Дежурна Ординација! #2

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Алергија ме фана и затнат ми е носот. Некок начим како да го одзатмам?
Претпоставувам станува збор за алергија од типот полени, треви и такви работи. Пиј Летизен или Аериус, а за носот користи Оперил капки, шмркај млака вода измешана со сол и потоа издувај го носот или ако трае ова подолго време консултирај се со доктор за употреба на Риноко спреј.
:)
 

Ѕид на плачот

Намќорка
Член од
7 септември 2016
Мислења
143
Поени од реакции
68
До што може да дојде до ЕПТЕН преголем апетит? Откако станав од спиење, прееска, едноставно пет пати сум јадела во рок од 5 часа и не сум сита. И плус тоа испив пола литар млеко, си напраив топло чоколадо, потоа обично млеко повторно пола литар, сега пак огладнев и испив уште пола литар. Неколку дена еве сум ваква, а вода не ми се пие воопшто. :)
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.628
До што може да дојде до ЕПТЕН преголем апетит? Откако станав од спиење, прееска, едноставно пет пати сум јадела во рок од 5 часа и не сум сита. И плус тоа испив пола литар млеко, си напраив топло чоколадо, потоа обично млеко повторно пола литар, сега пак огладнев и испив уште пола литар. Неколку дена еве сум ваква, а вода не ми се пие воопшто. :)
Трудноќа, дијабет, жлездите а и некои посериозни болести.
Оди на доктор не замарај тука.
И какво ти е тоа станување од спиење ПРЕЕСКА а ова си го пишала во 2 саат сабајле?
Среди си го животот.
 

Ѕид на плачот

Намќорка
Член од
7 септември 2016
Мислења
143
Поени од реакции
68
Трудноќа, дијабет, жлездите а и некои посериозни болести.
Оди на доктор не замарај тука.
И какво ти е тоа станување од спиење ПРЕЕСКА а ова си го пишала во 2 саат сабајле?
Среди си го животот.
Да знаев дека ќе ве из-замара мојот пост, прво на доктор ќе одев, немаше ни да пишам. Фала,во секој случај. :)

Бтв, сум била... Прашала, за сите оние елбет, што ќе наидат на вакви симптоми, се уплашени, гуглаат и се најдат на темава, гратис,замаглен вид, дијабет било...
 

Phoenixx

The Last Pharaoh
Член од
9 ноември 2015
Мислења
788
Поени од реакции
956
Мислам дека и шамари да ми удираат не можам да се освестам, сами очиве ми се затвараат ауу :mad: кафе не помага, две испив...
Што би можело друго инстантно да ме освести?
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Мислам дека и шамари да ми удираат не можам да се освестам, сами очиве ми се затвараат ауу :mad: кафе не помага, две испив...
Што би можело друго инстантно да ме освести?
Најпрво измери го притисокот и види да не ти е низок или пак измери го шеќерот да не е ти е висок. Потоа можно е ако си преуморена или ненаспана ова да ти се случува. Гледај наспиј се и одмори се асално, истуширај се, вежбај, излези на чист воздух. Ова би ти помогнало да ја отстраниш поспаноста и мамурлукот:)
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Знае некој како се движат цените во Дермамедика или Др.Анчевски за преглед и отстранување на меланоми и бенки?
 

Phoenixx

The Last Pharaoh
Член од
9 ноември 2015
Мислења
788
Поени од реакции
956
Знае некој како се движат цените во Дермамедика или Др.Анчевски за преглед и отстранување на меланоми и бенки?
Треба да те види докторката прво на дерматоскоп (1000 ден.)дали е бенигна или малигна појавата и после ќе одлучи дали може да се отстрани со горење со радиобранова фреквенција(1000/2000ден.) или пак ако се работи за нешто малигно може да те упати и на хирург. А може и од око да ти каже дали е опасно или не ако е посветло не е опасно ако е многу пигментирано и има нерамномерна боја и форма онда е сомнително и ваљда ќе мора на дерматоскоп прво да види за сигурно.
 
Последно уредено:
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Треба да те види докторката прво на дерматоскоп (1000 ден.)дали е бенигна или малигна појавата и после ќе одлучи дали може да се отстрани со горење со радиобранова фреквенција(1000/2000ден.) или пак ако се работи за нешто малигно може да те упати и на хирург. А може и од око да ти каже дали е опасно или не ако е посветло не е опасно ако е многу пигментирано и има нерамномерна боја и форма онда е сомнително и ваљда ќе мора на дерматоскоп прво да види за сигурно.
Не извршуваат хируршки отстранувања во самите ординации?
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.956
Поени од реакции
6.177
Читав многу претходните 2 дена за бемки и молиноми главата ке ми испука од глупи мисли па ме занима некој што има одено на некаква проверка на бемки да каже дали тоа се нормални бемки или не ? Страв ме фајќе после тоа што го читав да одам на дерматолог(кожен)?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.738
Поени од реакции
35.026
Читав многу претходните 2 дена за бемки и молиноми главата ке ми испука од глупи мисли па ме занима некој што има одено на некаква проверка на бемки да каже дали тоа се нормални бемки или не ? Страв ме фајќе после тоа што го читав да одам на дерматолог(кожен)?
... ,, не дирај лава док спава ,, ...доколу нема црвенило , истекување на крв или било каков исцедок не ги чепкај , може само влакното што е малку предолго да го скратиш , но само затоа да не го чепнеш при облакање со истегнување на влакното и евентуално да ги покриеш доколку се изложуваш на сонце , потруди се да не ги допираш за да ги разгледаш од љубопитност какви се...
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.956
Поени од реакции
6.177
... ,, не дирај лава док спава ,, ...доколу нема црвенило , истекување на крв или било каков исцедок не ги чепкај , може само влакното што е малку предолго да го скратиш , но само затоа да не го чепнеш при облакање со истегнување на влакното и евентуално да ги покриеш доколку се изложуваш на сонце , потруди се да не ги допираш за да ги разгледаш од љубопитност какви се...
Денес бев на кожен и ми рече дека тие не се бемки дека биле фиброни и вика ако сакаш од естетски причини да ги одстранаш.

Инаку сега забележав една мала бемка црна 1-2 милиметри големина и се мислам дали утре да одам пак да му ја покажам да провери?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom