Зомби

Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
Ајде ако може некој да ми каже што е тоа зомби бидејки ништо не знам за оваа мистерија.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Зомби - на англиски е верувам дека разбираш, не најдов друг близок јазик до нашиот.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Зомби..со вуду магија човек кренат од мртвите...тоа е еден вид

друг вид..погледни по нашите улици..ги има многу со изгубен поглед како се движат.
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
Зомби е наједноставно кажано жив мртовец.
 

TheBestTipster

Избраниот
Член од
8 март 2008
Мислења
2.387
Поени од реакции
97
Што ти е зомби ..

Па зомби ти е полужив човек или некоја понижа форма на живот , со дисфукционален мозок и единствена цел , да си ги задоволи апетитите т.е инстиктите ..

А ако ме питаш дали у Мк има зомби, па можам да ти тврдам дека водеме у регионот , статистички у однос на зомбиња и нормални луѓе ..Па ако не биде ништо од името , секогаш можеме да се прекрстиме во држава Zombieland ..
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Зомби е полуживо суштество кое има цел да ги задоволи своите потреби колку да преживее . Мозокот има само основна функција :Сетилата и Јадењето :).
Од религиозен аспект гледано :
When There Is No More ROom in Hell , The Dead Will Walk The Earth ......
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Во Хаити се прави напитокот за да се направи зомби. Му се дава на жив човек, без он да знае. После некое време, се покажува како да е мртов и се закопува. Во меѓувреме, човеков е свесен за све. Кога ќе поминат не знам колку саата, врачаров се враќа и го откопува, жив.

Ова е од еден документарец што сум го гледала. Фактички као предизвикуваат клиничка смрт.
 

Famous Last W

I LoV3 YoU..
Член од
24 август 2007
Мислења
1.515
Поени од реакции
5
Во Хаити се прави напитокот за да се направи зомби. Му се дава на жив човек, без он да знае. После некое време, се покажува како да е мртов и се закопува. Во меѓувреме, човеков е свесен за све. Кога ќе поминат не знам колку саата, врачаров се враќа и го откопува, жив.

Ова е од еден документарец што сум го гледала. Фактички као предизвикуваат клиничка смрт.
Интересно де кажи како се викаше документарецот да го гледам.. Сакам овакви работи.. Ова слично на Ај ам легенд..
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.494
И ја сум го гледал тој документарец. Нешто ќеркава им умре на семејството и ја направија како зомби.
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
Во Хаити се прави напитокот за да се направи зомби. Му се дава на жив човек, без он да знае. После некое време, се покажува како да е мртов и се закопува. Во меѓувреме, човеков е свесен за све. Кога ќе поминат не знам колку саата, врачаров се враќа и го откопува, жив.

Ова е од еден документарец што сум го гледала. Фактички као предизвикуваат клиничка смрт.
I posle toa na covekot mu funkcionira mozokot ili e zombi kako zombi e, ne mu raboti mozokot?
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Moзокот си функционира све нормално. Целото тело е нормално. Има и книга напишано за ова. Се вика The Serpent and the Rainbow. Документарецот беше или на Дисковери, Хистори или на National Geographic....заборавив кај го глеав.

По истражувањата на писателот Дејвис, што ја напишал книгата, се верува дека една од главните состојки во напитокот доаѓа од puffer fish и предизвикува temporary парализа. Затоа и има знаци као да е мртов човекот. Врачарот што ова го прави, наводно ги носи да рмбаат на некои полиња као казна. Двајца или тројца успеале да се вратат од таму и се препознати од своите блиски. Напитокот им бил даден затоа што го имале скршено етичкиот код на хаитските жители. Али, они си се нормални луѓе, мислам тука нема ништо натприродно
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
Pa nema natprirodno nisto. Ajde da bil navistina mrtov pa go vratile od mrtvite e drugo nesto, ama ova nema vrska so vrakanje od mrtvite.
 
Член од
11 април 2008
Мислења
73
Поени од реакции
6
Честа тема во стриповите со Дилан Дог,ги читал некој? Зомби - жив мртовец затоа што нема душа
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Pa nema natprirodno nisto. Ajde da bil navistina mrtov pa go vratile od mrtvite e drugo nesto, ama ova nema vrska so vrakanje od mrtvite.
целата слика што денес ја имаме за Зомби доаѓа од холивудските филмови, во кои нема ни трошка вистина
 

Painmaster

Feel the Pain!
Член од
28 ноември 2007
Мислења
165
Поени од реакции
2
целата слика што денес ја имаме за Зомби доаѓа од холивудските филмови, во кои нема ни трошка вистина
Точно.... У секој филм се различни (еднаш трчаат, еднаш зборат....) али ја ги замислуем како шо се напраени у Resident Evil....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom