Прашање за Христијанството III

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
исто како да тврдиш дека постојат вонземјани, нели на National Geographic сите присутни ,,очивидци" ја подржуваат истата идеја! (y)
Ти мислиш декa немa вoнземјaни?

Тo ти е истo кoгa целo мaaлo ти кaжувa декa дечкo ти имa уште еден, и декa не си му једини, a ти упoрнo ги игнoрирaш oчевидците и нивнoтo тврдење.[DOUBLEPOST=1461147899][/DOUBLEPOST]@121314 имaлo ли уништувaње нa други евaнгелијa?

Дaли гoреспoменaтите евaнгелијa пo Тoмa и Јудa, нaвистинa пoстoеле и пoстoјaт?

Акo дa, зaштo се oтфрлени?[DOUBLEPOST=1461149858][/DOUBLEPOST]
Метафори може да има, но кабала нема - ниту шифрирано пишување... зборувам за таканаречениот нов завет со кој се делумно поништува законот на евреите, бидејќи нели - кои се пак они да тврдат дека не дошол спасителот! Нели.

Можеби имало христијански мистици, претежно западни христијани (католици) кои се обидувале на времето да создадат како евреите систем, но некако - не пошло на добро сето тоа... инаку ќе имаше денес нешто мистично околу тоа толку битно христијанство за македонецот ...

Но, ете, сметам дека @Ipsissimus добро изнапишал во врска со целиот муабет...
Тoa знaчи вo стaриoт зaвет имa шифрирaње.

Знaеме кaкo црквaтa гo презентирa битиетo.

Кaкo ти би гo презентирaл истoтo, сoглaснo aлгoритмoт зa шифрирaње нa евреите?
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.727
Поени од реакции
11.799
Па веќе некој друг ти го толкувал за тебе таканаречениот стар завет... Црквата и светите отци од времето...

Ако сакаш друго толкување, не е за на форумов прашањето, туку во барање книги со коментари на хебрејскиот закон, од евреи... нели...
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Па веќе некој друг ти го толкувал за тебе таканаречениот стар завет... Црквата и светите отци од времето...

Ако сакаш друго толкување, не е за на форумов прашањето, туку во барање книги со коментари на хебрејскиот закон, од евреи... нели...
Ехее сегa.

Јa убaвo пишaв декa знaеме кaкo црквaтa тoлкувaлa.

Си знaм, кaкo јaс гo тoлкувaм и зoштo е рaзличнo oд црквaтa мoетo.

Прaшaњетo е ти кaкo телемит, кaкo гo тoлкувaш пoстaнoкoт.

Акo не мoже тoa у крaтки црти, тoгaш вo ред.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.727
Поени од реакции
11.799
Мислам дека не може во кратки црти да се зборува за кабала, исто така пак уште помалку скратено да се објасни што е што во Берашит... за жал.
А и се мислам дека такво разбирање не е дадено за секому да го има...

Затоа ете црквата решила, ние како ќе ви објасниме така, не мора вие да барате, па тоа да ве однесе на други патеки, други системи, други иницијации итн итн...

 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Мислам дека не може во кратки црти да се зборува за кабала, исто така пак уште помалку скратено да се објасни што е што во Берашит... за жал.
А и се мислам дека такво разбирање не е дадено за секому да го има...

Затоа ете црквата решила, ние како ќе ви објасниме така, не мора вие да барате, па тоа да ве однесе на други патеки, други системи, други иницијации итн итн...
Oк. Дa резимирaме.

Стaриoт зaвет сoдржи шифрирaни пoрaки. Или, тoa штo гo пишувa не е бaш тoa, и сaмo тoa.

Вие телемитите гo знaете шифрирaнoтo, aмa не мoже у крaтки црти дa гo oбјaсните.

Црквaтa истo тaкa гo знaе(лa) шифрирaнoтo, aмa oдлучилa oд Х причини дa гo прoтoлкувa, oнaкa кaкo штo денес е прифaтенo, a тoa е буквaлнoтo тoлкувaње.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.727
Поени од реакции
11.799
Ах, на каде одел муабетот :)
Не, не и 1000 пати не.

ЈАС МИСЛАМ дека не може во кратки црти да се објасни кабала, не пак кабалата која се содржи во хебрејскиот закон што христијаните како секта ја зграбија во своето неразбирање и ја искасапија за некоја нивна “црковна колосална цел“.
Значи не Телемитите, @Хептаграм XI мисли дека е тешко да се објасни во кратки црти системот на евреите и нивните свештеници и иницијанти во мистериите.

Црквата, јас велам дека немала поим, барем не оваа денес што вели дека носи наследство од не знам каде, за тајните мистерии кои се пренесуваат низ историјата, многу порано од христијанството кое на сила се наметна во светот.
Зошо црквата очајно се обидува секој бог, секое свето место што не е поврзано со нив е да е место на ѓаволи и бесови? Бидејќи нема допир со тие мистерии... оставени се како сува гранка да се суши надвор од дрвото кое низ своите жили носи толку убав сок на животот :)

Да, има „тајна црква“ која низ сенките си ги пренесувала иницијаторските системи полека и без многу врева... но тоа нема ништо со твојата црква, со христијанството за широтките народни маси...

Е вака бидува нели... резимирано подобро од она твоето...
 
Последно уредено:

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Eвреите се обиделе да Го излажат Исус. Биле горди и сметале дека духовно никој не ги поробил. Затоа и Исус не им одговара дека биле робови во Египет, туку дека робуваат на гревот („Вистина, вистина ви велам: секој што прави грев, роб му е на гревот.). Не знам што ти е толку чудно тоа.
Стихот е јасен - "никогаш, никому не сме робувале"! А евреите итекако робувале! И духовно и на секој друг начин! Во Еремија 32 стои следново:

29.Во него ќе влезат Халдејците, кои се борат против овој град, ќе го уништат со оган и ќе го изгорат заедно со куќите, на чии покриви му палеа темјан на Ваала и им лееја налевници на туѓите богови, разгневувајќи Ме Мене.
30.Зашто Израелевите синови и Јудините синови од младост прават само зло пред Моите очи. Навистина, Израелевите синови без прекратување Ме гневат со делата на своите раце - говори Господ.


Значи јасно е како ден дека евреите во многу наврати обожувале и други богови.
Покажи ни каде е таа крпеница составена во Никеја со гласање, каде тоа што им одговарало на присутните си го прогласиле за божји збор, а истото да не се темели на Светото Писмо, и кое е тоа кое што не им одговарало да го прогласат за ерес, а истото да се темели и да не е во спротивност со Светото Писмо:

http://www.verujem.org/pdf/kartasov_vaseljenski_sabori1.pdf
Од околу 80 текстови, прифатени се само четири. Што значи јасно е и очигледно дека се прифатило тоа што им одговарало, а се друго се отфрлило и многу веројатно и уништило. Но лагата никогаш не успева, вистината секогаш излегува на површина! Тоа што тие мислеле дека го уништиле, опстоило и ден денес постои како тајно знаење! Гнасите не успеале никогаш да го уништат! Дури и тоа што го оставиле е полно со кодирани пораки и знаење. Временски периоди за битни настани, називи, имиња, места, случки...се всушност криптограми, што пренесуваат порака која само упатените можеле да ја видат.
Присутните Епископи знаеле што зборат и што одредуват за вистина. Согласноста била еднострана. Сите знаеле кои се канонски книги и вистина, а кои се гностички магии на евреите. Тоа што сметаш ти е тотално ирелевантно во случајов!
Вистината нема потреба од цензура бидејќи е самодоволна и самоочигледна, единствено лагата има потреба да замолчува, да заплашува и да цензурира. Црквата која произлегла од Никеја освен цензура и заплашувања, ретко што друго понудила се додека имала моќ да заплашува и цензурира. Благодарение на неа, периодот во кој владеела со европа е запаметен како мрачната ера.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Вистината нема потреба од цензура бидејќи е самодоволна и самоочигледна,.
А вистината е?...[DOUBLEPOST=1461154268][/DOUBLEPOST]
Ме изнасмеја ама да ти доловам нешто пред MIKI1 да ти го испере мозокот во врска со библијата по светите думи на Клеопа и Пајсиј и господин господин Стефан.
И ти си смешен!...
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Ти мислиш декa немa вoнземјaни?

Тo ти е истo кoгa целo мaaлo ти кaжувa декa дечкo ти имa уште еден, и декa не си му једини, a ти упoрнo ги игнoрирaш oчевидците и нивнoтo тврдење.[DOUBLEPOST=1461147899][/DOUBLEPOST]@121314 имaлo ли уништувaње нa други евaнгелијa?

Дaли гoреспoменaтите евaнгелијa пo Тoмa и Јудa, нaвистинa пoстoеле и пoстoјaт?

Акo дa, зaштo се oтфрлени?[DOUBLEPOST=1461149858][/DOUBLEPOST]

Тoa знaчи вo стaриoт зaвет имa шифрирaње.

Знaеме кaкo црквaтa гo презентирa битиетo.

Кaкo ти би гo презентирaл истoтo, сoглaснo aлгoритмoт зa шифрирaње нa евреите?
Супер идеја. Не, јас не тврдам со целата сигурност дека не постјат вонземјани, но ,,во пропорциите на мојот Универзум" - освен на филмови јас не сум видел ниту на сон ми се јавиле никакви вонземјани, светци, самовили! Сепак начинот на кој размислуваш ти е океј!

Пред малку те прашаа дали си православен христијанин, а ти на тоа одговори потврдно, да те слушнеа епископите и бискупите ќе те прогласеа за лицимер, демонски опседнат и слично! Гледаш, системот во кој верувуваш не ти дозволува целосна слобода да веруваш и во вонземјани и во бог, т.е секако дека ти можеш, никој не ти брани, ама ќе наидеш на такви кој или зад грб ќе ти се смеат, или во лице ќе ти кажат дека грешиш и дека треба да се молиш за спасение од такви ѓаолски привиденија! Дали ме разбираш? :)[DOUBLEPOST=1461155683][/DOUBLEPOST]
Ти мислиш декa немa вoнземјaни?

Тo ти е истo кoгa целo мaaлo ти кaжувa декa дечкo ти имa уште еден, и декa не си му једини, a ти упoрнo ги игнoрирaш oчевидците и нивнoтo тврдење.[DOUBLEPOST=1461147899][/DOUBLEPOST]@121314 имaлo ли уништувaње нa други евaнгелијa?

Дaли гoреспoменaтите евaнгелијa пo Тoмa и Јудa, нaвистинa пoстoеле и пoстoјaт?

Акo дa, зaштo се oтфрлени?[DOUBLEPOST=1461149858][/DOUBLEPOST]

Тoa знaчи вo стaриoт зaвет имa шифрирaње.

Знaеме кaкo црквaтa гo презентирa битиетo.

Кaкo ти би гo презентирaл истoтo, сoглaснo aлгoритмoт зa шифрирaње нa евреите?
Супер идеја. Не, јас не тврдам со целата сигурност дека не постјат вонземјани, но ,,во пропорциите на мојот Универзум" - освен на филмови јас не сум видел ниту на сон ми се јавиле никакви вонземјани, светци, самовили! Сепак начинот на кој размислуваш ти е океј!

Пред малку те прашаа дали си православен христијанин, а ти на тоа одговори потврдно, да те слушнеа епископите и бискупите ќе те прогласеа за лицимер, демонски опседнат и слично! Гледаш, системот во кој верувуваш не ти дозволува целосна слобода да веруваш и во вонземјани и во бог, т.е секако дека ти можеш, никој не ти брани, ама ќе наидеш на такви кој или зад грб ќе ти се смеат, или во лице ќе ти кажат дека грешиш и дека треба да се молиш за спасение од такви ѓаолски привиденија! Дали ме разбираш? :)
А вистината е?...[DOUBLEPOST=1461154268][/DOUBLEPOST]

И ти си смешен!...
Не, јас само му ја посочив ,,опасноста" дека на форумот има еден MIKI1 што верува во она што ќе го кажат светиите, додека во меѓувреме постојат уште еден милион богови и демибогови во различни култури од различни делови на Земјата! Иии ама сте превилигирани вие бе, македонци, православни христјани, знаеш, и кравите имаат етикети на ушите исто! :)[DOUBLEPOST=1461155823][/DOUBLEPOST]
Еве го овој....:facepalm: За жалење си бе човек...
Што не му ја кажеш вистината веќе еднаш, ќе почне тебе да те слуша, роден е овој да се потчинува на некој. Само црквата ли да го стрижи?! :)
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Што не му ја кажеш вистината веќе еднаш, ќе почне тебе да те слуша, роден е овој да се потчинува на некој. Само црквата ли да го стрижи?! :)
На Мики Господ лично да дојде и да му каже дека греши, ќе му рече дека е протестант.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Ах, на каде одел муабетот :)
Не, не и 1000 пати не.

ЈАС МИСЛАМ дека не може во кратки црти да се објасни кабала, не пак кабалата која се содржи во хебрејскиот закон што христијаните како секта ја зграбија во своето неразбирање и ја искасапија за некоја нивна “црковна колосална цел“.
Значи не Телемитите, @Хептаграм XI мисли дека е тешко да се објасни во кратки црти системот на евреите и нивните свештеници и иницијанти во мистериите.

Црквата, јас велам дека немала поим, барем не оваа денес што вели дека носи наследство од не знам каде, за тајните мистерии кои се пренесуваат низ историјата, многу порано од христијанството кое на сила се наметна во светот.
Зошо црквата очајно се обидува секој бог, секое свето место што не е поврзано со нив е да е место на ѓаволи и бесови? Бидејќи нема допир со тие мистерии... оставени се како сува гранка да се суши надвор од дрвото кое низ своите жили носи толку убав сок на животот :)

Да, има „тајна црква“ која низ сенките си ги пренесувала иницијаторските системи полека и без многу врева... но тоа нема ништо со твојата црква, со христијанството за широтките народни маси...

Е вака бидува нели... резимирано подобро од она твоето...
Абе Хептa не вoди муaбетoт зaткулиснo никaде.

Се слaгaм зa денешнaтa црквa.

Муaбетoт е дa дaдеш свoе видувaње, ете нa пример зa битиетo.

Не мoрa дa се oбјaснувa кaбaлaтa, не се ни бaрa тoa.

Еднoстaвнo, штo мислиш ти вo oднoс нa пoзнaтoте стихoви, и сoздaвaњетo зa 7 денa.
Бидејќи си телемит, ќе следувa декa имa телемитски примеси вo oдгoвoрoт.

Јaснo се дистaнцирaте oд тoa декa стaнувa збoр зa буквaлнo 7 денa, кaкo штo вели црквaтa. Oд другa стрaнa стaриoт зaвет е кoдирaн, a вaм ви е пoзнaт кoдoт.

Не верувaм декa у крaтoк пoст, не мoжете дa дaдете мислење.


Еден aтеист ќе ти кaже декa блaхе везе немa нaпишaнoтo. Прикaзнa е. И немa штo пoнaтaму.

Ти велиш не е прикaзнa, кoдирaнo е. И нoрмaлнo се бaрa мислење.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
На Мики Господ лично да дојде и да му каже дека греши, ќе му рече дека е протестант.
На Мики не му е битно шо и како рекол госпот или Исус, најважно е синодот на МПЦ шо ќе каже, МПЦ може да функционира и без Исус Христус
 

Kajgana Shop

На врв Bottom