Дрекслмајер

  • Креатор на темата cige
  • Време на започнување

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.071
Поени од реакции
11.435
Опа сега почнавме во интима да навлагаме.
Не ја прашав дали има дечко, па да е интимно прашање.

Ако сте приметиле тие што најмногу зборат никогаш не кажале што работат а умираат да дознаат детали за другите што работат. Би ве замолил да не им одговарате.
Тие што ме знаат лично знаат дека работам во прватна фирма за газда и не сум некаков менаџер или слично туку најобичен вработен, каде најоголем дел од проектите се со странски фирми. Е сега, има некои што не можат да се помират со фактот дека не мора да даваш фелацио на партиските секретари во комитетот за да добиеш пристојно работно место со пристојна плата, па фрустрации лечат по форуми.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Не ја прашав дали има дечко, па да е интимно прашање.



Тие што ме знаат лично знаат дека работам во прватна фирма за газда и не сум некаков менаџер или слично туку најобичен вработен, каде најоголем дел од проектите се со странски фирми. Е сега, има некои што не можат да се помират со фактот дека не мора да даваш фелацио на партиските секретари во комитетот за да добиеш пристојно работно место со пристојна плата, па фрустрации лечат по форуми.
Па сега ти може да кажеш што сакаш а еве и да е вистина некој злобник може да каже дека те примиле преку вујко ти или дека си правел нешто што не доликува за да стигнеш до таму. Во тоа не треба да се навлага. Темата е фабриката. Првпат слушнавме колку пари добиваат вработените како работат и тоа е тоа. Коментарите треба да се насочени кон тоа. Сега некако нема она 9.000 денари плата што се верглаше 30 страни. . Сега зборите за работни саботи и работа за празник и што човек може да направи со 16.000 денари. Ај да видиме што може невработен човек да направи? Океј ваше право.
P.S. темава е започната со прашање како да се вработи човек во фабриката. Значи да има информации во врска со работни битни за вработените или тие што сакаат да се вработат а ане за теоретизирање од аутсајдери за тоа што би било кога би било и дали 300 евра заработени во тиквешијата се доволни за да направиш куќа во центар на скопје како што се пола од репликите. Ако е така дај да отвориме теми за секоја фабрика и фирма поголема и помала и да дискутираме за платата на хигиеничарите во алкалоид, касиерките во Веро и хамбругер мајсторките во седмица.
 
Последно уредено:

SweetGirl*

мудар посматрач
Член од
9 декември 2009
Мислења
141
Поени од реакции
119
ДВА ФАКУЛТЕТИ имала ама не можела приватно да се докажи во ете фалените странски инвеститори кај кои секој има можност да се докажи и шанса за унапредување во кариерата, изгледа толку бил и капацитетот на особата несомнено.........со толкаво знаење и способност да не можеш да се докажеш и да треба да бараш работа како паразит прво треба да биде омаловажување на самиот себе па и на институциите кои доделиле дипломи за факултетско образование
Кој спомна дека не сум се докажала??? ТИ?? Од каде знаеш јас што работев и дали унапредував? Како судиш без да ме познаваш?? И од каде таа идеа дека сум паразит во државна инстируција?? Повеќе обрски, работа и одговорности имам сега на државно, него ли кога сум била на приватно. Што мислиш дека сите во државно сме клати врата зимај плата? И мене ми е поубаво седи во канцеларија и денес 8 часа и оди дома, него ли сега во државно на трени , на конференции, не се знае кога излегуваш од дома а кога се прибираш. Во некои ситуации и работни позиции е подобро да си во приватна институција.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.056
Поени од реакции
6.663
Кој спомна дека не сум се докажала??? ТИ?? Од каде знаеш јас што работев и дали унапредував? Како судиш без да ме познаваш?? И од каде таа идеа дека сум паразит во државна инстируција?? Повеќе обрски, работа и одговорности имам сега на државно, него ли кога сум била на приватно. Што мислиш дека сите во државно сме клати врата зимај плата? И мене ми е поубаво седи во канцеларија и денес 8 часа и оди дома, него ли сега во државно на трени , на конференции, не се знае кога излегуваш од дома а кога се прибираш. Во некои ситуации и работни позиции е подобро да си во приватна институција.
а која си ти да објаснуваш за животот на операторите во странските инвестиции ,побиваш колку саати работат неделно,притоа колку имаат ноќни часови,на какви притисоци се изложени со цел вадење норми над возможното итн твоите два факултета не ти даваат право да си играш мајтап со луѓето,крцкај си со твојата паразитска работа и плата и остај ги луѓето да си ги кажат маките

ти си изгледа некое селанче сега проживеано,ојде на неколку конференции и за тебе е небото лимит,забораваш на маките на твоите бивши колеги тое ти е кад се сељо покондури..........
 

SweetGirl*

мудар посматрач
Член од
9 декември 2009
Мислења
141
Поени од реакции
119
а која си ти да објаснуваш за животот на операторите во странските инвестиции ,побиваш колку саати работат неделно,притоа колку имаат ноќни часови,на какви притисоци се изложени со цел вадење норми над возможното итн твоите два факултета не ти даваат право да си играш мајтап со луѓето,крцкај си со твојата паразитска работа и плата и остај ги луѓето да си ги кажат маките

ти си изгледа некое селанче сега проживеано,ојде на неколку конференции и за тебе е небото лимит,забораваш на маките на твоите бивши колеги тое ти е кад се сељо покондури..........
Во ред еве така нека биде, јас кажав дека платите не се 8000 или 9000 ден а не спомнав дека услуви има сјајни Нема врска еве така нека биде, селанче сега проживеано сум..Ок е... Да не сакаш Cv да Ви пуштам да го видите моето работно искуство??? :vozbud:Еве да не се расправаме така е се како што кажувате сите, лошо е, плати ниски , неписмени бевме сите во управа, менаџери со 8мо, фор мен и тим лидер со 4то.. Ок е сега?? Само тие што седат дома пред PC и судат на туѓи луѓе дека се како што погоре наведе сте писмени, паметни, иживеани итн итн, Немам повеќе намера да се убедувам. Поздрав и имајте убав ден
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Во ред еве така нека биде, јас кажав дека платите не се 8000 или 9000 ден а не спомнав дека услуви има сјајни Нема врска еве така нека биде, селанче сега проживеано сум..Ок е... Да не сакаш Cv да Ви пуштам да го видите моето работно искуство??? :vozbud:Еве да не се расправаме така е се како што кажувате сите, лошо е, плати ниски , неписмени бевме сите во управа, менаџери со 8мо, фор мен и тим лидер со 4то.. Ок е сега?? Само тие што седат дома пред PC и судат на туѓи луѓе дека се како што погоре наведе сте писмени, паметни, иживеани итн итн, Немам повеќе намера да се убедувам. Поздрав и имајте убав ден
Znaeme site kolku se raboti vo drzavno, zatoa na sekoe rabotno mesto cekaat po 1000 dusi. Kako si se vrabotila tamu toa e veke drugo prasanje, sigurno ne zaradi tvojata sposobnost. Eve koga covek so dve diplomi se tepa da vleze vo drzavno se znae kade lezi zajakot. Ne mora mnogu da ni pametuvas.[DOUBLEPOST=1449912842][/DOUBLEPOST]
Џабе одеше државно да работиш оти после Април кога оваа ненародна власт ке падни како кула од карти сите ке ве избркаме од работа и ке ставиме вистински способни кадри , кои завршиле факултет со знаење а не со врски и книшка. Кадри кои имаат фамилијарна традиција и генетика да ја водат државата затоа што нивните родители одсекогаш работеле во државно или биле професори, доктори, адвокати и судии и кои со доаѓањето на овој ненароден режим им е ускратено тоа природно право да ги завземат позициите на своите родители и да ја водат државата онака како што треба.
Додуша немаше многу и да ти поможи многу и ако останеше во тие приватни робовладетелски фирми пошто после изборите се ке беше поинаку. И таму ке немаше место за партиски елементи од овој недомакински режим а и повеќето ке ги затвориме за да неможат некој странци да им ја цицаат крвта за некој си бедни пари.
Ете така да си знаете. Зато спремај куферите, после народната револуција ке нема место за таквите како вас. Часовникот откуцува , секој ден, секоја минута сме поблиску до победата. Април никогаш не бил поблиску. Само да се идржи уште малце.
Sreka imaat vmrovcite so nema nekoja asalna alternativa, inace na izborite ke gi zbrisat za 15 minuti. Ne e kazano deka do april nema da se pojavi nekoja nova partija, ova se sluci vo Slovenija tik pred izborite se formira nova partija koja na izborite gi pregazi i dvete prethodno vodecki partii. Nemoj da mislis deka vo momentov nekoj ne pravi kalkulacii kako da vleze vo politika. Prostor za novi lica i partii itekako ima.
I mislam deka koga vmro ednas ke padne na barem pola od na novo nabutanite fikusi vo administracija avtomatsko ke im se udri kloca u gz.
 
Последно уредено:
Z

zlaki

Гостин
нека се крени цената на грозјето и другите земјоделски производи,нормално и обезбеди пазар дрекслерци ќе бараат работници со свеќи..
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
нека се крени цената на грозјето и другите земјоделски производи,нормално и обезбеди пазар дрекслерци ќе бараат работници со свеќи..
Mladite nejkat u niva, pa i da raga pari zemjata. Koga ke si otide taa postarata generacija nivite to est obrabotlivata zemja ke propadne.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.791
Поени од реакции
21.202
Sreka imaat vmrovcite so nema nekoja asalna alternativa, inace na izborite ke gi zbrisat za 15 minuti. Ne e kazano deka do april nema da se pojavi nekoja nova partija, ova se sluci vo Slovenija tik pred izborite se formira nova partija koja na izborite gi pregazi i dvete prethodno vodecki partii. Nemoj da mislis deka vo momentov nekoj ne pravi kalkulacii kako da vleze vo politika. Prostor za novi lica i partii itekako ima.
I mislam deka koga vmro ednas ke padne na barem pola od na novo nabutanite fikusi vo administracija avtomatsko ke im se udri kloca u gz.
Тие ке заминат во историјата или во затвор после Април. Нема потреба од алтернатива, алтернативата е цело време тука преточена во името и делото на нашиот јунак и борец кој несебично се бори против режимот и неговите другари и другарки . И немој да мислиш дека и ти ке бидиш поштеден. Таквите како тебе ни ја наполнаја државата со ѓубрето од капиталистичкиот запад и затоа воздухот ни е толку загадаен. Македонецот заслужува подобро. Или ке вози нови ганц коли од најново производство или ке оди пешки но нема да се понижува со некои половни крнтии кои ги носиш од запад и ги продаваш тука за баснословни цени и целиот профит го пикаш во твојот џеб без дно.
Абе сите има да ве средиме до последен, чекај само да помини април. Пердуви ке летаат од сите крлежи што цело ова време само цицаа од крвта на народот.
 
Z

zlaki

Гостин
младите ги слушаат постарите како со една приколка грозје минале 30-тина дена одмор на јадранот,или како од две-три години берба се купувало и стан...е па нека купат со платата од дрекслерот....
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.308
Поени од реакции
7.296
младите ги слушаат постарите како со една приколка грозје минале 30-тина дена одмор на јадранот,или како од две-три години берба се купувало и стан...е па нека купат со платата од дрекслерот....
А навистина било така? :cautious:
 
Z

zlaki

Гостин
да бе кадаиф..прашај ги постарите.Знеш ли колку лозови насади се ископачија и сега така стоат како ниви затоа што нема цена грозјето а нема и салам откупувачи.За репер гледај дали и една винарска визба е затворена,го земаат грозјето а го плаќаат многу покасно како и без цена,а еден литар вино е прескапо.И традиционалниот гроздобер наликува како сенка во однос што некогаш беше.Дрекслер е добар но ПЛАТИТЕ да ги зголемат а и најважниот дел тиквешијата да го подобри традиционалниот начин на егзистенција од лозови насади да се подобри и задржи.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
И тогаш мрморецот ја виткаше чоколадата...
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
да бе кадаиф..прашај ги постарите.Знеш ли колку лозови насади се ископачија и сега така стоат како ниви затоа што нема цена грозјето а нема и салам откупувачи.За репер гледај дали и една винарска визба е затворена,го земаат грозјето а го плаќаат многу покасно како и без цена,а еден литар вино е прескапо.И традиционалниот гроздобер наликува како сенка во однос што некогаш беше.Дрекслер е добар но ПЛАТИТЕ да ги зголемат а и најважниот дел тиквешијата да го подобри традиционалниот начин на егзистенција од лозови насади да се подобри и задржи.
Sto e normalno, sekoj artikal ima nekoja kakva takva svetska cena i toa e toa.
Eve cresite gi otkupuvaat po 100 pa duri do 150 denara kilo tie ohridskite. Neka sadat cresi.
Od vinsko grozje realno pari nema. Podobro e trpezno da sadis ama toa saka i da go rabotis i sekoj den da kisnes tamu, so na kvazi proizvoditelite sigurno ne im odgovara. Od vinsko grozje ke zarabotis samo ako sam napravis kvalitetna rakija ili vino i istoto sam go prodavas.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom