Живот после смртта

Член од
11 јули 2008
Мислења
2.906
Поени од реакции
1.542
Често сум се запрашал зошто Господ ги зема добрите луѓе ,зошто ги остава злобните и лоши луѓе да живеат подолго од тие кој што заслужуваат да живеат. Дали ова место е пеколот па потоа следи рајот или ова е местото кое е помеѓу пеколот и рајот ,т.е. место за "проверка" кој заслужува да оди во пеколот и рајот.
Добрината на човекот е релативна работа, за некој си добар за некој па си лош.
Немора да значи дека секогаш ги зима добрите луѓе пошто секој од нас кога тогаш ќе умре. А, тоа дали има живот после смртта никој не се вратил да каже ние можеме само да си нагаѓаме. Мене лично не ме интересира, што е после смртта, живеам и уживам у животот дур можам после што ќе се дешава не му ја мислам многу.
 

M*O*N*A

~*Kitekatus*~
Член од
20 јуни 2007
Мислења
99
Поени од реакции
31
После некои книги што ги читав и дискусијата со пријатели на таа тема, некако се повеке сум убедена во идејата дека пеколот е всушност на земјата, дека ние во сегашноста живееме во пеколот,а порано или подоцна секој од нас мора да умре. но сметам дека живот после смртта на земјата ке може да има за оној кој својата свест ке успее да ја подигне на повисоко ниво, на оној кој ке успее да се просветли и да се издигне над материјалното кое владее тука на земјата.
Кога ке погледнам околу себе гледам само болка и страдање, војни и убиства на сите страни, неморал, физичка и духовна проституција, пропагање на секое можно поле. Затоа кога некој ке рече Господ ги зима добрите луге, си велам дека ги зима со причина, ги носи на некое поубаво место каде заслужуваат да бидат, а не да гнијат во овој пекол на земјата.
 

Freedom2say

only the sky is the limit
Член од
23 август 2010
Мислења
196
Поени од реакции
229
Добрината на човекот е релативна работа, за некој си добар за некој па си лош.
Немора да значи дека секогаш ги зима добрите луѓе пошто секој од нас кога тогаш ќе умре. А, тоа дали има живот после смртта никој не се вратил да каже ние можеме само да си нагаѓаме. Мене лично не ме интересира, што е после смртта, живеам и уживам у животот дур можам после што ќе се дешава не му ја мислам многу.
Значи, според Библијата, Исус Христос се вратил од смртта преку воскресението ( а бе шо јајца кршите за Велигден и пак не знаете зошто???), а кој како си верува е друга работа.
Јас верувам во живот после смртта, мислам дека овој живот тука е само една капка од морето на вечноста што следи. Уживам во животот, да, убаво е, но знам дека ќе трае кратко (споредено со тоа потоа). И цврсто сум уверена дека ќе одам во рајот :smir:
 
Член од
11 јули 2008
Мислења
2.906
Поени од реакции
1.542
Многу работи од библијата мене лично не ми се јасни и ми немаат никаква логика.
Али, тоа е друга тема и не треба да разглабаме тука пошто може да отидеме и предалеку. Ако си толку упатена пиши по ПП да ми разјасниш некои вечни дилеми.
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
После некои книги што ги читав и дискусијата со пријатели на таа тема, некако се повеке сум убедена во идејата дека пеколот е всушност на земјата, дека ние во сегашноста живееме во пеколот,а порано или подоцна секој од нас мора да умре. но сметам дека живот после смртта на земјата ке може да има за оној кој својата свест ке успее да ја подигне на повисоко ниво, на оној кој ке успее да се просветли и да се издигне над материјалното кое владее тука на земјата.
Кога ке погледнам околу себе гледам само болка и страдање, војни и убиства на сите страни, неморал, физичка и духовна проституција, пропагање на секое можно поле. Затоа кога некој ке рече Господ ги зима добрите луге, си велам дека ги зима со причина, ги носи на некое поубаво место каде заслужуваат да бидат, а не да гнијат во овој пекол на земјата.
Не би се сложил :smir:.

Има и многу убави работи на земјава и не се само лошите за спомнување. Ако не си ептен баксуз има и прекрасни моменти а и прекрасни личности за дружба :wink:.

За живот на друго ниво мислам дека има но каков е и дали е ограничен на земјава никој не знае затоа што никој не се вратил па да каже како е.

Можеби си луташ по цел космос а можеби исто има хиерархија како на земјава па некој ти кажува што и како да правиш.

Многу повеќе се збори отколку што се знае но на земјава и не е така лошо :smir:.
 

punkbooster

Black Rose Dying
Член од
10 декември 2009
Мислења
845
Поени од реакции
29
Епа вака сега тоа дека ќе го објаснит некој = НЕ! Туку што е до мене и јас мислам дека кога ке скинеме конци одма се раѓаме како нов на светов без ништо да знаеме ама сепак останува ОГРОМНА МИСТЕРИЈА...Ке видиме кога ке ни дојди редот :))))
 
T

Tetro

Гостин
Епа вака сега тоа дека ќе го објаснит некој = НЕ! Туку што е до мене и јас мислам дека кога ке скинеме конци одма се раѓаме како нов на светов без ништо да знаеме ама сепак останува ОГРОМНА МИСТЕРИЈА...Ке видиме кога ке ни дојди редот :))))
се е енергија, брат
 
I

IBIZA SOUND

Гостин
ponekogas si mislam zosto mora da se umre
duri ponekogas i si msilam neka se umre,ama podocna po nekolku godini pak da se vratime nazad :)

moze ke mi se nasmeete ama ponekogas svarno si gi mislam ovie dve raboti :)
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Е ај да ја "воскреснеме" и темава...

Научниците објасниле зашто мртвите лебдат над своето тело по смртта. Тоа го објаснуваат со промената на Електроенцефалограмот поставен на пациенти пред умирање, кој покажувал електрична активност непосредно пред смртта. Таа активност веруваат дека би можела да биде причина за предсмртните визии кои се случуваат во свеста на болниот (кој е пред умирање).

Колку е точно ова не можам да кажам, но сепак знам за многу искуства поврзани со гледање мртви луѓе и некакви визии на луѓето кои се на смртната постела. Гледаат починати роднини, предци, познати личности од нивниот живот кои пповеќе не сеживи, и по кратко време починуваат.
 
T

Tetro

Гостин
Е ај да ја "воскреснеме" и темава...

Научниците објасниле зашто мртвите лебдат над своето тело по смртта. Тоа го објаснуваат со промената на Електроенцефалограмот поставен на пациенти пред умирање, кој покажувал електрична активност непосредно пред смртта. Таа активност веруваат дека би можела да биде причина за предсмртните визии кои се случуваат во свеста на болниот (кој е пред умирање).

Колку е точно ова не можам да кажам, но сепак знам за многу искуства поврзани со гледање мртви луѓе и некакви визии на луѓето кои се на смртната постела. Гледаат починати роднини, предци, познати личности од нивниот живот кои пповеќе не сеживи, и по кратко време починуваат.
Нешто како ослободување на енергијата која е заробена во органите? :)
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Нешто како ослободување на енергијата која е заробена во органите? :)
Е тоа не знам :). Еднаш читав дека (демек) за да утврдат дали по смртта искача нешто од човековото тело, било вршено мерење на мртовецот веднаш по смртта и додека бил жив (ваљда ден-два пред да умре). Резултатот бил - 7 гр. во тежината по смртта, и како заклучок извезе дека душата тежела 7 грама :).
Јас мислам дека се чисти глупости, но кој знае... :)
 
T

Tetro

Гостин
Е тоа не знам :). Еднаш читав дека (демек) за да утврдат дали по смртта искача нешто од човековото тело, било вршено мерење на мртовецот веднаш по смртта и додека бил жив (ваљда ден-два пред да умре). Резултатот бил - 7 гр. во тежината по смртта, и како заклучок извезе дека душата тежела 7 грама :).
Јас мислам дека се чисти глупости, но кој знае... :)
Да не беше 21 грам? Го имаш гледано филмот?
http://www.imdb.com/title/tt0315733/
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Е ај да ја "воскреснеме" и темава...

Научниците објасниле зашто мртвите лебдат над своето тело по смртта. Тоа го објаснуваат со промената на Електроенцефалограмот поставен на пациенти пред умирање, кој покажувал електрична активност непосредно пред смртта. Таа активност веруваат дека би можела да биде причина за предсмртните визии кои се случуваат во свеста на болниот (кој е пред умирање).

Колку е точно ова не можам да кажам, но сепак знам за многу искуства поврзани со гледање мртви луѓе и некакви визии на луѓето кои се на смртната постела. Гледаат починати роднини, предци, познати личности од нивниот живот кои пповеќе не сеживи, и по кратко време починуваат.
Истите активности на мозокот ги има и при високи нивоа на медитација т.е најзастапени кај оние кои тврдат дека при медитацијата постигнале - астрална проекција
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Истите активности на мозокот ги има и при високи нивоа на медитација т.е најзастапени кај оние кои тврдат дека при медитацијата постигнале - астрална проекција
Ко авторот на ШЕСТО СЕТИЛО Пане Андов, кога пишуваше преиказни за неговите искуства кога лебдел на паркинг кај него и за кратко време стигнал на Хималаите :). Иначе коа сме веќе кај астрална проекција, имаше курс пред некој месец позади Рамстор, 1200 ден. месечно, дали сеуште има не сум запознаен.

--- надополнето ---

Да не беше 21 грам? Го имаш гледано филмот?
http://www.imdb.com/title/tt0315733/
Друже бе, мислев да поспијам малце :)

--- надополнето ---

Да не беше 21 грам? Го имаш гледано филмот?
http://www.imdb.com/title/tt0315733/
Друже бе, мислев да поспијам малце :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom