Заработка на интернет (официјална тема)

Член од
11 април 2012
Мислења
4.289
Поени од реакции
4.694
ме интересира овие што си „играат на берзата“ на сајтови како EmpireOption, eToro или евентуално FxLider... итн..
дали и колку е „сигурно“ ова?
како уствари функционираат овие берзи.. ?
кои се условите за депозит/исплата таму?
*што конкретно (ќе) ви наштети новата одлука за казнување за оние што го работат ова?

дали и колку време реално треба да се учи за да се почне да се работи и да се заработи таму? (не ми е проблем да вложам почетнички колку и да е потребно...)

ако има некој што се занимава посериозно со ова - нека сподели мислење тука или на ЛП.. па и реф линкче...
Не сум работел, ама ќе ти одговорам како се тоа функционира од економска гледна точка, не од википедиа туку од мои лични истражувања за берзанско работење завршив средно економско ама темава ми е и повеќе од позната.

Прво преку фхлидер не би требало да имаш проблем зашто е регистриран броќер за берзанско работење во државава, а државата ако комплетно го забрани берзанското работење од каде на пример ќе купува нафта.
Значи преку македонски брокер не те тангира многу многу тој закон, ама преку некој странски правиш казниво дело.

Е сеа за системот како тоа функционира, без разлика преку кого и да работиш ти се прикачуваш на една и единствена платформа преку која оперираат 4 најпознати берзи во светот (и другите функционираат на истата платформа ама имаш 4 кој се најбитни)

1.берзата на австралискиот пазар (мислам дека е во мелбурн, а може и сиднеј не толку битно али добро да се знае ќе ти пишам подоцна зашто)
2.азиската берза (главен центар тука е токио)
3.европската берза (лондон)
4.американската (NY)

Зашто е убаво да знаеш која каде е.
Временска разлика, во принцип секоја берза има работно време. Ама во пракса при онлајн тргување на берза истата работи 24 часа. Австралија се поклопува со америка и азија, како се ближи кон затварање истата азиската веќе фаќа во полн ек. Како се спрема за затварање азиската отвара европска. Европската ќе предаде на сад и добиваш целодневен циклус.

Е сеа колку време треба за да научиш како функционираат од неколку саати до неколку дена, зависи колку време ќе ти треба за да разбереш кое што значи на платформата и да стекнеш некои основни знаења за тоа што е pipe и слично. Одкако ќе ја совчадаш платформата ти следи следен чекор осознавање на вистинскиот живот во берзата, ќе наоѓаш многу тактики како да успееш но ниедна од нив не гарантира 100% успех. Без разлика која стратегија и да ја примениш целата работа се сведува на 2 основни правила. Интуиција и прави контакти. Интуиција кога и што да купиш, а кога да продаваш добиваш со искуство, а вистински контакти ти требаат за шпекулации. Ќе ти требаат страшно многу знаења од економија, да познаваш кој влијателен човек на кој дел од берзата влијае и некој такви работи.

Има уште многу да ти објаснувам за ова ама најбитните информации ти се презентирани во постов.

И сеа веројатно следи прашањето колку можеш да направиш, тоа се одговара со неколку параметри од кој најбитен е почетниот капитал, после тоа ти следува искуство, навремено осознавање на влијателни контакти и правилно следење на нивните информации и трудот или времето поминато на РАБОТА (колку си активен).
Со оглед на тоа дека најчесто при успешни зделки ќе заработуваш некоја сума изразена во центи (дури и помалку) по успешно акција. Излегува дека почетниот капитал е најбитната работа,и за успешна работа со солидна заработувачка ти требаат околу 10000$, нешто што се препорачува како минимум кој треба да го имаш за да почнеш со работа на овој принцип (збориме колку да вадиш на почеток некоја екстра пара, па како ти расне билансот ќе се зголемува и заработувачката). Ама како репер за пристојна заработувачка се 10000$ што ти пишав погоре се под тоа е за млатење празна слама.

Испратено преку македонски пошти
 
Член од
13 март 2014
Мислења
691
Поени од реакции
142
objasni zosto...eve na clikit.org e 4$ pa 20 dena gi cekam parite ni trag ni glas?
Не мора да значи ама веднаш паѓа сумливо... аман луѓе не се залетувајте по нови страни само ако имаат реклама Paying xxxxxxx$ :) и повели ѕирни го клипчево пред да трошиш уште време не страната https://www.youtube.com/watch?v=b3zlVm1MUNM
 
Член од
7 април 2012
Мислења
961
Поени од реакции
703
If you want to receive a payout via this payment processor, you should invest at least one time via this payment processor.
Ова го дава на PTCircle кога се бара пејаут на Скрил...што да се инвестира никаде не можев да најдам некои правила преваранти :pos:
Ако некој знае нека објасне накратко...:coffee:
 
Член од
26 август 2013
Мислења
23
Поени од реакции
122
If you want to receive a payout via this payment processor, you should invest at least one time via this payment processor.
Ова го дава на PTCircle кога се бара пејаут на Скрил...што да се инвестира никаде не можев да најдам некои правила преваранти :pos:
Ако некој знае нека објасне накратко...:coffee:
Мислам дека јасно си кажува таму друже,мораш да инвестираш најмалку 6 долари и после да си ги вадиш парите без проблем.Иначе мене ми имаат исплатено PT CIRCLE два пати и за сега си функционираат супер.Овие денови има некој проблем со исплатата но напишаа дека до 7 ќе се среди тоа.Исто така читав дека до Октомври ќе се направи секој член на PT CIRCLE ќе мора да има кредитна картичка и од таму ќе си ги вади парите на било кој банкомат тука кај нас без провизија.:)
 
Член од
24 ноември 2011
Мислења
17
Поени од реакции
4
Некој од вас што работи на paidverts да ми даде совет за подобар почеток пред да се откажам? Бидејќи секој ден ми паѓаат BAP под 1600 и добивам 0,0005 реклами.
 
Член од
13 март 2014
Мислења
691
Поени од реакции
142
Некој од вас што работи на paidverts да ми даде совет за подобар почеток пред да се откажам? Бидејќи секој ден ми паѓаат BAP под 1600 и добивам 0,0005 реклами.
Де бре, јас имам околу 500 поени па еве ги моите реклами :) Купувај ad campaigns доколку имаш некој сајт промовирај го ќе ти даде 3000 поени мислам за долар.
 

Attachments

NaughtyByNature

Y Child
Член од
1 декември 2010
Мислења
423
Поени од реакции
427
Некој од вас што работи на paidverts да ми даде совет за подобар почеток пред да се откажам? Бидејќи секој ден ми паѓаат BAP под 1600 и добивам 0,0005 реклами.
Реклами од 0.0005 и 0.001 ќе добиваш се додека не го купиш тоа филтерот од 10 долари и ги блокираш. Едноставно, тие се најчести и најбројни. Е сега, за да добиваш и подобри реклами, на почеток мораш да ги кликаш тие никаквите, додека собереш долар. Штом собереш долар, купи ad campaign и ќе ти врати 3100 BAP (1.55$). Следниот долар што ќе го собереш, пак купуваш кампања за да добиеш уште 3100 BAP. Кога ќе стигнеш до 7-9к, ќе добиваш и по 0.14$ дневно. Тоа е, на почеток е тиња, ама неизбежно е да го поминеш тој праг.

Во меѓувреме, не купувај upgrades, според мене не се исплати, барем не додека си комотен со BAP поени и можеш да си дозволиш поголема сума без да паднеш група/ниво . Ем плаќаш со пари, ем ти одбива BAP кога ти враќа реклами. Уствари, плаќаш дупло. Особено со тоа recycler-от, ќе се убиеш од кликање ситно, а профит ич.

Paidverts има доста такви скриени цаки/loop-ови, што многу луѓе нема да ги провалат, па затоа и мислам дека ќе опстане долго време. Два пати мери, рачунај, па инвестирај.

Купување кампања од 1 долар ти е најбезбедна варијатна, колку што јас сконтав, затоа што добиваш и BAP поени, а не само реклами за кликање.
 
Последно уредено:
Член од
13 март 2014
Мислења
691
Поени од реакции
142
Ја пробував опцијата со филтерот, има опции да платиш од акаунт баланс или пајза-0.002$ стои вака ...одбрав пајза и ми пишува еррор... дали и на друг му се случува ова?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom