Заби и сѐ во врска со забите

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.841
земи упат и оди на Клиника за болести на уста и парадонт, убаво да ти ги исчистат џебовите на забите, и ако е долготрајно крварењето можеби треба да се уклучи некој антибиотик. Ќе ти препорачаат и панорамикс да се направи за да се види губитокот на коска, за да не дојде до ослабување и клатење на забите како последица на парадентоза.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.349
Поени од реакции
29.823
Koи се опциите за импланти во Македонија, кои специјалисти се на добар глас, кои се цените?
Кои се можните нуспојави? Кои се алтернативите?
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
ceni od 300 do 600 za implanti zavisi koja marka na implanti zavisi koj oralen hirurg (reputacija)
alternativi tesko ako nemas zabi, mozebi mobilni protezi a ako imas dovolno zabi vo usta koi se dov=bri mozebi mostovi, nus pojavi ima i zavisi od kvalitetot na implantot, od pridrzuvanje na pacientot kon preporaki za higiena, od doktorot i itn.
 
Член од
3 март 2010
Мислења
638
Поени од реакции
369
некој да сподели искуство за оштетен еманел на предните заби, како ичкртан да е надворешниот слој на половина заб и се гледа внатрешноста, од што можи да биди, недоволна апсорпција на витамини, разјадување од киселина во устата при хроничен стрес, многу силно четкање, чистење на забите со нокт
Чаре дали има освен навлаки
 

DANTE

Gym instructor.
Член од
22 март 2006
Мислења
1.318
Поени од реакции
366
Се решив еден заб да го заменам со коронка па би ве замолил ако може да ми дадете добра препорака за ординација што имате позитивно искуство?
 
M

MysteryMan23

Гостин

некој што го направил ова? колку кошта и каде?
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.841

некој што го направил ова? колку кошта и каде?
ништо посебно, две пломби во фронт за да се затвори дијастемата.
Во било која ординација се прави ова и може да кошта 1500-2000 ден (а може и помалку зависи од квалитетот на пломбите)
 
Член од
24 октомври 2012
Мислења
810
Поени од реакции
510
Препoрaкa зa дoбaр мaтичен стoмaтoлoг, сo пристoјни цени и дoбрa услугa. Требa еден зaб дa вaдaм, уште некoлку дa пoпрaвaм, и плус прoтезa дa нoсaм, a ствaрнo ми е стрaв oд бoлкa, некoе решение зa oвa дa предлoжите?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.349
Поени од реакции
29.823
Препoрaкa зa дoбaр мaтичен стoмaтoлoг, сo пристoјни цени и дoбрa услугa. Требa еден зaб дa вaдaм, уште некoлку дa пoпрaвaм, и плус прoтезa дa нoсaм, a ствaрнo ми е стрaв oд бoлкa, некoе решение зa oвa дa предлoжите?
Јованка од ординацијата близу средното училиште Никола Карев. Јас сум многу задоволен од работата, односот, итн. Соработува со Заводот, цените се пристојни.
Пиши ми ПП ако сакаш контакт информации.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom