Договорот меѓу СФРЈ и НР Бугарија

Член од
29 јуни 2005
Мислења
1.284
Поени од реакции
14
Eden mnogu vazen dokument koj vo Makedonija ne e mnogu poznat :

-"BRP(k) na svojot 10 plenum odrzan vo avgust 1946g OBEDINUVANJETO na Pirinska Makedonija go uslovuva so postignuvanje na sojuzen dogovor so Jugoslavija ,koj trebalo da sodrzi i odredbi i za vrakanje na zapadnite pokraini od Srbija na Bugarija."
 
Член од
29 јуни 2005
Мислења
1.284
Поени од реакции
14
i ushte malku dokumenti od toa vreme:

"-intervencijata na G.Dimitrov vo telegramata do J.B.TITO od 28.10.1944 vo koja se veli da se prekinat prevzemenite chekori od strana na rakovodstvoto na Federativna Makedonija za praktichno realiziranje na obedinuvanjeto.

-Vo poslednata telegrama se veli:

"Najubavo Ve molam da im objasbnnite na makedonskite drugari deka sega ne treba da go postavuvaat praktichnoto prisoedinuvanje na Bugarska Makedonij.Prisoedinuvanjeto treba da proizleze vrz osnova na predhoden razgovor medju JUGOSLVIJA I Bugarija.

Vo ovaa telegrama G. Dimitrov go obvinuva "makedonskiot shtab,deka gleda na Bugarska Makedonija kako na veke prisoedineta teritorija, trudejki se da ja rashiri svojata vlast na nea,organizira svoi komandi,sobira oruzje, rasporeduva samostojno i duri saka da go potchini po svor vlianie i rakovodstvoto na Gorno dzumajskata organizacija".
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Мене колку ми е познато (така ми кажале) е дека Југославија ги прекинала преговорите затоа што на Тито не му одговарало да ја дели власта со една силна Бугарија и зашто југословенските комунисти знаеле дека нема да можат да контролираат осум милиони Бугари. Јасно е дека Бугарија тогаш би станала носечка сила во таа федерација а не Србија или Словенија.

За обединувањето на Македонија и размена со деловите во Србија јасно е дека најповеќе би им одговарале на Македонија и Бугарија но не и на Србија (која треба да даде свој дел) и тука е клучот зашто тоа не се остварило.

Да живееја Срби во Пиринско Југославија ќе се сложеше на размената ама пошто се Македонци не им било од интерес.

Така си остана народот поделен во две држави.
 
Член од
24 ноември 2007
Мислења
78
Поени од реакции
2
Мене колку ми е познато (така ми кажале) е дека Југославија ги прекинала преговорите затоа што на Тито не му одговарало да ја дели власта со една силна Бугарија и зашто југословенските комунисти знаеле дека нема да можат да контролираат осум милиони Бугари. Јасно е дека Бугарија тогаш би станала носечка сила во таа федерација а не Србија или Словенија.

За обединувањето на Македонија и размена со деловите во Србија јасно е дека најповеќе би им одговарале на Македонија и Бугарија но не и на Србија (која треба да даде свој дел) и тука е клучот зашто тоа не се остварило.

Да живееја Срби во Пиринско Југославија ќе се сложеше на размената ама пошто се Македонци не им било од интерес.

Така си остана народот поделен во две држави.
не е точно така...в Пиринска Македонија хората не са имали големо желание да се отделјат от Б'лгарија...те вече са били интегрирани в б'лгарското обштество и там идејата, че македонец е нешто различно от б'лгарин не е станала много популјарна, както вс'штност е и днес

може и да не ти се верва, ама така е било
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Чудно

не е точно така...в Пиринска Македонија хората не са имали големо желание да се отделјат от Б'лгарија...те вече са били интегрирани в б'лгарското обштество и там идејата, че македонец е нешто различно от б'лгарин не е станала много популјарна, както вс'штност е и днес

може и да не ти се верва, ама така е било
Можеби беа македонците интегрирани и асимилирани до неке ниво, но немој да заборавиш дека Бугарија тогаш беше поразена а моралот и националното чуство на апсолутна нула... не би било тешко да Пиринска се припои кон Грција не па Македонија (во која и припаѓа)... Немојте така само со еден фактор да ги споредувате работите, не само за тебе туку за сите, ако еден фактор се промени се после тоа се менува... не е лесно да се представи една паралелна алтернатива на какви ќе беа работите само со неколку поста на форум.

Поздрав
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
не е точно така...в Пиринска Македонија хората не са имали големо желание да се отделјат от Б'лгарија...те вече са били интегрирани в б'лгарското обштество и там идејата, че македонец е нешто различно от б'лгарин не е станала много популјарна, както вс'штност е и днес

може и да не ти се верва, ама така е било
Па кој збори за одделување. Муабетот беше за пристапување на Бугарија кон федерација со Југославија а западните покраини да се спојат со Бугарија а Пиринско со Вардарскиот дел но сите заедно во една држава!

Не мислиш ли дека тоа ќе беше најидеална солуција за сите?

пс. Таква супер балканска држава ќе беше кошмар за Грција а и за некои други сили..
 
Член од
24 ноември 2007
Мислења
78
Поени од реакции
2
Па кој збори за одделување. Муабетот беше за пристапување на Бугарија кон федерација со Југославија а западните покраини да се спојат со Бугарија а Пиринско со Вардарскиот дел но сите заедно во една држава!

Не мислиш ли дека тоа ќе беше најидеална солуција за сите?

пс. Таква супер балканска држава ќе беше кошмар за Грција а и за некои други сили..
по с'штото време в НР Македонија има антиб'лгарска кампанија...а хората в Пиринско масово са се считали за б'лгари, и тогава както и сега
как да се даде Пиринска Македонија на НР Македонија при това положение..
ако в НР Македонија не беше забранено на хората да се определјат като б'лгари, којто иска разбира се, може би да

Би било добре решение на принципите на ВМРО - Македонија като Швејцарија на Балканите, с антиб'лгарска Македонија немаше как да стане..а ако беше станало, сигурно штехме да се тепаме през 90-те
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
по с'штото време в НР Македонија има антиб'лгарска кампанија...а хората в Пиринско масово са се считали за б'лгари, и тогава както и сега
Јас повеќе би ја нарекол анти-фашистичка кампања а помалку анти-блгарска. Не заборавај дека македонските борци најголем дел беа стрелани или затворени од ЈУ комунистите.

как да се даде Пиринска Македонија на НР Македонија при това положение..
ако в НР Македонија не беше забранено на хората да се определјат като б'лгари, којто иска разбира се, може би да
Во една таква федерација или конфедерација се подразбира дека нема анти некакво положение и се подразбира дека СЕКОЈ може да се изјасни како сака и во пиринскиот дел и во вардарскиот дел или било каде!

Македонија добива (се обединуваат два дела што за хората може да е само добро).

Блгарија ги добива западните покраини што за неа е добро.

Србија губи територија и не добива ништо, тоа е и главната причина за неостварување на таа идеја (и губење на српската доминација).

Не заборавај збориме за една држава, идеја која краток преиод била во разгледување од двете страни.

Би било добре решение на принципите на ВМРО - Македонија като Швејцарија на Балканите, с антиб'лгарска Македонија немаше как да стане..а ако беше станало, сигурно штехме да се тепаме през 90-те
Македонија-Швајцарија на Балканите но со Егејскиот дел била најдобра варијанта но не се остварила.

За тепање нема шанси!
 
Член од
14 јули 2007
Мислења
939
Поени од реакции
21
Македонија-Швајцарија на Балканите
Prvo, ovoj koncept od glava da si go izbrisat site idioti.

A koga bi zboruvale sto bi bilo koga bi bilo.
Togas, Da, bi mozela da postoi edna Juzno-Slovenska Imperija na Balkanot.
Ama zaboravate eden fakt. Nie kolku i da se dogovorime, dali Svetskite slili bi dozvolile vmesuvanje vo nivnite igri na uste eden ZVER od drzava/imperija.
Bidejki so soedinuvanjeto, i Bugarija i Makedonija bi se protegale do Egejot. Balkanskata imperija bi imala totalna kontrola na Balkanot i del od Mediteranot i celata Jugoistocna Evropa.

Nikogas nikoj ne bi vi dozvolil. Ne zaboravajte deka pozadi sekoja Balkanska drzava, stoela svetska sila. Zatoa od sekogas i sme imale problemi.

A nacini za rakovodstvo na takva imperija moze da se iznajde, bez da dojde do raspad.

Iskustvoto pokazalo, deka e najdobro da si odis sam. Iako i spored mene bi mozelo da odime zaedno, samo dokolku otvoreno se priznaeme edni so drugi i ne si nametnuvame propagandi i vlijanija. Ednostavno ekonomski razvoj, standardi i bezbednost.
 

Insomniac

Evil Macedonian
Член од
27 мај 2007
Мислења
1.799
Поени од реакции
27
Да беше баба ми машко ќе возеше трактор
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
Да имаше баба муда , ке беше ............дедо:wink:
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498





Ustav na VMRO obedineta od 1925 vo koj za cel imaat ramnopravno ucestvo vo idnata Balkanska federacija vo ramkite na geografskite granici na Makedonija
 
Член од
13 јануари 2008
Мислења
49
Поени од реакции
0
Имало договор за бугарите да не ги пљачкаат колите на граѓаните на СФРЈ, aма бугарите не се придржувале кон договореното! :) :) :)
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
201
Поени од реакции
1
Почти е била нагласена работата за Балканска Федерациа но руснаците не са били с'гласни с толкова силна д'ржава на Балканите. Г. Димитров и Тито са се договорили след което Димитров се разболјава и умира в руска болница в Москва /зашто ли?/ говореше се че при изследванијата които са правени на мумијата на Г. Димитров е открита отрова, но ништо не е доказано.
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
Почти е била нагласена работата за Балканска Федерациа но руснаците не са били с'гласни с толкова силна д'ржава на Балканите. Г. Димитров и Тито са се договорили след което Димитров се разболјава и умира в руска болница в Москва /зашто ли?/ говореше се че при изследванијата които са правени на мумијата на Г. Димитров е открита отрова, но ништо не е доказано.
Мислиш не е најдена видео снимката на која Димитров во последните моменти од својот живот вика : ме отруваааааааааааа !!!!!!!!!!!!!!!!
......... е да , во право си :wink:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom