Дежурна Ординација! #2

Член од
16 мај 2010
Мислења
6.138
Поени од реакции
5.257
ПОМОШ !
Друштво сеа играв баскет, и при еден доскок почуствував како бутната коска да ми го потисна коленото напред и потоа се врати назад(на десна нога), проследено со страшен бол. Излегов од игра и не се вратив веќе сеа при одење кога ке ја испружам ногата право да застанам на неа имам бол во коленото позади чашката и малце позади коленото на десна страна. Оток сеуште нема ставив ладна облога (гел во кесичка) и држам на коленово почна да боли кога го ставив но сеа имам некое попријатно чуство од претходно. Нешто сериозно или ?!
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.625
Поени од реакции
34.811
Денес бев на кожен и ми рече дека тие не се бемки дека биле фиброни и вика ако сакаш од естетски причини да ги одстранаш.

Инаку сега забележав една мала бемка црна 1-2 милиметри големина и се мислам дали утре да одам пак да му ја покажам да провери?
оооооооооооооооооооо господе , па такви секојдневно ќе ти излегуваат , таму -ваму во газот...ќе трчаш стално во ординација??? аман бе... знаеш крив е Нетот што сме бомбардирани од разни вакви здравствени совети , заплашување тоа ти е рак готово си ако не идеш на време... информациите ако не знаеш да ги селектираш и разумно да се протолкуваат ќе шизнеш и око ќе ти се уплаши , нашиот организам не е амеба ? знае да реагира на време и дава знаци кога треба да се превземе нешто ... дали си помислил во обратен правец? да ако баш идеш и ги остраниш од естетски ова она пирчина дека ќе се искомплицира и ќе разбудиш нешто што мирува со генерации во твоја ДНК ? м? :sleep:[DOUBLEPOST=1474713976][/DOUBLEPOST]
ПОМОШ !
Друштво сеа играв баскет, и при еден доскок почуствував како бутната коска да ми го потисна коленото напред и потоа се врати назад(на десна нога), проследено со страшен бол. Излегов од игра и не се вратив веќе сеа при одење кога ке ја испружам ногата право да застанам на неа имам бол во коленото позади чашката и малце позади коленото на десна страна. Оток сеуште нема ставив ладна облога (гел во кесичка) и држам на коленово почна да боли кога го ставив но сеа имам некое попријатно чуство од претходно. Нешто сериозно или ?!
... да имав рентгенски ем ласерски очи ќе кажев , значи РТГ гледа тоа што ниеден човек не гледа и не може да ти каже , искусен спортски лекар со вистинска пракса на повреди можеби ќе препостави што е , доколку е болката интензивна и со време не се намалува постепено , одозгора присутен и оток само рентген ќе каже ... ако таму е во ред тогаш следи сетоа тоа што го правиш сега ...облоги , гел ..итн
 
Последно уредено:
Член од
26 јуни 2012
Мислења
131
Поени од реакции
105
Ми расте умник. Ме боли по малку, па земам Кафетин кога ќе почувствувам дека ептен станува непријатно. Веќе можам да видам дека излегол дел од забот.
Се изначитав се и сешто за умниците, знам дека може да бидат проблематични, па ако знае некој да ми каже колку време да чекам пред да отидам на заболекар? Да видам прво дали целосно ќе израсне, и колку време трае тоа отприлика?
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.055
Поени од реакции
6.661
ПОМОШ !
Друштво сеа играв баскет, и при еден доскок почуствував како бутната коска да ми го потисна коленото напред и потоа се врати назад(на десна нога), проследено со страшен бол. Излегов од игра и не се вратив веќе сеа при одење кога ке ја испружам ногата право да застанам на неа имам бол во коленото позади чашката и малце позади коленото на десна страна. Оток сеуште нема ставив ладна облога (гел во кесичка) и држам на коленово почна да боли кога го ставив но сеа имам некое попријатно чуство од претходно. Нешто сериозно или ?!
шо бидна до денес каква е состојбата ?
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.138
Поени од реакции
5.257
шо бидна до денес каква е состојбата ?
Нема ништо само истегнување бев кај пријател специјалист за лигаменти и колена и самиот ми вика не ти треба рендген штом можеш да одиш да не чекаш редици (имале гужва на работа) човекот само 2 минути ми ја измасира ногата то ест лигаментот кој ме боли и 10 минути после тоа ни болка ни ништо ми даде Кетонал во случај на болка и серопептаза за да се намали "воспалението" битно добро се заврши. Фала друштво

Sent from my HTC Desire 610 using Tapatalk
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Ми расте умник. Ме боли по малку, па земам Кафетин кога ќе почувствувам дека ептен станува непријатно. Веќе можам да видам дека излегол дел од забот.
Се изначитав се и сешто за умниците, знам дека може да бидат проблематични, па ако знае некој да ми каже колку време да чекам пред да отидам на заболекар? Да видам прво дали целосно ќе израсне, и колку време трае тоа отприлика?
Најдобро направи панорама и така ќе знаеш во каква состојба ти се умниците и во каква ќе бидат. Ако има доволно простор забот ќе си излезе без никаков проблем, но ако имаш некои легнати или некои што удираат во седмицата, можеби ќе треба и да ги вадиш.
 
Член од
21 септември 2016
Мислења
7
Поени од реакции
1
Нема ништо само истегнување бев кај пријател специјалист за лигаменти и колена и самиот ми вика не ти треба рендген штом можеш да одиш да не чекаш редици (имале гужва на работа) човекот само 2 минути ми ја измасира ногата то ест лигаментот кој ме боли и 10 минути после тоа ни болка ни ништо ми даде Кетонал во случај на болка и серопептаза за да се намали "воспалението" битно добро се заврши. Фала друштво

Sent from my HTC Desire 610 using Tapatalk
Koga pak ke igras ako se pojavi istata bolka sigurno e meniskus dokolku ne se pojavi pri napor ostanuva istagnuvanje
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.625
Поени од реакции
34.811
Нема ништо само истегнување бев кај пријател специјалист за лигаменти и колена и самиот ми вика не ти треба рендген штом можеш да одиш да не чекаш редици (имале гужва на работа) човекот само 2 минути ми ја измасира ногата то ест лигаментот кој ме боли и 10 минути после тоа ни болка ни ништо ми даде Кетонал во случај на болка и серопептаза за да се намали "воспалението" битно добро се заврши. Фала друштво

Sent from my HTC Desire 610 using Tapatalk
...greshka , ti nemash vospalenie ...ti si imal nezgoden odskok i doskok i silna bolka shto mozhe da indicira skinat ligament ( prv pat slusham da se masira pri vakov sluchaj ligament , naprotiv se miruva i se imobilizira toj del) ili ne daj bozhe izleguvanje na kolenoto od svoe mesto ( promeni koi se gledaat na RTG ),no ti si znaesh , ako tebe ti e reper nekoja guzhva(kaj prijatel lekar nikogash ne se ide se pravi drug muabet duri toj se zhali namesto pacientot prijatel da go soslusha) i lekarstva ,,vo sluchaj na bolka ,, ako prekine bolka zashto pak da pochne ? dali si se prashal ?:(
 
Член од
26 јуни 2012
Мислења
131
Поени од реакции
105
Најдобро направи панорама и така ќе знаеш во каква состојба ти се умниците и во каква ќе бидат. Ако има доволно простор забот ќе си излезе без никаков проблем, но ако имаш некои легнати или некои што удираат во седмицата, можеби ќе треба и да ги вадиш.
Да, секако дека планирам да направам панорама. Само прашањето ми е дали да одам веднаш или да чекам да видам дали ќе порасне целосно? Зашто веќе гледам дел од забот, излезен е, ама непцето изгледа малку воспалено
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.739
Поени од реакции
7.552
Да, секако дека планирам да направам панорама. Само прашањето ми е дали да одам веднаш или да чекам да видам дали ќе порасне целосно? Зашто веќе гледам дел од забот, излезен е, ама непцето изгледа малку воспалено
Кога ќе имаш време тркни до забар.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Да, секако дека планирам да направам панорама. Само прашањето ми е дали да одам веднаш или да чекам да видам дали ќе порасне целосно? Зашто веќе гледам дел од забот, излезен е, ама непцето изгледа малку воспалено
Па добро, нормално е кога излегува осмицата непцето/гингивата да биде по црвена, напната/растегната и да заболува на допир или при џвакање. Но пожелно е да направиш панорама, чисто да знаеш во каква состојба се и останатите заби, посебно осмиците кои сеуште не се излезени, затоа што ако се во неправилна положба и немаат каде да излезат можат да ги уништат и останатите заби.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.138
Поени од реакции
5.257
...greshka , ti nemash vospalenie ...ti si imal nezgoden odskok i doskok i silna bolka shto mozhe da indicira skinat ligament ( prv pat slusham da se masira pri vakov sluchaj ligament , naprotiv se miruva i se imobilizira toj del) ili ne daj bozhe izleguvanje na kolenoto od svoe mesto ( promeni koi se gledaat na RTG ),no ti si znaesh , ako tebe ti e reper nekoja guzhva(kaj prijatel lekar nikogash ne se ide se pravi drug muabet duri toj se zhali namesto pacientot prijatel da go soslusha) i lekarstva ,,vo sluchaj na bolka ,, ako prekine bolka zashto pak da pochne ? dali si se prashal ?:(
немам проблеми одам без проблем возам без проблем .. истегнував ахилова тетива и тоа тешко истегнување баш онака критично беше ова имаше слична болка но не толку јака а после саботата односно од како се видов со човеков немам никаков проблем му верувам затоа што пред пензија е човекот искусен е за овакви работи а и плус нема никакви индикации од повредата ниту боли ниту оток има ништо .. да е озбилно за ден-два нема да помине :D
 
Член од
10 ноември 2014
Мислења
28
Поени од реакции
0
Здраво. Не' носеа на систематски од работа, и ни проверуваа крв. После неколку дена ни ги дадоа резултатите. Во извештајот ми пишуваше " Лесно покачен шеќер во крвта " ми беше 6.47 од дозволено 6.1.. Дента пред да ми мерат накај 18h јадев едно парче блага торта, може ли од тоа да биде покачен? Исто така пред тоа неколку дена имав стресови ( земјотресот ) па може се' да е спобрано и да имало мало пореметување.... Треба да се плашам или.. ??
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Здраво. Не' носеа на систематски од работа, и ни проверуваа крв. После неколку дена ни ги дадоа резултатите. Во извештајот ми пишуваше " Лесно покачен шеќер во крвта " ми беше 6.47 од дозволено 6.1.. Дента пред да ми мерат накај 18h јадев едно парче блага торта, може ли од тоа да биде покачен? Исто така пред тоа неколку дена имав стресови ( земјотресот ) па може се' да е спобрано и да имало мало пореметување.... Треба да се плашам или.. ??
Јади нормално како и секогаш и оди сабајле во 8-9 на гладно во најблиска аптека нека те боцнат одма да ти кажат колку ти е.
Не би требало да игра улога тоа што си јадел во 6 вечерта едно парче блага торта ама постои мала шанса.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.625
Поени од реакции
34.811
Здраво. Не' носеа на систематски од работа, и ни проверуваа крв. После неколку дена ни ги дадоа резултатите. Во извештајот ми пишуваше " Лесно покачен шеќер во крвта " ми беше 6.47 од дозволено 6.1.. Дента пред да ми мерат накај 18h јадев едно парче блага торта, може ли од тоа да биде покачен? Исто така пред тоа неколку дена имав стресови ( земјотресот ) па може се' да е спобрано и да имало мало пореметување.... Треба да се плашам или.. ??
... се зема во обзир човечки фактор , се зема во обзир дали апаратот бил соодветно наместен и тестот со добар рок за испитување , со едно мерење не се важи ... дури можам да ти кажам дека референтни вредности се од 3,1 до 6,5 и ТИ СИ ВО НОРМАЛА :) ... мислам дека нема место за паника , дијабетичарите даваат високи вредности ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom