Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Пролистај го Постанокот и посочи ми: во кој ден од Шестодневот, Бог го створи злото?

Поинаку кажано, како може злото да постои, а не е створено во Шестодневот?
Кажи каде во шестодневот стои потопот? Зошто да не во шестодневот? Кој го створи потопот ти или бог? И не се инаети без потреба.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Пролистај го Постанокот и посочи ми: во кој ден од Шестодневот, Бог го створи злото?

Поинаку кажано, како може злото да постои, а не е створено во Шестодневот?
Мики, ако Бог не создал се, тогаш не е Господ, тогаш тоа не е монотеизам, туку политеизам! Тогаш би бил исто како и Зевс, Тор, Аполон....би имал свој "сектор" и надлежноста би му била ограничена исклучиво за таа област. На пример Марс во римскиот пантеон бил надлежен за војните, Посејдон за морињата и океаните...итн, итн. Тоа е многубожтвото кое ти толку често го ословуваш како лажно.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Зошто Бог како семоќно, сезнајно - совршено битие дозволил неговата креација да биде со грешка? Зошто дозволил воопшто да постојат особини кои тој самиот ги посочува како проклети, погрешни, зли?
Не е грешка! како тоа не можеш да го сватиш мене тоа не ми е јасно. Стај се ти лично на тоа место и ајде кажи што ќе се случи ако грешиш овде на земјата? Ако правиш спротивно од законот и те фатат? Кој тебе те створил несовршен, или ти според твоја воља си грешел, додека да речеме твојот брат ил исестра биле примерни си учеле и си биле добри и за нив нема казна. Ова е тоа пластично објаснето, јас ен знам како можеш да префрлаш кривица кон некој друг кога сите ангели се исто така створени како и сатанта но тие другите кои си останале приемерни за нив немало казна.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Погрешно прашање.
Не батка, погрешен ти е тебе одговорот. Само колку инает да тераш.
Умре ли бог после 6тиот ден? Не постои денес? Зошто да не го створил во 1963тиот ден?
Убаво си пишува во посочениот стих дека тој ствара, што е битно во кој ден створил?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Погрешно прашање...[DOUBLEPOST=1419199780][/DOUBLEPOST]

Појма неам...[DOUBLEPOST=1419199813][/DOUBLEPOST]

Погрешно прашање...
Одлучи се погрешно ли е прашањето или појма немаш? Ке да е второво или можда трета варијанта инает.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
што е битно во кој ден створил?
Битно е: како може „нештото„ да постои а никаде не пишува дека е створено?
Нели гле‘аш колку е просто и јасно?[DOUBLEPOST=1419200002][/DOUBLEPOST]
Абе @MIKI1 , ако нешто не е створено во шестодневот тоа не постои?
Сталкерот,

ај напни ја целата своја фантазија и одговори ми: како може „нештото„ да постои а не е створено?...:sneaky:[DOUBLEPOST=1419200062][/DOUBLEPOST]
Одлучи се погрешно ли е прашањето или појма немаш? .
Одлуката ми е дамнешна, не е од вечерва-прашањата ти се погрешни.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Не е грешка! како тоа не можеш да го сватиш мене тоа не ми е јасно. Стај се ти лично на тоа место и ајде кажи што ќе се случи ако грешиш овде на земјата? Ако правиш спротивно од законот и те фатат? Кој тебе те створил несовршен, или ти според твоја воља си грешел, додека да речеме твојот брат ил исестра биле примерни си учеле и си биле добри и за нив нема казна. Ова е тоа пластично објаснето, јас ен знам како можеш да префрлаш кривица кон некој друг кога сите ангели се исто така створени како и сатанта но тие другите кои си останале приемерни за нив немало казна.
Не префрлам кривица, посочувам на апсурд и контрадикција што неможете да ја воочите. Ако се произлегува од Бог и ако се е дел од неговата волја, тогаш апсурдно е тој самиот да смета било што за погрешно, зло, проклето! Бидејќи се што постои е дел од неговата волја! Ако тој казнува за нешто кое е дел од неговата волја, тогаш или не е совршен или е садист кој ужива да казнува и мачи.
 
Последно уредено:

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.753
Поени од реакции
7.571
ај напни ја целата своја фантазија и одговори ми: како може „нештото„ да постои а не е створено?...:sneaky:
Не го менувај прашањето. Убаво те прашав, доколку нешто не било створено за време на шестодневот , дали тоа постои?
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Битно е: како може „нештото„ да постои а никаде не пишува дека е створено?
Нели гле‘аш колку е просто и јасно?
Да и просто и јасно
Попросто и појасно од следново здравје:
Јас ја создавам светлината и ја правам темнината,
создавам среќа и доведувам несреќа.
Јас, Господ го вршам сето тоа.
Ама пусти инает вернички не дава поинаку.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Не префрлам кривица, посочувам на апсурд и контрадикција што неможете да ја воочите. Ако се произлегува од Бог и ако се едел од неговата волја, тогаш апсурдно етој самиот да смета било што за погрешно, зло, проклето! Бидејќи се што постои е дел од неговата волја! Ако тој казнува занешто кое е дел од неговата волја, тогаш или не е совршен или е садист кој ужива да казнува и мачи.
Не разбираш како функционираат законите. Мора да постои баланс, рамнотежа. Така е све створено. Неко је прв, некој е последен, некој е висок, некој е низок. Проблемот настанува ако некој се побуни поради тоа, поради тие закони. Сатаната можеби се побунил за нешто што не бил задоволен и ја нарушил таа рамнотежа. Секој може да стане сатана, да се побуни ако не е задоволен од она како што е. И Господ Бог ќе докаже дека секој сам по своја воља таков станува. И затоа не случајно во откровението пишува дека во огненото езеро ѓаволот и сатаната и зверот ќе бидат мачени пред ангелите. Зашто? За да знаат другите што ќе ги чека ако се побунат на тие божји закони, тека и тие утре можат да станат сатана. Значи како и да земеш мора да постои рамнотежа на добро и зло. До тебе лично зависи дали ќе ја одржуваш таа рамнотежа или ќе ја нарушиш. Сатаната ја нарушил.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Не разбираш како функционираат законите. Мора да постои баланс, рамнотежа. Така е све створено. Неко је прв, некој е последен, некој е висок, некој е низок. Проблемот настанува ако некој се побуни поради тоа, поради тие закони. Сатаната можеби се побунил за нешто што не бил задоволен и ја нарушил таа рамнотежа. Секој може да стане сатана, да се побуни ако не е задоволен од она како што е. И Господ Бог ќе докаже дека секој сам по своја воља таков станува. И затоа не случајно во откровението пишува дека во огненото езеро ѓаволот и сатаната и зверот ќе бидат мачени пред ангелите. Зашто? За да знаат другите што ќе ги чека ако се побунат на тие божји закони, тека и тие утре можат да станат сатана. Значи како и да земеш мора да постои рамнотежа на добро и зло. До тебе лично зависи дали ќе ја одржуваш таа рамнотежа или ќе ја нарушиш. Сатаната ја нарушил.
Совршено и апсолутно битие, што има потреба да мачи некого за да за да ги заплаши и поучи другите.....:facepalm::tapp:
Јасно ми е колку капацитет имаш за да укапираш било што, затоа поштеди ме од "мудроста" твоја и не ме цитирај повеќе. Се вртиш во круг и ја промашуваш поентата, едноставно не капираш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom