Дрекслмајер

  • Креатор на темата cige
  • Време на започнување
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.888
За што сорта на трпезно грозје се работи ? Оти во Македонија шансите да го продадеш на големо за 40тина денари како што напиша (без разлика дали е топ квалитет) шансите се мали или поточно никакви. Така да според тонажава што си ја пишал тој што го знаеш има декар ипол и извадил не повеќе од 3000 евра (цена 25 денари мада и пониска може да биде) и сега одземи од тој приход колку му требало да го подигне лозјето, за препарати и работна рака, за механизација (и нејзина амортизација) па на крај ќе видиш колку му е реалниот профит. Немој да ме разбереш погрешно дека викам дека нема профит во производството на грозје, ама кај нас винариите и прекупците прават огромни чисти профити во споредба со оние што го произведуваат - земјоделците.
Muskat i hamburg, poslednata tura po 50 denari na golemo go dade, na pazar 70 go prodavaa tezgagiite. Inaku 40 denara na golemo. Podobar hamburg vo zivot ne sum videl, krupno i seker blago.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.697
Поени од реакции
20.952
@Brutus не туку ми ставај лајкови, како те имам земено тебе на око заедно со тој битушанец и оној бастрдот. Вие ми сте школски пример за се што нечини во државата. Крвопијци едни, крвта ни ја испивте, до питачки стап не доведовте. Младината ни побегна ради вас, море не само младината и старците почнаа да си ги паковаат куферите. Не ви е срам да се засрамите. Шо ке му прајте на толку пари ненаситни едни. Ние другите што, да умираме на ленти? Море народот ке ви суди како на времето што беше. Преки суд и право пред тие стиропорните ѕидови наредени. Со едно мање две муви ( мора и да се штеди сега, имај и ти разбирање).
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
А навистина било така? :cautious:
Зависи колку декари нива си имал, оние со по 100 декари правеле куќи од еден ират.
Највисоката цена било 1Марка=1кг и тоа било 1-2 години, но другите години било околу 70-80 фенинга кило грозје, што денес ќе му дојде околу 22-28 денари.
Еден декар давал (зависи од сорта и година) од 2-5 тона грозје, што значи најмалку 22*2000= 44.000 денари од декар. Во просек луѓето имале од 10-20 декари, некои и по 30, а имало и од по 50-100 декари.
Земјоделието има најмалку работни саати во годината, да имаш пласман и добра механизација нема полезетска работа.
 

SweetGirl*

мудар посматрач
Член од
9 декември 2009
Мислења
141
Поени од реакции
119
Моето најверојатно, но извини бранчез неможам вакви неправди да трпам и да читам.
До кога бе со вакви демагогии ке ни го матат паметот, до кога ке ни продаваат мадиња за бубрези.
Потешко и било во државно отколку приватно, како да не.
Ке види таа што е потешко после април. На нива има да оди и да пее, а тие дипломите на тракторот кај ретровизорот ке си ги обеси. Кај се видело бе работничка класа, со родители цел живот на лента или на нива денес да се топорат кај што не им е местото, а деца на професори, на судии, на директори, на доктори да дремат дома невработени. Тие ли да ги пуштаме на нива да одат, кремот ли? Па до некни овие не разликуваа кур од колено, денес менаџери ке ми се прават, во државно ке ми работат, факултети ке ми завршуваат.
Цело оппштество ни се преврте однопаку и затоа е ситуацијата ваква каква што е. Но како што реков, нема за долго. Им се ближи крајот и затоа вака испаничени се. Никој повеќе не ќе можи да ги спаси од неминовниот пораз и после максимум за месец до два се ке си дојди на своето, државата ке си се врати на природниот колосек како што и треба да биди. Се знае бе кој се родил за на нива а кој за во канцеларија. Како можело ова вака. Тие ли држава ке водат.
Ќе ти пишам и после Април дека ја имам истата позиција..не зависи моето работно место од партија. Кој е на власт ми е гајле секако истото пак ќе го работам Не можам да се објаснувам ама за ова ќе те известам.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
Моето најверојатно, но извини бранчез неможам вакви неправди да трпам и да читам.
.
Ноу шит?
Не си можел да трпиш неправди?
Ти?


:lolzz:

друг штабски виц знаеш?
 
Последно уредено:
M

mordekaj

Гостин
Зависи колку декари нива си имал, оние со по 100 декари правеле куќи од еден ират.
Највисоката цена било 1Марка=1кг и тоа било 1-2 години, но другите години било околу 70-80 фенинга кило грозје, што денес ќе му дојде околу 22-28 денари.
Еден декар давал (зависи од сорта и година) од 2-5 тона грозје, што значи најмалку 22*2000= 44.000 денари од декар. Во просек луѓето имале од 10-20 декари, некои и по 30, а имало и од по 50-100 декари.
Земјоделието има најмалку работни саати во годината, да имаш пласман и добра механизација нема полезетска работа.
Wow, чекај малце. Која сорта дава од 2 до 5 тона грозје од декар?
Имаш лозје или само така си слушнал? Да имаш лозје верувај ми дека вакво нешто не би напишал.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.229
Поени од реакции
7.038
Зависи колку декари нива си имал, оние со по 100 декари правеле куќи од еден ират.
Највисоката цена било 1Марка=1кг и тоа било 1-2 години, но другите години било околу 70-80 фенинга кило грозје, што денес ќе му дојде околу 22-28 денари.
Еден декар давал (зависи од сорта и година) од 2-5 тона грозје, што значи најмалку 22*2000= 44.000 денари од декар. Во просек луѓето имале од 10-20 декари, некои и по 30, а имало и од по 50-100 декари.
Земјоделието има најмалку работни саати во годината, да имаш пласман и добра механизација нема полезетска работа.
30-50 декари имаат само земјоделските задруги, не зезај:facepalm:

Многу ретки се луѓето со толку мноогу лозови насади.
 
G

Goldie

Гостин
Muskat i hamburg, poslednata tura po 50 denari na golemo go dade, na pazar 70 go prodavaa tezgagiite. Inaku 40 denara na golemo. Podobar hamburg vo zivot ne sum videl, krupno i seker blago.
Чисто сумњам дека 50 денари некој продал трпезно грозје во Македонија макар и да произвел топ квалитет па сорти како викторија, рибиер неможат да постигнат ни блиску од таа цена. Плус ретко кој од трговците одат со толку ниска маржа (затоа и викам најголем дел од колачот зимаат они) на земјоделските производи, пример летово зимаа по 50 денари кајсија а на пазар 110-120 денари.

Wow, чекај малце. Која сорта дава од 2 до 5 тона грозје од декар?
Имаш лозје или само така си слушнал? Да имаш лозје верувај ми дека вакво нешто не би напишал.
Трпезните даваат по 4 тона на декар, од винските смедеревката над 3 тона дава сигурно додека вранецот 2+ ако се нови насадите и многу повеќе плус ако ги оптеретиш како што обично прават овие од Тиквешијата со поливање и повеќе од потребно може да дадат и многу повеќе.
 
M

mordekaj

Гостин
Чисто сумњам дека 50 денари некој продал трпезно грозје во Македонија макар и да произвел топ квалитет па сорти како викторија, рибиер неможат да постигнат ни блиску од таа цена. Плус ретко кој од трговците одат со толку ниска маржа (затоа и викам најголем дел од колачот зимаат они) на земјоделските производи, пример летово зимаа по 50 денари кајсија а на пазар 110-120 денари.



Трпезните даваат по 4 тона на декар, од винските смедеревката над 3 тона дава сигурно додека вранецот 2+ ако се нови насадите и многу повеќе плус ако ги оптеретиш како што обично прават овие од Тиквешијата со поливање и повеќе од потребно може да дадат и многу повеќе.
И тебе ќе те прашам: Имаш лозје?
Пошто јас имам и го работев од кога знам за мене. Вакви прикаски не. Нарочито за винските сорти. Со многу поливање ќе стигниш некаде до 2 до 3 тона, ама затоа па ќе немаш квалитет.
 
G

Goldie

Гостин
И тебе ќе те прашам: Имаш лозје?
Пошто јас имам и го работев од кога знам за мене. Вакви прикаски не. Нарочито за винските сорти. Со многу поливање ќе стигниш некаде до 2 до 3 тона, ама затоа па ќе немаш квалитет.
Не вадам информации од ракав туку знам оти имам лозје и напротив овие приноси не се со претерано поливање напротив минимално иако во Македонија не ти се исплати да одиш според прописи, оти и квалитетното и она со помалку квалитет за иста цена ќе ти го земат. Еве ти пошто си работел ај кажи колкави се приносите, и на каква конструкција си ги одгледувал ?
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.125
Поени од реакции
25.516
Ништо од штрајкови и протести, немало мажи за тоа. Сега цената на грозјето ќе го руши злиот експлоататорски конгломерат. Ако стане некогаш кило грозје три евра. :pos:
 
M

mordekaj

Гостин
Не вадам информации од ракав туку знам оти имам лозје и напротив овие приноси не се со претерано поливање напротив минимално иако во Македонија не ти се исплати да одиш според прописи, оти и квалитетното и она со помалку квалитет за иста цена ќе ти го земат. Еве ти пошто си работел ај кажи колкави се приносите, и на каква конструкција си ги одгледувал ?
Веќе напишав колку може да очекуваш. Најмногу дава смедеревката ама без поливање тешко дека од неа ќе добиеш повеќе од два тона. Во тиквешијата се знае каква е конструкцијата, ретко кој има одрина.
 
G

Goldie

Гостин
Веќе напишав колку може да очекуваш. Најмногу дава смедеревката ама без поливање тешко дека од неа ќе добиеш повеќе од два тона. Во тиквешијата се знае каква е конструкцијата, ретко кој има одрина.
Ако стварно такви приноси вадиш тогаш ти е подобро да се вработиш у Дрексел. Оти се испод 3 тона на смедеревка и 2 на вранец е малце, освен ако лозјето не ти е старо пред копачење..
 
M

mordekaj

Гостин
Ако стварно такви приноси вадиш тогаш ти е подобро да се вработиш у Дрексел. Оти се испод 3 тона на смедеревка и 2 на вранец е малце, освен ако лозјето не ти е старо пред копачење..
Фала на советот, јас веќе заминав од Македонија.
Само според мене сами се лажите со такви бројки. Али ви си знајте.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom