Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

З

Зорт

Гостин
Затоа што веќе мал милион пати напоменав - слободната волја е можност да одбереш од опциите што ти се на располагање! Ако ти си сезнаен и семоќен, едноставно тие исходи што ги сметаш за погрешни, зли, непотребни, ќе ги елиминираш - нема да постојат. Слободна волја можеш да имаш за да избереш три опции, а слободна волја можеш да имаш и за да избереш милион опции.
Втора работа кај апсурдноста со судењето на битие кое е апсолуно. Ако се потекнува од тебе, ако ти си прапричина за се, тогаш од кого се допуштени оние ситуации и особини што ти ќе ги судиш? Тоа е исто толку глупаво, како производителот да тврди дека има грешка во неговата креација, но тој е безгрешен и вината за тоа е во производот.
Самата перцепција на нешто како "погрешно" од страна на апсолутно и совршено битие е апсурдна. Бидејќи со тоа индиректно би ја порекнало својата апсолутност и семоќност, би признало дека од негов аспект постојат нешта кои се погрешни, нешта за кои тој не неоѓа смисла, улога, причина за нивното постоење.
Добро, она што ти го тврдиш всушност е следново:
Зошто, кога веќе Бог е сезнаен и семоќен, создал, на пример, вода во која човек може да се удави, создал енергија која може да го уништи , создал слободна воља кога без неа светот би функционирал подобро.
Или ако веќе создал слободна воља, зошто човекот не го направил со добар карактер и со совршено знаење за да не греши. Логички гледано сосема си во право: создаденото не може да е виновно што е такво какво што е. Проблемот е само во тоа што ако погледнеш малку повнимателно на своите склоности ќе увидиш дека СИ виновен за тоа што си. Не се виновни ни твојте родители, ни нивните родители......ни Бог. Ти си тоа што си не затоа што си програмиран да бидеш таков туку зашто ти сакаш да бидеш таков. Но доколку овој начин на гледање не ти значи ништо и логичноста на твоите тврдења те задоволува можам само да кажам дека си во право.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Вистина

За разлика од духовноста, религијата покушава да спроведе сакано понашање кроз програмирање и застрашување, а не кроз вистинско разбирање, така да напредокот на друштвото е темелен врз незнаењето.

Негативна страна на религијата е да се програмираат луѓето да прават глупи работи како што се омразата на други луѓе или убијање на луѓе од друга вера.
 
Член од
9 март 2013
Мислења
1.313
Поени од реакции
580
Тоа го има и во Исламот дека Муса а.с (Мојсеј) го разделил морето но не му помогнал светиот дух туку Господ
Лиола како Господ преку Мојсеј успеал да го раздели морето?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Треба да се дополни како приоритет, Библијата претставува Црквена Книга! Инаку имаш приближен став по ова прашање.(y)

БОЛД:Од твоја па и општо, безбожно, човечка перспектива така изгледа, но гледано од Полнотата на све во све т.е. од Бог, све си оди по Предвечниот План за обожување на човекот( во Кој спаѓаат и таквите како тебе;)).[DOUBLEPOST=1417824902][/DOUBLEPOST]
До кога ќе ја вртиш верзијава за „неспособниот бог со неспособно создание“?
Сваќаш ли дека имаш(a со тебе @Let 3,@SuBZerO ...) проблем со сопствената „Совест“?[DOUBLEPOST=1417825184][/DOUBLEPOST]
Сваќаш сега зошто си „хепи“?
Немам јас никаков проблем со мојата совест, проблемот е тенденцијата сопствените човечки пррцепции да се проектираат како божји и да се користат како призма низ која ќе се суди чиј живот е "соодветен" или "несоодветен". Моите аргументи се основани и валидни.[DOUBLEPOST=1417880126][/DOUBLEPOST]
Добро, она што ти го тврдиш всушност е следново:
Зошто, кога веќе Бог е сезнаен и семоќен, создал, на пример, вода во која човек може да се удави, создал енергија која може да го уништи , создал слободна воља кога без неа светот би функционирал подобро.
Или ако веќе создал слободна воља, зошто човекот не го направил со добар карактер и со совршено знаење за да не греши. Логички гледано сосема си во право: создаденото не може да е виновно што е такво какво што е. Проблемот е само во тоа што ако погледнеш малку повнимателно на своите склоности ќе увидиш дека СИ виновен за тоа што си. Не се виновни ни твојте родители, ни нивните родители......ни Бог. Ти си тоа што си не затоа што си програмиран да бидеш таков туку зашто ти сакаш да бидеш таков. Но доколку овој начин на гледање не ти значи ништо и логичноста на твоите тврдења те задоволува можам само да кажам дека си во право.
Пак ја утна поентата. Ако Бог ја создал водата а јас можам да се удавам во неа, тоа е моја човечка перцепција и рсзбирање. Проблемот што јас го потенцирам е тврдењето дека Бог би перцепирал нешто како погрешно, несоодветно, зло! Значи ако Бог создаде вода и рече : луѓето можат да се удават во водата, значи водата е погрешна, зла...! Тогаш постои апсурд!
 
Последно уредено:

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Слободна волја можеш да имаш за да избереш три опции, а слободна волја можеш да имаш и за да избереш милион опции.
Она кое Бог го нуди како избор е:
1. Со Него (во живот вечен).
2. Без Него (во вечна смрт).
3. Нема “трето„.

Од тие споменати милион опции, наведи ми барем 5, за да видаш ш‘о нудат тие...Можи ќе се премислам за Божјите па ќе со одберам некоја од нив.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Она кое Бог го нуди како избор е:
1. Со Него (во живот вечен).
2. Без Него (во вечна смрт).
3. Нема “трето„.

Од тие споменати милион опции, наведи ми барем 5, за да видаш ш‘о нудат тие...Можи ќе се премислам за Божјите па ќе со одберам некоја од нив.
Мислев на опциите од типот чума, сида, цунами, Хитлер.....
Или да бидам уште попрецизен, на опциите или особините како: Гнев, Љубомора, Завист, Садизам и слично. Тие очигледно постојат, ако Бог ги смета за непотребни, зли, погрешни, зошто ги допуштил? Нели е сезнаен? Нели е семоќен? Ако ги допуштил затоа што служат на некоја цел, тогаш на кој начин се непотребни, зли, погрешни?

П.С. Одговорот - Тие не постојат поради Бог туку поради (наведи било која причина), не го решава апсурдот, бидејќи ако постои било што кое Бог не го знаел, не го допуштил или не бил способен да го спречи, тогаш тој не е апсолутно битие, не е Господ.
 
Последно уредено:

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Мислев на опциите од типот чума, сида, цунами, Хитлер.....
Опцииве се „која од која„, мислим, полоши...Оти не наведе нешто арно, или оној милион опции го сведуваш на од лошо полошо?[DOUBLEPOST=1417892838][/DOUBLEPOST]
Или да бидам уште попрецизен, на опциите или особините како: Гнев, Љубомора, Завист, Садизам и слично. Тие очигледно постојат, ако Бог ги смета за непотребни, зли, погрешни, зошто ги допуштил?
Да, очигледно е дека постојат, а постојат оти се последица од отпаднатата човекова природа, а не оти му се вродени на човекот. Адам немаше такви атрибути по своето создвање, а пред падот.[DOUBLEPOST=1417892949][/DOUBLEPOST]
Нели е сезнаен? Нели е семоќен? Ако ги допуштил затоа што служат на некоја цел, тогаш на кој начин се непотребни, зли, погрешни?
Види троа погоре: веќе одговорив.

Ако Бог нешто и допуштил, не значи дека Он и го благоволил. Или, пак ќе ја повториш „онаа„ Адамовата: „...Јас нес сум крив, ама женава и Бог ми се криви...„.[DOUBLEPOST=1417893009][/DOUBLEPOST]
П.С. Одговорот - Тие не постојат поради Бог туку поради (наведи било која причина).
...како последица од падот Адамов, а не како од Бога дадени својства.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Да, очигледно е дека постојат, а постојат оти се последица од отпаднатата човекова природа, а не оти му се вродени на човекот. Адам немаше такви атрибути по своето создвање, а пред падот.
П.С. Одговорот - Тие не постојат поради Бог туку поради (наведи било која причина), не го решава апсурдот, бидејќи ако постои било што кое Бог не го знаел, не го допуштил или не бил способен да го спречи, тогаш тој не е апсолутно битие, не е Господ.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Што е работава? Грешка во монтажата?

П.С:
Пак протестантски трикој, „...земи што ти одговара, склопи како што мислиш дека е правилно...„?
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.753
Поени од реакции
7.944
Meне не ми е јасно како не можеш да разбереш нешто толку едноставно.
Каков би сакал Бог тебе да те создал, како овие што стојат или како овие што седат?
Дали сакаш да кажеш дека би бил посреќен кога би бил како овие што седат?

 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Meне не ми е јасно како не можеш да разбереш нешто толку едноставно.
Каков би сакал Бог тебе да те создал, како овие што стојат или како овие што седат?
Дали сакаш да кажеш дека би бил посреќен кога би бил како овие што седат?

Јас многу убаво разбирам и многу убаво потенцирав дека не зборувам за мојата перцепција дали нешто е добро или зло, туку за перцепцијата на Бог. Ако тој е прапричина на се што постои, тогаш и тоа што го доживува како зло исто така потекнува од него. Тоа би значело дека таквото битие не е апсолутно, не е Господ.
Токму поради ова, вашата претстава за Бог како судија е погрешна и полна со апсурдности.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ако тој е прапричина на се што постои, тогаш и тоа што го доживува како зло исто така потекнува од него.
Шестодневот од Постанокот, никаде не вели дека Бог Е творецот на злото: тоа е само тое мнение.[DOUBLEPOST=1417903763][/DOUBLEPOST]
Тоа би значело дека таквото битие не е апсолутно, не е Господ.
Нагаѓањата во стилот „...тоа би...„ остануваат нагаѓања и не можат да станат вистинити објаснувања.[DOUBLEPOST=1417903844][/DOUBLEPOST]
Токму поради ова, вашата претстава за Бог како судија е погрешна и полна со апсурдности.
Бог Е Судија само по твојата претстава: Он не суди по земски закони, туку по својата праведност и по човековата грешност.[DOUBLEPOST=1417903978][/DOUBLEPOST]
Ако тој е прапричина на се што постои,
Изнесуваш лична претпоставка, ја сметаш за точна и последично, велиш „...јас сум во право...„.
Бог Е прапричина за се‘ (што е добро), согласно Шестодневот. Надвор и без Бога, се‘ е можно...
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Не ни очекувам од тебе да разбереш. Терај.[DOUBLEPOST=1417904058][/DOUBLEPOST]
Изнесуваш лична претпоставка, ја сметаш за точна и последично, велиш „...јас сум во право...„.
Бог Е прапричина за се‘ (што е добро), согласно Шестодневот. Надвор и без Бога, се‘ е можно...
Ако не е прапричина за се што постои, тогаш не е Господ, не е Апсолут! Не е семоќен ниту сезнаен.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Акјо не е прапричина за се што постои, тогаш не е Господ, не е Апсолут! Не е семоќен ниту сезнаен.
Не мудруј: види што вели објавената вистина.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom