Дежурна ординација! ( отворена е нова тема, оваа стои само за читање )

Статус
Затворена за нови мислења.

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.330
Поени од реакции
7.339
Здраво!! Имав тапа болка под градниот кош,направив ехо и ми рече само дека е воспаление на жолчка можно од храна,можно од настинка ими даде spasmex и cefaleksin. ќе можели некој да ми опише дали е страшно и дали остануваат последици...:nesum:
Со антибиотикот и ќе се елиминира причинителот на воспалението и после ќе бидеш како нова.

Без гајле!
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Незнам дали е за тука ова..
Ама у последно време неможам глава да дигнам од депресии, плачење, лоши филмови.. Никогаш не сум била ваква во животот.. Сеа едино што мислам е колку не вреди да се живее, колку све е катастрофа.. И на се само негативните страни.. Хелп?
 

tomislayer

Елегантно дебел =)
Член од
18 ноември 2008
Мислења
1.482
Поени од реакции
82
Толку нема со кој да искочиш? Најбоље лек за депресија и лоши филмови е искачаење со другари со смисла за хумор :) Мене коа ми е тапа (а на моја среќа цело друштво сме мрднати се смееме до 6 сабајле секој викенд х)) искачам, ќе видам некој од нив и готово! До 6 сабајле останавме со пиво и заебанции! Мој предлог е не ни мисли на тоа што те тера да ти е така! Многу пати ќе ме акнат бедови, и сеа зашо знам дека е глупо да се замарам за нешто шо прошло или некој шо не вреди (незнам шо ти е тебе причината) и да мислам на тоа као утре боље ќе биде! Као утре ќе успеам да напраам нешто убаво што ќе ми го исполни денот! Или пак постои и трета алтернатива! Размуабети се со некој :) Искажи се, олесни се! Сигурно има некој што ќе те послуша! Тие три методи кај мене секогаш работат :) Се надевам помогнав...
 

Wannabemceez

Welcome to my WORLD!
Член од
17 јули 2007
Мислења
909
Поени од реакции
20
Мало праевме вчера муабет за тоа...Како прво искажисе се што ти тежи на душата за прво тоа да ти олесни...имаш другарки и другари довери се на некој од нив...И пред се престани со некои работи мало...Ради тебе сето тоа (како што ми велеше ти мене) ти текнува?
 
Член од
7 јануари 2009
Мислења
391
Поени од реакции
20
Незнам дали е за тука ова..
Ама у последно време неможам глава да дигнам од депресии, плачење, лоши филмови.. Никогаш не сум била ваква во животот.. Сеа едино што мислам е колку не вреди да се живее, колку све е катастрофа.. И на се само негативните страни.. Хелп?
Slusaj sto ke ti kazam:sto poveke mislis na negativni raboti tolku poveke losi situacii ke ti doagaat,zasto so negativno razmisluvanje privlekuvas i negativna energija okolu sebe.Zatoa gledaj sto poveke da se izboris sama so sebe da razmisluvas pozitivno,za raboti koi sakas da ti se ostvarat ili zelbi na primer.I gledaj da se druzis so luge koi ti deluvaat pozitivno t.e veselo na tvojata psiha izbegavaj luge koi te voznemiruvaat,nerviraat tie mozat da ja crpat tvojata pozitiva od tebe a tebe da ti e poloso.Zosto velis ne vredi da se zivee?Sigurno si mlada,zdrava prava pa sto ti fali?Ima luge koi se bolni ili so nekoj hendikep vo zivotot pa sepak ziveat so polna parea,ako i imas nekoj problem se se resava se pominuva da znaes,ceni si go zivotot dodeka trae!Pozdrav:smir:
 
Член од
13 август 2008
Мислења
827
Поени од реакции
101
дај казете нешто за болеста кила и како може да се намали
 

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.433
Ај и јасда прашам нешто , дланките ми се нешто нафрлани ко со пликови...ама час ги има , час ги нема. И порано ми се слуувало ова и на кожно ми рекоа дека едноставно така ми реагира телото на стрес. Се мачкав со канестен , пликовите делумно се повлекоа ама сега почна да ми се лупи кожата на дланките. Ајде доктори, чекам дијагнози.
 
Член од
16 јануари 2009
Мислења
85
Поени од реакции
3
дај казете нешто за болеста кила и како може да се намали
Hirurgija , не си играј играчки, нека видат каде , до каде , колку , инаку не е болест , состојба е , hernia по странцки, може да биде на неколку места , ама најубаво да си појдеш да те ѕирнат

Ај и јасда прашам нешто , дланките ми се нешто нафрлани ко со пликови...ама час ги има , час ги нема. И порано ми се слуувало ова и на кожно ми рекоа дека едноставно така ми реагира телото на стрес. Се мачкав со канестен , пликовите делумно се повлекоа ама сега почна да ми се лупи кожата на дланките. Ајде доктори, чекам дијагнози.
неќе да е за канестен , кој е против гљивици , демек антимикотик. не споменуваш промена на бојата , често во овој период , меѓу зима и пролет , зане да се јави хиповитаминоза, мој совет е да си пробаш, нема штета никако, со една маст , мислам дека ја прават у фитофарм, во вазелин треба да се стават А и Д3 витамини , и да се измеша убаво, со тоа ќе се мачкаш неколку пати во текот на денот, и онака е убаво за кожата . Не спомна дали има свраб , чешање или не...
 

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.433
неќе да е за канестен , кој е против гљивици , демек антимикотик. не споменуваш промена на бојата , често во овој период , меѓу зима и пролет , зане да се јави хиповитаминоза, мој совет е да си пробаш, нема штета никако, со една маст , мислам дека ја прават у фитофарм, во вазелин треба да се стават А и Д3 витамини , и да се измеша убаво, со тоа ќе се мачкаш неколку пати во текот на денот, и онака е убаво за кожата . Не спомна дали има свраб , чешање или не...

Чешање од време на време, а и бојата варира.Кај да ја најдам таа маст???
 
Член од
16 јануари 2009
Мислења
85
Поени од реакции
3
Чешање од време на време, а и бојата варира.Кај да ја најдам таа маст???
НЕ знам од кај си , оние кои имаат галенски лаборатории ја прават , а може да има негде и готова , од фитофарм или галафарм, ако си од Скопје , у лептокарија, влези у зегин од кај партизанска , излези од другата страна, и у чело ти е галафарм :pos2::pos2::pos2:
кажи како ти објаснив а ?
мислам дека ќе те среди маста
 
Член од
16 декември 2008
Мислења
391
Поени од реакции
125
Aj ako znae nekoj da mi dade nekoj sovet za kocenje na nozete.Majkami ima problemi so nozete, najcesto navecer i se kocat nozete i ima mnogu bolki.Odi niz cela soba so nadez deka sto pobrzo ke i pomine ama seto toa znae da trae i so saati i e mnogu bolno. Molam za sovet ako nekoj znae! Blagodaram
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
44
Чешање од време на време, а и бојата варира.Кај да ја најдам таа маст???
Верувам дека се работи за контактна егзема, го имав тоа пред многу години се испостави дека егземот ми се јавува на одреден вид на сјај за садови. Би ти препорачала да идеш на дерматолог тој најубаву ќе види за што се работи, бидејќи за заболувања на кожата мора да се види на лице место за што се работи, а вака неможе да се визуалиѕираат симптомите.
 
Член од
16 јануари 2009
Мислења
85
Поени од реакции
3
Верувам дека се работи за контактна егзема, го имав тоа пред многу години се испостави дека егземот ми се јавува на одреден вид на сјај за садови. Би ти препорачала да идеш на дерматолог тој најубаву ќе види за што се работи, бидејќи за заболувања на кожата мора да се види на лице место за што се работи, а вака неможе да се визуалиѕираат симптомите.
ne samo sjaj za sadovi, i течните сапуни го имаат истото, само кај правнице се пликчиња , полни со лимфа, па се лупи после , поише личи на хиповитаминоза, што се појавува преиодично , сепак лекар си е лекар, појди ( иако има и неписмени, незаинтересирани) види , пробај
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
44
ne samo sjaj za sadovi, i течните сапуни го имаат истото, само кај правнице се пликчиња , полни со лимфа, па се лупи после , поише личи на хиповитаминоза, што се појавува преиодично , сепак лекар си е лекар, појди ( иако има и неписмени, незаинтересирани) види , пробај
Хиповитаминоза најчесто не се јавува локално, ограничено на еден дел од телото, туку се одразуваат на повеќе органи и делови од телото. Во случајот може да се работи за Хиповитаминоза на Вит.Б2 Рибофлавин, меѓутоа се манифестира со лупење на кожата насекаде, пред се устата, рацете и нозете, а пликови полни со лимфа не се симптом на Хиповитаминоза, повеќе иде во правец на уртикариа, брза алергиска реакција на нешто, која се јавува непосредно после контакт со одреден алерген.
 
Член од
16 јануари 2009
Мислења
85
Поени од реакции
3
Хиповитаминоза најчесто не се јавува локално, ограничено на еден дел од телото, туку се одразуваат на повеќе органи и делови од телото. Во случајот може да се работи за Хиповитаминоза на Вит.Б2 Рибофлавин, меѓутоа се манифестира со лупење на кожата насекаде, пред се устата, рацете и нозете, а пликови полни со лимфа не се симптом на Хиповитаминоза, повеќе иде во правец на уртикариа, брза алергиска реакција на нешто, која се јавува непосредно после контакт со одреден алерген.
се ми се чини дека си „ги мериме“ на лоша тема, сепак нека појде и нека види , еќимот што ќе каже.
Прочитај и за А витаминот , кои му се функциите во метаболизмот , има и таму нешто, a b2 hipovitaminosa e нешто посериозно , нема везе , ја тука прекинувам со дискусија на оваа тема , поздрав
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom