Желба за навредување и понижување

Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Незнам, можеби има ваква тема..но толку навреди, декларирање и понижување на луѓе кои меѓусебно не се познаваат, не сум сретнала навистина....зарем во денешно време таква некултура во комуникацијата?
На ова размислување ме "инспирира" вечното препукување, пцуење и навредување во темите за религија и политика.
Што толку ги тера луѓето да навредуваат, какви се тие особи уствари во реалниот живот!?
Мислам дека тоа се исфрустрирани особи, кои доаѓаат овде да се направат некои јаки фаци а уствари се помали од маково зрно и тука ги трансформираат своите комплекси..или се приклучуват во некои форумски табори и сакајќи да бидат интересни тропаат глупости и лижат задници!?
Провокатори без причина или пак коха ке им се напраи куршлус у мозок и немаат аргументи за да продолжат со дискусуја тогаш напагаат со навреди....
Интересно е што има и толку наивни ликови што се фаќаат на нивната мамка:mad:
Што мислите за оваа психолошка болест овде на форумов??
 
Член од
11 март 2015
Мислења
1.117
Поени од реакции
982
Незнам, можеби има ваква тема..но толку навреди, декларирање и понижување на луѓе кои меѓусебно не се познаваат, не сум сретнала навистина....зарем во денешно време таква некултура во комуникацијата?
На ова размислување ме "инспирира" вечното препукување, пцуење и навредување во темите за религија и политика.
Што толку ги тера луѓето да навредуваат, какви се тие особи уствари во реалниот живот!?
Мислам дека тоа се исфрустрирани особи, кои доаѓаат овде да се направат некои јаки фаци а уствари се помали од маково зрно и тука ги трансформираат своите комплекси..или се приклучуват во некои форумски табори и сакајќи да бидат интересни тропаат глупости и лижат задници!?
Провокатори без причина или пак коха ке им се напраи куршлус у мозок и немаат аргументи за да продолжат со дискусуја тогаш напагаат со навреди....
Интересно е што има и толку наивни ликови што се фаќаат на нивната мамка:mad:
Што мислите за оваа психолошка болест овде на форумов??
Не е болест тоа е синдром....Го има и меѓу луѓе кои се познаваат лично...
А за воља на вистината голем дел и заслужуваат да бидат спуштени на земја!
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Не е болест тоа е синдром....Го има и меѓу луѓе кои се познаваат лично...
А за воља на вистината голем дел и заслужуваат да бидат спуштени на земја!
Како можеш со навредливи зборови некого да спиштиш не земја?
Тоа е само твоја немоќ, твоја неконтролирана состојба без факти, без аргументи за докажување?!
 
Член од
11 март 2015
Мислења
1.117
Поени од реакции
982
Како можеш со навредливи зборови некого да спиштиш не земја?
Тоа е само твоја немоќ, твоја неконтролирана состојба без факти, без аргументи за докажување?!
Ако му кажам на некој неписмен сељак, по мои убедувања не е навредување туку отварање на очите!
Ако сакав да навредувам сега ке пишував лошо и за тебе...али дур не пробаш да ме направиш будала у здрав памет, приота да не аргументираш со ниште (нормално доколку водиме некаква дискусија со спротиставени мислења), тогаш нема потреба од т.н. навредување!
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Ако му кажам на некој неписмен сељак, по мои убедувања не е навредување туку отварање на очите!
Ако сакав да навредувам сега ке пишував лошо и за тебе...али дур не пробаш да ме направиш будала у здрав памет, приота да не аргументираш со ниште (нормално доколку водиме некаква дискусија со спротиставени мислења), тогаш нема потреба од т.н. навредување!
Зошто си сигурен дека твоите убедувања се исправни и сакаш со сила на некого да му ги наметнеш..или отвориш очи, како што ти велиш:eek:
 
Последно уредено од модератор:
Член од
11 март 2015
Мислења
1.117
Поени од реакции
982
Кај си видел крава што знае да отвара теми:tapp:[DOUBLEPOST=1464003459][/DOUBLEPOST]
Кај си видел крава што знае да отвара теми:tapp:

Зошто си сигурен дека твоите убедувања се исправни и сакаш со сила на некого да му ги наметнеш..или отвориш очи, како што ти велиш:eek:
Не не не не не не го реков тоа...аргументирана дебата е друго...реков кога некој пробува да ме праи будала у здрав памет...иначе за аргументирана дебата нема зошто некого да навредуваш, кога дебатира со факти! Не може да се лутиш зошто некој мисли различно од тебе...
Пример, неколку пати со @Brutus не сум се сложувал, но никогаш не сум го навредил...али има одредени членови што не заслужуваат друг начин на комуникација!
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Не не не не не не го реков тоа...аргументирана дебата е друго...реков кога некој пробува да ме праи будала у здрав памет...иначе за аргументирана дебата нема зошто некого да навредуваш, кога дебатира со факти! Не може да се лутиш зошто некој мисли различно од тебе...
Пример, неколку пати со @Brutus не сум се сложувал, но никогаш не сум го навредил...али има одредени членови што не заслужуваат друг начин на комуникација!
Тоа ти едно те исто, повторно добиваш желба некого да го навредиш..неможе едни да ги трпиш а на други да им го подзапрашиш задникот, некого толерираш а кај некого прагот на толеранција ти се губи..до тебе е фелерот;)
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.915
Поени од реакции
1.425
Незнам, можеби има ваква тема..но толку навреди, декларирање и понижување на луѓе кои меѓусебно не се познаваат, не сум сретнала навистина....зарем во денешно време таква некултура во комуникацијата?
На ова размислување ме "инспирира" вечното препукување, пцуење и навредување во темите за религија и политика.
Што толку ги тера луѓето да навредуваат, какви се тие особи уствари во реалниот живот!?
Мислам дека тоа се исфрустрирани особи, кои доаѓаат овде да се направат некои јаки фаци а уствари се помали од маково зрно и тука ги трансформираат своите комплекси..или се приклучуват во некои форумски табори и сакајќи да бидат интересни тропаат глупости и лижат задници!?
Провокатори без причина или пак коха ке им се напраи куршлус у мозок и немаат аргументи за да продолжат со дискусуја тогаш напагаат со навреди....
Интересно е што има и толку наивни ликови што се фаќаат на нивната мамка:mad:
Што мислите за оваа психолошка болест овде на форумов??
1.
:)
2.
Их ебаго: https://www.youtube.com/watch?v=h9zlKZdNDH0&t=4735

Составен дел од животот.
 
Член од
11 март 2015
Мислења
1.117
Поени од реакции
982
Тоа ти едно те исто, повторно добиваш желба некого да го навредиш..неможе едни да ги трпиш а на други да им го подзапрашиш задникот, некого толерираш а кај некого прагот на толеранција ти се губи..до тебе е фелерот;)
Нормално, се толерираат оние што се разумни, не се толерираат оние што се неписмени а глумат доктори на науки.
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Т

Триптико

Гостин
Пцуењете навистина е составен дел во речникот на комуникацијата..има пцуење и од милост, некого кого го сакаш..но тоа не е темата.
Да ти ебам матер, многу те сакам. Ова е милост? :tapp: Ако имаме намера со муабетот да навредиме, ок. Прифаќам дека е навреда, некултура... Ама, ако некој навистина е морон подобро да му кажеме, за да си сфати на време :)
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
1.
:)
2.
Их ебаго: https://www.youtube.com/watch?v=h9zlKZdNDH0&t=4735

Составен дел од животот.
Пцуењете навистина е составен дел во речникот на комуникацијата..има пцуење и од милост, некого кого го сакаш..но тоа не е темата.
Нормално, се толерираат оние што се разумни, не се толерираат оние што се неписмени а глумат доктори на науки.
Потребата за навредување обично потекнува од некоја врста на траума. Особи кои наоѓаат сатисфакција во често навредување на други луѓе, тие најчесто биле и сами жртви на некои вреѓања и омаловажувања.Неможноста да им се осветат на тие ликови кои допринеле и од кои го доживеале или пак сеуште доживуваат такви односи, значи сето тоа нив ги тера да таа болка доживеана и нивната суета да ја нахранат со вакви испади на непримерно однесување, доживувајќи некоја привидна МОЌ.[DOUBLEPOST=1464006322][/DOUBLEPOST]
1.
:)
2.
Их ебаго: https://www.youtube.com/watch?v=h9zlKZdNDH0&t=4735

Составен дел од животот.
Пцуењете навистина е составен дел во речникот на комуникацијата..има пцуење и од милост, некого кого го сакаш..но тоа не е темата.
Нормално, се толерираат оние што се разумни, не се толерираат оние што се неписмени а глумат доктори на науки.
Потребата за навредување обично потекнува од некоја врста на траума. Особи кои наоѓаат сатисфакција во често навредување на други луѓе, тие најчесто биле и сами жртви на некои вреѓања и омаловажувања.Неможноста да им се осветат на тие ликови кои допринеле и од кои го доживеале или пак сеуште доживуваат такви односи, значи сето тоа нив ги тера да таа болка доживеана и нивната суета да ја нахранат со вакви испади на непримерно однесување, доживувајќи некоја привидна МОЌ.
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
На ова размислување ме "инспирира" вечното препукување, пцуење и навредување во темите за религија и политика.
Твојот субјективен поглед на настаните е последица од нашиот обид да се крене нивото на толеранција низ сензитивните теми. Зошто? За да се избегне банот и цензурата. Далеку е од совршено, но со оглед на опшествената атмосфера и комуникативниот капацитет на поединци... многу малку може да се промени.

Значи, батали болести и синдроми... се работи за малограѓанштина. Народот има недостаток на позитивна енергија, трпение и практично целата ментална склопка е затруена со погрешни информации.

Ова што го читаш на форум е блага верзија од тоа што се случува во реалноста. Членовите ги користат социјалните мрежи како испустен вентил, сосема разбирливо.

Да сумирам. Навредите и понижувањата, (без тоа "Желба" пошо делува како фетиш) се шлагот на тортата. Модераторите имаат алатки и опции по кратка постапка да го решат проблемот (со шминка и пудра), но тоа не го решава суштинскиот проблем.

Ние сме производ на нашето опшество, воспитување и интелектуален капацитет. И кај сите е индивидуално. Затоа сме различни, затоа е интересен животот.

Поздрав.
 
Член од
11 март 2015
Мислења
1.117
Поени од реакции
982
Само кој би бил судијата!!?
Самиот ти...ако сега јас тебе те убедувам дека небото е зелено, нормално дека по одреден период ќе ме отераш од кај што сум излегол...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom