Енергетска криза во Европа

Член од
22 јуни 2022
Мислења
862
Поени од реакции
1.102
Ела прашај обичен шваба колку му кошта сега струјата во споредба пред 2 години.
Гас да не зборам.

И колку има платено за да ги пополни тие резерви :icon_lol:

Патем једина депресија си ти.

Апелите за да се штеди гас и на отпплување имаше во Германија.
Депресиојо една. Ама икјуто како амеба ти е :icon_lol:
Каков греф.

Немаа никаков проблем со отоплување бре. Еве затоа економијата им цути последниве 9 месеци .
И колку кошта бе изгубен? Колку имаат платено, нешто статистика ти се наоѓа?
Замрзнувањето до каде е? Икју :icon_lol:

Многу нервозен нешто, па и пцуеш, изгледа си во криза за кубаси. Не ве носат пак на екскурзија?
Автоматски споено мислење:

Не само апели и регулација имаше - да не се тушираат, за да се заштеди. Еднаш месечно. Ама на секој непарен месец... Када полнење? Никако такви луксузи, одма апсење. И контроли по дома, како зимата кога проверуваат кој премногу загрева. :unsure:
Да кажуваат, се туширале еднаш месечно, на улица контењери палеле, на еден контењер 4 семејства готвеле, највеќе нудли и компир од руските донации пред војната. :icon_lol:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.433
Поени од реакции
29.960
sega da ne preteruvame, da ne bideme kako slava ukrainu botovive i da izmisluvame prikazni za efekt
Ти изгледа си ги пропуштил анегдотите кога комшии напалени од тролањето со плакати за пријавување „трошачи на енергија“ (и од кампањите за штедење), навистина се обидувале да пријават комшии? Ме мрзи да барам ама имаше вакви дешаванки.
 
Член од
20 април 2023
Мислења
814
Поени од реакции
1.923
Ти изгледа си ги пропуштил анегдотите кога комшии напалени од тролањето со плакати за пријавување „трошачи на енергија“ (и од кампањите за штедење), навистина се обидувале да пријават комшии? Ме мрзи да барам ама имаше вакви дешаванки.
toa ne me chudi voopshto, koga za koronava te gledaat kako najgolem prostak ako ne nosish maska NADVOR, shto ostanuva za drugo
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.433
Поени од реакции
29.960
Ако некој направи временска машина, треба да се вратиме во минатото и да го личнуваме Орвел... Копилето им дава идеи на психопативе на власт. :cautious:
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.136
Поени од реакции
11.546
И колку кошта бе изгубен? Колку имаат платено, нешто статистика ти се наоѓа?
Замрзнувањето до каде е? Икју :icon_lol:

Многу нервозен нешто, па и пцуеш, изгледа си во криза за кубаси. Не ве носат пак на екскурзија?
Не сум нервозен скраја да е. Таков ми е жаргонот кога дебатирам со амеби.

IMG_5918.png

Еве ти бе келеш.
Пошто си неписмен сам да провериш.

Веќе очигледно е дека сте љубители на кобаисици. Моментално можам да ти понудам еден германски вурст да го земеш малце. До наредна екскурзија да видам некој Руски колбас да ви понудам :icon_lol:
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
862
Поени од реакции
1.102
Не сум нервозен скраја да е. Таков ми е жаргонот кога дебатирам со амеби.

Прегледај го приврзокот 390751

Еве ти бе келеш.
Пошто си неписмен сам да провериш.

Веќе очигледно е дека сте љубители на кобаисици. Моментално можам да ти понудам еден германски вурст да го земеш малце. До наредна екскурзија да видам некој Руски колбас да ви понудам :icon_lol:
Што постираш бе изгубен, ни сам не знаеш. Тука е измешано electricity, heating, mobility, пола од ова не знаеш ни што е, ни како функционира. :icon_lol:

Еве ти од статиста, официјални бројки за цени на потрошувачка за струја, имаат целосна стабилизација на цени во моментот, пад од над 80% по цена за мегават во споредба со август 2022г.
Еве ти и линкче, пошто си изгубен.
cena megavat.jpg

Смешно е што мислите со фејковачи и со пропагандни видеа и кубаса-екскурзии што ви прават дека ќе убедите некој. Сепак постои интернет.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.242
Поени од реакции
21.581
Kaj e sega cucevo so day ahead cenite da kaze deka pokacuvanjeto bese samo den pa padna i deka takvi ekstremnosti na gore i na dolu gi ima cesto na spot pazarot:

1694702729157.png


I deka vo Juli imalo den koga bila cenata vo minus:

1694702843417.png
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.136
Поени од реакции
11.546
Што постираш бе изгубен, ни сам не знаеш. Тука е измешано electricity, heating, mobility, пола од ова не знаеш ни што е, ни како функционира. :icon_lol:

Еве ти од статиста, официјални бројки за цени на потрошувачка за струја, имаат целосна стабилизација на цени во моментот, пад од над 80% по цена за мегават во споредба со август 2022г.
Еве ти и линкче, пошто си изгубен.
Прегледај го приврзокот 390754

Смешно е што мислите со фејковачи и со пропагандни видеа и кубаса-екскурзии што ви прават дека ќе убедите некој. Сепак постои интернет.

Оооо куртону . Збореше за гас се префрли на струја.

Куртону еден. Собрано све на све ти е во дијаграмот.


А будејќи е немачка и има доста наши таму. Прашај ги колку плаќале за струја и колку плаќаат сега.
Кретену еден. Незнаеш да збориш бе слепец еден.




200 милиарди се потрошени само да ги помогнат ранливите групи да можат сметки да платат за енегенси. Оооо ти што живееш во виртуелен свет.

Почнуваш за гас да збориш се префлраш за струја. Ја ти оставив дијаграм за сфе на сфе. Бидејќи домаќинствата им се отоплуваат на гас. Али изгледа освен кобасици вмозок немаш ништо. Ебати тоа вурст ловерот.





Еве ти малце да проучиш.
Тоа е бе. Со реалност имате загубено контакт. Бидејќи си експерт во дноекспетиза обајсни ми тогаш како Немачка со ти како што викаш све лепота. Успеа да биде во рецесија.

Ете елаборирај ебати кретенот. Види собери и тоа џганот па напрајте една презентација :icon_lol:

А толку ако си за кобасици. Ти реков ако имаш желба. Ќе ти дадам вурст за сите во фамилијата. Примарно по женско. Е сега ако и тебе ти е ќејф. Ќе обезбеди е и за тебе.

Изгледа главен услов за да бидеш западен куртон е да си глуп.
Кој од кој поглуп. Синоним за дебили и глупоќја.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.815
Поени од реакции
17.616
Не само апели и регулација имаше - да не се тушираат, за да се заштеди. Еднаш месечно. Ама на секој непарен месец... Када полнење? Никако такви луксузи, одма апсење. И контроли по дома, како зимата кога проверуваат кој премногу загрева. :unsure:
Интересно, ама ние не штедевме. И се бањавме, и се греевме. Е сеа како Германците не можат да го дозволат тоа, а ние можеме
Автоматски споено мислење:

Инаку апсоултно кој му е скапа Германија за вода струја храна било што, може да се врати тука или да иде кај сака на друго место (кај што ќе го примат).
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
862
Поени од реакции
1.102
Kaj e sega cucevo so day ahead cenite da kaze deka pokacuvanjeto bese samo den pa padna i deka takvi ekstremnosti na gore i na dolu gi ima cesto na spot pazarot:

Прегледај го приврзокот 390755


I deka vo Juli imalo den koga bila cenata vo minus:

Прегледај го приврзокот 390756
Не можеш да се оправиш со лудак што го носат на екскурзија до руско село за да јаде кубаси, и да ти кажува како у Волгоград се живее подобро него у Минхен или Копенхаген.
Нема логика.

Ама добри беа видеата како Европа смрзнува и сите умираат од ладно. :icon_lol:
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.136
Поени од реакции
11.546
Не можеш да се оправиш со лудак што го носат на екскурзија до руско село за да јаде кубаси, и да ти кажува како у Волгоград се живее подобро него у Минхен или Копенхаген.
Нема логика.

Ама добри беа видеата како Европа смрзнува и сите умираат од ладно. :icon_lol:
Депресијо. Излези малце прошетај.


Никој не споредуваше Волгоград и Минехен и Копенхаген. Кои брату, немаш ти вода во очи, не па нив да ги посетиш. Можеш вака на јоутубе да ги гледаш само.

Ама нека ти биде. Секако сите тези ти се промашени. И во теми дно допре. Па сега са кобасици ти е теоријата :icon_lol:


Почна со гас, продолжи со струјата. Сега. Молк.

Кај ве наоѓаат бе вака кретенчиња.
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
862
Поени од реакции
1.102
Оооо куртону . Збореше за гас се префрли на струја.

Куртону еден. Собрано све на све ти е во дијаграмот.


А будејќи е немачка и има доста наши таму. Прашај ги колку плаќале за струја и колку плаќаат сега.
Кретену еден. Незнаеш да збориш бе слепец еден.




200 милиарди се потрошени само да ги помогнат ранливите групи да можат сметки да платат за енегенси. Оооо ти што живееш во виртуелен свет.

Почнуваш за гас да збориш се префлраш за струја. Ја ти оставив дијаграм за сфе на сфе. Бидејќи домаќинствата им се отоплуваат на гас. Али изгледа освен кобасици вмозок немаш ништо. Ебати тоа вурст ловерот.





Еве ти малце да проучиш.
Тоа е бе. Со реалност имате загубено контакт. Бидејќи си експерт во дноекспетиза обајсни ми тогаш како Немачка со ти како што викаш све лепота. Успеа да биде во рецесија.

Ете елаборирај ебати кретенот. Види собери и тоа џганот па напрајте една презентација :icon_lol:

А толку ако си за кобасици. Ти реков ако имаш желба. Ќе ти дадам вурст за сите во фамилијата. Примарно по женско. Е сега ако и тебе ти е ќејф. Ќе обезбеди е и за тебе.

Изгледа главен услов за да бидеш западен куртон е да си глуп.
Кој од кој поглуп. Синоним за дебили и глупоќја.
Преглуп кубаса-екскурзија лик, па ми праќаш во овој пост статистика која ти покажува обратно од тоа што збориш.

Цените за гасот 2023г. сега се исти како 2021г., има пад од 85% . Еве ти табела од твојот линк кубаса.
xaxaxax.jpg
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.433
Поени од реакции
29.960
Интересно, ама ние не штедевме. И се бањавме, и се греевме. Е сеа како Германците не можат да го дозволат тоа, а ние можеме
За разлика од врвот на власта, пониските ешалони таму сеуште си ја работат работата, анализираат и планираат. Гледаат дека лесно може да се деси курслуш, ако се погодат така условите.

Овде не дека можеме да си го дозвилиме тоа што Германците не можат ама овде сѐ е отидено докypца, ниту некој планира ниту некој анализира. Кога ќе дојде до тоа, едноставно ќе се деси крах. Ќе ни направат рестрикции по цели денови, и ќе се деси колапс на системот од повеќе аспекти отколку што мнозинството овде можат да замислат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom