Желба за навредување и понижување

Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Самиот ти...ако сега јас тебе те убедувам дека небото е зелено, нормално дека по одреден период ќе ме отераш од кај што сум излегол...
А зошто мислиш дека би те отерал, интелегентен човек не паѓа на провокација и туѓо мислење.
 
Член од
11 март 2015
Мислења
1.117
Поени од реакции
982
Пцуењете навистина е составен дел во речникот на комуникацијата..има пцуење и од милост, некого кого го сакаш..но тоа не е темата.

Потребата за навредување обично потекнува од некоја врста на траума. Особи кои наоѓаат сатисфакција во често навредување на други луѓе, тие најчесто биле и сами жртви на некои вреѓања и омаловажувања.Неможноста да им се осветат на тие ликови кои допринеле и од кои го доживеале или пак сеуште доживуваат такви односи, значи сето тоа нив ги тера да таа болка доживеана и нивната суета да ја нахранат со вакви испади на непримерно однесување, доживувајќи некоја привидна МОЌ.[DOUBLEPOST=1464006322][/DOUBLEPOST]
Пцуењете навистина е составен дел во речникот на комуникацијата..има пцуење и од милост, некого кого го сакаш..но тоа не е темата.

Потребата за навредување обично потекнува од некоја врста на траума. Особи кои наоѓаат сатисфакција во често навредување на други луѓе, тие најчесто биле и сами жртви на некои вреѓања и омаловажувања.Неможноста да им се осветат на тие ликови кои допринеле и од кои го доживеале или пак сеуште доживуваат такви односи, значи сето тоа нив ги тера да таа болка доживеана и нивната суета да ја нахранат со вакви испади на непримерно однесување, доживувајќи некоја привидна МОЌ.
Значи пак ќе ти кажам...не зборувам за постојано и намерно вреѓање. Зборувам за вреѓање кога некој ке ти дојде преку глава со просталук, па онака се празниш емоционално
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Значи пак ќе ти кажам...не зборувам за постојано и намерно вреѓање. Зборувам за вреѓање кога некој ке ти дојде преку глава со просталук, па онака се празниш емоционално
Па тогаш се спушташ и ти на ниво на простаклук..тоа празнење е уствари онаа фрустрација, немањето аргументи и сега сакаш со таков однос да му го намалиш значењето на неговото излагање или размислување и др.
 
Член од
11 март 2015
Мислења
1.117
Поени од реакции
982
Па тогаш се спушташ и ти на ниво на простаклук..тоа празнење е уствари онаа фрустрација, немањето аргументи и сега сакаш со таков однос да му го намалиш значењето на неговото излагање или размислување и др.
Онаа доктрина дека попаметниот попушта е нај погрешната што постои во македонскиот јазик.
Понекогаш треба на одредени личности да им посочиш дека делуваат смешно (јас барем би сакал така да ми се каже), за да се опамети...Е сега кога не се прифаќа ни тоа тогаш не ти оставаат многу избор...

Пример: Сега јас да те убедам дека мора да ги вреѓаш сите, пошто така треба и немам аргумент зошто така треба...Зарем нема по одреден период да ми вратиш дека сум глуп и неписмен зошто сакам да навредувам без причина?[DOUBLEPOST=1464010013][/DOUBLEPOST]
Тогаш си дволичен...пошто го мислиш тоа а не го кажуваш отворено.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
А кој вели дека го мислам? Ниту сум ниту дволичен. Плус, не навредувам луѓе кои тоа не ми го сториле мене.
Ако не се согласувам со него, ќе ги изложам моите ставови и ќе полемизирам со неговите. Не мора, не треба да се навредува... За жал овде луѓето премногу користат зборови: глупав, ретардиран... итн итн... Не смее така.
 
Член од
11 март 2015
Мислења
1.117
Поени од реакции
982
А кој вели дека го мислам? Ниту сум ниту дволичен. Плус, не навредувам луѓе кои тоа не ми го сториле мене.
Ако не се согласувам со него, ќе ги изложам моите ставови и ќе полемизирам со неговите. Не мора, не треба да се навредува... За жал овде луѓето премногу користат зборови: глупав, ретардиран... итн итн... Не смее така.
е смее бе, кој си ти да забраниш ретардиран еден????
(следува некој ваков коментар кој те вади од такт и како да не вратиш????)
(не дека сериозно те навредувам сега, само ти доловувам со какви се соочуваш)
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Онаа доктрина дека попаметниот попушта е нај погрешната што постои во македонскиот јазик.
Понекогаш треба на одредени личности да им посочиш дека делуваат смешно (јас барем би сакал така да ми се каже), за да се опамети...Е сега кога не се прифаќа ни тоа тогаш не ти оставаат многу избор...

Пример: Сега јас да те убедам дека мора да ги вреѓаш сите, пошто така треба и немам аргумент зошто така треба...Зарем нема по одреден период да ми вратиш дека сум глуп и неписмен зошто сакам да навредувам без причина?[DOUBLEPOST=1464010013][/DOUBLEPOST]
Тогаш си дволичен...пошто го мислиш тоа а не го кажуваш отворено.
Епитетите дали е некој глуп и неписмен можат да се потврдат читајќи му ги постовите, анализирајќи ги неговите мислења и др...така да ако кажам за некој може и да не погрешам.....ама навреди ви стилот како смрдлив, копиле, гнидо, гомно идр...немаат потврдени докази а се употребуваат навелико тука на форумов.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
е смее бе, кој си ти да забраниш ретардиран еден????
(следува некој ваков коментар кој те вади од такт и како да не вратиш????)
(не дека сериозно те навредувам сега, само ти доловувам со какви се соочуваш)
Премногу има.[DOUBLEPOST=1464010840][/DOUBLEPOST]
Епитетите дали е некој глуп и неписмен можат да се потврдат читајќи му ги постовите...
И тоа е дискутабилно. Може да е за тебе (или за мене...) така, ама не е тоа мерило.
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Премногу има.[DOUBLEPOST=1464010840][/DOUBLEPOST]
И тоа е дискутабилно. Може да е за тебе (или за мене...) така, ама не е тоа мерило.
Сепак имаш пред тебе некои показатели врз кои можеш да направиш анализа...на тоа мисле..додека другите навреди се само зборови искажани од нервоза и од бес, од обид негого да го повредиш за да го здоболи..на тоа мислев.
 
Член од
11 март 2015
Мислења
1.117
Поени од реакции
982
Сепак имаш пред тебе некои показатели врз кои можеш да направиш анализа...на тоа мисле..додека другите навреди се само зборови искажани од нервоза и од бес, од обид негого да го повредиш за да го здоболи..на тоа мислев.
Конечно се разбравме :)
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
секој си чита тоа што му одговара и се си сведува на сопственото мислење...
еднооки
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
секој си чита тоа што му одговара и се си сведува на сопственото мислење...
еднооки
Е што сопствено мислење ти е тоа за на некој да му кажеш мизеријо, гнидо, имбецил, гнасо..?
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Е што сопствено мислење ти е тоа за на некој да му кажеш мизеријо, гнидо, имбецил, гнасо..?
haha
не ми текнало таква работа досега...
да не ги читаш погрешните теми?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom