Евреи - дали го контролираат светот?

baksterski

Националист тип 500
Член од
22 февруари 2010
Мислења
431
Поени од реакции
277
Факт е дека го контролираат светот. Но не на тој начин што мислиме ние, евреите немаат стратегија да го контролираат светот или пак се договараат за тоа помеѓу себе. Туку нештата таке се споиле, тие го поседуваат капиталот и преку него ја контролираат политиката за нивната држава. Ја добиваат поддршката од западните земји ама и си ги плаќаат сметките чисто и уредно. Купуваат огромни количини оружје од САД секоја година, што изнесува неколку милијарди. Нормално е дека ќе имаат поддршка. Најголемите банкари се евреи, нивната диаспора секоја година испраќа по неколку мијарди на сметките на Израел, нивните деца не мешаат крв и се мажат/женат помеѓу нив. Тие се организирано општество какво што ние никогаш нема да бидеме. Мислам дека затоа сите други им завидуваат и постои антисемитизам кон нив.
 

AntiZionist

undergoing construction
Член од
31 март 2009
Мислења
305
Поени од реакции
144
Факт е дека го контролираат светот. Но не на тој начин што мислиме ние, евреите немаат стратегија да го контролираат светот или пак се договараат за тоа помеѓу себе. Туку нештата таке се споиле, тие го поседуваат капиталот и преку него ја контролираат политиката за нивната држава. Ја добиваат поддршката од западните земји ама и си ги плаќаат сметките чисто и уредно. Купуваат огромни количини оружје од САД секоја година, што изнесува неколку милијарди. Нормално е дека ќе имаат поддршка. Најголемите банкари се евреи, нивната диаспора секоја година испраќа по неколку мијарди на сметките на Израел, нивните деца не мешаат крв и се мажат/женат помеѓу нив. Тие се организирано општество какво што ние никогаш нема да бидеме. Мислам дека затоа сите други им завидуваат и постои антисемитизам кон нив.
Zasto da zaviduvaat na prokolnat narod?
 
Член од
6 октомври 2008
Мислења
1.884
Поени од реакции
2.086
Проколнат народ?
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
И ние сме проколнат народ :) Кога ни се случило нешто позитивно???
 
V

Vollstandig

Гостин
Eвреите не се проколнат народ. Потеклото нивно немам информации од каде е, но не се сигурно од истокот.Многу векови човекот го знае почетокот на светот по еврејската приказна со “адам и ева“ па ете еден доказ дека наметнуваат нешто нивно над светот.
Друга стратегија развиена за евреите , е тоа дека одсекогаш биле сложен народ, значи и за време на египетското ропство, кога многу векови се под египетска власт успеваат да се претворат во сунгери кои впивале скоро све од нивната египетска мудрост и култура, за која се знае дека е една од најистакнатите култури во светот. Факт е дека имаат примено голем дел од таа мудрост и култура, и останато, и со тоа не-мешањето со туѓа крв ги прави да опстојат толку години, расталкани по светот и да не се претопат во нешто друго. Проколнат народ не се, ниту ќе бидат туку имаат голема мудрост и знаење за контрола над човекот па лесно се истакнуваат над другите затоа се мразени гнавени угнетувани и се останато. со нивното населување во македонија, тогаш немало ниту мастило и пердув за пишење, а евреите ја отвораат првата печатница во македонија.
Секогаш се успешни на тоа поле, и учете од нивната мудрост и уметност, некогаш вреде да се запознае еден евреин кој го разбира ’еврејството’ и да се научи нешто.
е сеа да не бидам еврејски настроен не ги сакам поради срања што праат со банкиве:)
 

AntiZionist

undergoing construction
Член од
31 март 2009
Мислења
305
Поени од реакции
144
Znaci koga kazav prokolnat narod mislev bas na nivnata slozenost i na nacinot so go izbrale da "opstanat". Inace za potekloto http://en.wikipedia.org/wiki/Jews. E sea da obrazlozam zasto jas mislam taka:
1. Ovie lugje so toa sto "se obiduvale da prodolzat da postojat" prestanale da veruvaat vo Bog i vo desete Bozji zapovedi - koga prais deca so sestra ti/brat ti samo za parite da ostanat vo familijata cisto sumnjam deka nesto za tebe e sveto
2. Vo pravo si za znaenjeto sto go pribrale od Egipkjanite, ali my question is - WHY THE FUCK DID THEY KEEP IT A SECRET? Kako posle da ne bidat omrazeni koga samite se izoliraat od svetot i ne unazaduvaat so toa sto ne ostavaat da si gi tupime glavite so prasanja na koi tie odamna im go znaat odgovorot?
3. Zosto zosto i zosto ne go prifatile Isus, kako site drugi Evrei od toa vreme? Zosto ne go prifatile Muhamed koga ALL THE HINTS WERE THERE (mislam na slicnostite megju Islamot i Judeizmot)
 
Член од
8 декември 2010
Мислења
511
Поени од реакции
131
Антисемитистите според мене ги мразат евреите затоа што мислат Хитлер и целиот
фашизам е нешто правилно и потоа си прават филм за тоа и влегуваат во него, но нека погледнат некои видео клипови од холокаустот
http://www.youtube.com/watch?v=xxZ9U8NHIWo&feature=related
па видете што чуствувате и дали тоа за вас е правилно, не е страшно да згрешиш страшно е
да го знаеш тоа но не се поправаш и не го признаваш тоа на себе, секој
греши но нема доблест секој тоа да си го признае на себе или некој друг
конкретно за антисемитизмот.
а сега со прават мирните еврејчиња на муслиманите?или тоа не е ни толку битно со има врска така?немаа на кого па ке се истураат на нив и донекаде држи вода дека сигурно имаат замешани прсти во втората светска вонја зашто знаеме дека наводно заради тој геноцид тие добија држава која никогаш не била нивна
 
Член од
5 април 2011
Мислења
334
Поени од реакции
142
а сега со прават мирните еврејчиња на муслиманите?или тоа не е ни толку битно со има врска така?немаа на кого па ке се истураат на нив и донекаде држи вода дека сигурно имаат замешани прсти во втората светска вонја зашто знаеме дека наводно заради тој геноцид тие добија држава која никогаш не била нивна
Се прашувам кој постојано извршува ракетни напади врз Израел, се прашувам кој никогаш не го признавал Израел и кои биле тие неколку држави кои го нападнале Израел неколкупати после неговото создавање, се прашувам кој лидер на КОЈА држава постојано се заканува дека ги истреби Израелците, се прашувам кои вршат терористички напади врз Израел.

Ниту го бранам Израел ниту ги сметам Израелците за цвеќиња за мирисање. Ама твоето мислење е тотално еднострано... Претпоставувам муслиман си или не?
 
Член од
11 јуни 2011
Мислења
249
Поени од реакции
166
евреите за мене се нешто слично на ромиве наши,секаде ги има никој не ги сака и си немаат своја држава.
 

AntiZionist

undergoing construction
Член од
31 март 2009
Мислења
305
Поени од реакции
144
Се прашувам кој постојано извршува ракетни напади врз Израел, се прашувам кој никогаш не го признавал Израел и кои биле тие неколку држави кои го нападнале Израел неколкупати после неговото создавање, се прашувам кој лидер на КОЈА држава постојано се заканува дека ги истреби Израелците, се прашувам кои вршат терористички напади врз Израел.

Ниту го бранам Израел ниту ги сметам Израелците за цвеќиња за мирисање. Ама твоето мислење е тотално еднострано... Претпоставувам муслиман си или не?
E aj molimte kazi mi koj gi napagja izraelcite? http://www.youtube.com/watch?v=lG3xH3LJbBg&feature=relmfu pogledni go videovo pa ke ti stane jasno kakva uloga ima Erusalim
 

AntiZionist

undergoing construction
Член од
31 март 2009
Мислења
305
Поени од реакции
144
Inace eve uste nesto sto ja potvrduva teorijata za svetskata kriza sto ja manifakturiraa nekolku pretprijatija vo Amerika. Proverete gi iminjata na glavnata kompanija odgovorna za ovaa kriza i ke vidite deka direktorite i osnovacite se PROKLETI EVREI. Kompanijata se vika Goldman Sachs, e vo direktna vrska so vladata (bez razlika koj bil ili e na vlast) eve vi link proverete :) http://en.wikipedia.org/wiki/Goldman_Sachs
 
Член од
9 септември 2011
Мислења
1
Поени од реакции
2
Интересна тема за дискусија, со задоволство ке присуствувам. Но пред тоа:
1.Бил Гејтс и Исак Њутон не биле Евреи.
2.Ако сум Евреин немора да значи дека не сум Македонец.

Многу од вас прават грешки со тоа што мешате националност, етничка припадност и религија. Тоа се сосема три различни работи.
Доколку Евреите навистина го контролираат светот тоа е бидејќи многу од нив се богати, но не сите. Често се прашуваме,зошто се богати? Една од главните улоги е тоа што Евреите се држат едни помеѓу себе, си помагаат и секогаш се подготвени да се пожртвуваат едни за други. На чело на секоја еврејска заедница стои мотото: Сите Евреи се одговорни едни за други. Тие исто така се многу вреден, скромен и работлив народ, и да напоменам, има разлика помеѓу скржавост и скромност. Не мора да значи дека ако богатите Евреи не се расфрлале со пари тогаш тоа значи дека се скржави. Напротив, тие се скромни. Што се однесува до Антисемитизмот, тоа најголемата глупост на 20 и 21 век. Ти, што се индентификуваш како Антисемитист, воопшто незнаеш ни што е Антисемитизам, а и со сигурност не ја знаеш идеологијата на Нацизмот и во поново време Нео-Нацизмот. Според мене Антисемитизмот е присутен најчесто поради зависноста кон Евреите! Пред Втората светска војна во Македонија не постоел Антисемитизам, тој дошол со самите Германци и Бугари. Евреите и Македонците живееле заедно, без проблеми. Учевствувале заедно и во Илинденското востание! ( Ако не веруваш. провери за Рафаел Камхи).И за на крај, и да владеат со светот, не гледам зашто омраза кон нив.
Мисла од анонимен филозоф и писател :
Евреите можеби ги нема многу на број, но со сигурност велам дека ти се одбран народ.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom