Другарска љубов меѓу машко и женско... има или слабо?

Член од
9 декември 2008
Мислења
3
Поени од реакции
0
Јас имам еден другар на кој што можам да му кажам се ...тој знае повеќе од мојата најдобра другарка и мислам дека може да опстане другарството помеѓу машко и женско со некои минимални симпатии кои не се опасни да прераснат во нешто повеќе пошо ако се деси тоа. . . . заеби другарство отиде се у вода :)
 

slobbo

LoneRyder
Член од
16 ноември 2008
Мислења
1.686
Поени од реакции
583
Другарство помеѓу машко и женско е некако не стабилно... Сепак треба или некој да е геј, или пак да се однесуваат како фамилија или едноставно да си кажеш самиот себе дека таа особа за тебе е забранета.
На пример јас кога ќе решам За некоја женска особа дека ќе ми биде другарка, значи јас ја сакам како сестра и тука нема никакви настрани чуства помеѓу нас... сметам дека ако не се постави ваква граница за чуствата тоа другарство се распаѓа или постепено луѓето се одалечуваат и за некое време исто ко ништо да не ни било...
сепак тоа се зависи од карактерот на луѓето:toe:
 
Член од
8 април 2008
Мислења
132
Поени од реакции
4
Социјалните односи меѓу луѓето се ептен комплексна работа и многу е тешко да се најдат некои општи стандарди за кои што би можеле да сметаме дека се блиску до вистината. Тоа е се' индивидуално.
Инаку јас лично имам 2-3 добри другарки, ама за нашето другарство сметам дека пресудно беше што едноставно уште од почетокот немаше привлечност меѓу нас и така е останато и до денес (Ова не дека се они грди, туку едноставно никогаш не ме привлекле на таков начин, а ниту јас нив)
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Верувам дека постои чиста другарска љубов помеѓу машко и женско...
Не е ниту најмалку својствено дека мора на мене да ми помине бар еднаш мисла во главата што би направил со некоја другарка... Имам една другарка со која сум од 3 години заедно, и ниту еднаш не сум помислил на тоа дали јас и она би имале нешто.
Едноставно, само знам дека ако сакам да имам другарки морам да имам некои кои ни во најмала рака не се мој тип на девојки...
Otherwise...:smir:
 

рок-кејт

незгодна ко кратко ќебе!
Член од
22 мај 2007
Мислења
1.024
Поени од реакции
70
Секако дека верувам во другарска љубов помеѓу машко и женско .. имам многу другари во кои и не сум баш сигурна која им е намислата... но имам тројца онака најверни во кои сум сигурна дека никогаш и не размислувале и ме гледале мене како женско, туку повеќе како другарка... Јас лично сметам дека машките се подобри од женските кога се работи за другарство:smir:
 
E

`EsCaPe`

Гостин
Мислам дека имам пишано поодамна дека постои другарство помеѓу машко и женско, сега ставот ми е ист, затоа што зборам од искуство.
Јас верувам во ова, но невозможни се коментарите од страна кога не прашуваат мене и мојот најдобар дали сме пар, дали сме заедно, затоа што сме неразделни и сме нон стоп заедно, едноставно фукнционираме како едно.. Па некои и свадба ни предвидуваат. :tapp:
Го гледам и сакам како брат, а верувам дека он има исти чувства за мене... Никогаш не би можела да го гледам на друг начин.
Па поради ова, цврсто стојам на ставот дека постои другарска љубов помеѓу машко и женско.
 
Член од
19 мај 2008
Мислења
1.922
Поени од реакции
475
Мислам дека постои. Мене лично ми се има случено. Имам другарка со која можам да зборувам за се, и воопшто да не се мислам дали ќе каже на некој друг, а во исто време и таа мене ми кажува се и сешто и знае дека може да ми верува. Притоа во ниту еден момент не сум почувствувал за неа нешто повеќе од другарска љубов. Е сега прашање е колку такви пријателски машко-женски врски може да се остварат.
 
O

Out Boy

Гостин
Јас имам еден другар на кој што можам да му кажам се ...тој знае повеќе од мојата најдобра другарка ...
Прашањето ви е некако прешироко. Ако мислите на другарство меѓу стрејт машко и стрејт женско, такво другарство нема.

Инаку единствен вид другарство меѓу машко и женско е другарството меѓу геј-машко и (геј)-женско, кое е далеку поцврсто отколку пријателство меѓу две женски :back: Искуството ми кажува дека за да има вистинско пријателство, не треба да постои ни мала сексуална привлечност, оти ако постои, тоа е веќе сериозна работа (како и Евровизијата):pos2:
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Прашањето ви е некако прешироко. Ако мислите на другарство меѓу стрејт машко и стрејт женско, такво другарство нема.

Инаку единствен вид другарство меѓу машко и женско е другарството меѓу геј-машко и (геј)-женско, кое е далеку поцврсто отколку пријателство меѓу две женски :back: Искуството ми кажува дека за да има вистинско пријателство, не треба да постои ни мала сексуална привлечност, оти ако постои, тоа е веќе сериозна работа (како и Евровизијата):pos2:
бла бла бла бла бла...А шо ја и другарката моја (со која нагласувам се знам цел живот и си знаеме се еден за друг) сме гејови?!
Јас сум пример дека постои. И како што кажав во мојот прв пост на темава (читај овде), нагласив дека девојката треба само да биде тотална спротивност на мој тип девојки, што би било одлична подлога за појава на пријателство...Мислам на сериозно (ама она озбилното сериозно, не ко нашана евровизија:helou:)
 

GothLady

Heinous
Член од
16 јуни 2008
Мислења
283
Поени од реакции
33
Може да има, не мора да значи дека постои некаква привлечност. Имам другар со кој сум поголем дел од времето и никогаш не сум го гледала како нешто повеќе од другар, а ни тој мене, сигурна сум.
 
Член од
1 август 2008
Мислења
38
Поени од реакции
0
НЕмаааа ако постои тоа е само онака како пријатели нешто не многу блиски а другари ептен другари меѓу маШко и женско не не нема тоа ...:pipi:секогаш има нешто повеќе.... :smir:
море,од искуство збориш?
 
Член од
23 февруари 2009
Мислења
5
Поени од реакции
0
da do nekade si vo pravo administrator!!!znam kako e!! na pocetokot ste drugari i na kraj pamet ne ti teknuva deka nesto ke se sluci ,ali se slucuva i posle nemozete da bidete vistinski drugari kako sto bilo porano!!se paga vo vodaa
 
Член од
19 февруари 2009
Мислења
30
Поени од реакции
0
da do nekade si vo pravo administrator!!!znam kako e!! na pocetokot ste drugari i na kraj pamet ne ti teknuva deka nesto ke se sluci ,ali se slucuva i posle nemozete da bidete vistinski drugari kako sto bilo porano!!se paga vo vodaa
Пополека, со изјавиве, затоа што има случаеви, стварно каде што луѓе се пријатели, како на професионален план, така и на приватен... Станува збор, за кој колку може да издржи, и на кој му значи другарството. Тоа се моите аргументи...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom