Зомби

Член од
15 јануари 2008
Мислења
116
Поени од реакции
1
Gledav eden dokumentarec , imaa nekoj vudu vracovi mislam vo Haiti ili Jamajka bea i mesaa otrovi od razni rastenija i zivotni . I koga ke i go dadoa napitokot na lugeto , se mislelo deka se mrtvi , a ustvari rabotata na srceto ne pumpalo dovolno krv ili neso taka bese , i posle nekolku denovi ke gi najdele lugeto deziorentirani , so amnezija i sl .
 

RayHerb

Пајнепл Експрес...
Член од
17 јануари 2009
Мислења
56
Поени од реакции
2
Ајде ако може некој да ми каже што е тоа зомби бидејки ништо не знам за оваа мистерија.

Абе зомби е нормален човек, само е хипнотизиран од некој вуду-магијоничар, и ги счеди неговите команди...!! :wink:
 

By Me

BLAH....
Член од
10 февруари 2008
Мислења
1.121
Поени од реакции
29
а бе секој може да биде зомби ако ги следи овие инструкции:toe:(и од страна има некој линк што можете да го видите)
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Зомби ти е човек кој што конзумира коктел од дроги(кокаин, хероин, крек, лсд, амфетамини, дијазепам, лексилиум итн).
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.665
Абе зомби е нормален човек, само е хипнотизиран од некој вуду-магијоничар, и ги счеди неговите команди...!! :wink:
Не мислев дека мртовците се нормални.

Зомби според мене stands for вуду оживеан мртовец. Без функционалноста на мозокот, т.е е контролиран од страна.
Доколку, твојот пример е обична хипноза. Да, тесно поврзани се ваљда хипнозата со ова вуду срање но зомби е далеку од нормален човек.

Така знам општо, не дека нешто е точно. Не верувам во зомбиња/вуду/Обама/етц.

Мислењево општо го имам формирано од премногу гледање senseless хорори ко мал.
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Аман бе уште ли гледате американски комедии овај хорори.Дајте престаните.Како може мртов човек да оживее?
 
Член од
6 април 2008
Мислења
82
Поени од реакции
0
Зомба е умрен човек

Незнам како да ти објаснам:uvo::uvo::uvo::uvo::uvo::uvo:
 

Neporazen

Time Lord
Член од
25 јануари 2009
Мислења
545
Поени од реакции
22
Pa vaka mislam deka zombi ne postojat i kako sto kazaa nekoi clenovi na forumov zombi se drogirani luge.
Nisto natprirodno tuku mozebi i nekoja vudu magija
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
704
Поени од реакции
260
Zombie e zhiv mrtovec,i zombie se vika i vo ednina i vo mnozhina,ne kako sho prochitav pogore..inache ako igral nekoj porano Return to castle Wolfestein kje znae poubavo sho e zombie. :tv:
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
некои по емисииве на дискавери викаат дека постоеле.. се праело со некои вуду прашини дрн дрн... али све је то драпање мадиња
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Зомби ми е најбезвезе работа во сето тоа верување во натприродното. Мртов па оживува со телото. Без везе...
 
Член од
15 април 2009
Мислења
130
Поени од реакции
37
Mrtvi se mogu vratiti u nešto što je naliko životu, kao zombi, nesvesni robovi zlokobnih vračeva pod čijom će vlašću biti.Tako bar veruje narod Haitija, koji je duboko ogreznuo u vudu tradiciju.
Reč zombi pojavljuje se u mnogim afričkim jezicima.U Kongu, njeno značenje je fetiš; u Dahomeju to je naziv boga pitona.U savremenom vudu značenju, odnosi se na božanstvo zmije koje oživljava mrtvaca koga je vrač odabrao da mu bude sluga.Vudu rituali su mešavina afričke magije i religije, tako da ima elemenata i zapadnog okultizma i popularnog katoličanstva.
Zombi je rob okrutnog vrača, poznatog kao bokor, koji je izvukao nedavno sahranjeni leš iz groba i čarolijama mu udahnuo nešto što bi se moglo nazvati senka života.Mada zombi jede, diše, obavlja prirodne potrebe, čuje, pa čak i govori, on se ne seća svog prethodnog života, a nije svestan ni svog sadašnjeg stanja.Drugim rečima zombi je robot od krvi i mesa, prava biološka mašina.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
Зомби..со вуду магија човек кренат од мртвите...тоа е еден вид

друг вид..погледни по нашите улици..ги има многу со изгубен поглед како се движат.

овие вториве....има ли антидот или контра клипче:vozbud:

и реклама ТИ НЕ СИ ЗОМБА:vozbud:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom