Заби и сѐ во врска со забите

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Има некој што оди во ординација "Луканоски" во Лептокарија да сподели искуство?
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.783
Поени од реакции
4.019
Барам информација.

Бев на забар пред некој месец и ја прашав заболекарката да ме упати некаде зошто имам проблем со вилицата, изместена ми е и ме боли некогаш дури и на нежен допир.
Ми рече дека тоа всушност е нејзина работа и ми препорача протеза која и ми ја направија.
Протезата е од проѕирен матерјал и е буквално навлака на мојата долна вилица која ја носам навечер.
Пршањто ми е дали некој знае како се вика оваа протеза? Пожелно на англиски? Сакам да најдам повеќе информации на нет ама никако не ми успева.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Барам информација.

Бев на забар пред некој месец и ја прашав заболекарката да ме упати некаде зошто имам проблем со вилицата, изместена ми е и ме боли некогаш дури и на нежен допир.
Ми рече дека тоа всушност е нејзина работа и ми препорача протеза која и ми ја направија.
Протезата е од проѕирен матерјал и е буквално навлака на мојата долна вилица која ја носам навечер.
Пршањто ми е дали некој знае како се вика оваа протеза? Пожелно на англиски? Сакам да најдам повеќе информации на нет ама никако не ми успева.
Вакво?

 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Горниот и долниот дел од непцата на деснава страна ми крварат.
Пред НГ го чистев каменот и не е престанато да крварит, а користам и лакалут, по препорака од докторот ама ништо.
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.841
Горниот и долниот дел од непцата на деснава страна ми крварат.
Пред НГ го чистев каменот и не е престанато да крварит, а користам и лакалут, по препорака од докторот ама ништо.
лакалут актив ли користиш?
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.351
Поени од реакции
3.477
Dali odea zabni implanti na drzavno zdravstveno osiguruvanje?

Барам информација.

Бев на забар пред некој месец и ја прашав заболекарката да ме упати некаде зошто имам проблем со вилицата, изместена ми е и ме боли некогаш дури и на нежен допир.
Ми рече дека тоа всушност е нејзина работа и ми препорача протеза која и ми ја направија.
Протезата е од проѕирен матерјал и е буквално навлака на мојата долна вилица која ја носам навечер.
Пршањто ми е дали некој знае како се вика оваа протеза? Пожелно на англиски? Сакам да најдам повеќе информации на нет ама никако не ми успева.
Voa na slikicava se vike "mouth guard" na engleski i sluzi protiv nokjno trienje na zabite (bruksizam)
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.841
Dali odea zabni implanti na drzavno zdravstveno osiguruvanje?


Voa na slikicava se vike "mouth guard" na engleski i sluzi protiv nokjno trienje na zabite (bruksizam)
да, да државата ќе ти го покрие тој луксуз од 500 евра:pos::pos::pos:
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.128
Поени од реакции
57.562
Горниот и долниот дел од непцата на деснава страна ми крварат.
Пред НГ го чистев каменот и не е престанато да крварит, а користам и лакалут, по препорака од докторот ама ништо.
Colgate pro gum health паста и четка со меки влакна Curaprox ultra soft 5460 користам.
Има подобрување.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom