Живот после смртта

Член од
1 септември 2009
Мислења
166
Поени од реакции
56
Не ги читав другите одговори, па ако моево не е во контекст со дискусијата sorry :toe:

Во секој случај знам едно нешто со сигурност во моментот кога ќе умрам ќе знам што се случува после смртта. Па со оглед дека од оваа гледна точка јас не знам или не сум во состојба да стекнам диркетно сознание дали навистина има живот после или не, сметам дека слободно можам да го изберам гледиштето со кое најдобро се чувствувам и кое ми изгледа најлогично (на мене) а тоа е: Сметам дека душата е бесмртна и дека дел од нас продолжува да живее во друга реалност или свет. Едноставно ми е пребанално животот да е само толку краток колку што е. Тоа не ме спречува да го живеам животот со полна плуќа туку ми дава мир бидејќи не е важно дали ќе умрам сега или во далечна идинина, овој живот ќе го проживеам најдобро што можам, а после можеби има и можеби нема ништо повеќе - ако има супер :vozbud:, а ако нема ништо страшно :) мада стварно мислам дека има :smir:
 

AFI

Член од
17 ноември 2009
Мислења
389
Поени од реакции
98
Тропаните велат:

Христос воскресе и смерти
смерти у смерт во прав
исушни во гробје живот дарува...
------------------------
Христос воскресе од мртвите
смртта со смрт ја победии
и тие што беа во гробовите
живот им дари...


Па сеа има ли нема ли задгробен живот ке видиме :toe:
 

nilla-vanilla

#kingliam
Член од
17 јуни 2010
Мислења
2.041
Поени од реакции
1.747
Energijata nikogash ne umira taa preminuva od eden vid vo drug zatoa ima zivot posle smrtta

Се согласувам со ова во потполност. А и размислете малце, зошто воопшто се раѓаме и живееме ако после смртта нема нешто друго? Тогаш би немало смисла само така да проживееме и да умреме и ништо потоа. Смртта ја сфаќам како еден процес низ кој мора да помине телото зошто се истрошило и остарело. А не ја гледам како процес при кој умира и душата. Како што рече еден познат човек:,,Сите ние сме патници на овој свет и еден ден ќе си заминеме од него и ке слеземе на друга станица,, и од друга страна, зошто во соништата се јавуваат мртвите души честопати сретнувајќи ги во зелена градина каде што ти велат дека НЕ Е ВРЕМЕ СЕГА ЗА ТЕБЕ ДА ПОЈДЕШ ТАМУ! Или со порака : Мене тука ми е добро, не грижете се за мене, ќе ве чекам да дојде време повторно да бидеме заедно. И нема шанси тоа да е само до психата на човекот. Ова е мое мислење барем.
 

SeaGull

Walter
Член од
17 мај 2005
Мислења
763
Поени од реакции
9
pisuvav pred nekoja godina na ovaa tema, ke napisam podolgo koga ke nacekam vreme - NE, NE i NE .... treba tuka da se prozivee zivotot .... zatoa sto toj ne e generalna proba ...
 

bmrhgj

Neumoren
Член од
1 мај 2009
Мислења
198
Поени од реакции
35
Znaenjeto e slika na posebnost - toj sto apsorbiral povece informacii ima prednost nad ostanatite...

Nebula malku se izdvojuva od drugite!

Povece nema sto da baram tuka...

Prijatno gubenje vreme!
 
A

Antigona

Гостин
Sto mislite dali ima zivot posle smrtta? Mislite deka vasata dusa talka zasekogas po zemjata,ke idete vo pekolot ili rajot ili se ragate kako nov covek ama ne se sekavate na predhodniot zivot...kazete mi gi vasite mislenja zaso mnogu sum zanteresirana!!!
Мое мислење е дека нема живот после смртта , а и не верувам во рај и пекол ....зарем постајат такви фантазии дека по смртта ке заминете на рајот ? а каде е рајот ? да ми даде некој адреса или конкретно место ?? во облаците ??? каде е тоа ???? хмммм, се нешто нема смисла и само сакаат да си се тешат луѓето дека и после смртта се оди некаде , хахахахах глупости у боја

ВО ПРИРОДАТА СЕ СИ ИМА СВОЈ ПОЧЕТОК И КРАЈ....секое животинче, растение, па така и човекот ке си умре и тоа е тоа.....затоа и секој си гледа да си го проживее животот бидејки е краток и годините си течат ко река ...........а после тоа никој не те чека.......
 
Член од
14 април 2010
Мислења
628
Поени од реакции
219
Мое мислење е дека нема живот после смртта , а и не верувам во рај и пекол ....зарем постајат такви фантазии дека по смртта ке заминете на рајот ? а каде е рајот ? да ми даде некој адреса или конкретно место ?? во облаците ??? каде е тоа ???? хмммм, се нешто нема смисла и само сакаат да си се тешат луѓето дека и после смртта се оди некаде , хахахахах глупости у боја

ВО ПРИРОДАТА СЕ СИ ИМА СВОЈ ПОЧЕТОК И КРАЈ....секое животинче, растение, па така и човекот ке си умре и тоа е тоа.....затоа и секој си гледа да си го проживее животот бидејки е краток и годините си течат ко река ...........а после тоа никој не те чека.......
Еве ти линк,па типов ке ти каже за адресата.
 

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57
Мое мислење е дека нема живот после смртта , а и не верувам во рај и пекол ....зарем постајат такви фантазии дека по смртта ке заминете на рајот ? а каде е рајот ? да ми даде некој адреса или конкретно место ?? во облаците ??? каде е тоа ???? хмммм, се нешто нема смисла и само сакаат да си се тешат луѓето дека и после смртта се оди некаде , хахахахах глупости у боја

ВО ПРИРОДАТА СЕ СИ ИМА СВОЈ ПОЧЕТОК И КРАЈ....секое животинче, растение, па така и човекот ке си умре и тоа е тоа.....затоа и секој си гледа да си го проживее животот бидејки е краток и годините си течат ко река ...........а после тоа никој не те чека.......
Имаш интернет дома претпоставувам , ако не го пиша ова од некое интернет кафе.
Е ако го имаш целото знаење на човек на дланка почни да бараш , затоа што времето може да е кратко.
Ако имаш некој проблем слободно прашај , нема нешто на нет што неможе да се најде.
Што да ти кажам , може само да ти посакам да те води интуицијата по правиот пат.
 
A

Antigona

Гостин
Еве ти линк,па типов ке ти каже за адресата.

ова со линков личело на пропаганда ( барем така велат пријателите на кои им го пастирав)

со свои очи додека не види човек , се до тогаш и нема да верува .....тоа ти е исто ко некој да ти вика небото е зелено ,,, и додека не видиш сам , јас сум сигурна дека нема да му веруваш на оној што ти рекол и сам да помислиш дека е зелено

е таман работа , во денешно време на нет можеш да најдеш секакви глупости и невистини и не мора да значи дека мора да веруваме во се што е пишано
 
Член од
25 јули 2010
Мислења
7.382
Поени од реакции
2.398
Zhivot posle smrtta. porsto ne veruvam i bash chitav edna kniga .. knigata se vikashe Patot na dushite od Majkl Njutn ...
 
Член од
14 април 2010
Мислења
628
Поени од реакции
219
ова со линков личело на пропаганда ( барем така велат пријателите на кои им го пастирав)

со свои очи додека не види човек , се до тогаш и нема да верува .....тоа ти е исто ко некој да ти вика небото е зелено ,,, и додека не видиш сам , јас сум сигурна дека нема да му веруваш на оној што ти рекол и сам да помислиш дека е зелено

е таман работа , во денешно време на нет можеш да најдеш секакви глупости и невистини и не мора да значи дека мора да веруваме во се што е пишано
Офлеле.Како прво нема зошто да е пропаганда.(кој е мотивот за тоа??).Како второ ти ми викаш дека додека не видам нешто со свои очи да не верувам.А како ти им поверува на твојте пријатели на кои си им го пастирала линкот..нели треба да ја видиш емисијата со свои очи?
 
A

Antigona

Гостин
Офлеле.Како прво нема зошто да е пропаганда.(кој е мотивот за тоа??).Како второ ти ми викаш дека додека не видам нешто со свои очи да не верувам.А како ти им поверува на твојте пријатели на кои си им го пастирала линкот..нели треба да ја видиш емисијата со свои очи?
за линкот не знаев додека не ми го кажавте тука на форумот, а поради мојата недоверба во живот после смртта , едноставно сакав да чујам мислење и од блиските пријатели и тоа е тоа. Значи тука не станува збор дека сум поверувала во емисијата.
 
R

Roten 96

Гостин
Абе не постои живот после смртта така мислам јас за другите не знам :))
 
Д

Дамјан_Amstaff

Гостин
Често сум се запрашал зошто Господ ги зема добрите луѓе ,зошто ги остава злобните и лоши луѓе да живеат подолго од тие кој што заслужуваат да живеат. Дали ова место е пеколот па потоа следи рајот или ова е местото кое е помеѓу пеколот и рајот ,т.е. место за "проверка" кој заслужува да оди во пеколот и рајот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom