Духовна свест vs Земска интелигенција

Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.864
Целта на постоењето на темава е вашето мислење. Дали според вас е подобро човек да поседува земска, обична интелигенција или духовна возвишена свест и свесност. Ке дадам мој личен став и гледиште кон темава. Значи од мој аспект на видување повеќе вреди еден човек во животот да работи на тоа да влезе во себе буквално кажано... Значи да ги расталка причините за неговото постоење. Да расталка од кои виши работи навистина зависи неговата благосостојба, неговото постоење и неговата иднина. Многу битен момент по подолго време духовни учења е кога ученикот ке свати и ке прими се што напишав погоре и кога ке почне како последица на тоа да живее и да гледа на работите со повисок степен на духовна свест поточно правата свест. Лично ја почитувам земската обичната интелигенција како дар од створителот, но најчесто луѓето што ја имаат имаат и голем углед во општеството поради функцијата и работното место што го добиле со помош на подарокот од створителот и во 99% од случаите им се крева егото премногу и мислат дека нивните гледишта се најбитни, најпаметни и најсигурни. Таквиот начин на постоење е изолиран и затворен за нови учења а секој изолиран и затворен систем кратко трае. За кратко добиваат проблем на шестиот енергетски центар и тоа ја гасне интелигенцијата за многу кратко време а гордоста им ги гриза бубрезите буквално кажано. Толку од моето мислење. Чекам ваши аспекти на темава и објаснувања зошто тоа што ви се допаѓа ви се допаѓа повеке од она спротивното.
 

4NHK0

Јас сум ти батка у суштина многу флексибилен шизик
Член од
9 април 2014
Мислења
1.153
Поени од реакции
846
Аман бе другарче...:unsure:
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Abe bratuced za se sto ke procitas na net otvaras tema...Koja ti e poentata? Da go stignes sungerot li?
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Запознав еден фин дечко од форумот Игор Цветановски или така нешто беше...Му беше дијагностицирано од страна на лекар дека нешто буквално му ги гризе бубрезите.
Исто така и интелегенцијата му се намали, па неколку пати го забораваше неговиот идентитет и се преставуваше како други личности, но постојано го верглаше истото.
По извршената проверка на урината во лабараторија му беше соопштено дека неме ништо на тестовите и проблемот е од друга природа.
По консултација со докторот по психологија и био енергија Драган Давид Дабић дека има проблем со бубрезите бидејќи неговата гордост го гризе бубрегот како степче од 5 денари желудникот.
По третманите и сеансите со Др. Дабич ја отвори шестата чакра и почна да го регулира егото и бубрезите му се вратија во нормала.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.086
Поени од реакции
19.955
Аман бе другарче...:unsure:
Abe bratuced za se sto ke procitas na net otvaras tema...Koja ti e poentata? Da go stignes sungerot li?
Не јајте лајна, арни си се темите. Ако вас ви е поинтересно да дискутирате на теми како "Дали е подобро да ждригнеш или да прднеш после јадење?", тогаш црниов ризец не ви е крив.
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.673
Поени од реакции
11.719
После првото „расталка“ очекував дека ќе има наплив од „расталки“ и во понатамошниот текст...но немаше.
Јејј ми! (y)
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Не јајте лајна, арни си се темите. Ако вас ви е поинтересно да дискутирате на теми како "Дали е подобро да ждригнеш или да прднеш после јадење?", тогаш црниов ризец не ви е крив.
Mali idi zemi cigari i jaj lajn`a!
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Запознав еден фин дечко од форумот Игор Цветановски или така нешто беше...Му беше дијагностицирано од страна на лекар дека нешто буквално му ги гризе бубрезите.
Исто така и интелегенцијата му се намали, па неколку пати го забораваше неговиот идентитет и се преставуваше како други личности, но постојано го верглаше истото.
По извршената проверка на урината во лабараторија му беше соопштено дека неме ништо на тестовите и проблемот е од друга природа.
По консултација со докторот по психологија и био енергија Драган Давид Дабић дека има проблем со бубрезите бидејќи неговата гордост го гризе бубрегот како степче од 5 денари желудникот.
По третманите и сеансите со Др. Дабич ја отвори шестата чакра и почна да го регулира егото и бубрезите му се вратија во нормала.
Баш ми е жал што не ми текнува за кој куртон станува збор ако пробам да се присетам на тебе за да можам нешто да ти одговорам ......како и да е, дали те знам или не, не е битно. Труди се да седиш со газето на рамна и тврда подлога.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Баш ми е жал што не ми текнува за кој куртон станува збор ако пробам да се присетам на тебе за да можам нешто да ти одговорам ......како и да е, дали те знам или не, не е битно. Труди се да седиш со газето на рамна и тврда подлога.
Уф Боди, ич не делуваш зен смирено. Малку медитација ово-оно не помага?
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Уф Боди, ич не делуваш зен смирено. Малку медитација ово-оно не помага?
Немај гајле за тоа....смиреноста не е приоритет кога треба да се замараш со идиоти. Тоа ти е Зен сутра ;)
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.864
Abe bratuced za se sto ke procitas na net otvaras tema...Koja ti e poentata? Da go stignes sungerot li?
Ne e tocno tvoeto ubeduvanje deka otvaram temi samo od citanje po internet. Takvi temi otvoreni od internet imam nekolku i toa e od pricina sto stvarno bil mnogu dobar tekst nekoj ili video. Slabo ima po internetov nekoj dobri raboti sto imaat logika so duhovnost.[DOUBLEPOST=1410467301][/DOUBLEPOST]
Аман бе другарче...:unsure:
Za nesto muabet da se pravi pa ti pa.[DOUBLEPOST=1410467678][/DOUBLEPOST]
И со тебе се претера
Stvarno krajno banalno e da se ima profil na forumov so godini i nikakvi temi da ne sozdava zaclenetiot ili sozdava dve godisno i toa za nekoe si negovo sekojdnevie ili pa za niski strasti... Jas celta na zaclenvanje na forumov ja gledam vo toa da se bide aktiven ne da se cmae so godini i samo da se gleda na nekoja tema da se posere nesto cisto kako pridruzba na ostanatite trolaci i seraci po tugji temi. Taka nekako. :)
 
Последно уредено:
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
Се ебеле Иван Исцелител и Константин Кајшаров и се родил Црноризец Храбар.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom