Демографија

Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.376
Поени од реакции
19.991
Темава ја отварам со цел следење и коментирање на демографските трендови во Македонија, Балканот и светот. Како за почеток ќе се обратам кон САД а потоа на некои поединечни земји и региони.

Во 2021 година популацијата на САД се зголемила за 0.1%, тоа е најнизок процент од основањето на државата (1776) до денес.

1.jpg

FHT2JYmXEAUz1Df..jpg

Сега има повеќе луѓе кои ја напуштаат Калифорнија отколку што доаѓаат преку меѓународна миграција, Калифорнија се потпира на луѓето што мигрираат таму поради ниската стапка на калифорнискиот наталитет.

FHT3Bf4XIAANjtP..png

Бавната стапка на раст се припишуваа на намалената миграција, намалената плодност (ТФР) и зголемената смртност делумно поради пандемијата. Всушност ковид доведе да животниот век во САД падне за речиси 2 години, па така денес НР Кина има подолг животен век од САД.

viber_image_2021-12-23_18-45-57-282.png

Слика со ТФР, број на раѓања и умирања во 2020 и 2021 според објавени месечни извештаи.



Македонија продолжува да оди во се поголем минус но мислам дека ТФР е правен според проекција од 2 мил жители така да нашиот ТФР би требало да е поголем.

Балканот е најкатастофален но Молдавија посебно се издвојува оваа година.

Западна Европа е зелена но благодарение воглавно на мигрантите од Африка и Блиски Исток, пример од 2020 Данска и Белгија -
Avergage TFR in Denmark 2016-2020, by country of origin
(the 10 biggest immigrant groups)

All: 1.728
Danish origin: 1.761

German: 1.356
Polish: 1.461
Ukranian: 1.729
Romanian: 1.817
Iraqi: 1.903
Turkish: 1.967
Afgani: 2.116
Somalian: 2.485
Pakistani: 2.951
Syrian: 3.716

TFR in 2020 in Belgium by migration background:

Belgium 1.54

Belgian without f. backgr. 1.38 (52.3%)
Belgian with foreign background 1.58 (22.8%)
Foreigners 2.05 (24.9% of all births)
Италија имаше 404.892 раѓања во 2020 година или -3,6% во споредба со 2019 година. TFR беше 1,24 во 2020 (1,27 во 2019). По државјанство, Италијанците имаат TFR од 1,17 (1,18), а странците 1,89 (1,99). Кога ќе се види дека Италија ја има втората најстара популација во свет*, економската стагнација од 2008 наваму и големата невработеност, лошо и се пишува на Италија во иднина.

Населението на Италија во 2020 година се намали од 59,64 милиони на 59,24 милиони луѓе. Имаше дефицит од 335к и миграциски + од 88 илјади. Дополнително, популацијата беше корегирана надолу за 43 илјади луѓе.

*Најстари популации те луѓе над 60 години како дел од целокупното население -

#1 Јапонија (29%) #2 Италија (24%) #3 Португалија (23,5%) #4 Финска (23,3%) #5 Грција (23%).

Други земји како САД и РФ иако имаат негативен црпат голем број на мигранти со кои ја зголемуваат популацијата или пак ја ублажуваат демографската криза. Коинцидентно овие две држави водат во екцес жртви поради корона (РФ е #1 а САД #2).
Имиграцијата од поранешниот советски простор кон РФ се зголемува; речиси 670.000 странци добиле руско државјанство од почетокот на годинава, што е за речиси 105.000 повеќе од истиот период лани. Според МВР, зголемен е и бројот на странци кои се регистрирани со миграциската регистрација. Ако за 11 месеци од 2020 година имало 8.983.944 луѓе, тогаш сега во 2021 има 11.895.887. Во исто време, странците од визните земји помалку доаѓале во Русија (корона).

Франција има солиден наталитет (за разлика од другите европски држави но затоа пак руралните делови на Франција се запоставени) но се очекува морталитетот да го надмине наталитетот за една деценија.

Стапката на фертилитет во Индија падна под нивото на замена (2,1 дете по жена). Сепак, сè уште има значителни разлики помеѓу државите. Најниска стапка на наталитет има во Сиким со 1,1, што е еквивалентно на Сингапур, додека највисока е во Бихар со 3,0, што е еквивалентно на Израел.



За разлика од нив, државите на Далечниот Исток немаат "резерва на луѓе" и немаат начин да ја избегнат или ублажат спиралата. Па така Кина има ТФР од 1.50 (официјално, неофицијално 1.10), Хонг Конг 0.77, Јапонија 1.30, Јужна Кореја 0.82, Тајван 0.95...

За Јужна Америка воглавно нема се уште резултати но тоа што го има не е сјајно, Чиле 1.23, Мексико 1.70. Куба -







Главните етникуми со највисоки стапки на фертилитет во светот, 2020 година (и каде живеат):

Луба (ДР Конго) 6.6
Хауса (Нигерија, Нигер) 6,5
Сомалијци (Сомалија, Етиопија, Кенија) 6.2
Монго (ДР Конго) 6.0
Овимбунду (Ангола) 6.0

Главните етникуми со најниски стапки на фертилитет во светот, 2020 година:

Грци 1.30
Португалци 1.30
Хан кинези 1,25
Тајланѓани 1,25
Корејци 1,20
Италијанци 1,15
Шпанци 1,15
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.672
Поени од реакции
38.858
па штом населението добива поголемо образование логично е наталитетот да опаѓа.

Намалувањето на наталитетот е добро пошто планетава губи баланс со толку многу народ, али и лошо од друга страна пошто економиите ќе стагнираат.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
Сложена тема. Со лоша демографска состојба излагаат големи проблеми за државите. Можеби најподценет е во развиените држави намалувањето на работноспособно население. Опасноста е во тоа да се задржи стандардот. Туку ми изгледа моментално како што посиромашна една држава тоа повеќе деца и обратно. А и што појужно тоа повеќе деца. Можеби поврзано е со просперитетот, не знам. Сигурно има огромни научни дела за демографијата.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
па штом населението добива поголемо образование логично е наталитетот да опаѓа.

Намалувањето на наталитетот е добро пошто планетава губи баланс со толку многу народ, али и лошо од друга страна пошто економиите ќе стагнираат.
planetata i dalje kje ide u debalans, samo so kje imas use 5 milijardi crnci namesto belci ili azijati. Mislam deka mnogu zapadnjaci ne go svakjaat toa. Toa so oni ne praat deca, ne znaci deka ja spasuvaat pridodata. Nekoj drug stanca i za niv.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.950
planetata i dalje kje ide u debalans, samo so kje imas use 5 milijardi crnci namesto belci ili azijati. Mislam deka mnogu zapadnjaci ne go svakjaat toa. Toa so oni ne praat deca, ne znaci deka ja spasuvaat pridodata. Nekoj drug stanca i za niv.
Значи следниот вирус мора да е селективен, да тепа ѓупци и жолти :D
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Значи следниот вирус мора да е селективен, да тепа ѓупци и жолти :D
Mislam i zoltive ne im ide dobro. Bogami i na virusov ne mu ide dobro so tepanje, vo sporedba so toa kolku crnci se mnozat momentalno.

Namaluvanje na populacijata ne mora da e tragicna rabita. Japoncite imaat podolg period losa demografija megjutoa si go zadrzaa visokiot kvalitet na zivot. E na zapad kje bdie porazlicno, zaso tuka nema da bide namaluvanje, tuku zamena na domorodnoto naselenie.
 
Член од
22 декември 2018
Мислења
356
Поени од реакции
484
Mislam i zoltive ne im ide dobro. Bogami i na virusov ne mu ide dobro so tepanje, vo sporedba so toa kolku crnci se mnozat momentalno.

Namaluvanje na populacijata ne mora da e tragicna rabita. Japoncite imaat podolg period losa demografija megjutoa si go zadrzaa visokiot kvalitet na zivot. E na zapad kje bdie porazlicno, zaso tuka nema da bide namaluvanje, tuku zamena na domorodnoto naselenie.
И на Македонија ништо различно од Запад, со 10 илјади повеќе умрени од родени и уште 10 илјади ако не и повеќе иселувања на годишно ниво.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.278
Поени од реакции
27.741
>povleci ja populacijata vo golemite gradovi
>drzi ja minimalnata plata ista so dekadi
>zgolemi gi cenite na kukite i stanovite pravo proporcionaljo so pobaruvackata
>zadolzi gi mladite vo krediti do krajot na zivotot

Wtf oti ne ragate decaaa
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.391
Поени од реакции
5.863
Темава веднаш започна да се движи во правец на хипотеза за "пренаселеност", што и да значи тоа.
Еден западњак прави 20 пати поголем карбон футпринт од рандом лик од третиот свет.
Така да Белгија со 11 милиона жители има карбон футпринт скоро колку Индонезија со 250 милиона.
Настрана колку ѓубре по глава на жител, колку ресурси по глава на жител, колку вода по глава на жител и милион параметри.
Белгија е пренаселена и белгијанците треба да размислат за стерилизација на своето становништво :angel:

МК ги има најлошите ситуации од сите страни, морталитет поголем од наталитет, во 2020 биле запишани 50% првачиња споредено со последната југословенска учебна 1990/91, иселувањето е драматично, особено што си одат најдобрите кадри, најчесните и оние кои би требало да изградат каква таква меритократија. Колку лесно ова општество се откажа од својот најдобар човечки капитал е страшно и одвратно.
30 години ентитетот РМ води активна војна против своето население во секој аспект на живеењето.
Не е исклучено повеќето од балканските народи да исчезнат до 22 век, живи били па видели :icon_mrgr:
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.424
Поени од реакции
4.254
Wtf oti ne ragate decaaa
KILL MAIM BURN KILL MAIM BURN..
На тема демо(н)графија ...каде се резултатите од пописот за етнички заедници?
10000 илјади вулгари на трифунов или на борисов или на кој и да е ебан дебел и дембел мајмун од на исток?
Или тие 25,2 % на Аљи "че го Пуцам со Каљашњиков Бе Хеј " Ахмљети?
Автоматски споено мислење:

елувањето е драматично, особено што си одат најдобрите кадри,
Не се сметам за најдобар кадар ама и мене ми се иде искрено да кажам. Абе за инает да оставиме пустош за да другите околу нас се колат...
Автоматски споено мислење:

Намалувањето на наталитетот е добро пошто планетава губи баланс со толку многу народ, али и лошо од друга страна пошто економиите ќе стагнираат.
Тоа е добра ствар. Економијата, иако расте, не е долгорочно оддржлива и има да и се деси крах. Да стагнира е боље. Помалце мајмуни во одела да глумат господ така, усреваат се за сите.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.950
i koj ke kopa togas? ne da gi tepa, neka gi pravi infertilni dur usovrsime roboti
Мислам дека на белите веќе и не им е гајле, самите си донесоа премногу woke закони, и мора да глумат дека ги сакаат во своите држави.

Јбг, ропството требало да не го укинуваат дури да дојдат роботите, лош потег.

Веќе ништо не ги спасува, Европа врие ѓупштана, а САД е преполн со латиносите, за некој век тие ќе се мнозинство.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.672
Поени од реакции
38.858
planetata i dalje kje ide u debalans, samo so kje imas use 5 milijardi crnci namesto belci ili azijati. Mislam deka mnogu zapadnjaci ne go svakjaat toa. Toa so oni ne praat deca, ne znaci deka ja spasuvaat pridodata. Nekoj drug stanca i za niv.
па не би рекол, ќе дојде време и кога на црнците ќе стигнат некој левел на образование и ќе им текне дека праењето деца у неограничени количини нема смисла ако сакаат да имаат некој нормален живот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom