Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Член од
3 септември 2010
Мислења
5.915
Поени од реакции
8.404
Вистината е дека сликата нема врска со мојот пост што го цитираше.
Има. Не ја гледаш аналогијата. Да речеме дека вагонот кој се движи е Православната Црква. За една иста работа, тие што се внатре имаат различна перцепција од оние што се надвор. Оттука многу лесно можеш да заклучиш дека твојата вистина не може да биде релевантна за оние што се православни верници, бидејќи ти си надвор од вагонот, а верниците се внатре.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Има. Не ја гледаш аналогијата. Да речеме дека вагонот кој се движи е Православната Црква. За една иста работа, тие што се внатре имаат различна перцепција од оние што се надвор. Оттука многу лесно можеш да заклучиш дека твојата вистина не може да биде релевантна за оние што се православни верници, бидејќи ти си надвор од вагонот, а верниците се внатре.
Но токму "вагонот" е оној што ја елиминира релативноста и тврди дека постои само една Апсолутна Вистина (нивната) и дека сите останати се во заблуда. Така да, неможеш да применуваш аргумент базиран на релативниост кај некој што само својот став го промовира како апсолутност.
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Има. Не ја гледаш аналогијата. Да речеме дека вагонот кој се движи е Православната Црква. За една иста работа, тие што се внатре имаат различна перцепција од оние што се надвор. Оттука многу лесно можеш да заклучиш дека твојата вистина не може да биде релевантна за оние што се православни верници, бидејќи ти си надвор од вагонот, а верниците се внатре.
Во право си,сите кои се внатре живеат како во кафез,ограничени од принципи,правила,со некоја своја чудна перцепција.Однатре ја осудуваат слободата на тие што се надвор,веруваат дека нивниот вагон се движи по вистинската траекторија,а не се свесни дека светот се движи,а они стојат во место и чекаат.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Работата е што ти на реалноста гледаш како на навреда. Вистината многумина ја доживуваат како навреда.
Рече форумџијата кој повеќе пати се има навредено од сите Христијани заедно на форумов.:свиркам:
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Рече форумџијата кој повеќе пати се има навредено од сите Христијани заедно на форумов.:свиркам:
Џабе ти се овие "отровни стрели", немаат моќ. Никогаш вистината не ме навредила, ниту ќе ме навреди.
 
Последно уредено:

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Во право си,сите кои се внатре живеат како во кафез,ограничени од принципи,правила,со некоја своја чудна перцепција.Однатре ја осудуваат слободата на тие што се надвор,веруваат дека нивниот вагон се движи по вистинската траекторија,а не се свесни дека светот се движи,а они стојат во место и чекаат.
Светов навистина се движи: се движи од понизок кон повисок степен на неред и конечно, кон својот неизбежен крај, а верните не чекаат, туку делуваат во правец на своето спасение.

Безумното и неумерено врзување за Светов, за верните е пречка за спасението, а за неверните е „ствар„ на комодитет, „ствар„ на „напредок„ и на што повисок степен на задоволување на својата острастеност.
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
А што е клевета во мојот пост?!
Зарем не се 99% од христијаните само декларативни "верници" и традиционалисти? Зарем не се храмовите полни само за панаѓури?
Која омраза?
Зарем не се јаде христијанството одвнатре?
Кое лицемерие?
, ти вистината ја сметаш за оцрнување.
Кажав ли нешто кое не е вистина?
Некој се прави наудрен, ама не сум јас. Тоа што го напишал @Хептаграм XI е реалноста.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Точно, нешто не ти е јасно?[DOUBLEPOST=1415814298][/DOUBLEPOST]
Муслиманските невладини организации кои делуваат во Атина го осудиле ваквиот немил настан и порачале дека религиската определеност треба да биде слободен избор на секој поединец.
Како бре ова досега не им текнало да го применат и во арапските земји, каде може да ти летне глава доколку си гатач, хомосексуалец, апостат и слично?! Како порачуваат дека треба да биде личен избор, ама сако ако тој личен избор се однесува на муслимани?
Како не им текна да осудат барем една од безбројната низа гадости на Исламската Држава во Ирак и Сирија?
 
Последно уредено:

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Од причина што станавте монотони, неколку дена бев само набљудивач. Имаше една дискусија со @121314 од која тој си се повлече тивко и “незабележително“ ко божем ја одбрани работата и се префрли на дискусија со други. АКО, нека му биде, научен сум веќе на такви спинови.
Нејсе, деновиве видов/прочитав две/три интересни работи, кои како концепт мислам дека задираат во суштината на билокој религиски концепт.
Првата работа е Interstelar, филм во кој се обработуваат од научен аспект многу суштествени работи. Да не биде да дискутираме на невидено, прво би сакал да го погледате филмот, па после да се навратиме на темава. Јбга, 3ч трае филмот. И ....... во кино другари, никако по дома за прв пат.
Втора работа е испитувањето на кометата и нејзината улога (кометите воопшто) во создавањето на животот на земјата.
И трета работа, која и ме потикна да пишам сега е ОВА. Го спомнувам од причина што веќе неколку пати е само начнато, ама не и изанализирано. Дали од ова (ако не е дообработувано со некакви ефекти, а се тврди дека НЕ Е) може да се подзамислиме дека и неживата материја всушност е жива? Дали до сега сме имале погрешна престава за неживата материја? И дали всушност постои нежива материја?
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.915
Поени од реакции
8.404
Од причина што станавте монотони, неколку дена бев само набљудивач. Имаше една дискусија со @121314 од која тој си се повлече тивко и “незабележително“ ко божем ја одбрани работата и се префрли на дискусија со други. АКО, нека му биде, научен сум веќе на такви спинови.
Не сум се повлекол, но на прашањата што ти ги поставуваш, лично мислам дека не може да се одговори во неколку реченици, а притоа да не се појават уште повеќе нејаснотии.

Кога ќе имам повеќе време. ќе се обидам да ти одговорам многу потемелно, онолку колку што самиот знам. Исто како што јас не можам да очекувам од тебе да бидеш експерт по едно педесетина науки кои имаат допирни точки со религија, не очекувај ни ти од мене да знам сѐ, бидејќи ни јас не сум доктор по теологија, ни високо свештено лице, ни монах.

А ако некој мисли дека знае, нека повели и нека го произнесе својот став.

Се сложуваш ли со мене:)?
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Не сум се повлекол, но на прашањата што ти ги поставуваш, лично мислам дека не може да се одговори во неколку реченици, а притоа да не се појават уште повеќе нејаснотии.

Кога ќе имам повеќе време. ќе се обидам да ти одговорам многу потемелно, онолку колку што самиот знам. Исто како што јас не можам да очекувам од тебе да бидеш експерт по едно педесетина науки кои имаат допирни точки со религија, не очекувај ни ти од мене да знам сѐ, бидејќи ни јас не сум доктор по теологија, ни високо свештено лице, ни монах.

А ако некој мисли дека знае, нека повели и нека го произнесе својот став.

Се сложуваш ли со мене:)?
Целата наша дискусија беше заснована на тоа дека вие (читај религиозните) не го цените животот!
Ништо повеќе, ништо помалку. Ти проба со некакви цитати, па после тоа ми даде други одговори, ама тој дел каде велам дека не го цените животот го избегнуваше константно.
Така да, не ти треба некое гооолемо познавање од некои си експерти, него твое здраворазумно размислување. Запази го моментот, ТВОЕ, не на црква, не на библија или било која друга книга, не на свештено лице, ..... твое и само твое.
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Целата наша дискусија беше заснована на тоа дека вие (читај религиозните) не го цените животот!
Ништо повеќе, ништо помалку. Ти проба со некакви цитати, па после тоа ми даде други одговори, ама тој дел каде велам дека не го цените животот го избегнуваше константно.
Така да, не ти треба некое гооолемо познавање од некои си експерти, него твое здраворазумно размислување. Запази го моментот, ТВОЕ, не на црква, не на библија или било која друга книга, не на свештено лице, ..... твое и само твое.
Па секако дека не го ценат животот овој сега кога се надеваат на некаков си друг живот.За нив смртта е благослов,момент кога очекуваат да се сретнат со Господ и Тој да им го даде вечниот живот.Кој ги погребува мртвите,и им држи парастос-свештениците,сигурно не докторите кои со судни маки и со разни методи се обидуваат да спасат живот
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Па секако дека не го ценат животот овој сега кога се надеваат на некаков си друг живот.За нив смртта е благослов,момент кога очекуваат да се сретнат со Господ и Тој да им го даде вечниот живот.Кој ги погребува мртвите,и им држи парастос-свештениците,сигурно не докторите кои со судни маки и со разни методи се обидуваат да спасат живот
Па токму тоа и ми беше муабетот, ама ......... :cenzura:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Па секако дека не го ценат животот овој сега кога се надеваат на некаков си друг живот.
„Тезава„ е крајно недоквакана: според учењето од верата, нема поголем дар од дарувањето живот, од преодот од небитие/непостоење во битие/постоење.

Дури и атеистички настроените родители, кои имаат деца, тоа го знаат поарно од тебе.[DOUBLEPOST=1415897133][/DOUBLEPOST]
За нив смртта е благослов,момент кога очекуваат да се сретнат со Господ и Тој да им го даде вечниот живот.т
Смртта, како казна за гревот, е неизбежен крај во овосвеетовното битисување.

Како што вели делот од една молитва: „...кога умираме, тогаш се раѓаме за живот вечен...„. Према томе, смртта не е крај, туку почеток на вечноста. Но и тоа зависи од верата, од делата, од смирението и од милоста Божја кон верните.
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
„Тезава„ е крајно недоквакана: според учењето од верата, нема поголем дар од дарувањето живот, од преодот од небитие/непостоење во битие/постоење.

Дури и атеистички настроените родители, кои имаат деца, тоа го знаат поарно од тебе.
Која е заслугата на црквата во ова што ти го кажуваш?И пред постоењето на црквата,и во друговерни општества,и во атеистички,животот постоел.Црквата ниту е причина,ниту има некаква си заслуга.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom