Демографија

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.311
Поени од реакции
27.923
Сварно комично дарлиг...
Ја очекувам дека за едно....7-8 години да се појави генерација од политичари толку гнасна, да има секој метар да раздава на кретените на околу. Запад на шипци, север на геноцидалните од сребреница, исток на вулгарните фашисти, и југот на „македонија е јунанистанска“///
Така да или тоа или scorched earth..
Зошто да се даде микрограм задоволство на сите нив?
Zasto bi dozvolil azijci da ti napraat muttifikacija na naselenieto?
Znaes, 500 godini iame istorija so toa, zosto bi sakal part 2?
Pazi mozese da reces, Italija, Polska, Rusija, no ne, odbra toa sho odbra.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.428
Поени од реакции
4.259
Zasto bi dozvolil azijci i afrikanci da ti napraat muttifikacija na naselenieto?
Znaes, 500 godini iame istorija so toa, zosto bi sakal part 2?
Pazi mozese da reces, Italija, Polska, Rusija, no ne, odbra toa sho odbra.
Зарем не сме ВЕЌЕ опкружени со азијци(татари и арапофили) и африканци(оние доле, оние горе со таков менталитет) што веќе прават мутификација ? Или го заборави тој дел?
И не, било кои од тие што ги наведе се веќе вмешани во балканскиот проблем. Осим полска, ама мора негде да се пребега?
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.311
Поени од реакции
27.923
Зарем не сме ВЕЌЕ опкружени со азијци(татари и арапофили) и африканци(оние доле) што веќе прават мутификација ? Или го заборави тој дел?
И не, било кои од тие што ги наведе се веќе вмешани во балканскиот проблем. Осим полска, ама мора негде да се пребега?
Togas pocni ajde.
Prijavi se u mvr deka domot ti e otvoren za permanenten prestoj za avganistanci i srekni praznici.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.428
Поени од реакции
4.259
Togas pocni ajde.
Prijavi se u mvr deka domot ti e otvoren za permanenten prestoj za avganistanci i srekni praznici.
Ама си смешна/ен....
Тебе нека ти влезат грци и бугари да те видам....
Знам дека барем нив авганистенците има да ги нервираат...
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
стев беше ироничен, ти изгледа не си го сфатил неговиот коментар.
Стев никад не може да биде ироничен! Доста е на обични теми да му прочиташ мислење ќе ти биде јасно! Он од правење кајгана срање може да направи, така да батали објаснувања околу дотичниот!
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.428
Поени од реакции
4.259
A ne ti se sviga idejata.
Ok.
Епа добро утро не ми се свија идејата. Ама натака е тргната работата. Што може ја да правам?
Љупчо вулгарофил, Бранко ги продате фирмите на странци, Владо негов исто вулгарофил , Грујо ги всели, плати и што не , за третиот да не зборувам. Искрено кажи што мислиш следниот дека ќе направи, ако не тој после него, ако земеме во предвид треднот на работи.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.311
Поени од реакции
27.923
Епа добро утро не ми се свија идејата. Ама натака е тргната работата. Што може ја да правам?
Љупчо вулгарофил, Бранко ги продате фирмите на странци, Владо негов исто вулгарофил , Грујо ги всели, плати и што не , за третиот да не зборувам. Искрено кажи што мислиш следниот дека ќе направи, ако не тој после него, ако земеме во предвид треднот на работи.
Gospod da ni e napomos so vakvi "konzervativci"
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.428
Поени од реакции
4.259
Gospod da ni e napomos so vakvi "konzervativci"
Ама лажам ли? Е тој трендот или не е? Ја сигурно не ја лупам главата у земја и преправам дека се е у ред...
И те прашав:што мислиш дека следниот тип ќе направи во врска со демографското и геополитичките прашања?
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.416
Поени од реакции
20.191
Новости од нашиот источен сосед.

Прелиминарните извори укажуваат на голем пад на популацијата, ако во 2020 населението во Бугарија изнесувало 6.9 милиони, во 2021 изнесува 6.5 милиони - 400.000 Бугари минус.

Announcing preliminary results of the September 2021 census, the National Statistical Institute (NSI) said on January 6 that it estimated Bulgaria’s population to be 6 520 314.

NSI Demographic and Social Statistics Directorate head Magdalena Kostova said that the decrease in population between the 2011 and 2021 censuses was the largest so far among recent counts.

“The country has decreased by 844 000 people,” Kostova said.

“Most of this decrease, 53 per cent, is due to negative demographic trends, higher mortality than the birth rate and the negative natural increase, as well as people who left the country and did not return,” she said.

The 2011 census showed the population of Bulgaria to be 7 364 570, according to the NSI.

In 2021, before the census was held, the NSI estimated that as of December 31 2020, the population of Bulgaria was 6 916 548.

Едит: Со новава бројка доаѓа дека ТФР на Бугарија не е 1.5 туку 1.7. Баш ме интересира ТФР по етникуми, колку имаат Бугарите, колку Ромите, колку Турците.
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.351
Поени од реакции
79.182
Сварно комично дарлиг...
Ја очекувам дека за едно....7-8 години да се појави генерација од политичари толку гнасна, да има секој метар да раздава на кретените на околу. Запад на шипци, север на геноцидалните од сребреница, исток на вулгарните фашисти in denial, и југот на „македонија е јунанистанска“ ///
Така да или тоа или scorched earth..
Зошто да се даде микрограм задоволство на сите нив?
нема да се даде на сите нив
Све се дава на Албанците.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.428
Поени од реакции
4.259
нема да се даде на сите нив
Све се дава на Албанците.
Знаеш што е всушност проблемот со оваа изјава?
Албанците ти се како...имагинарен број. Постои ама непостои. Или во наш случај комплексен број. Дел се тука, дел несе и не знаеш која е вистинската вредност на тие што се. Пошто чат пат више се како миграциони птици...
Повеќе се шират ама не се консолидизираат...
удри му есап има беса турс во пловдив или кај и да беше...
Поинт биинг сегде се ама и не се каде што се. Ова од искуство го зборам...
 
Член од
15 јуни 2020
Мислења
240
Поени од реакции
905
Значи следниот вирус мора да е селективен, да тепа ѓупци и жолти :D
Сигурен си дека уличен серач со сифилис, жолтица, и шо мија домати со вода од канализација ќе го сотре вирус? :D
Се крстам на чичо Сем да џитни некоја хидрогенска на сите подрачја шо завршува на -Стан
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.428
Поени од реакции
4.259
Сигурен си дека уличен серач со сифилис, жолтица, и шо мија домати со вода од канализација ќе го сотре вирус? :D
Се крстам на чичо Сем да џитни некоја хидрогенска на сите подрачја шо завршува на -Стан
Јунанистан прво. Не една ама пола арсенал...
 
Член од
15 јуни 2020
Мислења
240
Поени од реакции
905
А за темава мислам доволно сме 8 милијарди. Мислам кој век сме со тие муабети дека децата се богатство? Еве рамче и фамилија тоа буквално го сфаќаат и клаваат и не ваѓаат, мислам колку фамилии шофершајбноперачи можат да се накотат? Мислам дека норвежанец на 50 години сам ко пес и со пес до него треба да му биди role модел на сите на планетава.
Се извинувам на сите антички христијански тврдокорни македонци шо сакаат нивните храбри гени да ги пренесат на своите поколенија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom