Економски факултет (reloaded)

Член од
1 јули 2006
Мислења
853
Поени од реакции
84
http://www.fakulteti.mk/upisi/2012-2013/rezupis2012.aspx Еве ти разгледи си. Стипендија годинава добија првите 10 (по поени) комбинирано од сите смера. Така да рачунај си ги што да ти кажам.

Поарно да фаќиш стипендија на приватен (ако мислиш дека стварно та биве) отколку на државен.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Прашање до студентите од прва година, или тие од претходните. Како учевте сметководство, многу ми е збунувачки, не сфаќам многу од книгата, а на вежби немам отидено досега, не ми се пружи прилика а и немав време, бидејќи ми кажаа дека не се учело ништо повеќе. Ги имам и прашањата од Либро, па кажете ми колкава е веројатноста да се паднат голем дел од нив, или пак на што да обрнам внимание при учењето. Поздрав.
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Здраво на сите.Имам проект на тема Претприемништвото во Македонија,како владата се залага за претприемачките идеји т.е во вид на истражување и презентирање,па ако може вашите ставови во врска со тоа да ми ги кажете за да видам,дали за крај на оваа глупача ќе и текне да стави петка.
 
Член од
3 февруари 2012
Мислења
120
Поени од реакции
20
Здраво на сите.Имам проект на тема Претприемништвото во Македонија,како владата се залага за претприемачките идеји т.е во вид на истражување и презентирање,па ако може вашите ставови во врска со тоа да ми ги кажете за да видам,дали за крај на оваа глупача ќе и текне да стави петка.
Постои гоогле, постојат истражувања, постојат реклами на тв за претприемништво итн.
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.366
Поени од реакции
25.096
Прашање до студентите од прва година, или тие од претходните. Како учевте сметководство, многу ми е збунувачки, не сфаќам многу од книгата, а на вежби немам отидено досега, не ми се пружи прилика а и немав време, бидејќи ми кажаа дека не се учело ништо повеќе. Ги имам и прашањата од Либро, па кажете ми колкава е веројатноста да се паднат голем дел од нив, или пак на што да обрнам внимание при учењето. Поздрав.
Учебникот само ќе те збуни повеќе. Учи си од прашањата од Либро, а задачите гледај некој да ти ги објасни ако не си ги сфатил пошо не одиш на вежби, не се тешки само има некои финтици.
Од прашањата од либро паѓаат голем број, колку што се сеќавам едно убави 70 посто се од либро, а 30 посто се малку изменети во бројките, а поставеноста иста.
Не е тешко, мислам дека овој најлесен предмет е од прв семестар.
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Прашање до студентите од прва година, или тие од претходните. Како учевте сметководство, многу ми е збунувачки, не сфаќам многу од книгата, а на вежби немам отидено досега, не ми се пружи прилика а и немав време, бидејќи ми кажаа дека не се учело ништо повеќе. Ги имам и прашањата од Либро, па кажете ми колкава е веројатноста да се паднат голем дел од нив, или пак на што да обрнам внимание при учењето. Поздрав.
Да одиш на вежби сметководство, купи си збрика и решавај си од таму.
Се учи многу од вежбите.
Јас како шо немам никаква основа сметковоство кога предава професоркана исто ко на кинески да ми зборува. Вчера со вежбите ми стана многу појасно ,а и тие демонстраторите кажуваат чат-пат шо би можело да се падни на колоквиум:)
 
Член од
12 септември 2012
Мислења
19
Поени од реакции
11
Колеги дали набројувањата по Економија на инвестици треба да се учат, особено во 7ма глава има многу?
 
K

kittygirl

Гостин
Прашање до студентите од прва година, или тие од претходните. Како учевте сметководство, многу ми е збунувачки, не сфаќам многу од книгата, а на вежби немам отидено досега, не ми се пружи прилика а и немав време, бидејќи ми кажаа дека не се учело ништо повеќе. Ги имам и прашањата од Либро, па кажете ми колкава е веројатноста да се паднат голем дел од нив, или пак на што да обрнам внимание при учењето. Поздрав.

Имам едно прашање. Вака, планирам да студирам на економски, кажи ми кои предмети ги полагаше на матура??
 
Член од
2 август 2009
Мислења
1.739
Поени од реакции
136
Ако има некој што продава математика Таблица нека ми пише ПП.
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
598
Поени од реакции
208
Да не знае некој каде на нет се закачени презентациите трговско право ? :)
 

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
Да не знае некој каде на нет се закачени презентациите трговско право ? :)
Јас ги имам сите 12.
За прв и за втор колоквиум. Остави ми мејл во ПП ќе ти ги пратам.
 

Anne.

~ Happiness In Slavery.
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.284
Колеги дали набројувањата по Економија на инвестици треба да се учат, особено во 7ма глава има многу?
Учи ги. Кај овој предмет добро е што е на заокружување и што под прашањето ти пишува колку одговори ти се бараат, лошо е што има многу теорија и набројуванки. Учете поише за да го пројдете прв колоквиум, зашто вториот е прелесен. Само задачи дава и тоа иста тежина како на вежби.

Дечки како треба да се учи Управувачко сметководство? Марина кажа дека ќе е се‘ на пишување....
 
Член од
3 февруари 2012
Мислења
120
Поени од реакции
20
Некој да сподели совети и искуство за менаџмент информациони системи и стратегиски? :pipi:
 
Член од
2 мај 2010
Мислења
188
Поени од реакции
2
Учи ги. Кај овој предмет добро е што е на заокружување и што под прашањето ти пишува колку одговори ти се бараат, лошо е што има многу теорија и набројуванки. Учете поише за да го пројдете прв колоквиум, зашто вториот е прелесен. Само задачи дава и тоа иста тежина како на вежби.

Дечки како треба да се учи Управувачко сметководство? Марина кажа дека ќе е се‘ на пишување....
А на прв колоквиум има ли задачи по Економија на инвестиции??? Инаку Управувачко сметководство досега се полагаше само со пишување, 4-5 прашања( не знам колку точно беа ) , логични за објаснување или делови од лекции и плус задачи
--- надополнето: 14 октомври 2012 во 13:47 ---
Учи ги. Кај овој предмет добро е што е на заокружување и што под прашањето ти пишува колку одговори ти се бараат, лошо е што има многу теорија и набројуванки. Учете поише за да го пројдете прв колоквиум, зашто вториот е прелесен. Само задачи дава и тоа иста тежина како на вежби.

Дечки како треба да се учи Управувачко сметководство? Марина кажа дека ќе е се‘ на пишување....
А на прв колоквиум има ли задачи по Економија на инвестиции??? Инаку Управувачко сметководство досега се полагаше само со пишување, 4-5 прашања( не знам колку точно беа ) , логични за објаснување или делови од лекции и плус задачи
 

Kajgana Shop

На врв Bottom