Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Кој ги погребува мртвите,и им држи парастос-свештениците,сигурно не докторите кои со судни маки и со разни методи се обидуваат да спасат живот
Докторите можат да се убијат во намерата да спасат нечиј живот, но штом Бог ја повикува душата на отчет, никаков доктор тука не помага...[DOUBLEPOST=1415897348][/DOUBLEPOST]
Која е заслугата на црквата во ова што ти го кажуваш?И пред постоењето на црквата,и во друговерни општества,и во атеистички,животот постоел.Црквата ниту е причина,ниту има некаква си заслуга.
Црквата е новозаветната Ноева арка, која плови низ Светов и која се движи кон Христа. Надвор од Црквата, никому му нема спасение.

„Ништо ново нема под Сонцето„, како што би рекол псалмопејачот, освен првото Христово доаѓање и основањето на Црквата.
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Докторите можат да се убијат во намерата да спасат нечиј живот, но штом Бог ја повикува душата на отчет, никаков доктор тука не помага...[DOUBLEPOST=1415897348][/DOUBLEPOST]

Црквата е новозаветната Ноева арка, која плови низ Светов и која се движи кон Христа. Надвор од Црквата, никому му нема спасение.

„Ништо ново нема под Сонцето„, како што би рекол псалмопејачот, освен првото Христово доаѓање и основањето на Црквата.
Го очекував ова,ама тоа ти е кога размислуваш ограничено.Ајде вака ако живеевме во Индија и ти беше јак верник хиндуист,а јас Индус кој е атеист,кој би ти бил одговорот?Сигурно немаше да ми зборуваш за Црквата како Ноева Арка,која е единствениот причинител за нашето битисување.Зар не сваќаш каков стереотип е тоа,живееш во шаблон,ама не по твоја вина.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Го очекував ова,ама тоа ти е кога размислуваш ограничено.Ајде вака ако живеевме во Индија и ти беше јак верник хиндуист,а јас Индус кој е атеист,кој би ти бил одговорот?Сигурно немаше да ми зборуваш за Црквата како Ноева Арка,која е единствениот причинител за нашето битисување.Зар не сваќаш каков стереотип е тоа,живееш во шаблон,ама не по твоја вина.
Абе битно он верува дека е у новозаветна арка и дека ќе се спаси, се друго може да иде у три лепе, му чуе, битно кожичката да си ја спаси. Таквите сопствената мајка, сопственото дете ќе си ги продадат, само за тие да уживаат во некој си задгробен живот.
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Абе битно он верува дека е у новозаветна арка и дека ќе се спаси, се друго може да иде у три лепе, му чуе, битно кожичката да си ја спаси. Таквите сопствената мајка, сопственото дете ќе си ги продадат, само за тие да уживаат во некој си задгробен живот.
Така е пишано во Лука 14 глава 26 стих,Ако некој дојде при Мене,а не ги намрази татко си ,мајка си,жена си и децата свои,и браќата и сестрите па и својата сопствена душа,не може да биде Мој ученик.Така да според овој критериум тешко некој да се спаси,сите ќе му правиме друштво на Луцифер:LOL: .
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Го очекував ова,ама тоа ти е кога размислуваш ограничено.
Живо ме занима како изгле‘а твоето „неограничено„ размислување.
Ај потруди се да го опишеш, а ја ќе те читам...:sneaky:[DOUBLEPOST=1415899151][/DOUBLEPOST]
.Ајде вака ако живеевме во Индија и ти беше јак верник хиндуист,а јас Индус кој е атеист,кој би ти бил одговорот?.
А баба ми да имаше „топки„ ќе беше дедо ми...нели.[DOUBLEPOST=1415899182][/DOUBLEPOST]
Така е пишано во Лука 14 глава 26 стих,Ако некој дојде при Мене,а не ги намрази татко си ,мајка си,жена си и децата свои,и браќата и сестрите па и својата сопствена душа,не може да биде Мој ученик. .
Подобјасни го стихов: ќе можеш?
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Смртта, како казна за гревот, е неизбежен крај во овосвеетовното битисување.

Како што вели делот од една молитва: „...кога умираме, тогаш се раѓаме за живот вечен...„. Према томе, смртта не е крај, туку почеток на вечноста. Но и тоа зависи од верата, од делата, од смирението и од милоста Божја кон верните.
Ај сега види што си напишал? Нема логика ова.
Поточно, вториот дел само ја потврдува тезата дека НЕ го цените животот, ни својот, ни туѓиот.
Е друже, Јас го ценам овој живот и сите останати кои егзистираат покрај мене.
Дали ова мене ме прави подобра особа од верниците?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Така е пишано во Лука 14 глава 26 стих,Ако некој дојде при Мене,а не ги намрази татко си ,мајка си,жена си и децата свои,и браќата и сестрите па и својата сопствена душа,не може да биде Мој ученик.Така да според овој критериум тешко некој да се спаси,сите ќе му правиме друштво на Луцифер:LOL: .
Според овој критериум, и да не ме пуштаат, со сила ќе барам кај Луцифер.
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Живо ме занима како изгле‘а твоето „неограничено„ размислување.
Ај потруди се да го опишеш, а ја ќе те читам...:sneaky:
[DOUBLEPOST=1415899151][/DOUBLEPOST]

А баба ми да имаше „топки„ ќе беше дедо ми...нели.[DOUBLEPOST=1415899182][/DOUBLEPOST]

Подобјасни го стихов: ќе можеш?
Јас сум ослободен од сите стеги на религијата,не робувам на никаква традиција,го живеам животот што ми го дала мајката Земја,не мразам никого,го ценам животот на секое битие. За вториот дел од твојот пост немам објаснување,сам размисли си.За стихот од евангелието на Лука,јас го сваќам така како што е напишано на македонски јазик,тука нема никаква мистика ниту некоја алегорија.Тесна е границата,овој стих мене ми звучи како да е од Куранот,како да го кажал Мухамед.Ако сите христијани ова го применат со сета силина и буквално,нема да бидат поразлични од радикалните исламисти.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Јас сум ослободен од сите стеги на религијата,.
Што значи дека си роб на своите страсти...[DOUBLEPOST=1415925873][/DOUBLEPOST]
не робувам на никаква традиција,.
Што значи дека не живееш во реално време...[DOUBLEPOST=1415925914][/DOUBLEPOST]
го живеам животот што ми го дала мајката Земја.
Што значи дека неживата материја може да даде живот...[DOUBLEPOST=1415925947][/DOUBLEPOST]
не мразам никого,
Што е празна фраза...[DOUBLEPOST=1415925982][/DOUBLEPOST]
го ценам животот на секое битие.
Како? Вербално?[DOUBLEPOST=1415926034][/DOUBLEPOST]
За вториот дел од твојот пост немам објаснување,сам размисли си.
На поставено прашање, треба да следи соодветен одговор...[DOUBLEPOST=1415926078][/DOUBLEPOST]
.За стихот од евангелието на Лука,јас го сваќам така како што е напишано на македонски јазик,тука нема никаква мистика ниту некоја алегорија.
Што значи дека не си разбрал што пишува во стихот...[DOUBLEPOST=1415926123][/DOUBLEPOST]
Тесна е границата,овој стих мене ми звучи како да е од Куранот,како да го кажал Мухамед..
Кажан е од Бога, лично и персонално, а запишан од евангелистот.[DOUBLEPOST=1415926173][/DOUBLEPOST]
.Ако сите христијани ова го применат со сета силина и буквално,нема да бидат поразлични од радикалните исламисти.
Нема тука никакво насилие, туку ред и хиерархија која Бог ја задава до луѓето.[DOUBLEPOST=1415926355][/DOUBLEPOST]
Ај сега види што си напишал? Нема логика ова.
Поточно, вториот дел само ја потврдува тезата дека НЕ го цените животот, ни својот, ни туѓиот.
Е друже, Јас го ценам овој живот и сите останати кои егзистираат покрај мене.
Дали ова мене ме прави подобра особа од верниците?
Го цениме животот: тој е врвен дар Божји.
Ти го цениш на свој начин, кој со учењето од верата и нејзиниот пристап кон животот се бааги различни.
Како си ти подобра особа од верниците? Самопофално?
 
Последно уредено:
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.992
Ме интересира нешто.
Да речеме дека постои Бог...и вие сметате дека контактирате со него преку молитвата. Па ме интересира, зошто сте толку сигурни дека преку тој одреден ритуал стекнувате некаков контакт со Бог? И нормално, како и кога е измислен тој ритуал? :)

Конкретно мислам на крстењето (или прекрстувањето) и молењето, кое е специфично само за Христијанството. Башка и крштевката, која е сконтана многу лошо.:)
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Ме интересира нешто.
Да речеме дека постои Бог...и вие сметате дека контактирате со него преку молитвата. Па ме интересира, зошто сте толку сигурни дека преку тој одреден ритуал стекнувате некаков контакт со Бог? И нормално, како и кога е измислен тој ритуал? :)

Конкретно мислам на крстењето (или прекрстувањето) и молењето, кое е специфично само за Христијанството. Башка и крштевката, која е сконтана многу лошо.:)
А за кој друг исто така треба да биде специфично?

Ти како ја конташ крштевката и дали воопшто ја конташ?
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.992
А за кој друг исто така треба да биде специфично?

Ти како ја конташ крштевката и дали воопшто ја конташ?
Зошто не ми дадеш одговор, кога веќе го знаеш истиот!? :)

Крштевката!? Како христијански ритуал.
Нејзината замисла веројатно била возрасните и зрели единки да го примаат Христијанството како дел од себе (или доказ дека тој/таа го прифатил/а Христијанството). Пр. крштевката на Лидија, која била возрасна и донекаде зрела единка која го прифатила Христијанството. :)
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ме интересира нешто.
Да речеме дека постои Бог...и вие сметате дека контактирате со него преку молитвата. Па ме интересира, зошто сте толку сигурни дека преку тој одреден ритуал стекнувате некаков контакт со Бог? И нормално, како и кога е измислен тој ритуал? :)

Конкретно мислам на крстењето (или прекрстувањето) и молењето, кое е специфично само за Христијанството. Башка и крштевката, која е сконтана многу лошо.:)
Во Црквата, молитвата навистина се нарекува „разговор со Бога„: дали сам Бог ја услишува молитвата, ќе се види според нештата кои му се случуваат на верникот. Постои мноштво молитви за најразлични потреби па секоја молитва која е насочена „до горе„ а е искажана од поединец кој е јак на вера и на дела, истата ќе биде исполнета.

Сам Христос тоа ни го вети па вели: „...И се‘ што ќе побарате во молитва со вера, ќе добиете...„. (Матеј, 21.22).

Тоа ни го потврдува и Апостолот, кој ни советува: „...Пожелувате и немате; убивате и зваидувате; и не можете да добиете; се препирате и војувате, а немате, бидејќи не се молите...„ (Јаков, 4.2).

„Крстењето„, т.е. осенувањето со крсниот знак, ја има силата на изгонување на бесовите (ѓаволите) од своја близина и се користи уште од апостолско време.

Крштевката е востановена од сам Христос, оти токму Он беше првиот кој се крсти, а немаше потреба од крштевање.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.992
Во Црквата, молитвата навистина се нарекува „разговор со Бога„: дали сам Бог ја услишува молитвата, ќе се види според нештата кои му се случуваат на верникот. Постои мноштво молитви за најразлични потреби па секоја молитва која е насочена „до горе„ а е искажана од поединец кој е јак на вера и на дела, истата ќе биде исполнета.

Сам Христос тоа ни го вети па вели: „...И се‘ што ќе побарате во молитва со вера, ќе добиете...„. (Матеј, 21.22).

Тоа ни го потврдува и Апостолот, кој ни советува: „...Пожелувате и немате; убивате и зваидувате; и не можете да добиете; се препирате и војувате, а немате, бидејќи не се молите...„ (Јаков, 4.2).

„Крстењето„, т.е. осенувањето со крсниот знак, ја има силата на изгонување на бесовите (ѓаволите) од своја близина и се користи уште од апостолско време.

Крштевката е востановена од сам Христос, оти токму Он беше првиот кој се крсти, а немаше потреба од крштевање.
Каде точно во Библијата се опишуваат ритуалите? Или воопшто ништо конкретно не пишува за нив? Ако апостолите не оставиле никаков пишан доказ (без разлика дали тие ги користеле или не, нема докази, што значи дека тоа се празни зборови) тогаш веројатно некој подоцна ги измислил, како што секојдневно се измислуваат разно разни молитви. :)

И Исус на колку години бил крштеван? :)
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
Целата наша дискусија беше заснована на тоа дека вие (читај религиозните) не го цените животот!
Ништо повеќе, ништо помалку. Ти проба со некакви цитати, па после тоа ми даде други одговори, ама тој дел каде велам дека не го цените животот го избегнуваше константно.
Така да, не ти треба некое гооолемо познавање од некои си експерти, него твое здраворазумно размислување. Запази го моментот, ТВОЕ, не на црква, не на библија или било која друга книга, не на свештено лице, ..... твое и само твое.
За православните христијани животот(овоземски/телесен) е Божја благодат и подготовка за живот вечен. Како може да не го цениме животот, таа благодат Божја и дали не го цениме многу повеќе од било кој друг штом за нас е услов за вечност. Дали абортусот,евтаназијата,смртната казна...се својствени за Православието?MIKI1 ти пишаа исто дека животот е високо ценет, 121314 дури и ти цитира делови од Библијата. Тројца православни ти велатат дека го ценат животот, се убеди ли во тоа?[DOUBLEPOST=1416142806][/DOUBLEPOST]
го живеам животот што ми го дала мајката Земја,не мразам никого,го ценам животот на секое битие.
Вегетаријанец си?
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom