Евтини авионски карти

Член од
11 април 2012
Мислења
4.289
Поени од реакции
4.694
Јас летово донесов плазма од Шведска во голема кеса од Икеа и никој ништо не ми рече кај нас на аеродром, дали пошто беше касно и му се спиеше на царинарникот поима неам не ме приметија. И таму пред да влезам во авион им кажав дека е тв и не направиа проблем. Така да ако сакаш да ризикуваш земи ја со тебе така како рачен багаж. А иначе за во багаж да те тресат ретко кажи им немам ништо и готово не се замараат.
Во вторникот се вратив од Шведска со мене носев само ранче без никаков голем багаж или нешто такво па ме тресеа на аеродром и ми го поминуваа ранецот на скенер а и ме претресуваа мене, се зависи од тоа како ќе се расположени дечките што ќе треба да те тресат. Инаку е многу подобро да го земе телевизорот со неа како рачен багаж ако смее да носи наместо да го стави доле во големиот багаж зашто не се баш внимателни како ракуваат со багажот.
 

Seniorita

џм..
Член од
11 април 2011
Мислења
1.344
Поени од реакции
681
Јас летово донесов плазма од Шведска во голема кеса од Икеа и никој ништо не ми рече кај нас на аеродром, дали пошто беше касно и му се спиеше на царинарникот поима неам не ме приметија. И таму пред да влезам во авион им кажав дека е тв и не направиа проблем. Така да ако сакаш да ризикуваш земи ја со тебе така како рачен багаж. А иначе за во багаж да те тресат ретко кажи им немам ништо и готово не се замараат.
Се јавив на царина у мк, прашав рекоа над 350 еу подлежи на царина .. Ако слеташ во Дубаи, имаш право до 700еу да носиш .. Е*ате .. Ништо, ќе си ја оставам онда
 

OziLLLL

MADRIDISTA
Член од
8 октомври 2008
Мислења
3.334
Поени од реакции
1.892
Некој да е одел до Тенерифе, ми треба авионски за во Јули. Повртна карта за 2ца, гледав преку германски некои преку франкфурт најдов ама не пишуваше цена не знам зошто.
Некој ако е сретнал, нека сподели
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Некој да е одел до Тенерифе, ми треба авионски за во Јули. Повртна карта за 2ца, гледав преку германски некои преку франкфурт најдов ама не пишуваше цена не знам зошто.
Некој ако е сретнал, нека сподели
http://www.edreams.com/

Повеќето ти се преку Италија Рим (но немаш low cost до Рим), така да можеби е подобро да одиш со Wizz до Барселона и од таму да фатиш до Тенерифе. Барселона Тенерифе ти е околу 150-180 евра повратна на човек. Ова мислам е најефтина варијанта.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.345
Поени од реакции
29.810
До Бергамо со Wizz е триестина евра од човек (еден правец). Од Бергамо со RyanAir... види и сам:
(за двајца, од и повратна до Баргамо)
Bergamo-GranCanaria.png
 
M

Mario Gómez

Гостин
Некој да е одел до Тенерифе, ми треба авионски за во Јули. Повртна карта за 2ца, гледав преку германски некои преку франкфурт најдов ама не пишуваше цена не знам зошто.
Некој ако е сретнал, нека сподели
Како шо ти кажа дечково погоре и после со Ryanair или Vueling до Тенерифе. У овој случај две компании, нискобуџетни, две карти по двајца мора 4 карти да купуваш па и за багаж да доплаќаш. Мислам дури и поефтино би те фатило со Аustrian или Swiss или океј малце поскапо се зависи никогаш не знаеш. Ако е поскапо од Скопје секогаш разгледај опција од соседниве аеродроми. На пример јас пред месец и пол требаше да летам во еден правец од Скопје картата беше 300 евра со Туркиш, а од Софија исто со Туркиш истата карта ме фати негде 90 евра, плус 30 евра транспорт до Блгарија.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.345
Поени од реакции
29.810
...јас пред месец и пол требаше да летам во еден правец од Скопје картата беше 300 евра со Туркиш, а од Софија истата карта ме фати негде 90 евра, плус 30 евра транспорт до Блгарија.
До Тенерифе на Канарските Острови?? Или нешто погрешно се разбравме?
 
M

Mario Gómez

Гостин
До Канарските Острови?? Или нешто погрешно се разбравме?
Хаха не бе на друго место, него давам совети од мое искуство дека некогаш може да начекаш многу поефтино дури и кога нема логика да е поефтино. И според моето искуство да прајш пресадка помеѓу две компании(нискобуџетни) кои имаат лоши конекции( 15+ часа) најчесто е пеин ин д ес и дури може да е поскапо од еден Туркиш или Аустриан. Многу математики сум праел у животов за глупави рути (менување аеродроми, возови) и како да е секако скапо ќе го фати па затоа јас би му препорачал прво нека разгледа аустриан и свис па и нешто преку агенции може да има некој нов чартер. :)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.345
Поени од реакции
29.810
Така веќе може. :)
Си реков еј супер човече, за 90е (па и 300е звучи супер) до Канарските Острови... ;)

Ти стои муабетот, само што... зошто за 30е со автобус да се е*аам до Софија (па уште нешто до аеродромот), кога за тие пари може директно од Скопје да летам до Баргамо, од каде потоа директно летам за Канарите?
(јас за 1600ден летав до Бергамо, од лично искуство зборувам)
 
M

Mario Gómez

Гостин
Така веќе може. :)
Си реков еј супер човече, за 90е (па и 300е звучи супер) до Канарските Острови... ;)

Ти стои муабетот, само што... зошто за 30е со автобус да се е*аам до Софија (па уште нешто до аеродромот), кога за тие пари може директно од Скопје да летам до Баргамо, од каде потоа директно летам за Канарите?
(јас за 1600ден летав до Бергамо, од лично искуство зборувам)
Збориме за поефтино, не дека од Скопје неможеш. И тоа дека конекциите најчесто се лоши со нискобуџетните пошто најчесто летаат 3-4 пати неделно. Не викам дека неможеш да најдеш добра конекција, ама тешко е. И ако најдеш тука зборуваме за две различни карти, една од виз другата ор рајан за кои треба да чекаш кога ќе дојдат на најниско ниво двете па да ги купиш, плус куфери доплаќање. Јас не викам дека е боље да идеш до Софија, ама може да е поефтино. На тоа се однесуваше муабетот. Инаку јас без конекција ги обожавам виз, лани исто за Бергамо за 600 денари земавме две карти со девојка ми додека имаше попуст па ај да не ги обожаваш. :)
 

Tranquilis

Putting Macedonia on the map.
Член од
10 август 2011
Мислења
526
Поени од реакции
657
Марио Гомез и Ванлок, дека сте толку убави и паметни, еве ви хинт.. во петок ќе има попуст преку мобилната апликација. :pivo2:
Gosh darn it, ќе мора да ве разочарам. Оваа промоција се откажува во последен момент. Така ми е кога не чекам до последен ден за да ве израдувам :)
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667
Така веќе може. :)
Си реков еј супер човече, за 90е (па и 300е звучи супер) до Канарските Острови... ;)

Ти стои муабетот, само што... зошто за 30е со автобус да се е*аам до Софија (па уште нешто до аеродромот), кога за тие пари може директно од Скопје да летам до Баргамо, од каде потоа директно летам за Канарите?
(јас за 1600ден летав до Бергамо, од лично искуство зборувам)
@OziLLLL
Бидејќи веќе долго време Тенерифе ми е посакувана дестинација, која конечно се надевам летово ќе ја остварам, еве ти ги опциите што јас ги разгледував за до таму.
Прво дефинитивно со рајан е најефтино. Зафиси каков куфер сакаш да носиш. Ако носиш голема габинска торба (онаа во виз што се наплаќа 10 евра) тгаш таа ти е бесплатна со рајан, а мое лично мислење дека багаж до 10кг е доволен, па во тој случај најефтина карта што јас успеав да ја најдам е 150 евра повратна за човек.
Релацијата одеше

Скопје - Милано со визз
Милано - Барса (или Мадрид) со рајан
Барса (или Мадрид) - Тенерифе југ со рајан

повратна
Тенерифе - Брисел (или милано или мемингем) со рајан
Брисел - Скопје со визз

Сега мислам дека ќе биде уште полесно со тоа што за повратна може да се искористи Барса и после од Барса директно Скопје. За натаму не можеш преку Барса бидејќи немаш време да го фатиш последниот авион од Барса за Тенерифе. Во секој случај се наоѓаат доста ефтини карти и мнооогу комбинации, само треба да ја најдеш онаа што тебе ти одговара. Имај на ум дека преку рајан картите доста паѓаат со цени како се наближува времето за летот. Што можеш да видиш на пример ако патуваш во април за Тенерифе од Барса картата е неверојатни 25 евр по правец, а април е висока сезона на Тенерифе.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom