Драга Кајгана (виртуелен дневник)

IHateBottleOpeners

Добро познат, со лоша репутација.
Член од
29 март 2015
Мислења
103
Поени од реакции
158
Кога ќе ви кажам кој сум, на сите ќе ви падне криво што сте ми стиснале ,,Ми се допаѓа'' на гифот на минатата страна ;).
 
Последно уредено:
Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.688
Поени од реакции
5.444
Најдов еден текст за блог негде од прва средно период. Не ми се верува за што и како сум пишувал на таа возраст, сега нема такво нешто да ми текне. Многу работи останаа непроменети од тогаш, камо и креативноста да останеше во мене.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.131
Поени од реакции
15.966
Драга,

Се надевам на тоа копилето ќе му се случат многу пострашни работи од оние што моментално им се случуваат на блиските на девојчето. Најужасното е што имала само 19 години. Прва година на факултет веројатно. Ништо скоро искусено од реалниот свет. Лесна и земја.

Она што отсекогаш ме нервирало, барем во последниве неколку години кога ми е тргнат тој превезот розов од светот, се оптимистите. Послушај си музика, ќе помине. Легни си, ќе помине. Прошетај се, ќе помине. Не се карај, ќе помине. Уживај, ништо не е. Или пак она - Зашто гледаш толку црно на работите? Па, светот е убав. Да бе душо, убаво е небото, убаво е и сонцето, убави се и дрвцата, не дека јас сум слепа, па само сивило гледам. Али душо, се остало што го прават луѓето е мизерно. Нема, значи нема место, работа, канцеларија во државава, во овој систем кај што не се повлекуваат тие со познаници и со врски. Секаде има корупција и перење пари за поголемите фацки. Секаде има колатерална штета на сметка на големи пари. Не е само во државава. Мислам, ко да поверував во причата на болниот психо копилот кој од мила волја го срушил авионот и си зел со себе 150 души, или колку и да беа. Да бе душо, он бил менталниот, не беше тоа што акциите на авиокомпанијата паднаа уште истиот ден за којзнае колку милиони, па мораше некако да си ги спасат газовите и парите кои им летнаа низ воздух. Иронија малце.
Не гледам јас розово низ работите, напротив. Можда мене малце психата ми е алармантна, па си го замислувам најлошото сценарио и се остало, но ради би тоа, отколку да замижувам и да си ставам превез и да се правам дека светот е добар. Да, има и фини луѓе и луѓе што би ти помогнале, но нивниот процент е многу помал од тие што би те заебале. И, тоа е реалноста. Нема тука ништо за плачење или за депресија. Едноставно прифати си и терај. Мрдај додека можеш, живеј некако, прогурувај, најди си некои ситни задоволства и терај. Нема што да се размислува за вакви глупости секој божји ден, зашто тоа ќе те полуди и ќе завршиш со антидепресиви ваљда, ако не и полошо, но добро е да се биде свесен за реалноста и бар сам на себе да не си мачкаш очи.

Што се однесува за случајов со девојчето. Имам и порано пишано на темава за тоа.
Чекајте зелено светло на семафор!
Значи секое застанување мое на семафор поминало со бар еден кој си поминува на црвено. Секое! Баш онде кај Веро Центар, секој ден кај што фучат коли со 80 бе, не ни заприметуваш кога стигнале до семафор.
И секогаш си викам во себе - Ко тие три секунди што не го почека тоа зеленото светло ќе им смени нешто во животот. Може да, на полошо.
 

Gea

месечинка
Член од
11 октомври 2011
Мислења
217
Поени од реакции
720
Денес не ми се социјализира.
Не ми се зборува, не ми се ни слуша. Денес сум набљудувач, денес сум шавасана и шавасана е јас.
Изволте.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Моментот кога ќе сватиш дека ти се свиѓа другарка ти.:bance:



у.п.м, а паметам како плачеше кога не и купија розев сок....:yid:
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Лутам денеска низ град цел ден, празни улици, страв ми е да поминам пичку матер, сам на пешачки црвено, не поминувам иако порано сум поминувал и сум претрчувал ван пешачки, сега не, чекам да се упали зелено, се упалува зелено чекам уште 2-3 секунди па глеам лево-десно за секој случај па поминувам... брзо.
Не им доаѓа памет на луѓево, пак летаат, пак претрчуваат на сред булевар, една жена па онаму кај Олимписки улицата коа се иде накај Веро на тоа кривината си иде по 3та лента у спротивен правец, гајле нема, кожа ми се наежи кога ја видов.
Македонија.
 

InStealth

Лабаво лавабо
Член од
10 февруари 2015
Мислења
221
Поени од реакции
560
Д.К

Не може бе некој да се згрозува само од вакви слики а кога ќе види животни во иста состојба да му е ок и сеедно...НЕ МОЖЕ, НЕ МОЖЕ И НЕ МОЖЕ !!! :(
 

Attachments

  • 126,4 KB Прегледи: 108

Cassaro

Паразит
Член од
15 февруари 2012
Мислења
3.307
Поени од реакции
10.320
Кеј,

Не чекам зелено, ама и на едносмерна гледам лево десно.И иам спасено минимум 10 пати другари што поминуваат на зелено.Шу прајме ? На секого може да му се случи ова.Не е оправдување , само што не секој вози со 160.Тоа е муабетот овде.ТИ ако возиш 60-80 ќе го видиш тој и ќе застанеш или ќе има простор да реагираш.На 160 пријателе мушичка да се удри у ретровизор ќе се превртиш, а не да свртиш или нешто слично.А што немаме сообраќајна култура за семафори е друг муабет.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Сега прочитав за девојчето. Бог да го прости.
Смртна казна колку побрзо толку подобро, тоа е лекот. И граѓански суд, ова посраниве судии да се изгонат во три лепе и ова ми ти е некој праведен систем. Тешко на родителите. Нема правда.

Копукот ќе испадне. И ќе живее. А не треба. Незнам како правниот систем тоа го толкува, али во мојот мозок судот вели дека треба да се обеси. За и следниот да не вози со 160. Оти лекот казна и врски уби десетици деца до сега!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom