Замоци

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Да живеам во замок?
Ау ќе умрам од страв уште првата вечер :icon_lol:
Нема поморничаво место за живеење од замок, убави се за посетување и сето тоа тука останува.

Сум посетила 2 замоци во Романија.
Едниот е Замокот на Дракула. Ништо посебно, а очекував мноооооогу повеќе. На слики е сон, а во живо е обичен замок со многу соби, многу ходници, се ѕидови, малку мебел секако само црн. Зандани и мали скали кои беа ужасно морничави :) Ама ич не беше интересен. Досаден замок.



А вториот замок во Романија што го посетив е замокот Пелес. Е за него немам зборови :trepka: Прекрасен беше. Огромен двор, преубава градина, воедно е во шума замокот и преубава е околината, преубав ентериер, преовладуваше дрвото, се изгледаше ко да запрело во некој дамнешен век. Прекрасен замок.





 

Романтичарка

надежна форумџика
Член од
31 октомври 2009
Мислења
382
Поени од реакции
91
За мене замоците се нешто навистина прекрасно.
Толку необични градби,затскриени во длабочините на некоја шума или покрај некое езеро.Мислам дека не е тоа само огромен простор со многу соби.:nenene:
Секој замок што постои си има своја мистерија.
 

~BlueBerry~

*I love my dreams*
Член од
8 јануари 2008
Мислења
1.101
Поени од реакции
63
Би живеел цел живот во ваков замок......какви журки може да се направат тука, :vozbud:

Моментално фантазирам, како би можело да е внатре, ако има некој нека ставе фотки...
Ова е Neuschwanstein во Германија, а еве како е внатре























 
?

..........

Гостин
Фантастично.......на вакво место и на ваков кревет .....секс на свеќи во 12 часот полноќ....:vozbud:
 

Sofist?

Ула
Член од
11 јануари 2010
Мислења
160
Поени од реакции
12
И јас исто би сакала да живеам во замок.... кај нас има еден дел надвор од градот само со викендички и едни луѓе посебно си направиле викендичка како мало замокче...повеќе наликува на тврдина али сепак....ахххххх :(
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
Каква Архитектура лежи тука јухууууууу свака им част на тие шо ги граделе
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
И јас исто би сакала да живеам во замок.... кај нас има еден дел надвор од градот само со викендички и едни луѓе посебно си направиле викендичка како мало замокче...повеќе наликува на тврдина али сепак....ахххххх
Ај сликни ја таа викендичка, баш ме интересира како изгледа.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.731
Поени од реакции
9.842
Зашто Турците кај нас не граделе замоци него џамии...ах пусто Турско..
 
Член од
8 декември 2010
Мислења
42
Поени од реакции
6
Уште од дамнешни времиња замоците одговарале на надворешното опкружување и најпрво имале одбранбена функција.
Првите замоци биле градени од дрво,но било полесно да ги запалат па затоа употребата на каменот со тек на време станала се поголема.

За разлика од денес,замоците не биле баш комфортно место за живот.Се граделе за да ги заштитат лордот и неговото семејство и тоа била основната цел.
Тешко било да се згреат ладните камени подови и ѕидови,а водата се носела од надвор со кофи.
Ѕидовите се граделе за да заштитат од непријателот и да овозможат подобри позиции за набљудување.

Овие големи зданија еволуирале во Средниот Век за да станат главни живеалишта и палати.

Структурата на замоците се состоела најчесто од:соби,зандани,кујни,спални и капели.

Лично,уште како дете(под влијание на Пепелашка,Снежана и седумте џуџиња и Заспаната убавица :) ) ,а и сега се воодушевувам на овие градби и признавам се занесувам дека можеби некој ден ќе имам можност барем една недела да поминам во некој прекрасен замок :icon_lol: .

Мене ме интересира една работа: зошто повеќе не се градат замоци? (прескапа инвестиција се? едноставно нема потреба од нив? )

Доколку имате можност би изградиле замок?
Би живееле во него?















Секако.Кога би можела би изградила еден (нешто во стил на вториот замок од твоиве слики) и би живеела во него.:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom