Експлоатација на млада работна сила

AAbrat

*******
Член од
28 октомври 2015
Мислења
703
Поени од реакции
1.584
Не пишуваш за одност на газдите и твоја “експлоатација“ од нив....доколку немално ништо, јас само сватив дека прво ти си ги заебал газдите, си им дал отказ без запазување на законски отказен рок (секој што работел во сезонски туризам знае колку е проблематично тоа ) , ама се жалиш што газдите после те заебале тебе ?

Понатаму, ако имаш став дека “келнер/шанкер неможам да издржам“ и дека не помислуваш на иста работа, наведува дека не било проблем газдите или експлоатација, туку едноставно си мрзлив, а келнерска работа во сезона, богами не е за мрзливи дечиња. Затоа и си се нашол во “работа“ со издавање на педалинките, што е полегачка работа
Епа коа почнав беше мај почеток некаде.... Кога почнував шефовите ми го кажаа истото. Арно ама јас на 30 мај им кажав дека нема да продолжам , значи не беше сред сезона ниту блиску до сезона. Јас не продолжив ради обврски со факултет . Значи јас никого не заебав со време им кажав дека нема да можам баш ради то да продолжам. Иначе 3 дена пробни, и после 8 целосно одработени дена бев цел ден на чешма воден. Еден ден измеѓу работно време бев во 10 ми завршуваше а имаше многу работа , без проблеми доброволно останав уште 3-4 сати. И други денови останував преку времено но то не е проблемот. Проблемот е тој ГАЗДАТА ко му звонав да ми исплатат за тоа што работев ми рече ШО СРАБОТИ ??? АЛОО БРЕ . Цел ден не мрдав од чешма, работев без престан , од сите бев пофален за на крај да бидам прашан шо сработив ???? Шо добив за тие 8 чесни дена сработено ???
И следно лето нема да помислам ради ова да работам истава работа каде и да било. Дека тие пари кои ги одработив не ги добив, а ги заслужив.
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Не пишуваш за одност на газдите и твоја “експлоатација“ од нив....доколку немално ништо, јас само сватив дека прво ти си ги заебал газдите, си им дал отказ без запазување на законски отказен рок (секој што работел во сезонски туризам знае колку е проблематично тоа ) , ама се жалиш што газдите после те заебале тебе ?

Понатаму, ако имаш став дека “келнер/шанкер неможам да издржам“ и дека не помислуваш на иста работа, наведува дека не било проблем газдите или експлоатација, туку едноставно си мрзлив, а келнерска работа во сезона, богами не е за мрзливи дечиња. Затоа и си се нашол во “работа“ со издавање на педалинките, што е полегачка работа
Да, но мислам да ги тргниме настрана тие закони глупости шо следуваат во случајов. Зошто да не му исплатат колку што му е дневница? Ете сакал, но не можел да продолжи, и онака нон стоп ги ротираат или ако за нив е најдобро викендашки работници да најдат за да не ги плаќаат преку цела недела.
Јас имав случај, заборавив да напишам, кога почнував со мојата "кариера" во угостителството. Првично со господинот се договоривме на 8 саати работа како келнерка, кафичот често имаше групи од странци пошо беше во стариот дел и дека ќе имам бакшиш. И мојата работа е само тоа и плус два-три дена неплатено колку да ме пробал.
Океј, прифатив, но после испадна е, ај исчисти го вц-то ако можиш, ај изми ги чашиве, ај ова ај она и тоа за 300 денари дневница. Кога ќе дојдеа гости ја ставаше жена му да служи или тој и бакшишот одеше цел за нив во девизи, а мене на шанк ќе ме ставеше.
На крај си отидов, му кажав дека не е ни приближно до договореното и дека не ми одговара плус далеку ми е, не ми исплати ни денар. Не бев ни осигурана ни можев да се бунам. Така да, не е во ред да не исплаќаат. Во ред е шо зборуваш за законски отказен рок, ама прво прашај дали дечкото бил пријавен?
Мене на другото место ме лажеа дека сум пријавена, а им оставив лична карта се за да ме пријават, ми ја вратија ми ја кажаа дека сум пријавена се додека не ојдов на брза помош и таму ми рекоја дека немам здраствено осигурање.
Не се работи за несериозности, ако немаш работено угостителство во Охрид, каде шо еден работник треба да работи се, па кога се бунат некои за услугата прво погледнете поубаво и видете колку само маси служи. Годинава другарка работеше ко келнерка по 20 маси служеше. Дали е физички издржливо?
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Да, но мислам да ги тргниме настрана тие закони глупости шо следуваат во случајов. Зошто да не му исплатат колку што му е дневница? Ете сакал, но не можел да продолжи, и онака нон стоп ги ротираат или ако за нив е најдобро викендашки работници да најдат за да не ги плаќаат преку цела недела.
Јас имав случај, заборавив да напишам, кога почнував со мојата "кариера" во угостителството. Првично со господинот се договоривме на 8 саати работа како келнерка, кафичот често имаше групи од странци пошо беше во стариот дел и дека ќе имам бакшиш. И мојата работа е само тоа и плус два-три дена неплатено колку да ме пробал.
Океј, прифатив, но после испадна е, ај исчисти го вц-то ако можиш, ај изми ги чашиве, ај ова ај она и тоа за 300 денари дневница. Кога ќе дојдеа гости ја ставаше жена му да служи или тој и бакшишот одеше цел за нив во девизи, а мене на шанк ќе ме ставеше.
На крај си отидов, му кажав дека не е ни приближно до договореното и дека не ми одговара плус далеку ми е, не ми исплати ни денар. Не бев ни осигурана ни можев да се бунам. Така да, не е во ред да не исплаќаат. Во ред е шо зборуваш за законски отказен рок, ама прво прашај дали дечкото бил пријавен?
Мене на другото место ме лажеа дека сум пријавена, а им оставив лична карта се за да ме пријават, ми ја вратија ми ја кажаа дека сум пријавена се додека не ојдов на брза помош и таму ми рекоја дека немам здраствено осигурање.
Не се работи за несериозности, ако немаш работено угостителство во Охрид, каде шо еден работник треба да работи се, па кога се бунат некои за услугата прво погледнете поубаво и видете колку само маси служи. Годинава другарка работеше ко келнерка по 20 маси служеше. Дали е физички издржливо?
..вака неповикан се умешуам , ама ме интересира....до сега не се нашол никој да сломи бога у њега..?? мислев на "газдата" кој го опиша... :confused:
 
Член од
28 септември 2016
Мислења
35
Поени од реакции
17
Во моментот кога ке се иселат доволен број на млади, а овие газдашите ке молат за работа ке дојдат 5-те минути на овие што ке издржат тука. Исто се случувало векови пред денес и во Ирска, и во Скандинавските земји, во делови од Холандија и Германија а кај нас моментално овој процес зема замав во источна и југоисточна Македонија. Гледам дека македонците од западна македонија закаснаа 15-тина години со масовното сезонско иселување, за разлика од албанците од тие делови. Дури сега почнаа полни автобуси од Скопје, Охрид, Прилеп, Битола да одат по пасоши. Македонија не е погодна за таква концентрација и бројност на постојано население каква се форсираше во Југославија. Самата локална географија не го дозволува тоа.
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
..вака неповикан се умешуам , ама ме интересира....до сега не се нашол никој да сломи бога у њега..?? мислев на "газдата" кој го опиша... :confused:
Па проблемот е шо вака изгледаат повеќето угостители, штедат на персонал и не размислуваат дали некој некогаш можи да се повреди, да се разболи итн.
Нема ни силна организација што било да се превземи, убавезно ќе се најди некој газолижач, а за сам да дејствуваш ти ја покажуваат вратата. Да им се случи колективен отказ, па тогаш да не знаат што да направат попрво со себе или со бизнисот.
Јас прво се побунав зошто ме пишале на пола работно време, кога работев и од 8 до 17 и вечерта од 21 до да се дочека последниот да се допие, некогаш 1,2 или некогаш 3,30 и одговорот шо го добив, такви се условите ама се ќе биди исплатено. Ниту такви беа условите, ниту беше исплатено, пошо сакаше со помалку персонал да помине, а не сфаќаше дека работник после 9-10 саати работа не можи ни приближно да е продуктивен како пред тоа и повеќе штета му се прави на бизнисот ( каснат пијачки, се грешат, се кршат чаши итн), отколку да најди уште еден двајца и да потроши плус 1000 денари, ама работата да течи.
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Не пишуваш за одност на газдите и твоја “експлоатација“ од нив....доколку немално ништо, јас само сватив дека прво ти си ги заебал газдите, си им дал отказ без запазување на законски отказен рок (секој што работел во сезонски туризам знае колку е проблематично тоа ) , ама се жалиш што газдите после те заебале тебе ?

Понатаму, ако имаш став дека “келнер/шанкер неможам да издржам“ и дека не помислуваш на иста работа, наведува дека не било проблем газдите или експлоатација, туку едноставно си мрзлив, а келнерска работа во сезона, богами не е за мрзливи дечиња. Затоа и си се нашол во “работа“ со издавање на педалинките, што е полегачка работа
Незнаеш дали човекот воопшто бил пријавен, па за да запази на "законски отказен рок". А како што кажува тој, "ми дадоа само 1600 место 2800" најверојатно се работи за работа на црно. Добро знаеш дека повеќето работодавци што нудат ваква работа, не знаеш ниту дали ќе ти платат, бидејќи и немаат законска обврска да го направат тоа, само морална.

А за тоа дека е мрзлив, остави само краток коментар што е премалку да му судиш дека е тоа така. Да бидам искрен, и јас не би бил нешто повреден за 1600 денари неделно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom