Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Член од
26 април 2013
Мислења
558
Поени од реакции
114
Eте уше едно дете кое бегаше од часови и појма нема она за шо пишува.
Науката не вели дека човек настанал од мајмуни.
Појма си немал за тоа а пишиш као да знаеш. Ај да беше лага па ќе речи чоек за тебе дека си злобен или пакосен, али вака испаѓа дека си само глуп.
Mi ja nerekov oti sum pameten. Tuku ti si pameten i se znais i sea na 50 godini gi kazuvas tvoite znaenja na forum. A so velit naukata?
 
Член од
18 јули 2008
Мислења
479
Поени од реакции
140
Против Исус е секој оној кој сака да го прикаже лажно и од евреин со кралско потекло кој се обидел да крене бунт против рим и во таа борба загина, да го прикаже како некој син божји кој претварал вода во вино, одел по вода и воскреснал.
Се надевам дека ќе ти се случи тој пресврт да го видиш вистинскиот Исус а не тој холограм кој ти го проектира црквата
Не го знаеш ти тој Исус кој што го "проектира" црквата, не си бил на богослужби, литургии и заеднички молитви, не си направил комбинација од најсилното христијанстко "оружје" пост и молитва, си стоиш на комфорт зона и ги негираш сите нешта коишто не можеш или па не сакаш да ги прифатиш.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Не го знаеш ти тој Исус кој што го "проектира" црквата, не си бил на богослужби, литургии и заеднички молитви, не си направил комбинација од најсилното христијанстко "оружје" пост и молитва, си стоиш на комфорт зона и ги негираш сите нешта коишто не можеш или па не сакаш да ги прифатиш.
мојот комфор е тоа шо можам сосем слободно да читам и изучувам и истражувам и еретички и богоугодни книги, да правам анализи и споредувам и историски записи и црковни преданија, да читам и за времето и политика и економија и историја кога настануваше христијанството и согледам што било а што не било можно да наоѓам контрадикторности, грешки, недоследости.
Ти не смееш
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.766
Поени од реакции
8.007
мојот комфор е тоа шо можам сосем слободно да читам и изучувам и истражувам и еретички и богоугодни книги, да правам анализи и споредувам и историски записи и црковни преданија, да читам и за времето и политика и економија и историја кога настануваше христијанството и согледам што било а што не било можно да наоѓам контрадикторности, грешки, недоследости.
Ти не смееш
Нека не те лаже умот дека можеш, исто како што не можеш да ја истражиш Atharva Veda.:)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.668
Поени од реакции
11.707
Како ти текнува да влетуваш со вакви постови - не знам.
Многу поблиску ни е нам христијанството тука, со сета негова историја, со сета негова принудна присутност насекаде околу нас - отколку историјата на философиите и религиите на истокот.
Така да - да полесно е да се истражува христијанството и неговата догма отколку истокот и неговите философии.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Нека не те лаже умот дека можеш, исто како што не можеш да ја истражиш Atharva Veda.:)
смеам, смеам да преиспитам, смеам да истражувам смеам да барам одговори и надвор од една вера и еден текст
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Не го знаеш ти тој Исус кој што го "проектира" црквата, не си бил на богослужби, литургии и заеднички молитви, не си направил комбинација од најсилното христијанстко "оружје" пост и молитва, си стоиш на комфорт зона и ги негираш сите нешта коишто не можеш или па не сакаш да ги прифатиш.
Еве бидејќи ти си бил претпоставувам... Дали црквата ја негира еволуцијата или не?
 
Последно уредено од модератор:
Член од
17 јануари 2012
Мислења
1.044
Поени од реакции
644
Дали како човештво, сме го испуштиле најголемиот настан?:eek:

Tvrdi da je Isus, žena mu se zove Marija Magdalena
Australac Alan John Miller (52) tvrdi da je Isus Krist koji se vratio na Zemlju. Njegova partnerica Mary Suzanne Luck (37) kaže kako je Marija Magdalena . Australske vlasti nisu uvjerene u njihovu priču . Upozorile su stanovništvo da je 'karizmatični vođa' već privukao dosta ljudi u svoj kult Divine Truth (Božanska istina) u Wilkesdaleu.
screenshot/YouTube
- Moje ime je Isus i ozbiljan sam! Prije nešto više od 2000 godina stigli smo na Zemlju prvi puta. Zbog moje osobne želje i strasti za Boga, kako sam rastao, shvatio sam da sam Mesija kojega su davno najavili proroci i da sam u božjem procesu kojega svi ljudi mogu pratiti, ako žele - objasnio je. Miller, rastavljeni otac dvoje djece, tvrdi da mu je prvi brak pukao nakon što se počeo prisjećati kako je u prošlom životu bio Isus.
Bizarno, nakon što su Miller i Luck doselili 2007. godine naglo je skočila cijena nekretnina. Čak 30 do 40 sljedbenika kupilo je kuće kraj sjedišta kulta . Svi zajedno uložili su u posjed od 400.000 dolara gdje održavaju tjedne sastanke. Jedan od 'dokaza' sljedbenicima je i križ koji je slučajno nastao na zemlji dok su čistili teren. Stanovnici su uvjereni da ga nije nitko napravio.
- Vjerojatno tisuće ljudi govori da su Isusi, ali jedan od nas to mora biti. Kako sam siguran da sam to ja? Zato što se sjećam svega o svom životu - rekao je Miller. Policija je nekoliko puta intervenirala jer su se čuli vriskovi. Međutim, stigavši otkrili su kako su sljedbenici u procesu izliječena 'prošlih duša' i kako im galama pomaže u tome. Australske vlasti strahuju kako par privlači ranjive ljude koji očajnički traže smisao života. Ni 'Isus' ni 'Marija Magdalena' nisu zaposleni i čini se kako žive od donacija.
Ако сакаш да се збогатиш основај своја религија.
У пракса применето :D
 
Член од
18 јули 2008
Мислења
479
Поени од реакции
140
мојот комфор е тоа шо можам сосем слободно да читам и изучувам и истражувам и еретички и богоугодни книги, да правам анализи и споредувам и историски записи и црковни преданија, да читам и за времето и политика и економија и историја кога настануваше христијанството и согледам што било а што не било можно да наоѓам контрадикторности, грешки, недоследости.
Ти не смееш
Не ми беше зборот тоа дека не смееш или јас дека не смеам тоа да го правам. Зборот ми е дека го имаш само тоа, а ја немаш и не сакаш да ја имаш "праксата".
David Wood мислам дека беше така, атеист со цел да докаже христијанстовото дека е лага, не му успевало па на крајот одлучил да пристапи на постот и молитвата , и од овде му се руши цела теорија т.е му се мени правецот на неговата цел кој ја имал порано.
Еве бидејќи ти си бил претпоставувам... Дали црквата ја негира еволуцијата или не?
Стварно незнам.... јас лично ја негирам.
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
Не ми беше зборот тоа дека не смееш или јас дека не смеам тоа да го правам. Зборот ми е дека го имаш само тоа, а ја немаш и не сакаш да ја имаш "праксата".

Стварно незнам.... јас лично ја негирам.
Добро ете ја негираш , врз основа на што иде твојата негација ? Мора да си дошол до некој заклучок , врз кој си ја изградил таа негација , пошто гледам дека не си земал нечиј став !
 
Член од
26 април 2013
Мислења
558
Поени од реакции
114
Еве бидејќи ти си бил претпоставувам... Дали црквата ја негира еволуцијата или не?
Ne go znam stavot na crkvata. Neprifatliva mi e mislata na slucajnoto nastanuvanje na sovrsenstvoto zivot, koja e osnova na nekoi evolucionisti. A jas ne negipam evolucija. Ama ne takva kakva mislime. Od ameba covek
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Стварно незнам.... јас лично ја негирам.
Вие обожавате да тврдите дека библијата не се толкува буквално, дека таа обработува духовни а не световни области. Тогаш објасни ми како може да негираш сознание до кое се дошло по научен пат, затоа што сметате дека ја оспорува библијата, кога нели истата опфаќа духовни а не световни области?!
Ти нит си ја проучил еволуцијата, нит си се обидел да ја разбереш, но тоа не е пречка за да ја негираш!?
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
Ne go znam stavot na crkvata. Neprifatliva mi e mislata na slucajnoto nastanuvanje na sovrsenstvoto zivot, koja e osnova na nekoi evolucionisti. A jas ne negipam evolucija. Ama ne takva kakva mislime. Od ameba covek
Од амеба човек тешко, но се почесто среќавам луѓе со когнитивни способности на амеба.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom