Диети и слабеење

Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Значи пред 1 месец си реков да почнем со еден режим на исхрана за прочистување на организмот пред да почнем да спортувам. Значи секое утро јадам овошје (јаболка портокал) и зелен чај . За оброк у меѓувреме обавезно си јадем едно јаболко. За ручек јадем све освен леб и благо. Навечер јадем овошје (јаболка портокал) Не јадем после 9 максимум 10. Од течности само вода, кисела вода ретко и јогурт ретко. Е сеа прашањето ми беше дали е доволно ова што го јадем да не нарушим нешто имунитет или крв или не знам што :D Исто така еднаш до два пати у недела отстапувам и јадем премногу малу благо. Алкохол не пиев 1 месец ама сега пак почнав до 2 пива максимум преку викенд. Мислим дека и смалив на килограми, и поубаво се осеќам и некако мозоков ми функционира подобро. Дали е здраво ова или да престанам да го правам? Сега да пројде четврток (имам колоквиуми) ќе фатим пак активно со спорт барем 4 дена во недела. Би требало апетитот да ми се зголеми ама ќе го гаснем со строго со овошје. :D
Mускулите отидоа со режимов твој :)
 
Член од
26 декември 2008
Мислења
608
Поени од реакции
236
Значи пред 1 месец си реков да почнем со еден режим на исхрана за прочистување на организмот пред да почнем да спортувам. Значи секое утро јадам овошје (јаболка портокал) и зелен чај . За оброк у меѓувреме обавезно си јадем едно јаболко. За ручек јадем све освен леб и благо. Навечер јадем овошје (јаболка портокал) Не јадем после 9 максимум 10. Од течности само вода, кисела вода ретко и јогурт ретко. Е сеа прашањето ми беше дали е доволно ова што го јадем да не нарушим нешто имунитет или крв или не знам што :D Исто така еднаш до два пати у недела отстапувам и јадем премногу малу благо. Алкохол не пиев 1 месец ама сега пак почнав до 2 пива максимум преку викенд. Мислим дека и смалив на килограми, и поубаво се осеќам и некако мозоков ми функционира подобро. Дали е здраво ова или да престанам да го правам? Сега да пројде четврток (имам колоквиуми) ќе фатим пак активно со спорт барем 4 дена во недела. Би требало апетитот да ми се зголеми ама ќе го гаснем со строго со овошје. :D
Можеби и е малку ова, треба и леб подобро е црн има повеќе состојки во него и не дебелее потоа зрнести работи како грашок, грав,
леќа во неа има сложени јаглехидрати и подолго време "држи" ориз, потоа компир зеленчук и овошје, така ќе ги
задоволиш потребите на организмот и секогаш јади колку што сакаш ни помалку ни повеќе, и добро е на месец два да ја провериш крвта дали е ок.
И спортувај тоа е најдобро, а диета и воопшто не е потребна, потребна е
здрава и потполна исхрана а доколку ги задоволиш сите потреби на организмот
не е потребно месо, но тоа треба да се контролира и не се игра со тоа
за да не ја ослабиш крвта и да се појави анемија.
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.494
Можеби и е малку ова, треба и леб подобро е црн има повеќе состојки во него и не дебелее потоа зрнести работи како грашок, грав,
леќа во неа има сложени јаглехидрати и подолго време "држи" ориз, потоа компир зеленчук и овошје, така ќе ги
задоволиш потребите на организмот и секогаш јади колку што сакаш ни помалку ни повеќе, и добро е на месец два да ја провериш крвта дали е ок.
И спортувај тоа е најдобро, а диета и воопшто не е потребна, потребна е
здрава и потполна исхрана а доколку ги задоволиш сите потреби на организмот
не е потребно месо, но тоа треба да се контролира и не се игра со тоа
за да не ја ослабиш крвта и да се појави анемија.
Да да, нормално за ручек јадем многу варен зеленчук, салати, компири, ориз и остало. Не сум без ич :)
 
Член од
27 април 2009
Мислења
2.482
Поени од реакции
1.669
Ево една диета од Болница - Кардиологија:

Појадокот е исто во текот на 15 дена

- Портокал, јаболко, круса, праска, диња, љубеница - неможе банана и грозје
- Двопек
- Кафе или чај без шеќер

1ден:
Ручек
1 Портокал
1 Варено јајце
1 Канче (500 гр.) кисело млеко

Вечера:
2 Домати
2 Варени Јајца
1/2 Краставица
2 Парчиња Двопек


2ден:
Ручек:
1 Портокал
1 Варено јајце
1 Канче (500 гр.) кисело млеко

Вечера:
125 гр. варено јунеско месо
1 Домат
1 Портокал
1 Парче двопек, кафе


3ден:
Ручек:
1 Портокал
1 Варено јајце
1 Канче (500 гр.) кисело млеко
1 Краставица

Вечера:
125 гр. варено јунеско месо
1 Портокал
1 Парче двопек, кафе или чај


4ден:
Ручек:
125 гр. Кравјо сирење
1 Домат
1 Парче двопек

Вечера:
125 гр. Варено јунеско месо
2 Домати
1 Јаболко
1 Парче двопек


5ден:
Ручек:
200 гр. Варено месо или риба
1 Домат
1 Парче Двопек

Вечера:
1/2 Варен зеленчук (морков, грашок, компир)
1 Варено јајце
1 Домат



НАПОМЕНА: Месото и варениот зеленчук се зачинуваат со вегата. 6 и 7 ден од недела се без диета. За време на диетата не се пие алхохол. По 5 дена се губат од 2.5 кг до 5кг. За 15 дена се губат без последици по здравјето и до 15 кг и нема да се вратат доколку по диетата јадете нормално секој понеделник:

Појадок: Чаша сок од лимон без шеќер
Ручек: 1 јаболко, двопек
Вечера: 1 јајце, 1 домат и двопек


Наведените продукти може да се земаат топли или ладни, но важно е да се земаат во наведениот ред и да не се изозтави (пропусти) ниту една од нив. Ако не се земаат по редослед или се промени некоја од нив, нема да се постигне саканиот ефект.

Шо мислите?
 
Член од
6 декември 2010
Мислења
238
Поени од реакции
158
Шо мислите?[/QUOTE]

Не верувам дека оваа "диета" може било кој доктор или болница да ја препорача , мислам дека е страшно ако е така. Ова е чисто гладување, едвај 500-600 калории се внесуваат дневно, 15 дена се премногу да се издржи на ваков режим на исхрана.
А и моментот дека за 15 дена се губат 15кила и тоа БЕЗ последици по здравјето е научна фантастика. Се знае дека кило, до две неделно е некоја нормала за губење килажа, се што е повеќе од тоа е огромен стрес за организмот и има големи последици.
Не си играјте луѓе со вакви диети и со своето здравје, само за побрзо да се ослабело. Има други многу поздрави начини да се направи тоа.
 
Член од
19 декември 2010
Мислења
523
Поени од реакции
23
Ево една диета од Болница - Кардиологија:




Шо мислите?
Cool диета, ќе кажам на некои кои сакаат да ослабнат инаку мислам дека според оваа диета дневен внес на калории е од 800-1000 калории, но окееј.
Значи таа диета ти се вика Кардиолошка диета и за се поголем број на луѓе е прифатлива...
Само то ти е шо има прееемногу јајца за јадење :OO!
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
Прочитајте го ова сите што сте склони кон диети, и нивно подржување.
Да видите колку е само нездраво и лошо тоа што го правите со разните диети.
 
Член од
19 декември 2010
Мислења
523
Поени од реакции
23
Онака листав и читав по интернет и од 100 коментари 80+ % се негативни а останатите 20- % се позитивни за Кардиолошката диета /горенаведената/. Викааат дека многу исцрпувала и слабееле некои стомачни органи.
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.538
Поени од реакции
14.670
вака сеа, долга е темава може и некој да има пишани ама мене ми е спор интернетот и неам време да ја читам, прашањето ми беше :
како да ја остранам водата од телото, знаете онаа вода која е од фазла да речам, тетка ми има таков проблем од вишок вода во стомакот, не е патолошка работава не се секирајте, има некакви диети за остранување на водата ??
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Na tv vidov reklama za Somatoline kozmetika, za 4 nedeli 4 cm namaluva vo obem, bilo mnogu popularno vo stranstvo. Znae nekoj nesto poveke za ova? Ima vo Mk?
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Не можам да поверувам дека некогаш сум била толку ретардирана да се ставам на кардиолошката диета. Дневно, само за трепкање, на организмот му требаат 1 200 калории. Со неа, не си овозможувате ни да трепкате нормално. Вртоглавици, немање енергија, нерасположеност... Едноставно, една од оние диети што се држат 14 дена и губите 2 недели со нив.
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
Значи пред 1 месец си реков да почнем со еден режим на исхрана за прочистување на организмот пред да почнем да спортувам. Значи секое утро јадам овошје (јаболка портокал) и зелен чај . За оброк у меѓувреме обавезно си јадем едно јаболко. За ручек јадем све освен леб и благо. Навечер јадем овошје (јаболка портокал) Не јадем после 9 максимум 10. Од течности само вода, кисела вода ретко и јогурт ретко. Е сеа прашањето ми беше дали е доволно ова што го јадем да не нарушим нешто имунитет или крв или не знам што :D Исто така еднаш до два пати у недела отстапувам и јадем премногу малу благо. Алкохол не пиев 1 месец ама сега пак почнав до 2 пива максимум преку викенд. Мислим дека и смалив на килограми, и поубаво се осеќам и некако мозоков ми функционира подобро. Дали е здраво ова или да престанам да го правам? Сега да пројде четврток (имам колоквиуми) ќе фатим пак активно со спорт барем 4 дена во недела. Би требало апетитот да ми се зголеми ама ќе го гаснем со строго со овошје. :D
Овошје никако после ручек. Содржи шеќери што метаболизмот навечер не ги вари бидејќи е побавен.
Овошјето јади го до пред ручек. Навечер јади салати, зеленчуци :)
 
Член од
27 март 2007
Мислења
584
Поени од реакции
37
најдобра диета за спортисти.
доручек нормален што сакате, ручек варено/печено месо со мала грамажа варен компир или ориз, тренинг, по тренинг риба

Пиење строго вода преку денот и чаша-две млеко навечер, благо нема, избегнувајте масни работи и јаглехидрати фокусирајте се на јајца,месо,риба. Килограми се губат но најважно е што мастите ги исфрлате
 

Misery

30% off
Член од
3 април 2011
Мислења
1.598
Поени од реакции
2.394
За слабеење погодна е одвојувачка диета со 4 протеински и 3 јаглехидратни денови.
Во протеинските денови се внесува минимално количество на јаглехидрати (1 кришка леб или 100-200 грама ориз ) а во јаглехидратните денови малку протеини (чаша млеко/25 грама урда) .
Внесот на вода е висок : од 3-5 литри што повикува исто така на задолжително јаболко и кафе на дневна база бидејќи се антиоксиданти а кафето е воедно и деуретик (ќе ја исфрлите непроцесираната вода) .
Во рок од 2-4 месеци се слабее колку што на телото му е потребно , лично за 3 месеци 17 килограми ослабев (ми се подобри крвна слика и протеински состав на крвта )
 

Kajgana Shop

На врв Bottom