Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Vove,

дек‘ си бе, разбираш...Кај се изгуби?[DOUBLEPOST=1419182178][/DOUBLEPOST]
Ако Бог е совршено битие и ако тој е прапричина за се, тогаш од негов аспект енапсурд да постојат погрешни, непотеебни, проклети, зли нешта!.
Ич не се секирај: Светов каков го знаеме, нема вечно да битисува и Бог нема вечно да го трпи беззакинието кое доаѓа и од лукавиот и од неговите видливи слуги, така да на злите нешат ќе им се скрати постоењето, кога „...времињата ќе се исполнат..„.

Тековниве настани низ Светов, како знаци за второто Христово доаѓање, ни говорат дека времињата веќе се исполнуваат пред нашите очи.

И по којзне кој пат велам: најди ми стих од Постанокот, кој јасно и недвосмислено вели дека Бог навистина створил се‘ па и злото.
 

MEDDLE

уставен кривичар
Член од
19 февруари 2008
Мислења
1.995
Поени од реакции
1.406
@MEDDLE беше опоменат поради сеир, постот му беше крајно невкусен и несоодветен.
@Let 3 не мора да навлагаш у експлицитните детали за да ја доловиш поентата.
@MEDDLE беше опоменат поради сеир, постот му беше крајно невкусен и несоодветен.
@Let 3 не мора да навлагаш у експлицитните детали за да ја доловиш поентата.
 
D

Daedalus

Гостин
Знам дека поддржуваш слобода на изразување и правилата на форумов ти се без врска, во ред. Од друга страна, треба да сносиш одговорност за твоето однесување тука, така да со твојот пост не само што знаеше дека ќе ти дојде Шпанската инквизиција, туку ја покани пред врата со пагански симболи на истата.
Не може ти да ми дојдеш на гости, да знаеш дека нејќам урлање кај мене дома и намерно да ми урлаш притоа бунејќи се зошто те бркам од дома.

Речникот со кој се изразуваш не ти доликува на обидите да покажеш некое ниво и интелект, а твоите постапки може да навредат други луѓе пошто не си сам тука на форум.
Мене ми е сеедно што зборуваш, шегите у стилот на тоа какви извици испуштале Адам и Ева за време на оргазам, на мене лично првенствено ми се со низок квалитет и невкусни, али зборуваме за вкус. Искрено како модератор, не ми е важна поентата позади твојот пост, важен ми е речникот и важно ми е да дискутираш соодветно.

Како член сум се газел од смеење на многу сеирџиски постови и постови кои можеби се навредливи за други луѓе, а на мене ми се врв, али поентата на модераторот е да биде одговорен за динамиците на дискусијата и во интерес на сите членови да не дозволи дискусијата да премине во пазар муабет. Ако не го разбираш тоа, криво ми е што не осцилираме на иста фреквенција.
Ако ти е дојдено до тролање и мавање сеир, имаш ЧДА или уште подобро, имаш /b/.

Можда ти мислиш дека правилата се глупи, ја мислам дека правилата треба да бидат дел од сечија општа култура, а не да се наметнуваат како закони. Од друга страна, таа општа култура им фали на некои луѓе и пошто моите очекувања сите да бидат пристојни и да водат квалитетни дискусии на теми од ваков карактер се утописки по природа, овие „правила“ мора да постојат како некој вид на „форумски закони“ кои се спроведуваат.

Последно нешто што сакам е турлитава од 3000 навреди и препукувања со n пријави и жалби и поплаки. Затоа гледам од старт да ве скратам вас проблематичните кои провоцирате и верувате дека кочијашкиот речник е последниот крик на нашата бедна авангарда и слободна мисла.

Жалам што не се слагаме околу муабетов, глеј држи се до темите на дискусија без да тролаш и внимавај на формата, без разлика на тоа колку содржински валидна поента стои позади тоа што си го напишал, формата на изразување мења многу како ќе ти биде восприемен постот и дали ќе навредиш некого со истиот.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Vove,

дек‘ си бе, разбираш...Кај се изгуби?[DOUBLEPOST=1419182178][/DOUBLEPOST]

Ич не се секирај: Светов каков го знаеме, нема вечно да битисува и Бог нема вечно да го трпи беззакинието кое доаѓа и од лукавиот и од неговите видливи слуги, така да на злите нешат ќе им се скрати постоењето, кога „...времињата ќе се исполнат..„.

Тековниве настани низ Светов, како знаци за второто Христово доаѓање, ни говорат дека времињата веќе се исполнуваат пред нашите очи.

И по којзне кој пат велам: најди ми стих од Постанокот, кој јасно и недвосмислено вели дека Бог навистина створил се‘ па и злото.
Зошто баш во постанокот, потопот во постанокот ли го пишува?

Еве во Исаија 45, го пишува

5
Јас сум Господ и нема друг; нема
Бог освен Мене; Јас те наоружив, иако
не Ме познаваше,
6
за да дознаат од исток до запад дека
нема друг освен Мене: Јас сум Господ, и
нема друг.
7
Јас ја создавам светлината и ја правам темнината,
создавам среќа и доведувам несреќа.
Јас, Господ го вршам сето тоа.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Зошто баш во постанокот,
...оти ја‘ ко‘ гле‘ам филм, го гле‘ам од почеток, за да ги разберам текот од филмот и неговиот крај, а не го гле‘ам на крајот, оти така нема да знам како почнал филмот...разбираш.[DOUBLEPOST=1419191351][/DOUBLEPOST]
потопот во постанокот ли го пишува?
Погрешно прашање.[DOUBLEPOST=1419191383][/DOUBLEPOST]
Јас ја создавам светлината и ја правам темнината,
создавам среќа и доведувам несреќа.
Јас, Господ го вршам сето тоа.
Види пост погоре...
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
...оти ја‘ ко‘ гле‘ам филм, го гле‘ам од почеток, за да ги разберам текот од филмот, а не го гледам на крајот, оти така нема да знам како почнал филмот...разбираш.[DOUBLEPOST=1419191351][/DOUBLEPOST]

Погрешно прашање.[DOUBLEPOST=1419191383][/DOUBLEPOST]

Види пост погоре...
Не се инаети, не може крајот пред почетокот да биде. Си има редослед на настани, така да нема што да видам.
Убаво си пишува.
Јас ја создавам светлината и ја правам темнината,
создавам среќа и доведувам несреќа.
Јас, Господ го вршам сето тоа.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Значи сто пати ви е кажано дека -
И на вас сто пати ви е кажано дека не е поентата кој греши од ваша перспектива, апсурдот е во тоа креаторот да тврди дека има грешка во креацијата, а при тоа за тоа одговорноста да ја префрла на креацијата, себе си сметајќи се за безгрешен и совршен.[DOUBLEPOST=1419195500][/DOUBLEPOST]
И по којзне кој пат велам: најди ми стих од Постанокот, кој јасно и недвосмислено вели дека Бог навистина створил се‘ па и злото.
Мики, ако Бог не создал се, тогаш не е Господ, тогаш тоа не е монотеизам, туку политеизам! Тогаш би бил исто како и Зевс, Тор, Аполон....би имал свој "сектор" и надлежноста би му била ограничена исклучиво за таа област. На пример Марс во римскиот пантеон бил надлежен за војните, Посејдон за морињата и океаните...итн, итн. Тоа е многубожтвото кое ти толку често го ословуваш како лажно.
 
Последно уредено:
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.960
Поени од реакции
8.468
Ако Бог смета дека сатаната е нешто кое не требало да постои зошто допуштил да постои? Ако допуштил постоење на нешто кое е зло, тогаш тоа е превид - пропуст, што би значело дека Бог не е совршен, не е сезнаен или не е семоќен.
Се повторуваш.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Се повторуваш.
Велат повторувањето е мајка на знаењето, да видиме дали ќе успеат твоиве соверци да ја демантираат поговорката и дали нивното игнорирање на аргументите ќе направи истите да исчезнат.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.960
Поени од реакции
8.468
Ако Бог смета дека сатаната е нешто кое не требало да постои зошто допуштил да постои? Ако допуштил постоење на нешто кое е зло, тогаш тоа е превид - пропуст, што би значело дека Бог не е совршен, не е сезнаен или не е семоќен.
За Сатаната вака се вели во Светото Писмо:

“,Сине човечки, плачи за тирскиот цар и кажи му: – вака вели Господ Бог: ти си печат на совршенство, полнота на мудроста и венец на убавината. Ти беше во Едем, во Божјата градина; твоите облеки беа украсени со секакви скапоцени камења: рубин, топаз, дијамант, хризолит, оникс, јаспис, сафир, карбункул, смарагд и злато, сите вешто исткаени и нанижани на тебе, приготвени во денот кога беше создаден. Ти беше помазан херувим за да осенува, и Јас те поставив за тоа; ти беше светата Божја гора, одеше среде огнени камења. Ти беше совршен во патиштата свои, од денот кога беше создаден, се додека не се најде во тебе беззаконие. Од твојата проширена трговија утробата твоја се исполни со неправда и ти згреши; и Јас те соборив како нечист од Божјата гора, те истерав тебе, херувиме, што осенуваше, среде огнени камења. Од убавината твоја се возгордеа срцето твое, поради богатството твое си ја загуби мудроста своја; затоа Јас ќе те соборам на Земјата, ќе те предадам на потсмев пред царевите.-” (Езекиел 28:12-17).

И потоа следувало:

Отк.12:7-9: "И настана војна на небото: Михаил и неговите ангели војуваа против змевот, а змевот и неговите ангели војуваа против нив; но не устојаа, и за нив веќе не се најде место на небото. И беше исфрлен големиот змев- старата змија, наречена ѓавол и сатана, која ја мами целата вселена, беше соборен на земјата, и заедно со него и ангелите негови беа исфрлени".

“Како падна ти од небото, Денице, сине на зората! Се разби од земјата ти, кој ги угнетуваше народите. А во срцето свое си велеше: ,Ќе се искачам на нeбото, ќе го издигнам престолот свој погоре од Божјите ѕвезди и ќе седнам на собирната гора, на крајот од северот; ќе се искачам до висините на облаците, ќе бидам сличен на Севишниот.-“(Исаија 14:12-14).
 
Последно уредено:

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
За Сатаната вака се вели во Светото Писмо:

“,Сине човечки, плачи за тирскиот цар и кажи му: – вака вели Господ Бог: ти си печат на совршенство, полнота на мудроста и венец на убавината. Ти беше во Едем, во Божјата градина; твоите облеки беа украсени со секакви скапоцени камења: рубин, топаз, дијамант, хризолит, оникс, јаспис, сафир, карбункул, смарагд и злато, сите вешто исткаени и нанижани на тебе, приготвени во денот кога беше создаден. Ти беше помазан херувим за да осенува, и Јас те поставив за тоа; ти беше светата Божја гора, одеше среде огнени камења. Ти беше совршен во патиштата свои, од денот кога беше создаден, се додека не се најде во тебе беззаконие. Од твојата проширена трговија утробата твоја се исполни со неправда и ти згреши; и Јас те соборив како нечист од Божјата гора, те истерав тебе, херувиме, што осенуваше, среде огнени камења. Од убавината твоја се возгордеа срцето твое, поради богатството твое си ја загуби мудроста своја; затоа Јас ќе те соборам на Земјата, ќе те предадам на потсмев пред царевите.-” (Езекиел 28:12-17).

И потоа следувало:

Отк.12:7-9: "И настана војна на небото: Михаил и неговите ангели војуваа против змевот, а змевот и неговите ангели војуваа против нив; но не устојаа, и за нив веќе не се најде место на небото. И беше исфрлен големиот змев- старата змија, наречена ѓавол и сатана, која ја мами целата вселена, беше соборен на земјата, и заедно со него и ангелите негови беа исфрлени".

“Како падна ти од небото, Денице, сине на зората! Се разби од земјата ти, кој ги угнетуваше народите. А во срцето свое си велеше: ,Ќе се искачам на набото, ќе го издигнам престолот свој погоре од Божјите ѕвезди и ќе седнам на гората во соборот на боговите, на крајот од северот; ќе се искачам до висините на облаците, ќе бидам сличен на Севишниот.-“(Исаија 14:12-14).
не е поентата кој греши од ваша перспектива, апсурдот е во тоа креаторот да тврди дека има грешка во креацијата, а при тоа за тоа одговорноста да ја префрла на креацијата, себе си сметајќи се за безгрешен и совршен.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Не се инаети, не може крајот пред почетокот да биде.
Велиш?...
Туку, ај тргни од почетокот (од Постанокот) и посочи ми стих кој точно вели дека Бог го створи злото.[DOUBLEPOST=1419196891][/DOUBLEPOST]
Мики, ако Бог не создал се, тогаш не е Господ,
А бараниот стих е?...[DOUBLEPOST=1419196967][/DOUBLEPOST]
да видиме дали ќе успеат твоиве соверци да ја демантираат поговорката и дали нивното игнорирање на аргументите ќе направи истите да исчезнат.
А аргументите се?...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom