Дежурна ординација! ( отворена е нова тема, оваа стои само за читање )

Статус
Затворена за нови мислења.

честа

Спор
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.033
кои се симптомите од свинскиов грип ?
дали повраќање спаѓа во тие симптоми ?
Умалаксаност, те болат коските, грлото те боли, температура над 38, пролив, повраќање..

Инаку веќе 3, 4 дена ме боли грло, кашлам по малку суво, имам температура над 38, ноќеска на 39 со 7 ми се качи, чувствувам умалаксаност. Бев на матичен доктор, ми рече ако не ти спаѓа за некои 3 4 дена оди на инфективно..:/
Има некој со вакво искуство?
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Инаку веќе 3, 4 дена ме боли грло, кашлам по малку суво, имам температура над 38, ноќеска на 39 со 7 ми се качи, чувствувам умалаксаност. Бев на матичен доктор, ми рече ако не ти спаѓа за некои 3 4 дена оди на инфективно..:/
Има некој со вакво искуство?
Значи оди на матичен и побарај упат и одма оди на Инфективна клиника. Се работи за сериозна работа.
 
Член од
7 јануари 2009
Мислења
391
Поени од реакции
20
Умалаксаност, те болат коските, грлото те боли, температура над 38, пролив, повраќање..

Инаку веќе 3, 4 дена ме боли грло, кашлам по малку суво, имам температура над 38, ноќеска на 39 со 7 ми се качи, чувствувам умалаксаност. Бев на матичен доктор, ми рече ако не ти спаѓа за некои 3 4 дена оди на инфективно..:/
Има некој со вакво искуство?
Bravo koga mozes so temperatura i omalaksanost da sedis pred kompjuter i prasuvas koj kakvo iskustvo ima.Jas da sum bolna pa da e i mala nastinka ili slicno ne bi sedela pred kompjuter.I sto e bitno dali ima nekoj so vakvo iskustvo?Sekoj razlicno gi prezivuva nastinkite,gripovite opsto site bolesti i kaj sekogo nesto drugo pomaga.Taka da ako ti se vlosi sostojbata bolje odma na infektivno.A zar tvojot maticen lekar bas nisto ne ti prepisa sega za sega?Zar samo ti rece da cekas dva tri dena?
 

честа

Спор
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.033
Bravo koga mozes so temperatura i omalaksanost da sedis pred kompjuter i prasuvas koj kakvo iskustvo ima.Jas da sum bolna pa da e i mala nastinka ili slicno ne bi sedela pred kompjuter.I sto e bitno dali ima nekoj so vakvo iskustvo?Sekoj razlicno gi prezivuva nastinkite,gripovite opsto site bolesti i kaj sekogo nesto drugo pomaga.Taka da ako ti se vlosi sostojbata bolje odma na infektivno.A zar tvojot maticen lekar bas nisto ne ti prepisa sega za sega?Zar samo ti rece da cekas dva tri dena?
Лаптопот во скут и се е можно..:)
Ми препиша парацетамол и некои капсули цефадроксил, секако и многу овошје, течности, витамин ц...
 
Б

Бат Елохим

Гостин
Лаптопот во скут и се е можно..:)
Ми препиша парацетамол и некои капсули цефадроксил, секако и многу овошје, течности, витамин ц...
парацетамолот слободно замени си го со ибупрофен. Поефикасен е: пеин реливер/фивр редусер. Ќе ти ја намали температурата и болките во коските и башка ако имаш воспалителен процес исто така ќе го спречи.(последното не може да се спречи со парацетамол)

Подобар е од парацетамолот, ама не е за проблематичен желудник (баш затоа и не го препорашуваат кај нас, на запад повеќе се користи од парацетамол, мене ми носеа од англија и на децата само тоа им давав)
 
Член од
8 август 2007
Мислења
1.541
Поени од реакции
48
Умалаксаност, те болат коските, грлото те боли, температура над 38, пролив, повраќање..

Инаку веќе 3, 4 дена ме боли грло, кашлам по малку суво, имам температура над 38, ноќеска на 39 со 7 ми се качи, чувствувам умалаксаност. Бев на матичен доктор, ми рече ако не ти спаѓа за некои 3 4 дена оди на инфективно..:/
Има некој со вакво искуство?
Јас можам само да ти кажам дека јас лично не би чекала 3-4 дена со тие симптоми (посебно што имаш толку висока температура). Викаат дека грипов бил непредвидлив, нагло можела да се влоши состојбата, затоа.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Јас можам само да ти кажам дека јас лично не би чекала 3-4 дена со тие симптоми (посебно што имаш толку висока температура). Викаат дека грипов бил непредвидлив, нагло можела да се влоши состојбата, затоа.
Истиот совет од Флава, плус тоа да се јавиш на матичниот лекар и да не чекаш во амбулантните чекалници со така ослабен имунитет веројатноста дека ќе закачиш нешто сериозно поминувајќи повеќе време во тоа чекалниците во кои можеби и ќе чека некој болен од нешто посериозно е голема, јави се, закажи и носи маска :smir:

п.с аватаров е чиста иронија и шега (не се плаши :zlo:)
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Vo USA veke umre nad 4500 lica! Nema nikakva panika!
Plus, napravena e statisticka procenkA!
Seuste, na globalno nivo pogolemi se sansite da te klocne magare i da umres otkolku da umres od swine flu!
Btw, odi na jeben doktur!
I pijaj vitamini, minerali, no najmnogu vitamin C i tecnosti!
Garant e obicen grip, koj na svetsko nivo e posmrtonosen t.e. Poveke zrtvi i sega ima od obicniot otkolku od svinskiot!

Na kraj, makedoncite se imuni na svinski grip! Nie sme goveda, ne mozeme da fatime svinski grip! Za nas najgolema opasnost e foot&mouth disease! Mad cow veke imame!
 
S

smart ass

Гостин
Vo USA veke umre nad 4500 lica! Nema nikakva panika!
Plus, napravena e statisticka procenkA!
Seuste, na globalno nivo pogolemi se sansite da te klocne magare i da umres otkolku da umres od swine flu!
Btw, odi na jeben doktur!
I pijaj vitamini, minerali, no najmnogu vitamin C i tecnosti!
Garant e obicen grip, koj na svetsko nivo e posmrtonosen t.e. Poveke zrtvi i sega ima od obicniot otkolku od svinskiot!

Na kraj, makedoncite se imuni na svinski grip! Nie sme goveda, ne mozeme da fatime svinski grip! Za nas najgolema opasnost e foot&mouth disease! Mad cow veke imame!
Покрај Ц и витамин Е е добра опција,а и препорачливо е да користите ехинацеа...имуно стимулатор...и да овој грип иако смртоносен сепак е мутација...така да стварно од 'обичниот" грип умираат повеќе луѓе,но вирусот има можност за мутација,па затоа вакцината е препорачлива,имено ако се рашири повеќе,кратко време тамифлу ќе биде ефикасен...после...


Инаку чисто информативно...кај грипот немаме т.н стекнат имунитет,додека за разлика кај детската парализа,ако родителот прележал,тогаш потомството има имунитет кон вирусот.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
4.021
Поени од реакции
2.513
последниве 3-4 дена се чуствувам нешто млитав... како лошо да ми е цело време и нагон на повракање ми иде... само тоа ништо друго... а со повракањево денес и вчера.. али не сум повракал само ми e МУТАВО во стомакот... што ке да е ? некој совет ? :)
 
Член од
7 јуни 2009
Мислења
72
Поени од реакции
1
Здраво, ме интересираше да прашам.. вистина ли е дека женско доколку имало сексуални односи потоа не ќе може да прими хпв вакцина ?
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.745
Поени од реакции
1.846
последниве 3-4 дена се чуствувам нешто млитав... како лошо да ми е цело време и нагон на повракање ми иде... само тоа ништо друго... а со повракањево денес и вчера.. али не сум повракал само ми e МУТАВО во стомакот... што ке да е ? некој совет ? :)
Абе сезоната е сеа на гриповиве, не се сеќирај, ке помине, земи далерон, легни у кревет, испоти се и би требало да е ок. Ако имаш некој од симптомите на свински грип, иди на доктор да ти кажат дали имаш свински, или обичен грип.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Здраво, ме интересираше да прашам.. вистина ли е дека женско доколку имало сексуални односи потоа не ќе може да прими хпв вакцина ?
Не сум најупатен, ама ваљда некој сакал да ти каже, ако фатиш хпв при тој однос, после тоа не ти треба вакцина, ти требаат антибиотици... или шо и да е таму тоа веќе шо се пие... :)
 
Z

Zona Pelucida

Гостин
кои се симптомите од свинскиов грип ?
дали повраќање спаѓа во тие симптоми ?
Симптомите на грипот А Х1Н1 се слични со симптомите на сезонскиот грип. Тие вклучуваат:

  • Висока температура;
  • Морници од студ;
  • Главоболка;
  • Кашлање (сува кашлица);
  • Суво грло;
  • Затнат нос;
  • Болки во мускулите;
  • Замор.
  • Кај некои заболени се јавува и вртоглавица и повраќање.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom