Дефицит од 574 милиони УСД во трговска размена!!!!

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Narode, t.e.klinci i klinki...vleguvate vo turbolencija....mnoooogu e komplicirano...za ekonomskata logika na Makedonskite prostori nema mesto, ni porano , ni sega ni vo idnina........toa ne znaci deka nema da postoi i funkcionira, ama UVOZ ...IZVOZ relaciite ne vazat za legen so voda ...minimum treba jacuzzi ili bazence : fizicko (populacija i prostor) ili finansisko !!!
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Дали знаете дека "Bravo" се штанца во Македонија под лиценца за Источна Европа?
 
Член од
27 август 2005
Мислења
783
Поени од реакции
7
нит ги знам соковите, ни па сум знаел дека кај нас ги „штанцаат”. А под штанцање предпоставувам мислиш и производство и пакувања. него мање битно тоа, која ја плаќа лиценцата и на кој?
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Мислам дека сега ќе ти текне, гарант ги знаеш. Еве за потсетување:



Инаку, производ на реномираниот производител RAUCH (www.rauch.cc).
 
Член од
27 август 2005
Мислења
783
Поени од реакции
7
ми текна, како не ги знам... само едно ми останува нејасно. раух произведува во македонија или друга фирма им плака лиценца за да произведуваат у нивно име?
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Произведува во Македонија и од тука се извезуваат за пола Европа.
 
Член од
7 април 2005
Мислења
174
Поени од реакции
0
Мистичен напиша:
Како прво, трговскиот дефицит неможе да се "финансира".
Трговскиот дефицит може да се создаде како резултат на разликата помеѓу размената на стоки и услуги кои се внесени и изнесени од државата.
Интересно, викаш дека може да се создаде трговски дефицит без ние стоковно/услужниот минус кон странците да го порамниме со испраќање на пари? А кој збор ти место финансирање би искористил за „употреба на пари за остварување на дадена активност“? Нормално, со „се финансира“ не мислам да кажам дека некој свесно дава пари за да се зголеми дефицитот.

Мистичен напиша:
И сега би сакал да прашам дали ние извезуваме повеќе отколку што увезуваме (их кога би било вака...), не се задолжуваме во странство (уулалааа...), али...проклетите печалбари се криви што внесуваат кешарица? :)
Не, туку ние извезуваме килаво што извезуваме, а успеваме да бидеме мандраци и повеќе да увеземе отколку што сме извезле бидејќи доаѓа „кешарицата од проклетите печалбари“.

У ствари, може дознаките и да немаат големо влијание на трговскиот дефицит. Можеби трговскиот дефицит е уште побезвредна статистика од тоа што до сега ја зборував. Прашањето е дали кај нас е полесно да се прошверцуваат работи во земјава, или да се затаи данок преку помало пријавување на домашното производство. Ако второто е полесно, тогаш би испаднало дека дел од дефицитот се објаснува со тоа што официјално есапиме поголем процент од увозот во однос на извозот.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
PetarK напиша:
Прашањето е дали кај нас е полесно да се прошверцуваат работи во земјава, или да се затаи данок преку помало пријавување на домашното производство. Ако второто е полесно, тогаш би испаднало дека дел од дефицитот се објаснува со тоа што официјално есапиме поголем процент од увозот во однос на извозот.
Демек, ние имаме толкаво производство, па уште од тоа за извоз на кое се затајува данок?

Пак мислам дека ги мешаш работите. Едно е да затајуваш данок, а сосема различно е да затајуваш производство или извоз. Кој затајува извоз? Има ли таков? Или па можеби јас повторно грешно те контам што сакаш да кажеш.

А за шверцот... ихаааа... па кога ќе ги додадеме и тие стоки од типот на "еден шлепер царинам, 9 ми влегуваат на црно"...тие 590 милиони ќе се претворат во милијарди.
 
Член од
7 април 2005
Мислења
174
Поени од реакции
0
А како ќе затаиш данок на профит? Ќе прикажеш поголеми трошоци, или помал приход. А за да прикажеш помал приход треба да прикажеш дека (во пари) помалку си продал. Ако продаваш во странство, ќе пријавиш помал извоз. Или да не мислеше дека нашите извозници се почесни од тие што дома работат, па не пријавуваат помалку профит?


Инаку за целиов муабет за трговскиот дефицит ако мене не ми веруваш, еве ти Википедиа:
http://en.wikipedia.org/wiki/Trade_deficit
Посебно реченицава:
Very few issues in economics are misunderstood by the politicians and the public as much as the trade deficit.


Мистичен напиша:
Демек, ние имаме толкаво производство, па уште од тоа за извоз на кое се затајува данок?

Пак мислам дека ги мешаш работите. Едно е да затајуваш данок, а сосема различно е да затајуваш производство или извоз. Кој затајува извоз? Има ли таков? Или па можеби јас повторно грешно те контам што сакаш да кажеш.

А за шверцот... ихаааа... па кога ќе ги додадеме и тие стоки од типот на "еден шлепер царинам, 9 ми влегуваат на црно"...тие 590 милиони ќе се претворат во милијарди.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Ај за да не си играме цело време "џа - бу", кажи ми вакa:

Дали ти тоа цело време сакаш да кажеш дека Македонија нема трговски дефицит? Дека дефицитот е само поради "алаш вереш" системот?
 
Член од
7 април 2005
Мислења
174
Поени од реакции
0
Не, цело време сакам да кажам дека а) не е страшен самиот по себе и б) како индикатор на други работи кои се страшни (на пр. ниска конкурентност на странските пазари) поинтелигентно е да ги следиме бројките кои директно ги мерат тие други работи, на пример извоз по глава на жител.

Се сеќаваш на времето што имаше мода при кажување НБА резултати да се кажува колку натпревари добиле домаќините а колку гостите? Тоа е тотално бескорисна статистика. Епа слично, тврдам дека и трговскиот дефицит не е многу корисна статистика.

(А дури има и шанса и да е погрешна, ама тоа не ми е главната поента)


Мистичен напиша:
Ај за да не си играме цело време "џа - бу", кажи ми вакa:

Дали ти тоа цело време сакаш да кажеш дека Македонија нема трговски дефицит? Дека дефицитот е само поради "алаш вереш" системот?
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Ја па би рекол дека некорисен е примерот кој го дискутираме цело време и кој влијае на трговскиот дефицит како мува на магаре. А за трговскиот дефицит... па не би рекол баш дека е бескорисна статистика.
 

yin yang

Who, me?
Член од
24 април 2005
Мислења
1.621
Поени од реакции
32
другарче напиша:
ying тоа млеко што поминува хемиска процедура им е веќе платено на европските земјоделци... исто како да ставаат вода на едниот крај а на другиот крај излегува млеко во прав. не мислиш дека е поефтино од молзеното?


Онака како што кажуваж, е поветино, поради повластиците, а не поради тоа што е поефтино да се обработи одколку да се продаде молзено само.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom