Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

S

SpaceTraveler

Гостин
Едно по едно:

- Сличноста не постои: затоа што не си ја ни поставил како споредбена поставеност меѓу ликовите Один и Христос.
- Ако гребнеш малку подлабоко од површната „сличност„, ќе видиш непремостливи суштински и целни разлики.
- Она што за мене е најсмешно е следното: тоа се бесконечните обиди за поставување тези дека рисјанската вера е неоригинална, одосно е само „преработка„ на некоја претходна. На пример, пред неколку месеци, еден член изнесе „теорија„ дека приказната за Христос е само преработка на египетската митологија за извесен троен бог, роден од девојка! Набрзо, се испостави дека таа приказна е буквално увезена во римската Империја веднаш по оформувањето на рисјанската вера! Чудна работа мајката...И дај конечно, одлучете се: дали рисјанската вера има потекло од египетската, од нордиската или некоја сосема трета митологија или пак е оригинална. Кога ти би имал троа појќе знаење за мојата вера од твоево тековно незнаење, самиот ќе ја увидеше неспоивоста на мојата со било која друга вера.

Обиди се пак...[DOUBLEPOST=1461007117][/DOUBLEPOST]

Ај оди порасни, фати некоја книга в раце, поднаучи па врати се на форумов...[DOUBLEPOST=1461007182][/DOUBLEPOST]

Верувам дека би победил Бизнисмееееен!...
Каква книга да фатам, црковна? Па да прочитам уште некоја иронија па да треба да се вратам по налутен?! :)

Остај ме ти мене, лесна е мојата. Не одговарам пред никој како тебе! Читај и ти, за да не те возат и лажат комунистите. :D
 

Homer MakeDonski

*Матриот
Член од
14 јуни 2005
Мислења
823
Поени од реакции
86
Симболов од времето на Македонецот Птоломеј III
исто ли означува Христос ?


One of these pre-Christian coins is that of Ptolemy III (fl. 246-220 BCE), in which the chi-rho symbol appears between the eagle's legs on the reverse side, as shown on the right here.
Еден од овие пред христијански парички е таа на Птоломеј III (fl. 246-220 BCE),на која Чи Ро симболот се појавува на задната страна ,меѓу нозете на орелот ..1


Може малче исчитување нема да е на одмет ..
Како сакаш , ако сакаш да видиш збунетост ќе ја видиш.Збунетост гледам и јас .Она што највеќе збунува е тоа кога некој поради такви причини ќе започне да се поведува од емоции и ќе дејствува во правец на следење на импулси.Уште при тоа и ако подлегне на нечија сугестија.Па ако е со позитива , па ако е со негатива такви ќе му бидат и делата
_____________________
Реф:
1- http://www.truthbeknown.com/chi-rho-chrestos.html
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Симболов од времето на Македонецот Птоломеј III
исто ли означува Христос ?


One of these pre-Christian coins is that of Ptolemy III (fl. 246-220 BCE), in which the chi-rho symbol appears between the eagle's legs on the reverse side, as shown on the right here.
Еден од овие пред христијански парички е таа на Птоломеј III (fl. 246-220 BCE),на која Чи Ро симболот се појавува на задната страна ,меѓу нозете на орелот ..1


Може малче исчитување нема да е на одмет ..
Како сакаш , ако сакаш да видиш збунетост ќе ја видиш.Збунетост гледам и јас .Она што највеќе збунува е тоа кога некој поради такви причини ќе започне да се поведува од емоции и ќе дејствува во правец на следење на импулси.Уште при тоа и ако подлегне на нечија сугестија.Па ако е со позитива , па ако е со негатива такви ќе му бидат и делата
_____________________
Реф:
1- http://www.truthbeknown.com/chi-rho-chrestos.html
http://www.truthbeknown.com/chi-rho-chrestos.html

the solar chi-rho symbol that eventually came to represent Jesus Christ, resembling a man on a cross, Moeller (817) includes an image from a "neolithic passage-grave in Denmark"

Дан - ска
Дан, Ден и македонСКА
македонска деница, прататковина на македонците од времето на Јура е данска од таму се преселија овде за време на леденото доба.
 

Homer MakeDonski

*Матриот
Член од
14 јуни 2005
Мислења
823
Поени од реакции
86
Let 3

Убаво е да рашириме темата , ама види еден симбол колку време одзема ,а за малце појќе ..од каде толку слободно време ?
:)

Она што си постирал е во правец на потврда дека се работи за претпоставка дека можеби го претставува Христ .
Има една дилема која вели вака.
Дали се знае кога Исус бил наречен Христ ?

Евангелието вели тогаш кога Петар му рекол “Ти си Христ ...’’ ,а дилемата е во кое време е напишано тоа Евангелие .[DOUBLEPOST=1461143967][/DOUBLEPOST]Модераторе
Би било попрегледно доколку споите со темата за Chi Ro.
Ако веќе нешто се прави според правилата.
Дали можете да согледате дека сте затвориле тема надвор од правилата по кои се владеете,а самите сте ги напишале?
Дали можете да изнегирате дека поистои клуч на тема поради нечија повредена суета и таа повреда повеќе е самоповреда која се создала поради инфериорност и незнаење.?
И сето тоа зошто ?
Затоа што некој вели не било тоа така.
Па ако не е така ,нека повели со логиката на како е ..
 
Последно уредено:

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Модераторе
Би било попрегледно доколку споите со темата за Chi Ro.
Ако веќе нешто се прави според правилата.
Дали можете да согледате дека сте затвориле тема надвор од правилата по кои се владеете,а самите сте ги напишале?
Дали можете да изнегирате дека поистои клуч на тема поради нечија повредена суета и таа повреда повеќе е самоповреда која се создала поради инфериорност и незнаење.?
И сето тоа зошто ?
Затоа што некој вели не било тоа така.
Па ако не е така ,нека повели со логиката на како е ..
Не, не може да се спои се тема која ни Р од религија нема. Има посебни подфоруми за мистерии, за лингвистички зезалици, за сеир и тн.... Вака како беше почната таа тема не припаѓа тука. Нема никаква врска со ничии суети, освен можеби со твојата.
 

Homer MakeDonski

*Матриот
Член од
14 јуни 2005
Мислења
823
Поени од реакции
86
Атеист
како тоа симбол кој е создаден и се употребува во религијата ,да нема никаво Р во себе ?
Недостатокот на Кајгана е тој што нема подфорум за јазикословие .Поради тоа што се однесува за таков симбол и тука е отворена темата .Но тој недостаток не е најголемиот на форумот.Поголем недостаток е инфериорноста на оние што управуваат со модерирањето. Кажи кој принцип и кое правило е прекршено та темата заслужи да биде по клуч ?[DOUBLEPOST=1461146884][/DOUBLEPOST]


Оваа ФБ група е отворена од Свештеник


Дали може да се забележи симболот што тој го искористува како лого за неговата група?
Да се запрашаме ли зошто Свештеник искористива симбол кој ете според нечија логика нема ниту Р од религија?

И после да си припомнеме за суети

Линк:
https://www.facebook.com/groups/1407147402945451/
 
Последно уредено:

Homer MakeDonski

*Матриот
Член од
14 јуни 2005
Мислења
823
Поени од реакции
86
Се надевам знаеш да прочиташ што е напишано.
А напишано е ФБ група отворена од Свештеник.
Неговото име е Ивица Тодоров и едниствениот е од МПЦ што проповедува меѓу народецот.



https://www.facebook.com/ivicatodor?fref=nf
Се надевам дека постои моќ на запазување на симболи,како што се надевам дека постои силина во приметувањето дека симболот Чи Ро што ова свештено лице го искористува како аблем за својата група, тоа го чини поради причини што атеистите никогаш нема да сакат да ги разберат,а се однесуваат на религијата . Подруго испишано симболот Чи Ро во христијанството го има значењето како што и српот и чеканот го имаат како симбол на комунизмот .
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Супер идеја. Не, јас не тврдам со целата сигурност дека не постјат вонземјани, но ,,во пропорциите на мојот Универзум" - освен на филмови јас не сум видел ниту на сон ми се јавиле никакви вонземјани, светци, самовили! Сепак начинот на кој размислуваш ти е океј!

Пред малку те прашаа дали си православен христијанин, а ти на тоа одговори потврдно, да те слушнеа епископите и бискупите ќе те прогласеа за лицимер, демонски опседнат и слично! Гледаш, системот во кој верувуваш не ти дозволува целосна слобода да веруваш и во вонземјани и во бог, т.е секако дека ти можеш, никој не ти брани, ама ќе наидеш на такви кој или зад грб ќе ти се смеат, или во лице ќе ти кажат дека грешиш и дека треба да се молиш за спасение од такви ѓаолски привиденија! Дали ме разбираш? :)[DOUBLEPOST=1461155683][/DOUBLEPOST]

Супер идеја. Не, јас не тврдам со целата сигурност дека не постјат вонземјани, но ,,во пропорциите на мојот Универзум" - освен на филмови јас не сум видел ниту на сон ми се јавиле никакви вонземјани, светци, самовили! Сепак начинот на кој размислуваш ти е океј!

Пред малку те прашаа дали си православен христијанин, а ти на тоа одговори потврдно, да те слушнеа епископите и бискупите ќе те прогласеа за лицимер, демонски опседнат и слично! Гледаш, системот во кој верувуваш не ти дозволува целосна слобода да веруваш и во вонземјани и во бог, т.е секако дека ти можеш, никој не ти брани, ама ќе наидеш на такви кој или зад грб ќе ти се смеат, или во лице ќе ти кажат дека грешиш и дека треба да се молиш за спасение од такви ѓаолски привиденија! Дали ме разбираш? :)
Абе бaтaли вaнземaљци. У твoјoт универзум земи испеглaј нештo, aкo мoжеш нели.

Видиш јa кaкo прaвoслaвен христијaнин, и пеглaње, и вaнземaљци, и бoг, и кaбaлa, и луци, се ми е дoзвoленo.

Си имaл пoгрешнa преѕстaвa зa сетo тoa.

Веруј декa трoa пoинтензивнo пеглaње ќе ти oтвoри видици.
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Абе бaтaли вaнземaљци. У твoјoт универзум земи испеглaј нештo, aкo мoжеш нели.

Видиш јa кaкo прaвoслaвен христијaнин, и пеглaње, и вaнземaљци, и бoг, и кaбaлa, и луци, се ми е дoзвoленo.

Си имaл пoгрешнa преѕстaвa зa сетo тoa.

Веруј декa трoa пoинтензивнo пеглaње ќе ти oтвoри видици.
Муабетов не е пеглање, не сме на љубов и секс секако. Добив и опомени и казнени поени од овие тралалајки. Зборуваме за религија сега, горе некој наведе дека за нешто да биде вистина би требало да биде прифатено колективно, јас само реков дека колективно и на National Geographic е прифатено постоењето на вонземјаните, а дали е така еден Господ знае, нели?
Дозволено ти е се ама во нечиј очи и тоа во очите на тие што делите иста религиозна деклинација ти си лицимер, грешник и заслужуваш да гориш во пеколот! Остани кај што си сега сеа и кљукај по малку од научна фантастика, кабала и Луцифер - не е лошо. И земи читни некоја книга за тоа, чисто се сомневам дека некој ќе може да ти ги долови тие теми на форумски муабети! :)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.672
Поени од реакции
11.713
Абе Доналд, со мене најде вака муабет? :)

Воопшто неточно, можам да ти одговорам и христијански... што има Телема со 7-те дена за создавање на светот во Берашит па јас да додавам „телемитски“ шмек на одговорот?
Па тоа е хебрејска доктрина...
И да сака човек не може да и тупне Телемитска философија...
Единствено потребно е кабала и разглобување на идеите што ги имале рабините...

Јас реков текстот подлежи во доменот на кабала, а ти велиш дека е кодирано, шифрирано и не знам што уште.... не јас.
Ајде да правиме разлика од шифрирано, метафори, метаморфози и кабала во светите текстови на евреите.
И нормално, црквата христијанска денес од друга страна која се наметнува како узурпатор на се поврзано со човекот.
 

Aleksandar Nevski

Окултисти свих земаља ... чувајте се! Доваѓам!
Член од
9 октомври 2011
Мислења
1.074
Поени од реакции
350
Во еврејскиот закон има кабала...

Ти православен христијанин си, така?
Ова со факт кажуваш дека има кабала во декалогот? Ајде одма една гематрија...[DOUBLEPOST=1461174310][/DOUBLEPOST]
Абе Доналд, со мене најде вака муабет? :)

Воопшто неточно, можам да ти одговорам и христијански... што има Телема со 7-те дена за создавање на светот во Берашит па јас да додавам „телемитски“ шмек на одговорот?
Па тоа е хебрејска доктрина...
И да сака човек не може да и тупне Телемитска философија...
Единствено потребно е кабала и разглобување на идеите што ги имале рабините...

Јас реков текстот подлежи во доменот на кабала, а ти велиш дека е кодирано, шифрирано и не знам што уште.... не јас.
Ајде да правиме разлика од шифрирано, метафори, метаморфози и кабала во светите текстови на евреите.
И нормално, црквата христијанска денес од друга страна која се наметнува како узурпатор на се поврзано со човекот.
Ајде сегааа... навредии Црквата е узурпатор на се поврзано со човекот а кабалата на фантазија и демонски обмани која се јавува 13ти век еееееј...13 века од постоење на Црквата!!! Молим ти се...[DOUBLEPOST=1461174460][/DOUBLEPOST]
Би ти го препорачал следниот линк ако си љубител на е-книги, имаш од Кабала до Wicca.

@Donald Sikert

https://www.dropbox.com/sh/q3g86jkbupk12af/AADB-tp51282rdNx3HzNkGSfa?dl=0
препорачај и на баба ти, и тоа дома или на тема кабала, немој овде, ок?
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.672
Поени од реакции
11.713
Да, христијанската црква е узурпатор и извртувач на работи кои немаат допирно ништо со нејзе...
Научи нешто повеќе освен православното христијанство и неговата омраза која ја шири преку неговите верници...
Без да им дозволува да ги изучуваат работите кон кои градат омраза... :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom