Добитници на лотарија за САД

Член од
2 февруари 2014
Мислења
103
Поени од реакции
60
Благодарам на сите размислувања и совети, ајде да расчистиме усте една дилема.
Дали адресата која ја наведуваме во DS-260 е дефинитивната адреса на која ке ни стигнат документите како зелена карта социјален броој и така натаму и така натаму или кога ке слетаме во УСА пополнуваме друг формулат I -94 и таму која адреса ке ја заведеме на таа ке ни стигнат документите????
Во DS-260 формуларот можеш да наведеш било која адреса (можно е на интервју да те прашаат зошто баш таа адреса сте ја навеле) и на аеродром кога ќе слеташ да ја смениш во таа каде што сакаш да ти ги пратат документите. Ако имаш пријатели таму, стави ја нивната адреса привремено, па понатака смени ја, не е проблем.
 
Член од
12 јуни 2012
Мислења
130
Поени од реакции
83
Во DS-260 формуларот можеш да наведеш било која адреса (можно е на интервју да те прашаат зошто баш таа адреса сте ја навеле) и на аеродром кога ќе слеташ да ја смениш во таа каде што сакаш да ти ги пратат документите. Ако имаш пријатели таму, стави ја нивната адреса привремено, па понатака смени ја, не е проблем.
Колку си сигурен во муабетов Гоки да не зезнам несшто???
 
Член од
12 јуни 2012
Мислења
130
Поени од реакции
83
100%. Изгуглај "change address at POE" и види и други искуства.
Гоки а што би му казал на агентот во амбасада кога ке види дека адресата со престојувањето нема никаква врска со спонзорот??? дека уствари ни државата не е иста??? по афтоматиза LIE :(
 
Член од
2 февруари 2014
Мислења
103
Поени од реакции
60
Гоки а што би му казал на агентот во амбасада кога ке види дека адресата со престојувањето нема никаква врска со спонзорот??? дека уствари ни државата не е иста??? по афтоматиза LIE :(
Адресата на спонзорот не мора да е иста со таа ти каде што би престојувал. Не е морално ти да престојуваш кај спонзорот бидејќи на спонзорот обврска му е само парично да те обезбеди доколку ти не си во состојба.
 
Член од
12 јуни 2012
Мислења
130
Поени од реакции
83
Адресата на спонзорот не мора да е иста со таа ти каде што би престојувал. Не е морално ти да престојуваш кај спонзорот бидејќи на спонзорот обврска му е само парично да те обезбеди доколку ти не си во состојба.
Ахам LIKE... за муабетов ова ми се допаѓа само не ми се допадна ова сто го процитав на балканскиов форум со оглед на тоа сто јас сум 24XXX C.N
Koliko ljudi izvlače/obaveštavaju?
Godišnje se dodeli 50 000 viza. Pošto se mnogi ne kvalifikuju, ili iz raznih razloga odluče da ne učestvuju, obaveštavaju duplo više ljudi (dakle, 100 000). Prvih 50 000 sigurno dobijaju vize, dok ostali mogu da se nadaju u zavisnosti od veličine broja.
Na EU (kontinent, ne Uniju, dakle tu smo i mi
) ide 20 000 dobitničkih brojeva od ukupno 50 000 koje se dele svake godine. To bi značilo da postoji šansa da budete pozvani na intervju i ako ste iznad tog broja, jer mnogi odustanu/ne kvalifikuju se/ne mogu da idu dalje (iz tog razloga izvlače ne 50 000, nego 100 000 ukupno).
 
Член од
2 февруари 2014
Мислења
103
Поени од реакции
60
Ахам LIKE... за муабетов ова ми се допаѓа само не ми се допадна ова сто го процитав на балканскиов форум со оглед на тоа сто јас сум 24XXX C.N
Koliko ljudi izvlače/obaveštavaju?
Godišnje se dodeli 50 000 viza. Pošto se mnogi ne kvalifikuju, ili iz raznih razloga odluče da ne učestvuju, obaveštavaju duplo više ljudi (dakle, 100 000). Prvih 50 000 sigurno dobijaju vize, dok ostali mogu da se nadaju u zavisnosti od veličine broja.
Na EU (kontinent, ne Uniju, dakle tu smo i mi
) ide 20 000 dobitničkih brojeva od ukupno 50 000 koje se dele svake godine. To bi značilo da postoji šansa da budete pozvani na intervju i ako ste iznad tog broja, jer mnogi odustanu/ne kvalifikuju se/ne mogu da idu dalje (iz tog razloga izvlače ne 50 000, nego 100 000 ukupno).
Лани стигнаа до EU40150, сите што беа над тоа, не добија. Во принцип, секогаш се извлекуваат повеќе луѓе отколку што се визи достапни. За DV2016 се извлечени најмалку до сега, околу 88.000 ми се чини. Така да ти доколку ги исполнуваш сите услови (образование, неосодуван, спонзор/банковна состојба), интервјуто е само чиста формалност.
 
Член од
12 јуни 2012
Мислења
130
Поени од реакции
83
Лани стигнаа до EU40150, сите што беа над тоа, не добија. Во принцип, секогаш се извлекуваат повеќе луѓе отколку што се визи достапни. За DV2016 се извлечени најмалку до сега, околу 88.000 ми се чини. Така да ти доколку ги исполнуваш сите услови (образование, неосодуван, спонзор/банковна состојба), интервјуто е само чиста формалност.
Фала брату на целокупната подрска и позитивна енергија,уште со спонзор да средам и ке биде ок а за банкова состојба немам проблем си се припремив пред да аплицирам се надевам дека набрзо и со спонзор ке средам мислам на Affidavit of support. Незнам дали тоа мозе да се среди на бугарски начин со ПОДМАЦКУВАЊЕ некаде :icon_lol::icon_lol::icon_lol:
 
Член од
2 февруари 2014
Мислења
103
Поени од реакции
60
Фала брату на целокупната подрска и позитивна енергија,уште со спонзор да средам и ке биде ок а за банкова состојба немам проблем си се припремив пред да аплицирам се надевам дека набрзо и со спонзор ке средам мислам на Affidavit of support. Незнам дали тоа мозе да се среди на бугарски начин со ПОДМАЦКУВАЊЕ некаде :icon_lol::icon_lol::icon_lol:
Нема проблем. :) Доколку имаш доволно парични средства на сметка, не ти ни треба спонзор, мада секогаш е убаво да се има. :)
 
Член од
12 јуни 2012
Мислења
130
Поени од реакции
83
Еве ме мене со следни нови информации за сите :lut::lut::lut:
Најточни консултации и вика вака за сите кои не знаат.
Не брзајте со вадење на документите се додека не се добие Емаил од страна на Кентаки.
Во емаилот ке има наведено кои документи се потребни да се достават на денот на интервјуто,кој треба да се преведени а кој не. Наводно наддлежните во Кентаки одлучуваат за секој случај посебно и во зависност од нивните критериуми барале документи...
Поздрав
 
Член од
12 јуни 2012
Мислења
130
Поени од реакции
83
Шо има врска последен ден, демек тие шо аплицира од прв ден има шанси поголеми??

Лотарија , исто ти е ај прв ај последен


Sent from my iPhone using Tapatalk
Сите мислиме дека било исто но не е исто, без формуларот ДС-260 испратен тие нема тебе да ти ги земат документите на обработка односно се сметаш како некфалификуван со твојот case no. и по автоматизам твојата апликација оди во SPAM, а со оглед на тоа дека нема никаде објавено точен рок до кога да се поднесе ДС-260 сите што ке ги поднесат покасно, покасно ке бидат викнати на интервју.
Е сега прашањео е сто би било ако тие сто биле пред тебе се добро квалификувани и поминат на интервјуто и исто така ја пополнат предвидената бројка???

Поздрав
 
Член од
20 април 2014
Мислења
247
Поени од реакции
136
И кај мене пишуваше Session Time Out, па сега пишувам дека не сум селектиран :D
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Друштво а дали уствари знаете кој е точниот формулар за Affidavil of support, јас барам ама никако неможам да најдам,некои казуваат I-130 ; I-864 ; или I-864A ама навистина незнам кој од овие ни е потребен на сите нас кои сме извлечени.
Кој ни е потребен за кога ќе одиме на интервју???
И дали тој сто ке ни го испрати формуларот (Affidavil of support) мора да е државјанин на УСА со решен статус или може да е некој кој сеусте не му е решен статусот односно истиот е на Green card таму???
Фала ви однапред на сите за помошта!!!
Ние немавме AOS, доволно беше само адреса и име и презиме на личноста кај што идеш.

Ако си сериозен за работава немој ни да помислуваш да даваш име на некој што останал на црно.
 
Член од
12 јуни 2012
Мислења
130
Поени од реакции
83
Друштво а дали треба DS-260 да се прати на маил во кентаки или само да се потпише електронски и они сами кевидат дека е пополнето???
 

Seniorita

џм..
Член од
11 април 2011
Мислења
1.344
Поени од реакции
681
Здраво дечки,

Имам неколку прашања .. Кога може да се аплицира за лотаријата оваа година? Дали освен образование, работно искуство има и некои други фактори? Прочитав дека под работно искуство спаѓа работа која се состоела од 2 години обука, или искуство од зона 4 или 5 (неам појма шо е воа) ..
Работам јас у Дубаи, полни 2 години, така да од еден дел го исполнувам тај услов, од друг не сум сигурна .. Малце појаснување ако може?

Иначе, знам едно дете од мојот град шо доби зелена карта, отиде поседе 2-3 месеца и се врати, незнам зашо :)

ПС: Имам тетка у Michigan, мажена е таму, уште од мала е таму заврши средно и факултет, дали може на некој начин да ми биде спонзор за некоја друга виза?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom