Добитници на лотарија за САД

Дискусија во форумот 'Македонска дијаспора' започната од Freedom2say, 5 ноември 2011.

 1. dastan

  dastan

  Член од:
  7 јуни 2014
  Мислења:
  162
  Допаѓања:
  83
  пу јазк ова беше една ретко добра прилика бесплатно и легално да стаса цела фамилија во УСА, ако се усвои предлогот најмалку за половина ни се намалуваат шансите .
 2. STEALTH

  STEALTH God is a DJ

  Член од:
  25 ноември 2011
  Мислења:
  7.447
  Допаѓања:
  8.024
  Овакви предлози не е првпат да се доставуваат. Не паничете за џабе, е сеа Трамп е претседател и се е можно, али такви предлози се даваа за гласање и пред Обама, така да нема потреба за разочарување сеа. Треба на 2 гласања да помине предлогот (Долниот дом и во Сенатот), а обично до сега исти или слични предлози се надгласуваат во Сенатот. Прочитајте малку за ова, не од мкд портали шо не знаат ни да преведат од англиски надробено.
  На Pakovic му/ѝ се допаѓа ова.
 3. 'DIABLO'

  'DIABLO'

  Член од:
  5 август 2016
  Мислења:
  90
  Допаѓања:
  10
  Како се учествува у таа лотарија?
 4. Pakovic

  Pakovic

  Член од:
  12 јуни 2012
  Мислења:
  116
  Допаѓања:
  70
  Се сложувам со @STEALTH бидејќи ова може и да е само една напумпана фарса бидејќи колку јас сватив на Трамп му сметаат илегалците кој што немаат никаков документ,работат на црно,не плаќаат даноци и сл. , а емигрантите преку лотаријава емигрираат со сите можни податоци и не претставуваат никаков ризик за државата САД.Така да мислам дека сево ова е фарса ко у смисла ЕВЕ УСА НЕ ПРИМА ВЕЌЕ МИГРАНТИ!!!
  BTW ако УСА престане да прима мигранти или членови од лотарија тогас на кој начин ќе си ги потполни дефицитарните работни позиции?
 5. zmej gorjanin

  zmej gorjanin

  Член од:
  26 јануари 2009
  Мислења:
  6.002
  Допаѓања:
  6.424
  Ќе бара радници по дефицитарни професии и по соодветна возраст, нешто слично ко во Канада. Ова не е идеја на Трамп, одамна размислуваат да го сменат во систем на бодување.
 6. dastan

  dastan

  Член од:
  7 јуни 2014
  Мислења:
  162
  Допаѓања:
  83
  ако се промени ситемот од лотариски во ситем со бодување и по дефицитарни професии тогаш секако повеќе би ми одговарале австралија или канада за емиграција од америка бидејќи се по социјални земји
 7. Кеплер

  Кеплер Elite Hitman

  Член од:
  14 јануари 2015
  Мислења:
  2.513
  Допаѓања:
  2.737
  Ако смени да се добиваат повеќе поени за дефицитарни професии има да го бацам на тиквата фарбана, 4 години со ред аплицирам вака и ништо, уште 40 да аплицирам нема да ме извлечат се додека е лотарија, а за дефицитарни професии шансите верувам дека ќе ми се зголемат прилично.
 8. смилеец

  смилеец

  Член од:
  1 јуни 2012
  Мислења:
  4
  Допаѓања:
  6
  Proveri ovde.
  Treba prvo sestra i da ja sponzorira nea. Neka aplicira sto podobro (700 i nesto dolari e prijavata) i okolu 15god cekanje a i ke treba da si zenet ti za devojkata :)

  https://www.uscis.gov/green-card/green-card-through-family/green-card-family-member-us-citizen
 9. Dallas Mavericks

  Dallas Mavericks

  Член од:
  5 јуни 2015
  Мислења:
  488
  Допаѓања:
  278
  Малку сакаш цело семејство да однесеш во САД.
  И понатаму ќе остане да може тој кој е извлечен на лотарија да си одведе во САД брачен партнер и деца ако има.
  Браќа и сестри и родители не е нужно да се одведат во САД.
  И ако има промени околу зелена лотарија промените би ги имало од следно аплицирање од Октомври 2017 година.
  Сега тие кои ќе бидат извлечени во Мај месец ќе си бркаат процедури како оние кои се извлечени претходните години.
  Не ми е јасно, сега извлекуваат 50.000 годишно, ако има намалување на извлечени карти, тогаш знае ли некој колку годишно карти ќе се даваат?
  Како што и пишав во Мај секако ќе се поделат 50.000 карти.
  Ако воопшто има промени, промените ќе дојдат од следно аплицирање за Октомври 2017 и извлекување за Мај 2018 година.

  Гледате дека и овие 7 земји на кои Трамп сака да забрани влез во САД, и во тоа има проблеми Трамп да се спроведе неговата одлука.
 10. elena222

  elena222

  Член од:
  18 јуни 2013
  Мислења:
  15
  Допаѓања:
  5
  Беше некој на интервју изминативе месеци и дали задолжително бараат i-134 или може да се однесе наместо тоа договор за работа,да се приложат пари на сметка и слично?
 11. aiwa

  aiwa

  Член од:
  25 ноември 2009
  Мислења:
  1.257
  Допаѓања:
  267
 12. anakonda88

  anakonda88

  Член од:
  6 април 2015
  Мислења:
  184
  Допаѓања:
  37
  Едно не ми е јасно знам дека треба 4 степен , но задолжително е да се има работно искуство од 2 години ?
 13. zmej gorjanin

  zmej gorjanin

  Член од:
  26 јануари 2009
  Мислења:
  6.002
  Допаѓања:
  6.424
  Ако имаш континуирано редовно средно од 4 години не треба, во случај да не е така треба да имаш работно искуство во професии кои они ги имаат наведено на сајтот.
  На anakonda88 му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: