Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.218
Поени од реакции
36.148

Бернард Хил, човекот што го глумеше кралот Теоден во ЛОТР денес почина на 79 години. Во негова чест една од најкултните сцени, The ride of the rohirrim. Морници ме лазат секој пат кога ја гледам.
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.621
Поени од реакции
6.057
Не озбилно, ќе наредев тој кобен ден да бидат протерани сите Албанци од градот.
Во последно време се пишува дека било невозможно за Селџуците да преземат таков Бехемот од Метропола, сте виделе план од Тврдините? Атила кога го видел напрајл налево круг и назад во Азија. Скоро истоварени боси ко татари од степите на Централна Азија. А тврдината на градот била серија од Ѕидови (на кои јас тој ден ќе испишев Волим те) кој се спуштале и издигале дури и преку Босфорот, над море. Не е ни дека Алексиос Комненос, па ни тие од Фамилијата Палеолог немале искуство со борба против таквите, цел живот ги гонеле косооките Бугари кој исто се беше истовариле на нашиот полуостров, тие времиња. А Коменонс ги сплескал ко мува сите - се дур не го прифатиле Христијанството. Така барем тврди черкаму во Алексијадата.
Падот на Византија е inside job. Некој им ги ортворил вратите на турците, за тие да превземат Империја . Веројатно Албанец со рането Его и тоа од Дуреш, Драч или како и да го викаат кај езерото скадарско кај Подгорица таму. - Скандалозно знам, како парфемот на Жан Пол Готје. Тоа се новите псеудо-истории и претпоставки.
Автоматски споено мислење:

Дури и да бевме расцветани тој ден бе џупче. Некои од нас не се плашат. Гордоста е побитна. Се гледа и по Србите и Грците дека се доста горд народ, се чита по нивниот строен Европски изглед. Сеуште.
Знам дека на тебе и твоето Зен/Намасте им сметаат слики од нејзината виша Супериорност Јелена, имево бај д веј и иди од Хелена - значи Светлана, таа што зрачи златна светлина на Грчки.
Научи да живејш со ова. 90 посто од полуостровот отанува верен на своето.
 
Последно уредено:

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.375
Поени од реакции
7.486

Скупските "градски деца" кога идат у шетња во метрополата со најбољи живот чуече.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.476
Поени од реакции
9.421
Стариве не се можни. Заминала жената со колешки на шетање неколку дена и седнале 4 баби.
- жена домаќинка чека деца и внуци на ручек, спрема, голем празник е, шо е оваа срамота, срамота не знам што да кажам, таа зела сега ќе шета.
- мхм мхм и тоа што велиш тешко на тие дома, тешкооо со неа. Тешко вас, кај ја накантари господ кај вас Благе, далеку било.
И оваа изгледа свекрва и беше.
- Син ми ко куче да го гледаат комшиите надвор кај што пуши зошто таа не сакала внатре да се пушело. Ко куче сам легни стани нема ручек кој да му направи, да го пречека од работа, два дена ене го сам, не смеј онака не, јас ќе правам муабет.
- И да правиш Благе не ќе ја трпиш шо и текнало на газот сега. Да и кажеш се, да знае дека не си ти глупа.
- Абе ќутам јас дека добра...


И ми дојде таксито :(

Дур чекав такси ги слушав домаќинките на најголемиот празник што 'спремаа и ги дочекаа децата и внуците на ручек' надвор пред влез на камен.
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.254
Поени од реакции
5.330
Грците биле горд народ :icon_lol:
Горди во тоа што во вода го пуштија идентитет кој беше нивен составен дел преку 1500 години, тој Ромејскиот.
Испуштен во вода затоа што одредени западноевропски струи го претпочитаа хеленизмот до фрапантни размери и решија да ги откинат Ромеите и им создадоа држава по туѓ терк, основана на темелите на некојси размислувања на антички педери паганисти....онака како што се нивните.

Грците треба со спуштена глава да шетаат...
 
Член од
22 август 2022
Мислења
431
Поени од реакции
1.513
Драга, денес бев на ручек кај неговите. :oops:
Нешто бидува кога треба да биде. Тогаш, сѐ е лесно, нема анксиозност, нема сомнеж. Беше интересно да го видам неговото лице во сопствениот дом кадешто пораснал. Драга, многу го сакам. Не само што го сакам него, туку си ја сакам и верзијата од самата себе си покрај него. Се надевам овој пат навистина успеваме. Тежок е, точно, но ни со мене не се излегува многу лесно на крај. Но, во ниеден момент нема сомнеж или анксиозност.
 

Down

Boozer
Член од
4 мај 2012
Мислења
3.346
Поени од реакции
5.462
Младиве им го испраа мозокот со тоа анксиозност....нормална состојба што секој човек ја има ја сведоа на ментална болест за да може апчиња да им продаваат.

А оние со права ментална болест, што си сечат полови органи, е они се херои и се најнормални. Ама сепак се на апчиња, човек да се замисли :shook:
 

Дим4е

NZT-48, want some?
Член од
24 октомври 2007
Мислења
7.247
Поени од реакции
8.333
Денеска биднаа 10 години од кога почина еден од доајените на македонската народна музика.

Војо вечна ти слава!
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
43.000
Поени од реакции
84.537
За ~24 саати од сега, ќе можете да гласате.
Не ви се мешам, гласајте за кого сакате.
Ама, секако имам свое право да ви кажам некои работи па сами да размислите.

Во 2016, на прашањето "А бе, СДСМ, ќе го смените името?" одговорот беше "Не! Нема шанса! И ќе му дадам гаранција на претседателот дека тоа нема да се случи"

Денеска, СДСМ ви кажуваат дека Преспанскиот договор за промена на името е најдоброто нешто што се случило на земјава.

Денеска, на само 24 саати пред изборите, на прашањето "А бе, СДСМ, ќе измислите лек за рак?" одговорот е "Не! Нема шанса! Тоа е невозможно! Премногу е тоа да се бара од нас!"

Пак ќе кажам. Гласајте за кого сакате... ама ако отидете и гласате за партија што не е СДСМ, не сакам да чујам после во 2028 муабет "Eeej a be zoshto nema lek za rak???"

Читајте малце меѓу редови. СДСМ секогаш се колне дека нема да направи нешто што е неверојатен бенефит за сите нас.

Пак ќе кажам, гласајте за кого сакате, ама...
 

Cthulhu^

your neighbourhood weirdo
Член од
17 јули 2006
Мислења
1.400
Поени од реакции
1.938
Драга црнокоса убавице од Sportvision аутлетот, maybe, just maybe in another life... Кога нема да сум dork и socially awkward penguin.

Среќен роденден тато, многу ми фалиш. Тотално сум изгубен без твоето присуство овие долги 18 години.

Све би дал за да слушаме музика и да гледаме фудбал заедно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom