Замоци

Annabel

Неутрална*
Член од
18 декември 2008
Мислења
1.298
Поени од реакции
183
Уште од дамнешни времиња замоците одговарале на надворешното опкружување и најпрво имале одбранбена функција.
Првите замоци биле градени од дрво,но било полесно да ги запалат па затоа употребата на каменот со тек на време станала се поголема.

За разлика од денес,замоците не биле баш комфортно место за живот.Се граделе за да ги заштитат лордот и неговото семејство и тоа била основната цел.
Тешко било да се згреат ладните камени подови и ѕидови,а водата се носела од надвор со кофи.
Ѕидовите се граделе за да заштитат од непријателот и да овозможат подобри позиции за набљудување.

Овие големи зданија еволуирале во Средниот Век за да станат главни живеалишта и палати.

Структурата на замоците се состоела најчесто од:соби,зандани,кујни,спални и капели.

Лично,уште како дете(под влијание на Пепелашка,Снежана и седумте џуџиња и Заспаната убавица :) ) ,а и сега се воодушевувам на овие градби и признавам се занесувам дека можеби некој ден ќе имам можност барем една недела да поминам во некој прекрасен замок :icon_lol: .

Мене ме интересира една работа: зошто повеќе не се градат замоци? (прескапа инвестиција се? едноставно нема потреба од нив? )

Доколку имате можност би изградиле замок?
Би живееле во него?















 
Д

ДаркхарТ

Гостин
Прекрасно изгледаат.мене ми се допаѓаат овака на изглед ама да престојувам во нив не би...:pipi: претерано ми се морничави и ме фаќа параноја :smir:
 
Х

Ханзо

Гостин
Не се градат затоа што времето на служба им е поминато. Сега единствената функција им е да привлекуваат туристи. Јас, за жал, ги посетувам само на сон и на интернет. :)
Освен овој:

Ах, замоци. :wub:
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Сакам да живеам во ваков замок:



Добро де, цел град е.
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Градбите од антиката. :pipi: Ах тие замоци, прекрасни се. Колку се само готик. И дефинитивно со задоволство би седела некое време во замок, поточно кажано, би живеела кога би имала можност. Мојот сон уште од малечка.
 
Б

Бат Елохим

Гостин
ептен ми се морничави... не будат волт дизни чувства во мене :)
 

gunner_mkd

>МиСтЕр ТиПсТеР
Член од
12 септември 2009
Мислења
1.483
Поени од реакции
83
Сум бил во 2 замоци во Полска меѓутоа никако не би престојувал во некој замок премногу ми се морничави се потсеќам на цртаниот убавицата и зверот:tv:
ме потсеќаат на духови,дракула ...



Еден од најубавите и најпознатите замоци во Краков "Вавел"
тоа е овој




а ова е замок во гратче блиску до Краков
овде се одржуваат часови по странски јазици


 
V

VeniVidiVici

Гостин
Како одговор на прашањето од насловот на темата, замоци не се градат повеќе затоа што нема потреба од нив. Никој не би градел замок за да се заштитува кога со хелихоптер бомбата и на глава ќе му ја стават.:pos2: Инаку се воодушевувам од средновековието и начинот на кој живееле царевите во замоците. Во нив имало чувство на сигурност кое во тоа време на војни ретко кој го доживувал.
А за тоа дали би живеел во замо- ДА, но да го задржи автентичниот изглед однадвор но внатре да се приспособи за потребите и вкусот на денешното време.
 
S

StereoLove

Гостин
Сакам да живеам на такви места кај што ке ме служат и ке имам огромна градина со цвекиња...ке живеам во последниот највисок спрат и би имала прекрасна глетка.мх мх мераци:vozbud::vozbud::vozbud:

26Castle.jpg

:pipi:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom