Здравството кај нас

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.790
Поени од реакции
3.981
По еден несреќен тек од околности, ради стекнати повреди од туѓа грешка, деновиве ме шетаат низ скопските клиники, а во нив го видов она кое посредно ми беше веќе познато.

Јавното здравство е распаднат и гнил систем и му требит „голем ресет„!
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.372
Поени од реакции
7.460
По еден несреќен тек од околности, ради стекнати повреди од туѓа грешка, деновиве ме шетаат низ скопските клиники, а во нив го видов она кое посредно ми беше веќе познато.

Јавното здравство е распаднат и гнил систем и му требит „голем ресет„!
Па како да им ресет кога се едни исти 33 години ги гласате бе?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.855
Поени од реакции
35.277
...бисер на денот во нашето здравство, штета што не можев со слика да го овековечам, а тоа е моментот кога поради немање Езмарк повеска (да се стегне раката за да се земе крв од вена), се искористи стетоскопот, вртејќи го цревото на стетоскопот околу раката да се стегне при земање венска крв! :facepalm:
 
Член од
20 мај 2023
Мислења
523
Поени од реакции
2.292
...бисер на денот во нашето здравство, штета што не можев со слика да го овековечам, а тоа е моментот кога поради немање Езмарк повеска (да се стегне раката за да се земе крв од вена), се искористи стетоскопот, вртејќи го цревото на стетоскопот околу раката да се стегне при земање венска крв! :facepalm:
Кажи докторке каде точно се случило ова многу ме интересира.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.901
Поени од реакции
6.207
...бисер на денот во нашето здравство, штета што не можев со слика да го овековечам, а тоа е моментот кога поради немање Езмарк повеска (да се стегне раката за да се земе крв од вена), се искористи стетоскопот, вртејќи го цревото на стетоскопот околу раката да се стегне при земање венска крв! :facepalm:
Toa od mnogu filmovi gledanje
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.861
Поени од реакции
15.810
и пошироко здравството е УПМ
https://newz24live.com/vadene-na-mlechni-zabi-zavrshi-tragichno-po-zhivotot-na-5-godishno-dete/

„Како да насетуваше трагедија. Одби да му стават маска, на крајот анестезиологот насилно му го направи тоа пред мојата сопруга. Таа го молеше да престане, но тој не ја послуша, откако Велес заспа“, рече таткото.
 
Последно уредено:
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.901
Поени од реакции
6.207
и ЕУ здравство е УПМ
https://newz24live.com/vadene-na-mlechni-zabi-zavrshi-tragichno-po-zhivotot-na-5-godishno-dete/

„Како да насетуваше трагедија. Одби да му стават маска, на крајот анестезиологот насилно му го направи тоа пред мојата сопруга. Таа го молеше да престане, но тој не ја послуша, откако Велес заспа“, рече таткото.
Od koga e Ukraina vo EU ?
A i si velam deka si slushnal deka pred anestezija treba da potpishesh deka si zapoznat so site rizici shto gi nosi istata!?
Zhalosno za edno detence da zavrshi na vakov nacin ama i roditelite se krivi!
Ne se stava na dete Anestezija za vakva banalna rabota. Dovolen e gas za smeenje ( Distickstoffmonoxid )
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
19.861
Поени од реакции
15.810
Od koga e Ukraina vo EU ?
A i si velam deka si slushnal deka pred anestezija treba da potpishesh deka si zapoznat so site rizici shto gi nosi istata!?
Zhalosno za edno detence da zavrshi na vakov nacin ama i roditelite se krivi!
Ne se stava na dete Anestezija za vakva banalna rabota. Dovolen e gas za smeenje ( Distickstoffmonoxid )
во право си, во брзање згрешив, а мислам дека и парталот имаше прво напишано Полска па исправил...
а знам за случај дете да му влезе млечен заб во душник, мислам, Хрватска беше а,а го спасија со инструменти за вадење страни тела, но тотална анестезија за млечен заб е глупост..
на времето, кога јас бев дете, се сеќавам имаше дете што не се разбуди од тотална за крајници... тогаш даваа тотална мислам до 12 години, мене на 16 со локална ми ги извадија..
А колку знам кај кас на мали деца од 5 години не прават операции што не се ургентни
Автоматски споено мислење:

фали оној докторот од Вевчани, недозавршен :cool: ама добар
 
Последно уредено:
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.856
Поени од реакции
9.615
@bijons имаш ли некое инфо до каде е работата на вработените оо договор на дело, дали ке ги трансформираат на неодредено или ништо сега бидејќи ке има техн.влада?
Овој министеров за здравство само ветувања дава а ништо не исполнува. Исто така падна у вода и реорганизацијата на клинички центар да биде само со еден директор.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.372
Поени од реакции
7.460
@bijons имаш ли некое инфо до каде е работата на вработените оо договор на дело, дали ке ги трансформираат на неодредено или ништо сега бидејќи ке има техн.влада?
Овој министеров за здравство само ветувања дава а ништо не исполнува. Исто така падна у вода и реорганизацијата на клинички центар да биде само со еден директор.
Нема договор на неодредено за тетки на кои им е "изгубено магарето". Знае министерот шупраи.

Тетките не работат. Само кафе пијат и не се командат. Ако нема "камшик" ко договор на дело, работата нема да биде завршена.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.855
Поени од реакции
35.277
@bijons имаш ли некое инфо до каде е работата на вработените оо договор на дело, дали ке ги трансформираат на неодредено или ништо сега бидејќи ке има техн.влада?
Овој министеров за здравство само ветувања дава а ништо не исполнува. Исто така падна у вода и реорганизацијата на клинички центар да биде само со еден директор.
...знам дека колега со партиска книшка од позиција (сдсм) ургираше за синот да го вработат во овој бран на неопределено вработување, а работел веќе три години со договор на дело, ако напишам што му рекле нема да ми веруваш и тоа од поставен директор од Алијанса, нели здравството е кај нив, „во дискреција да ти кажам, јас би го вработил, вреден е, се покажал и за време на пандемијата со коронавирусот, ама Таравари ќе ме искара, исклучиво Албанци ќе бидат примени на неопределено во здравството“, така да, Алијанса ако остане во здравството со министерувањето, пиши пропало за другите, тие од сите албански партии се најрадикални, дволични и психички непредвидливи гледај им ги очите и колку да ветат, Македонец нема да вработат, министерот ФМ е само бла бла ветува пред камера, тој онкологија не ја среди со афера со чисти докази, а вети, а не пак друго, ај што те гледам, од Алијанса не очекувај!
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.261
Поени од реакции
16.835
...бисер на денот во нашето здравство, штета што не можев со слика да го овековечам, а тоа е моментот кога поради немање Езмарк повеска (да се стегне раката за да се земе крв од вена), се искористи стетоскопот, вртејќи го цревото на стетоскопот околу раката да се стегне при земање венска крв! :facepalm:
Мене со заштитна нараквица ме стегнаа за да ми земат крв, дури од после приметив :ROFLMAO:
 

Kajgana Shop

На врв