш каде грешиш?Што во секој пост кој го напиша акцент ставаше на политичар,а не на економист.Кога ќе седнеш политичар кај каса и ќе му дадеш обврска да ги распредели парите,он дели:едно,две, три за мене,едно за тебе.
Едно мене, едно тебе, едно, две мене, едно тебе, едно, две, три мене, едно тебе. Мене три, тебе три.

Од што ни се јаки економистите цветаме на тоа поле, Норвешка не ни е рамна.
Љандра за Премиер!
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
ovoj kadaif-of samo ja potvrduva aksiomata, deka samo glup narod moze da ispili glupavi politicari.... , a i koga se ova pogore napisano go procitav , ostanuva konstatacijata: premnogu glupav narod, a takov se dobiva samo so zbir na mnogu "pametni" poedinci.., ako malku poglednete naokolu vo Makedonija , vo sekoe kjuse po eden Leonardo DaVinci, normalno i po nekoj kadaif...:)..., ama toa e veke sudbina....
Еве ти и со пример:

http://forum.kajgana.com/showpost.php?p=3387756&postcount=403

Буци немој и тебе да те цитирам за болдов :)
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
1 Менталитет на народот
2 Глуп народ
3 Етнички конфликти (читај - Албанци )
 

Kajgana Shop

На врв Bottom