За девојките: „Лошо момче“ - да или не?

Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Има разлика од „Добрите луѓе не ги третираат жените ко контењери за сперма“ до “Ако не ги третираш жените ко контењери за сперма си добар човек под дифолт.“За што всушност ви почна непотребната расправија погоре.

На еволутивно ниво, ако го земеш во предвид како валиден провизиониот морал што го спомнува Шермер, може да се одреди кои луѓе се „добри“, а кои „лоши“ со што ќе ја земеш способноста за емпатија наспроти социопатските тенденции во еден спектрум + некои мантри како златното правило. Колку поемпатичен е некој, толку по„добар“ е. Сега секако, верувањата, акциите и други работи можат да играат улога како на пример „Емпатичен човек кој е пожртвуван муџахедин се самоубива у некоја железничка станица со невини луѓе пошто е УБЕДЕН дека тоа е за доброто на светот“, што автоматски би го дефинирало како „лош“ според некој стандарди. Али грубо кажано, ако идеме во екстреми, поголемиот дел од луѓето можат да се согласат дека Махатма Ганди е подобар од Џек Мевосек.
Екстремите се лесни за диференцијација. Сума сумарум дефинитивно Ганди е подобар од Мевосек. Сепак, фрагилноста на златното правило се јавува у деперсонализацијата која ја налага баш ради тие сиви зони и гусарски парадокси.
Језда звучи многу Ниче муабетов, али не е загарантирано дека емпатизер/социопат секад ќе делува емпатично/социопатски.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Добар аргумент :)
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
200
Поени од реакции
97
Тоа што он пробува да ти посочи е дека настрана од екстремите постојат сиви зони и општата дефиниција за добри лоши/лоши луѓе е ригидна иако тенденцијата да бидеме морални е дел од нашата еволуција.
Ти поставува хипотетички прашања кадешто човек има негативни и позитивни карактеристики, а потоа те прашува дали тој човек е „добар“/„лош“ што е мање више питање на субјективна оценка. Не зборуваме за екстреми, зборуваме за тип што ја плукнал женска му, ама помогнал на 1000 деца и друг кој ја сака жена му, а убил 10 кучиња пошто е шинтер..
Мора да направиме разлика помеѓу екстреми и сивите зони во кои повеќето луѓе припаѓаат и тешко е да ги окарактеризираш како „добри“ и „лоши“.
еба го ама ме збуни и двајцата со исти аватари :вонзем:
јас не зборам за некои ти хипотетички прашања за кои не ми е гајле сега, ако жени третираш како контењери за сперма си копиле, толку од мене.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
A ако жените третираат мажи како цуцла за сперма копилиња ли се?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
200
Поени од реакции
97
A ако жените третираат мажи како цевка за сперма копилиња ли се?
ова мислам дека не би се случило, што ни требаат вашите мали курчиња ако имаме вибратори. :sneaky:
 
D

Daedalus

Гостин
еба го ама ме збуни и двајцата со исти аватари :вонзем:
јас не зборам за некои ти хипотетички прашања за кои не ми е гајле сега, ако жени третираш како контењери за сперма си копиле, толку од мене.
Тоа све е у реду, ја се сложувам за тоа дека не треба никого да третираш така, без разлика на тоа дали е машко/женски однос, машко/машки или женско/женски однос, бар според моите морални принципи.
Ќе биде грешка од твоја страна ако ги изолираш тие односи само на машките кон женските што е стереотипно исто како и твојот коментар подоле кадешто кажуваш дека не ти требаат „мали куриња“ пошто имаш вибратор. Со други зборови, почитта треба да е взаемна, ако више се залагаш за еднаквост на половите.

Според мене, секој што го прави својот пол посупериорен, само пошто самиот он е тој пол, припаѓа на групата на луѓе што резонираат во стилот на „Ново Лисиче е најбоље населба у Скопје, пошто ја сум од таму“. Од друга страна, твојата реакција со тој коментар се должи на тоа што те изнервираа членовите погоре, али треба да си стоиш зад своите зборови, ако више решаваш да пишеш нешто.
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
" Континјери за сперма " ви е лош назив, јас имам друг " девојки на/за продажба". Тие обожаваат да бидат одбрани (од "излогот" со другите убави жени што се покажуваат и флертаат) од некој bad boy (или фраерче во средината) и да се гордеат што со него се шетаат низ град, како негови трофејчиња и он нивен.

Како да е тоа добро или голема работа. :coffee:
 
Член од
18 јуни 2014
Мислења
60
Поени од реакции
35
Bad boy неможе да биде добар со својата девојка или сопруга, тој ке си ја чува и негува али затоа следново ке го прави
  1. Ке ја изневерува
  2. Ке ја понижува и навредува
  3. Ке ја контролира цело време
  4. Нема да ја пушти сама ни до продавница да отиде.
Ама ете жениве се палат на такви бад бојс. Ама после кога ке стапат во брак со тој, ке видат дека се заебале гадно. Мирниве момци не ги толерираат многу и одма ги откачуваат мислат дека се глупи и наивни. Добар човек никогаш нема да ја контролира или да повредува без причина.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom