Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Ne go znam stavot na crkvata. Neprifatliva mi e mislata na slucajnoto nastanuvanje na sovrsenstvoto zivot, koja e osnova na nekoi evolucionisti. A jas ne negipam evolucija. Ama ne takva kakva mislime. Od ameba covek
Да знаеше што е еволуцијата, немаше да мислиш дека тоа значи од еден постоечки вид да настане друг. Инаку за твоја информација, таа е факт, докажан и утврден.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Своја религија без полигамија не бива......
Хм... :) Знаеш она верувањето дека мажите стално се тие што бараат секс а жените као не сакаат па треба да ги молиш? Уствари обратно е :) Жена може да има и десет пати секс дневно, секој ден! Може да има по неколку оргазми еден по друг.... Помножи го тоа со бројот на сопруги ;)
 
Член од
18 јули 2008
Мислења
479
Поени од реакции
140
Добро ете ја негираш , врз основа на што иде твојата негација ? Мора да си дошол до некој заклучок , врз кој си ја изградил таа негација , пошто гледам дека не си земал нечиј став !
Вие обожавате да тврдите дека библијата не се толкува буквално, дека таа обработува духовни а не световни области. Тогаш објасни ми како може да негираш сознание до кое се дошло по научен пат, затоа што сметате дека ја оспорува библијата, кога нели истата опфаќа духовни а не световни области?!
Ти нит си ја проучил еволуцијата, нит си се обидел да ја разбереш, но тоа не е пречка за да ја негираш!?
Колку што знам само е теорија, човекот е совршено суштество кое мислам дека нема ни малку шанси да настанал со еволвирање, да не го создал некое интелгиентно битие за да биде таков како што е...
Срцето одчукува по 80-100 пати колко ли во една минута незнам таму за да испумпа доволно крв колку што е потребно да истечат низ вените , мозокот е поврзан со сите делови на телото дава команди што како итн итн...незнам , тоа ке дојде исто како да верува некој дека компјутерот сам се создал :D
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Колку што знам само е теорија, човекот е совршено суштество кое мислам дека нема ни малку шанси да настанал со еволвирање, да не го создал некое интелгиентно битие за да биде таков како што е...
Срцето одчукува по 80-100 пати колко ли во една минута незнам таму за да испумпа доволно крв колку што е потребно да истечат низ вените , мозокот е поврзан со сите делови на телото дава команди што како итн итн...незнам , тоа ке дојде исто како да верува некој дека компјутерот сам се создал :D
Епа незнаеш. Еволуцијата е теорија исто колку и гравитацијата, а дека човекот бил совршен....тоа може во црква да те лажат. Погледај го видеово:
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Ако му додадеш на еволуција р, ќе биде револуција.
 
Член од
26 април 2013
Мислења
558
Поени од реакции
114
Да знаеше што е еволуцијата, немаше да мислиш дека тоа значи од еден постоечки вид да настане друг. Инаку за твоја информација, таа е факт, докажан и утврден.
Sto e fakt? Aj dokazimi[DOUBLEPOST=1458040423][/DOUBLEPOST]
Од амеба човек тешко, но се почесто среќавам луѓе со когнитивни способности на амеба.
Ocito e na forumov. Osobeno tie sto mislat deka slucajno i bez cel se tuka. Toa e nekoristenje na razumot po sto se oddvojuvame od drugiot ziv svet, t.e ednakvo na ameba[DOUBLEPOST=1458040503][/DOUBLEPOST]
Да знаеше што е еволуцијата, немаше да мислиш дека тоа значи од еден постоечки вид да настане друг. Инаку за твоја информација, таа е факт, докажан и утврден.
I kazi kakva evolucija poddrzuvas. Sto vika taa. Kako nastana covekot?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Sto e fakt? Aj dokazimi
Нешто кое е лесно проверливо и очигледно. Нешто за кое не е потребно верување.
I kazi kakva evolucija poddrzuvas. Sto vika taa. Kako nastana covekot?
Нема две, пет или дваесет еволуции, една е - таа што се темели на факти. Постирав видео со предавање за еволуцијата, гледај го и можеби и ќе разбереш нешто.
 
Член од
26 април 2013
Мислења
558
Поени од реакции
114
Нешто кое е лесно проверливо и очигледно. Нешто за кое не е потребно верување.

Нема две, пет или дваесет еволуции, една е - таа што се темели на факти. Постирав видео со предавање за еволуцијата, гледај го и можеби и ќе разбереш нешто.
me mrzi. objasni mi. od sto poteknuva covekot? eden zbor[DOUBLEPOST=1458050821][/DOUBLEPOST]
На ваква цел мислиш?
za razlika od vas jas ne ni gi poznavam ovie vesti. vas toa vi se vrti vo glava, pa moze e toa vasa cel. sekako ne. toa e cel na nekoj sto neznae koj go sozdal i zosto
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
Колку што знам само е теорија, човекот е совршено суштество кое мислам дека нема ни малку шанси да настанал со еволвирање, да не го создал некое интелгиентно битие за да биде таков како што е...
Срцето одчукува по 80-100 пати колко ли во една минута незнам таму за да испумпа доволно крв колку што е потребно да истечат низ вените , мозокот е поврзан со сите делови на телото дава команди што како итн итн...незнам , тоа ке дојде исто како да верува некој дека компјутерот сам се создал :D
Друже одговорот ти личи на буричкање на дете кое се измочало во песок ! Ти рече дека негираш еволуција , ова ти е најакиот адут за тоа ?
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Ocito e na forumov. Osobeno tie sto mislat deka slucajno i bez cel se tuka.
Очито е де. Појма немаш зошто си на форумов. Освен детско инаетење, од тебе ништо на форумов.
Toa e nekoristenje na razumot po sto se oddvojuvame od drugiot ziv svet,
Така и јас велам, не се одвојуваш од другиот жив свет.
t.e ednakvo na ameba
Ма јок, ни до амеба не си стасан.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom